EKSTRA
MENÜ

Cinsel Fobiler

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 65 haberi bulunmuştur.

Cinsel Fobiler Haberleri

En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

Onu çok seviyor, vakit geçirmeye bayılıyor ancak cinsel temasına olumlu veremiyor musunuz? Sebebi cinsel fobileriniz olabilir!

20.02.2020Cinsellik
Erkekler Cinsellikte Ne İster

Erkekler Cinsellikte Ne İster?

Erkekler cinsellikte partnerinden ne bekler? Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist Psikolog M. Berk Karaoğlu, 10 maddede erkeklerin aslında ne istediklerini anlattı...

Türkiye’de her 10 kadından 1’inde cinsel fobi görülüyor

Türkiye’de her 10 kadından 1’inde cinsel fobi görülüyor

Fobi denilince akla ilk olarak örümcek fobisi, yükseklik fobisi gelir ancak toplumuzda da sık rastlanılan ve tedavi edilmezse kişide ciddi sorunların oluşmasına yol açan cinsel fobiler vardır.

9.02.2018Ebeveyn
En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

Mum ışığı, çiçekler, romantik bir yemek… Böyle mükemmel bir gecenin ardından partnerinizin cinsel temasına olumsuz cevap verebilir onu istemeyebilirsiniz. Bunun nedeni cinsel fobileriniz olabilir. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, cinsel fobileri sizler için anlattı…

10.11.2017Cinsellik
En Yaygın Cinsel Fobiler

En Yaygın Cinsel Fobiler

Cinsel fobilerin var olduğunu öğrenmek bizim için şoke edici olabilir. Tuhaf görünebilir, fakat sandığınızdan daha yaygındırlar. Peki öyleyse onları neden bu kadar az duyarız? Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı en yaygın cinsel fobileri anlattı...

3.10.2017Cinsellik
Kadınlarda cinsel istek bozukluğu neden olur

Kadınlarda cinsel istek bozukluğu neden olur?

Cinsel isteksizlik ne gibi sorunlara neden olur?

25.10.2016Sağlık
Cinsel Arzunun Bittiği Nokta: Aseksüalizm

Cinsel Arzunun Bittiği Nokta: Aseksüalizm!

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı 'Cinsel Yaşam Sorunları ve Tedavileri Programı'ndan sorumlu öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Şahin,aseksüelliğin altında yatan nedenleri anlatıyor...

28.07.2015Cinsellik
Kadında cinsel tiksinti bozukluğu

Kadında cinsel tiksinti bozukluğu

Cinsellikte her zaman için beklenen olumlu olaylar gerçekleşmez. Bir kadın için cinsel isteksizlik olabileceği gibi cinsel tiksinti de sorun yaşatabilir

20.06.2012Cinsellik
Cinsel arzunun bittiği nokta:  Aseksüalizm

Cinsel arzunun bittiği nokta: Aseksüalizm

Cinsel yaşamdan izole bir hayatın altında; eşcinsellik, odipal çatışmalar, bağlanma sorunları, takıntılı kişilik yapısı, cinsel fobiler, gebelik korkusu, yaş veya çekicilikle ilgili endişeler, bazı psikiyatrik hastalıklar, yakınlaşma sorunları, katı dini ve ahlaki inançlar yatabilir.

20.05.2009Kelebek
Evlenmeden olmaz

Evlenmeden olmaz!

Tabular nedeniyle evlenmeden önce cinselliği yaşayamayanları daha sonra sorunlarla dolu bir cinsel yaşam bekliyor. Evlendiği halde cinsel birleşmeyi yapamamış bakirelerin sayısı azımsanamayacak oranda.

Cinsel işlev bozukluğu tipleri nelerdir, neden olur

Cinsel işlev bozukluğu tipleri nelerdir, neden olur?

