EKSTRA
MENÜ

Dil Gelişimi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.295 haberi bulunmuştur.

Dil Gelişimi Haberleri

Muzipo Kids’ten çocuklar için online masal festivali

Muzipo Kids’ten çocuklar için online masal festivali

“Hareket ederek büyüyen sağlıklı nesiller” mottosuyla çocuklar için spor algısını yeniden tanımlayan Muzipo Kids, yine bir ilke imza atıp Masal Haftasında çocuklara özel “Online Masal Festivali” gerçekleştirdi.

13.04.2021Etkinlikler
Uzmanlar uyarıyor: Çevre kirliliği penis boyunu küçültüyor

Uzmanlar uyarıyor: Çevre kirliliği penis boyunu küçültüyor

Gebelik sırasında maruz kalınan endüstriyel kimyasalların erkek üreme sistemini etkileyerek küçük penis boyuna, düşük sperm sayısına ve sertleşme sorununa yol açabileceği iddia ediliyor. Üstelik bu kimyasalların doğacak bebekte yaratacağı sorunlar maalesef sadece penis boyu ile de sınırlı değil.

10.04.2021Gündem
‘İçimdeki Hazine’ uygulaması ile otizmli çocuklar hazinelerini keşfediyor

‘İçimdeki Hazine’ uygulaması ile otizmli çocuklar hazinelerini keşfediyor

Turkcell’in otizmli çocukların hayata eşit katılımını desteklemek için geliştirdiği ‘İçimdeki Hazine’ uygulaması, yenilenen özelliği ile konuşma zorluğu yaşayan çocukların iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Çocuklar, yeni eklenen özellik sayesinde resimler üzerinden kelimelerin telaffuzuna dair sesli bilgiler alarak cümle kurmayı da öğrenebiliyor.

2.04.2021Teknoloji
Down sendromu nedir İşte down sendromu belirtileri

Down sendromu nedir? İşte down sendromu belirtileri

Down sendromu, genellikle halk arasında oluşan yanlış algının aksine bir hastalık değil kromozom anomalisi sonucu ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Peki down sendromu nasıl anlaşılır? İşte down sendromu belirtileri…

Çocuğun gelişim dönemine uygun kitap seçimi nasıl yapılır

Çocuğun gelişim dönemine uygun kitap seçimi nasıl yapılır?

Çocuğun gelişim sürecinde kitapların önemli katkısı olduğunu belirten uzmanlar, çocuğun yaş dönemine uygun kitap seçilmesi gerektiğini vurguluyor. Zengin uyaranların ve elverişli şartların çocuğun potansiyelini ortaya çıkarmasında ve tüm gelişim alanlarının desteklenmesinde önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar, çocukla kitap arasındaki bağın 1 yaş civarında kurulmasını öneriyor. Hikâye ve masalların tedavi edici, iyileştirici, terapötik bir yönü olduğunun da bilindiğini belirten uzmanlar, “Beyin için hikâyeler/masallar, yaşamsal tehditlere karşı savunma tepkileri hazırlar; bilişsel esneklik kazandırır” diyor.

29.01.2021Eğitim
Öğrenciler tatilde ekrandan uzak durmalı, evde yapılabilecek etkinliklere yönelmeli

Öğrenciler tatilde ekrandan uzak durmalı, evde yapılabilecek etkinliklere yönelmeli

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerine uzaktan devam ettikleri için uzun süre ekrana maruz kalan ve evde vakit geçiren öğrencilerin, yarıyıl tatilinde dijitalden uzak kalmaları ve evlerinde yapabilecekleri fiziksel aktivitelere yönelmeleri öneriliyor.

22.01.2021Eğitim
Doğru oyuncak seçimi çocuğun gizli yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir

Doğru oyuncak seçimi çocuğun gizli yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakkı Akman, yaşa uygun oyuncak seçiminin çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Akman, "Gelişi güzel alınan bir oyuncak hayal dünyalarını olumsuz yönde etkileyebiliyorken, bilinçli seçilen oyuncaklar gizli yeteneklerinin ortaya çıkmasına katkı sağlayabiliyor" dedi.

