EKSTRA
MENÜ

Diyet Önerileri

Diyet Önerileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Diyet Önerileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 636 Diyet Önerileri haberi bulunmuştur.

Diyet Önerileri Haberleri

Uzmanlar Uyarıyor: Yüksek Yağlı Diyetten Kaçının

Uzmanlar Uyarıyor: Yüksek Yağlı Diyetten Kaçının!

Güçlü bir bağışıklık sistemi gittikçe önem kazanırken, yüksek yağlı diyetlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, “Vücutta en fazla mikroorganizmayı barındıran, bağırsak mikrobiyotasıdır. Mikrobiyotanın en önemli enerji kaynağı diyet ile alınan karbonhidratlardır. Diyetin prebiyotik özellik gösterebilen karbonhidratlardan zengin olması gerekmektedir” dedi.

19.01.2021Diyet Rehberi
Yararlı Bakteri Sayısını Önemli Ölçüden Düşüren Yağlı Diyetlerden Uzak Durulmalı

Yararlı Bakteri Sayısını Önemli Ölçüden Düşüren Yağlı Diyetlerden Uzak Durulmalı

Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, güçlü bir bağışıklık sisteminin gitgide daha önemli olduğu günümüzde, yüksek yağlı diyetlerden uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

16.01.2021Diyet Rehberi
Diyet demek sadece kalori yönetimi mi demektir

Diyet demek sadece kalori yönetimi mi demektir?

‘’Bugün kaç kalori aldım?’’, ‘’Bunun kalorisi çok yüksek asla yememeliyim, bunun kalorisi çok düşük yiyebilirim’’. Siz de kendinizi böyle şeyler düşünürken buluyor musunuz?

23.12.2020Kadın
Böbrek taşı oluşumunu engellemek için öneriler

Böbrek taşı oluşumunu engellemek için öneriler

Koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle evde kaldığımız ve hareketsiz yaşam sürdüğümüz bu dönemde değişen beslenme alışkanlıkları ve yetersiz sıvı pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de dayanılmaz ağrı ile belirti veren böbrek taşı… Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Levend Özkan, böbrek taşı oluşumunu engellemek için önerilerde bulundu.

21.12.2020Çocuk-Aile
Diyetin İlk Haftasına Dikkat Açlık Modu Size Engel Olmasın

Diyetin İlk Haftasına Dikkat! 'Açlık Modu' Size Engel Olmasın

Diyete başladınız, diyetinizin ilk haftalarında hızlıca kilo veriyorsunuz ama bir süre sonra hem kilo verememeye başlıyorsunuz hem de diyet sürdürülebilirliğini yitiriyor. Bu durumun nedeni ‘açlık modu’ olabilir. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak anlatıyor.

4.12.2020Diyet Rehberi
Küçük Değişiklerle Daha Fazla Kilo Vermenin Yolları

Küçük Değişiklerle Daha Fazla Kilo Vermenin Yolları

Fazla kilolarınızdan kurtulmaya karar vermek bile sağlığınız için önemli bir adımdır. Başlangıçta bu zorlu yolculuk gözünüzü korkutabilir. Endişelenmek yerine korkularınızın üzerine küçük adımlarla gitmeye ne dersiniz? İşte size kilo vermenizde yardımcı olacak 9 küçük değişiklik…

12.11.2020Diyet Rehberi
Kilo Vermeye Çalışırken Uzak Durmanız Gereken 6 İnsan Tipi

Kilo Vermeye Çalışırken Uzak Durmanız Gereken 6 İnsan Tipi

Kilo verirken ihtiyacınız olan son şey, motivasyonunuzu düşüren şeylerdir. Hele ki kan şekerinin yükselmesi ve farklı zayıflama tedavileri, açlıkla başa çıkmak gibi bir sürü etkenle mücadele etmeniz gerekirken… Bu da kilo verme yolculuğunuzu farkında olmasalar bile, sabote edebilecek insanlardan uzaklaşmak anlamına gelir.

5.11.2020Diyet Rehberi
Bebek migreni kolik oluşmasına sebep olabilir

Bebek migreni kolik oluşmasına sebep olabilir

Her 5 bebekten birini etkileyen kolik ağlamalarının gaz sıkışmasından kaynaklanmadığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın “Kolik ağlamalarına neyin sebep olduğu net olarak bilinmiyor. Bazı çalışmalar kolik ve bebek migreni arasında bir bağlantı bulmuştur ve daha ileri çalışmalar bu ilişkiyi araştırmaktadır. Fakat annenin sigara içmesi veya hamilelik sırasında sigara kullanımına devam etmesi bebeklerin kolik olma riskini arttırdığı kanıtlanmıştır” dedi.

Endoskopi Nedir Endoskopi Neden Yapılır

Endoskopi Nedir? Endoskopi Neden Yapılır?