Cinsel işlev bozukluğu nedir, neden olur? Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, cinsel işlev bozukluğu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

3.05.2019Sağlık
3 kişiden 1’i Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor

3 kişiden 1’i Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor

Cinsel yaşam, bireyin ruhunu ve bedenini tanıması ile başlıyor. Bedensel ve ruhsal bazı hastalıklar ise cinsel yaşam sorununa yol açıyor. Depresyon başta olmak üzere, birçok psikiyatrik hastalığın cinsel yaşamı etkilediğini belirten uzmanlar, her 3 kişiden birinin yaşamının bir döneminde en az 1 kez cinsel işlev bozukluğu yaşadığına dikkat çekti. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, cinsel işlev bozukluğu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

4.01.2019Cinsellik
Cinsel tiksinti bozukluğu nedir Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Cinsel tiksinti bozukluğu nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Cinsel tiksinti bozukluğu, sürekli veya tekrarlayıcı bir şekilde kendi cinselliği veya başka bir kişiyle cinsel ilişki kurma konusunda aşırı tiksinti duyma, cinsellikten tamamen ya da kısmen kaçınma durumudur. Peki, bu durum neden kaynaklanır, kimlerde görülür? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı & Cinsel Terapist Op. Dr. Dilek Öcal, cinsel tiksinti bozukluğu ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

10.12.2018Sağlık
Sigmund Freud kimdir

Sigmund Freud kimdir?

Sigmund Freud, nöroloji alanında uzmanlaşmış ve psikanalizin atası olarak anılan Avusturyalı bilim insanıdır. Hastaların zihinsel süreçlerinin bilinç dışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmak için çalışmalar yapan Freud, psikanalizi geliştirmiştir. Peki, Sigmund Freud kimdir ve çalışmaları nelerdir?

8.11.2018Gündem
Hazal Kaya yakalandığı hastalığı açıkladı

Hazal Kaya yakalandığı hastalığı açıkladı!

Fox TV ekranlarından yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde rol alan ünlü oyuncu Hazal Kaya'nın peşini hastalıklar bırakmıyor.

6.12.2017Etkinlikler
Sizi rahatsız eden kötü anılardan kurtulmanız mümkün

Sizi rahatsız eden kötü anılardan kurtulmanız mümkün!

Geçmişi tamamen silip unutamazsınız ama olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

24.11.2016Sağlık
En ilginç fobiler

En ilginç fobiler

22 yaşındaki Isabella Mendoza Falmouth Ünivertisesinde fotoğrafçılık eğitimi aldı. Dünyadan en acayip fobileri birleştirerek bu korkuklarla ilgili çekimlerini içeren sanatsal bir kitap hazırladı. Bu fobilere diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama,kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu gibi durumlarda dahil.

21.01.2016Sağlık
Sizce depresyonda mısınız Test edin

Sizce depresyonda mısınız? Test edin

Halk arasında her türlü sıkıntı, çökkünlük hali için “depresyon” tanımı kullanılıyor. Aslında tıp dilindeki kullanılan adıyla, ,”majör depresyon” ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nden Doç. Dr. Sibel Çakır, sorularımızı şöyle yanıtladı:

3.05.2015Sağlık
Hipnozla İlgili Merak Edilenler

Hipnozla İlgili Merak Edilenler

Psikolojik Danışman ve Hipnoterapist Cenk Kahvecioğlu, hipnozla ilgili merak edilenleri cevaplıyor...

15.04.2015İyi Yaşam
Kurbanlarını böyle seçiyorlar

Kurbanlarını böyle seçiyorlar

İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Koordinatörü Meltem Banko, 13 yaş altındaki çocukların sosyal medya hesaplarının olmasının, onları internet üzerinden işlenebilen her türlü suça maruz bırakma potansiyeli taşıdığını söyledi.

8.12.2013Gündem
13 yaş altı için sosyal medya uyarısı

13 yaş altı için sosyal medya uyarısı

İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Koordinatörü Banko, “13 yaş altındaki çocukların sosyal medya hesaplarının olması, onları internet üzerinden işlenebilen her türlü suça maruz bırakma potansiyeli taşıyor” dedi.