22.01.2021Çocuk-Aile
8 aylık bebek gelişimi - 8 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

8 aylık bebek gelişimi - 8 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 8 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 8 aylık bebek ne kadar uyur, 8 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 8 aylık bebek kilosu, 8 aylık bebek bakımı, 8 aylık bebek aşısı, 8 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 8. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 4 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 4 aylık bebek ne kadar uyur, 4 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 4 aylık bebek kilosu, 4 aylık bebek bakımı, 4 aylık bebek aşısı, 4 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 4. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Çocuklarda oyuncak seçimi fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından önemli

'Çocuklarda oyuncak seçimi fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından önemli'

ANKARA'da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakkı Akman, yaşa uygun oyuncak seçiminin çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Akman, "Gelişi güzel alınan bir oyuncak hayal dünyalarını olumsuz yönde etkileyebiliyorken, bilinçli seçilen oyuncaklar gizli yeteneklerinin ortaya çıkmasına katkı sağlayabiliyor" dedi.

22.01.2021Sağlık
Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Her bireyin hayatla ilgili aldığı kararlar, varmak istediği hedefler bulunur. Bu hedefler kişilere göre farklılık göstermektedir. Çeşitli öğrenim gruplarından birisi de çok yararlı, faydalı ve insancıl meslek hedefi olan, üniversitelerin zihinsel engelliler öğretmenliği bölümüdür. Cevabı merak edilen zihinsel engelliler öğretmenliği bölümü nedir, mezunu ne iş yapar, kaç yıllıktır, dersleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

1 ve 4 yaş arası çocuklarda dil gelişimi

1 ve 4 yaş arası çocuklarda dil gelişimi

Uzun bir bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız ve gün geçtikçe de büyüyerek konuşma dönemine bile geldi. Peki çocuğunuz temel dil becerilerini geliştirme yolunda mı? Dil gelişiminde bu aşamalara dikkat edilmeli.

Her çocuğun nörolojik gelişim süreci kendine özgüdür

Her çocuğun nörolojik gelişim süreci kendine özgüdür

Çocukların nörolojik gelişimlerinin anne karnında başlayan ve erişkin döneme kadar devam eden dinamik bir süreç olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bora Çarman, her çocuğun nörolojik gelişiminin kendine özgü olduğunu, kardeşi veya yaşıtlarıyla karşılaştırma yapılmaması gerektiğini belirterek dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Çocukların dil gelişimi nasıl desteklenebilir

Çocukların dil gelişimi nasıl desteklenebilir?

Bazı çocuklar kelimeleri düzenli bir şekilde ve aşamalı olarak öğrenirken, diğerlerinin kelime dağarcığı hızlı ve istikrarlı bir şekilde gelişir. Peki çocuğunuzun sözlü becerilerini geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Topuk kanı sayesinde hastalıklar erken teşhis ediliyor

Topuk kanı sayesinde hastalıklar erken teşhis ediliyor

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, topuk kanı taraması sayesinde her yıl 5 binin üzerinde bebekte hastalık belirtileri ortaya çıkmadan belirlendiğini anlatarak, "Bu bebeklerin 3 binden fazlası hipotiroidi, yaklaşık 2 bin biyotinidaz eksikliği, 200 kadarı fenilketonüri ve 150 kadarı kistik fibrozis hastalığına sahiptir. Ayrıca yenidoğan her bin bebekten 1-3’ü ileri derecede işitme kaybı ile doğmaktadır" dedi.

Çocukların güvenliği için “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulmalı

Çocukların güvenliği için “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulmalı

Çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından onlara uygun kitapların seçilmesinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Nurper Ülküer, ebeveynlerin kitapların içeriğini mutlaka incelemeleri gerektiğini söyledi. Tıpkı “Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği” gibi çocukların sosyal ve duygusal açıdan örselenmelerini ve istismar edilmelerini önleyecek bir “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulması gerektiğini belirten Ülküer, “Bu standartların var olduğunu gösteren bir onay işaretinin “Güvenli Kitap Onayı- GKO” gibi kitapların üzerinde olması mecburiyeti getirilmelidir” dedi.

31.08.2020Eğitim
Çocukların sorduğu sorular dil gelişimini destekliyor

Çocukların sorduğu sorular dil gelişimini destekliyor

Çocuklar belirli kelimeleri ve harfleri söylemeye başladıklarında ardı ardına sorular sormaya başlıyorlar. Bazen yanıtını alana dek defalarca aynı soruyu sormaları, ebeveynlerin durumdan sıkılmasına ve onları dinlememelerine neden oluyor. Ancak uzmanlar çocukların soru sormayı ve cevap almayı bir oyun gibi gördüklerini, yanıtını bildikleri halde sordukları sorulara yanıt vermemenin dil gelişimlerine katkıda bulunmadığını söylüyor.