Erken tanı, tüm ciddi hastalıklarda tedavi başarısını etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Sindirim sistemi hastalıklarının erken tanısında ise endoskopik incelemeler önemli yer tutuyor. Endoskopinin ağrılı, rahatsız bir işlem olduğuna dair halk arasında yaygın ancak son derece yanlış olan bir kanı, hastalıkların ilerlemesine ve tedavinin zorlaşmasına yol açıyor.

19.10.2020İyi Yaşam
Kilo Vermeye Engel Olan Yanlışlar

Kilo Vermeye Engel Olan Yanlışlar!

Sabah limon ve sirke içmek, tek öğün beslenmek, ekmeği kesmek, diyet ürünlere sarılmak, diyette sonuç vermiyor. Hele tozlar, karışımlar, ilaçlar büyük tehlike...

Diyetin En Zor Kısmı: Son 5 Kilo Nasıl Verilir

Diyetin En Zor Kısmı: Son 5 Kilo Nasıl Verilir?

Herkesin muzdarip olduğu verilemeyen son 5 kilo için bu kilolara dirençli kilolar da diyebiliriz ve her bireyin direnç gösteren vücut ağırlığı olabilir. Peki direnen son 5 kilodan kurtulmak için ne yapmalı? Dyt. Gizem Gençyürek anlatıyor.

12.08.2020Diyet Rehberi
Kalorileri Telafi Edin: Diyette Borç Ödeme Formülü Nedir

Kalorileri Telafi Edin: Diyette 'Borç Ödeme Formülü' Nedir?

Uzmanlar, diyet sırasında kalori hesabı ile yemek yemenin faydadan daha çok zarar getirdiğini söylüyorlar. Kişi, kalori hesabı yaparken mutsuz oluyor, dilediğini yiyemediği için de diyeti bozuyor. Diyette kalori hesabı yaparak kendinizi mutsuz etmek yerine tükettiğiniz fazla kaloriyi 'borç ödeme formülü' ile telafi edebilirsiniz.

25.06.2020Diyet Rehberi
Diyetle Verilen Kiloyu Korumanın Şifreleri

Diyetle Verilen Kiloyu Korumanın Şifreleri

Diyetle verilen kiloların tekrar alınmaması, diyetin kendisinden daha zor bir durum olarak bilinir. Pek çok kişi diyetle zayıflamayı başarsa da, sonrasında yaptıkları bazı beslenme hataları sonucunda geçmişe göre daha fazla kilolu olarak hayatına devam etmek zorunda kalabilir. Peki diyetle zayıflayan bir kişi, ulaştığı ağırlığı koruyabilir mi? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Kenan Yıldırım, çok merak edilen bu sorunun yanıtını verdi.

20.09.2019Diyet Rehberi
En Sık Yapılan Diyet Hataları

En Sık Yapılan Diyet Hataları

Hemen herkes hayatının bir döneminde diyet yapmış, pazartesi başladığı serüvenini bir dilim pizzaya veya bir paket çikolataya kurban etmiştir. Her ne kadar basit ve kolay uygulanabilir gözükse de diyet, uzmanlar tarafından kişiye özel olarak verilmesi gereken bir beslenme programıdır. Bu sebeple diyetisyeninizin size verdiği diyet programına uymalı ancak herkesin düştüğü hatalardan uzak durmalısınız. Peki, nedir bu hatalar? Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Çengel anlatıyor.

Diyette Borç Ödeme Formülü İle Tanışın

Diyette 'Borç Ödeme Formülü' İle Tanışın

Fazla kiloyla mücadele eden pek çok insan diyet yaparken besinlerin içeriğinden çok kalorisiyle ilgileniyor. Kalori hesabıyla tüketilen gıdalar fayda yerine zarar getirebilirken, kilo verme hayali de yarım kalabiliyor. Tüketilecek fazla kaloriyi 'borç ödeme formülü' ile telafi edebilirsiniz. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Gözde Ateş, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Kilo Vermede Hormonlarınızı Çalıştıracak 6 Adım

Kilo Vermede Hormonlarınızı Çalıştıracak 6 Adım

Sıkı bir diyet uygulayıp ve düzenli egzersiz yaptığınız halde hala kilo veremiyorsanız sorun hormonlarınızda olabilir. Eğer siz de kilo verme sorunu yaşıyorsanız vereceğimiz adımları takip ederek hormonlarınızı harekete geçirebilirsiniz.

Diyetlerde Yapılan 15 Yanlış

Diyetlerde Yapılan 15 Yanlış

Kilo verme süreci ile ilgili hemen herkes bir şeyler söylüyor. Peki hangileri doğru, hangileri yanlış? Diyetisyen Salih Gürel, diyetlerle ilgili doğru bilinen 15 yanlışı anlattı.