7.12.2013Eğitim
Şiddet en güvenli yerde

Şiddet 'en güvenli yer'de

Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Nuray Gültekin, her yaş, eğitim ve gelir düzeyindeki kadının şiddete maruz kalabildiğini, çoğunlukla da gizli tutulduğuna dikkat çekerek, sivil toplum kuruluşlarından sağlık çalışanlarına kadar toplumun tüm bireylerini kadına şiddetin önlenmesi konusunda empatik, vicdan sahibi, demokratik ve duyarlı bir bakış açısıyla hareket etmeye çağırdı.

6.03.2013Sağlık
Bilinçaltından yapılan bir baskıya dayanmak imkansızdır

Bilinçaltından yapılan bir baskıya dayanmak imkansızdır

Kilo vermek günümüzün sorunlarından… Kimi fazla kilolarından kurtulmak kimi de ideal kilosunda kalabilmek için mücadele eder. Diyetler, sporlar… Kilo vermek isteriz ama gözümüz ve aklımız yiyeceklerde kalır. Bir süre sonra da bu nedenle hem diyet hem de niyet bozarız. Peki istediklerinizi yiyerek zayıflamanızın mümkün olduğunu duysanız… Ben değil bunu söyleyen Cenk Kahvecioğlu’yla; ‘Hafif acıktığında yemek ye. Canının çektiği şeyleri yavaş ve bilinçli ye. Doyduğun an yemeği bırak!’ sloganıyla yazdığı ‘Zihin Gücüyle Nasıl Zayıflanır?’ kitabını, kilolar, hipnoz ve bilinçaltını konuştuk.

8.07.2011Kelebek
Hipnoz her derde deva mı

Hipnoz her derde deva mı

Hipnoz, alanında uzman hekimlerce kendi dallarında uygulandığında başarılı tedavi metodlarından birisi olarak gösteriliyor.

7.01.2011Gündem
Kadınlar intiharı seçiyor

Kadınlar intiharı seçiyor

Ruhsal hastalıkların görülme sıklığının cinsiyetler arasında büyük farklılıklar gösteriyor.

8.03.2010Kelebek
Depresyon kadınları vuruyor

Depresyon kadınları vuruyor

Depresyon gibi toplumda sık görülen bazı ruhsal hastalıkların, kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğü belirtildi.

7.03.2010Kelebek
Erkekler su gibi eş istiyor

"Erkekler su gibi eş istiyor"

Geniş Aile dizisinin Mürsel’i oyuncu İlker Ayrık, Türk erkeklerinin cinselliğe bakışını anlattı.

19.10.2009Kelebek
Korkularla nasıl baş edilir

Korkularla nasıl baş edilir

Korku sırasında kişide çarpıntı, tansiyonda değişiklikler, yüzde kızarma, nefes darlığı boğazda düğümlenme, boğulma hissi, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, karın ağrısı, terleme , titreme, sıcak basması, baş dönmesi görülür.

23.02.2009Kelebek
Seks fobimiz var

Seks fobimiz var!

Siz hala sadece karanlıktan, yükseklikten ya da böceklerden korkulduğunu sananlardan mısınız? Müjde! Artık aşık olmaktan ve seks yapmaktan da korkuyoruz!

17.10.2008Cinsellik

Yazar Sonuçları

Jinekolojik muayene korkusu

Jinekolojik muayene koltuğuna ve muayene olmaya dair yaşanan fobik kaçınma çoğu kadını ve doktoru çaresiz bırakır.

2.10.2017

En sık görülen cinsel sorunlar

Çiftlerin cinsel hayatlarıyla ilgili sorumluluklar alması gerekiyor.

27.05.2014

Cinsel işlev bozukluğu kadında da görülebiliyor

Cinsel işlev bozuklukları yalnız erkeklerde görülmez. Bu soruna kadınlarda da sık rastlanır. Ama ne var ki onlar sorunu paylaşmada erkeklerden daha isteksiz davranır.