Çocuğunuzun konuştuğu anlaşılmıyorsa dikkat Bu durum artikülasyon bozukluğu olabilir

Çocuğunuzun konuştuğu anlaşılmıyorsa dikkat! Bu durum artikülasyon bozukluğu olabilir

Artikülasyon bozukluğu son dönemlerde dil ve konuşma gelişimi takibinin çocuk gelişiminde ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasıyla beraber sık duyduğumuz bir ifade olmaya başladı. Peki çocuklarda görülen herhangi bir konuşma bozukluğunda direk olarak akla ilk gelen artikülasyon bozukluğu nedir? Hangi durumlarda ortaya çıkar? Ne yapmak gerekir? Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Çocukların hafızasını geliştiriyor: Eşleştirme oyunu

Çocukların hafızasını geliştiriyor: Eşleştirme oyunu

Oyuncaklar bilişsel gelişim, hayal gücü, dikkat, dil gelişimi için en önemli materyallerdir. Eğitici oyuncaklar ise okul öncesi dönemde algılama, sosyalleşme, yeni bilgiler öğrenme gibi daha birçok gelişime katkı sağlar. Bunlardan biri olan eşleştirme oyunları okul öncesi dönemde en çok tercih edilen etkinliklerin başında gelir.

Ailelerin endişesi: “Çocuğum hala bebek gibi konuşuyor”

Ailelerin endişesi: “Çocuğum hala bebek gibi konuşuyor”

Büyümesine rağmen bazı harfleri söyleyemeyerek bebek gibi konuşma, çocuğun sosyal ve akademik gelişimini etkiliyor. Çocuğun 5-6 yaşlarına kadar hemen hemen bütün konuşma seslerini öğrendiğine dikkat çeken uzmanlar, yaşın ilerlemesiyle birlikte bazı sesleri çıkaramamanın önemli bir işaret olduğunu belirtiyor. Erken dönemde müdahalenin önemine işaret eden uzmanlar, dil ve konuşma gelişiminde yaşanan sorunların çeşitli terapi yöntemleriyle düzelebileceğini kaydediyor.

Uzmanlar uyarıyor: Geç konuşan çocuk hayata geç başlar

Uzmanlar uyarıyor: Geç konuşan çocuk hayata geç başlar

Konuşma seslerinin ediniminde görülen sorunlar ve müdahalenin gecikmesinin ilkokul döneminde okuma-yazma edinimi sürecini de aksatabileceğini belirten Dil ve Konuşma Terapisti Yasemen Şahin, çocukları konuşma zorluğu çeken ailelere önerilerde bulundu.

Çocukların dil gelişimi nasıl desteklenmeli Anne babalara önemli tavsiyeler...

Çocukların dil gelişimi nasıl desteklenmeli? Anne babalara önemli tavsiyeler...

Dil gelişimi yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Yeni doğan döneminde bir ihtiyaç ve rahatsızlık sonucu ağlama, mırıldanma şeklinde başlayan dil gelişimi, çocuğun çevresindeki insan seslerini duyması ve taklit etmesiyle devam eder. Peki çocuklarda dil gelişimi nasıl ilerler? Anne ve babalar bu gelişimi desteklemek için ne yapmalı? Psikolog Sena Karabiber, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı ve ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Akışkan oyun hamuru nasıl yapılır İşte tarifi…

Akışkan oyun hamuru nasıl yapılır? İşte tarifi…

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel; zararsız, tamamen anne yapımı oyun hamuru tarifi verdi. Çocuğunuzla beraber hazırlayıp keyifli vakit geçirmeye ne dersiniz?

Keyifli bir etkinlik önerimiz var: Patates kafadan yüz tamamlama

Keyifli bir etkinlik önerimiz var: Patates kafadan yüz tamamlama

Tamamlama çalışmalarının çocukların zihinsel gelişimini desteklediğini belirten Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel, bu keyifli etkinliğin detaylarını anlatıyor...

Duyusal gelişim oyunu: Ay kumunda kemik avı

Duyusal gelişim oyunu: Ay kumunda kemik avı

Duyusal oyunların çocuk gelişimi için çok faydalı olduğunun altını çizen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel, ay kumunda kemik avı etkinliğinin detaylarını paylaştı.

Evde geri dönüşüm kutuları hazırlayalım mı

Evde geri dönüşüm kutuları hazırlayalım mı?