Metabolizma Hızlandıran Tarifler

Metabolizma Hızlandıran Tarifler

Bazen sadece diyet yapmak yetmiyor, diyete ek olarak bazı tarifler uygulamak gerekiyor. Aşağıda vereceğimiz tarifler tam da böyle bir şey arayanlar için! Kış kilolarından kurtulmak için diyet yaparken, metabolizmanızı hızlandıracak tariflerden yardım alabilirsiniz.

Diyetler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Diyetler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Son yıllarda sıfır beden olmak güzellik sembolü gibi algılandığı için de bu uğurda aç dolaşan, tek tip gıda ile beslenen ve bilimsel bir gerçeğe dayanmayan 'diyet' modellerini tercih eden pek çok insan var.

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Ananas ve Salatalık Suyu Tarifi

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Ananas ve Salatalık Suyu Tarifi

Aşağıda vereceğimiz tarif, diyet yaparken kilo vermenize yardımcı olacağı gibi bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de fayda sağlayacak!

Kış Kilolarına Veda Diyeti

Kış Kilolarına Veda Diyeti

Kış aylarında hepimiz yemek yemeyi abartıyoruz, itiraf edelim. Kışın yemek konusunda yazın olduğumuz kadar dikkatli davranamıyoruz. Bu sebeple de ister istemez kış aylarından çıkarken üzerimizde birkaç kilo da olsa fazlalık oluyor. Uygulayacağınız basit ama etkili bir beslenme programıyla kışın aldığınız kilolara kolayca veda edebilirsiniz.

Bahar Yorgunluğundan Kurtaran Diyet

Bahar Yorgunluğundan Kurtaran Diyet

Kış aylarının hareketsiz ve soğuk günleri yerini bahara bırakırken, tatil planları yapılmaya başlandı bile. Geçiş aylarında bahar yorgunluğunun etkilerinden kurtulmak ve aynı zamanda yaza daha fit, sağlıklı bir giriş yapmak için beslenmenizde bazı değişikler yapmanız gerekebilir. Sizi hem bahar yorgunluğundan koruyacak hem de yaza hazırlayacak önerileri ve diyet listesini aşağıya bırakıyoruz.

Kabak Diyeti Nedir 3 Günlük Kabak Diyeti Listesi

Kabak Diyeti Nedir? 3 Günlük Kabak Diyeti Listesi

Kabak diyeti, yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber yeniden popüler oldu. Bu kadar meşhur olan kabak diyeti nedir? İşte 3 günlük kabak diyeti listesi…

Zayıflamak İçin Yapılan 11 Hata

Zayıflamak İçin Yapılan 11 Hata

“3 öğünde tek bir gıda yiyorum ”, “Kahvaltı etmeyince kilo veriyorum”, “Su içersem ödem yapar” gibi cümleleri çevremizde kilo vermek isteyen pek çok kişiden sıkça duyuyoruz. Ancak bilinçsizce yapılan bu uygulamalar kilo verdirmiyor aksine kişiye fazla kilo olarak geri dönebiliyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Rumeysa Kalyenci, en çok yapılan diyet hataları hakkında bilgi verdi.

25.03.2019Diyet Rehberi
Yaz uçar, diyet kalır

Yaz uçar, diyet kalır!

Her ne kadar bu gerçeğe değinmek istemesek ve hazır hissetmesek de hepimizin çok sevdiği tatilsezonu kapanmak ve yaz mevsimi bitmek üzere…

5.09.2018Ebeveyn
Gastroenterit nedir, belirtileri neler

Gastroenterit nedir, belirtileri neler?

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri ishal ve kusmadır. Pek çok insanda mide ağrıları, ateş (yüksek ateş) ve baş ağrısı görülür. Peki, gastroenterit hastalığı tam olarak nedir? Gastroenterit nasıl anlaşılır?

22.07.2018Gündem
1 Haftalık Kalsiyum Diyeti

1 Haftalık Kalsiyum Diyeti

İlkbahar günlerinde bol bol kalsiyum takviyesi sağlayacak bir o kadar faydalı kalsiyum diyetini sizler için paylaşıyoruz. İşte 1 haftalık uygulayabileceğiniz kalsiyum diyeti..