3.12.2009

Kadınların korkulu rüyası: Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bu durum vajinanın girişindeki kasların ilişki esnasında aşırı ve istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu kasılmaya bağlı vajinal giriş geçici olarak daralır yada kapanır, cinsel ilişki mümkün olmaz.

5.01.2021

Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar

Çeşitli davranış araştırmaları, beyindeki bazı cinsel farklılıkların daha bebek ilk nefesini almadan ortaya çıktığını göstermektedir. Yıllar boyunca, davranış bilimciler konu oyuncak seçimine geldiğinde kız ve erkek çocukların farklı eğilimler gösterdiğini kanıtlamışlardır.

25.06.2019
Çocuk gelişiminde oyun faktörü

Çocuk gelişiminde oyun faktörü

Sürekli okul başarısı göz önünde tutulup, oyun vakitleri ellerinden alınan çocukların psikolojilerinin daha sıkıntılı olduğunu belirten Uzman Pedagog Serap Buharalı, oyun oynarken çocukların aslında iyi vakit geçirmekten öte, dünyayı keşfettiklerini vurguladı.

27.12.2017
Bir teknikten fazlası, bir terapi yöntemi EMDR

Bir teknikten fazlası, bir terapi yöntemi EMDR

Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Post-Travmatik Stres Bozukluğu (TSSB) için bir tedavi seçeneği olarak kabul edilen Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) tedavisinin başarısı uzun zamandan beri literatürde yerini almıştır. Bu terapi başta travma olmak üzere bazı diğer psikolojik rahatsızlıklarda da iyi bir tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir.

29.09.2017
Korkularınızdan korkmayın

Korkularınızdan korkmayın

Kim yüzde yüz cesuryürek ki? Uçaktan, karanlıktan, hasta olmaktan, böcekten, iğneden, denizden, yüksekten, kediden, köpekten, yalnız kalmaktan, kaybetmekten, parasızlıktan... Saymakla bitmez... Korkularınızdan korkmayın, “fobim var” deyip geçmeyin, tedavisi düşündüğünüzden daha basit.

19.08.2017

Toplumsal utancımız: Çocuk tecavüzleri

Toplum kadına tecavüzü adeta kanıksamışken, çocuğa tecavüze de duyarsızlaşmaya mı başlıyor?

24.03.2016

Babalar kızgın olunca

Çocuklar yanlış yapar, istemediğimiz şekilde davranır ve bizi çileden çıkarabilirler. Böyle zamanlarda kendinizi çok kızgın hissedebilir ve ona ‘ders vermek’ isteyebilirsiniz. İşte o anlar, yani çok öfkenizin tepe noktada olduğu anlar, ‘ders vermek’ için iyi zamanlar değildir.

6.11.2014

Kaygı problemleri ve altında yatan etmenler

Sadece alarmı kapamak değil, alarmın neden çaldığına bakmanız gerekmektedir!

9.06.2014

Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları

Bir tehlike ya da uyarı sinyali olan “kaygı” aslında herkesin zaman zaman hissettiği normal ve yaygın bir duygu… Diğer bir değişle, dışarıdan zarar gelecek korkusuyla yaşanan ruhsal, zihinsel ve fizyolojik uyarılmaya kaygı adı veriliyor.

2.06.2014

Çok özel bir cinsel sapkınlık hali: Sitophilia

ABD’nin Las Vegas kentinde yaşayan Sammie Matthews adlı bir kadın tatlı görünce bile boşalıyor.

22.10.2013

Hiç iyi hissetmiyorum depresyonda mıyım kaygı bozukluğum mu var?

Kaygı bozukluğu ile depresyon arasında belirgin farklılıklar var. Kaygı genellikle geleceğe, gelecekte yaşanacak olaylara ait korkuları, endişeleri içerir. Depresyonda olan kişilerin ise kendilerine, hayata ve geleceğe ait olumsuz düşünceleri vardır ve bu düşüncelerin gerçek olduğuna inanırlar.

11.10.2012