Diyette Yeni Trend: New Yorker Tarzı Diyet

Diyette Yeni Trend: New Yorker Tarzı Diyet

Karbonhidrat yönünden çok düşük besinler içeren New York diyeti protein zengini bir beslenmeyi temel alıyor. Günde en az 1 saat hareket etmek şart. Çünkü New Yorker tarzı diyet, fiziksel aktivite yaparak 2 haftada 8 kilo vermeyi amaçlıyor. Diyetin bir diğer kuralı ise saat 19.00'dan sonra bir şey yememek! İşte New Yorker tarzı diyet programını Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ferin Batman sizler için hazırladı…

3 Günlük Juice Diyeti ile Yaza Merhaba

3 Günlük Juice Diyeti ile Yaza Merhaba!

Vücuttan ödem ve toksinleri atıp enerji depolamak ve sonrasında yağ oranını düşürmek için uygulanan diyetlerden biri de Juice diyetidir. Beslenme ve Pilates Koçu Umay Villa sizler için bu diyet programını hazırladı. İşte 3 günlük Juice diyetiyle yaza merhaba deyin…

Sonbahar Diyeti İle Metabolizmanızı Hızlandırın

Sonbahar Diyeti İle Metabolizmanızı Hızlandırın

Yaz aylarına veda ettiğimiz, havaların serinlemeye başladığı şu günlerde yemek yeme isteğiniz artıyorsa bu sonbahar diyeti tam size göre.

25.10.2017Diyet Rehberi

Yazar Sonuçları

Pandemi Kiloları Nasıl Verilir? İşte Örnek Diyet Listesi...

Salgının oluşturduğu panik ve stres genellikle yeme alışkanlıklarını değiştirdi. COVID-19 pandemisinde birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Ancak glisemik indeksi yüksek olan makarna, pirinç, un, şeker gibi besinlerin fazla miktarda tüketimi hazırladığımız hamur işleri, tatlılar, çeşit çeşit yemekler, ihtiyacımız olan enerjiden daha da fazlasını almamıza yol açtı.

10.11.2020

Diyet Önerileri Kişiye Özeldir

Herkesin sağlıklı beslenmeye ve formda olmaya ihtiyacı vardır. Sizlerin bu ihtiyacı ve konuya ilgisi, suistimale açık bir konu gibi görünüyor. Birinin ön adıyla çıkagelen diyet akımlarını veya diyet önerilerini, kendi üzerinizde denemek için fazla değerlisiniz.

21.01.2020

Yağlı Beslenerek Kilo Verilir mi?

Eski zamanlarda yağlara canavar gözüyle bakılırdı. Yağlı beslenmenin yağlanma yaptığı düşünülür ve karbonhidrata beslenmede daha çok yer verilirdi ama günümüzde bu anlayış tamamen kırıldı. Artık yağlı beslenmenin kilo verdirdiğine dair birçok çalışma var. Ketojenik diyet de yüksek yağlı beslenmenin farklı bir türü olarak literatürümüze girdi. Ancak; gerçekten yüksek yağlı beslenmek sağlıklı bir şekilde kilo verdiriyor mu?

19.11.2019

Az hareket edenlere özel 1 haftalık diyet menüsü

Az yemenize rağmen kilo veremiyor musunuz? Peki, fiziksel olarak gün içerisinde ne kadar aktifsiniz. İşte az hareket edenlere özel 1 haftalık diyet menüsü...

19.06.2019

Hangi Vücut Tipine, Hangi Diyet Uygun?

Özellikle son yıllarda sayıca çoğalan ve çeşitlenen bir çok beslenme düzeni vardır. Her biri ayrı bilgi aktarırken, bazılar içerik bakımından birbirleriyle çelişiyor bile olabilir. Peki siz kilo vermek istiyorsanız, hangisine uymanız gerekir?

15.03.2019

Akşam yemeği sonrası atıştırma isteği nasıl geçer?

Akşam yemeğinden sonra uyuyana kadar sürekli bir şeyler atıştırma isteğiniz mi var? Hem atıştırmaları yapıp hem de bu durumdan mutsuzsanız bu durumu düzeltmeniz için neler yapabilirsiniz?

4.09.2018

İnce bel için neler yapmalıyız? Uzmanından ipuçları!

İncecik düz bir karın hangi kadının hayali değil ki? Hele de yaz aylarında bikini sezonu açılmışsa... Düz karın diyeti son zamanlarda Amerika ve İngiltere gibi birçok ülkede uygulanıyor. Bu diyet sisteminin hedefi özellikle karın ve bel çevresindeki yağ miktarını azaltmak ve beli inceltmektir. Bu diyet en fazla 1-2 hafta uygulayabilir. Bununla ilgili beslenme planını ve dikkat edilmesi gerekenleri Diyetisyen Fatma Yiğitoğlu anlattı.

11.07.2018

Kilo vermek istiyorsanız çocuğunuzu örnek alın

Bahar yaklaşırken tabii ki yine gündem zayıflama! Sosyal medya ve arkadaşlar arasında pek çok popüler besin ve diyet önerileri yapılıyor. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra beslenmeye dair ne biliyorsanız unutun. Buradaki ‘ Beslenme’ şu an sahip olduğunuz yemek yeme davranışı. Yaşamımız boyunca çok iyi ve çok kötü yemek deneyimleri yaşıyoruz. Bu da yemek konusunda bizi daha az seçici hale getiriyor.

5.02.2018