“Nasıl ki eğitim okul öncesinden başlıyorsa, çevre bilinci de öyle olmalı” diyen Montessori Eğitmeni Canan Yelken, bu bilincin ilk olarak ailede başladığına dikkat çekti. Yelken, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, evdeki atık materyalleri kullanarak çöp ayrıştırma kutuları hazırladı. Siz de bu etkinliği evde çocuğunuzla birlikte yapmaya ne dersiniz?

Yanardağ deneyi nasıl yapılır İşte malzemeler ve hazırlanışı…

Yanardağ deneyi nasıl yapılır? İşte malzemeler ve hazırlanışı…

Evde hazırlaması çok basit olan yanardağ deneyi çocuklar için hem eğlenceli hem de mükemmel bir gözlem fırsatı... Yani çocuklar eğlenirken öğrenecekler. Etkinlik detaylarını Montessori Eğitmeni Canan Yelken anlatıyor.

Turkcellden işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti

Turkcell'den işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, engelli müşterilere hizmet veren Turkcell çalışanları ile BiP’in geliştirmekte olduğu web üzerinden konferans özelliğinin ilk defa test edildiği görüşmede bir araya geldi. Erkan, çalışanları dinledi ve işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti sunan Turkcell Yüz Yüze uygulaması hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

11.05.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Çocuklarda dil gelişimi

Dil gelişimi yaşam boyu devam eden bir süreçtir. İlk doğduğu an ağlama ile başlayan dil gelişimi, çocuğun çevresindeki sesleri duyması ve taklit etmesiyle devam eder.

7.10.2020

Kurabiye canavarı ile saymayı öğreniyorum

Kurabiye canavarını kimler hatırlıyor? Okul öncesi dönemde çocuklarımıza matematiği sevdirmek için yapabileceğimiz en eğlenceli etkinliklerden biri bu sanırım.

25.09.2020

Sonbahar ağacı

Havalar hala sıcak olsa da sonbahar geldi ve dün yaşadığımız şehre ilk yağmur yağdı. Sizi bilmem ama benim en sevdiğim mevsimdir sonbahar. Oğlumla sohbet ederken bana yaprakların ne zaman sararacağını sordu. Biraz daha zamanı olduğunu ve kısa doğa yürüyüşleri yaparak gözlemleyeceğimizi söyledim. Tabii 5 yaş çocuğu için beklemek imkansız bir kelime…

22.09.2020

Gölge oyunu

Bugün size harika bir etkinlik önerisi ile geldim. Küçükken uyku öncesi aile büyüklerimiz ile yaptığımız yatak muhabbetlerimiz olmuştur. Aile büyüklerimiz ya hikaye okumuştur ya ninni söylemiştir ya da karanlıkta duvarda parmaklar ile şekiller oluşturmuşuzdur.

17.09.2020

Kartondan bukalemun bakın nasıl renk değiştiriyor

Keşif yapmayı seven miniklerin çok dikkatini çekecek bir etkinlik önerim var bugün.

11.09.2020

Taşıtlar ve ulaşım alanları

Ömer uzun zamandır arabalara, gemilere, uçaklara özellikle de itfaiye ve ambulanslara (kendi deyimi ile ambuambulans) ilgi duymaya başladı. Bütün taşıtların isimlerini öğrendiğini fark edince havada karada ve denizde olmak üzere gruplandırma çalışmalarına başlamak istedim.

10.09.2020

Geri dönüşüm oto yıkama kompleksi

Yaz bitiyor, havalar soğumadan çocukların çok seveceği sulu bir oyun yapalım istedim. Hazırlaması çok basit. Özellikle araba sever minikler bu oyuna bayılacak.

4.09.2020

Skandal ifadelerle dolu... ‘Gül ve Düşün’ kitabı kaldırılsın!

‘Gül ve Düşün’ isimli kitabın içinde yer alan uygunsuz ifadeler büyük yankı uyandırdı. Ahlaki değerlere ters düşen, çarpıtılmış cinsellik vurgulu cümleler ve hikaye kurgusu çocukların fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimine ciddi zararlar verebilecek boyutlarda…

29.08.2020

Geri dönüşüm malzemelerinden oyun kutusu

Boş bir karton kutu ve peçete rulolarını değerlendirerek, bol kazanımlı bir oyun kutusu yapmaya ne dersiniz?

21.08.2020

Çocuklarımızın güvenle oynayabileceği akışkan oyun hamuru tarifi

Tamamen mutfağımızdaki doğal malzemelerle hazırlayacağımız bu oyun hamuru tarifini çocuklarımız çok sevecek.

14.08.2020

Son kullanma tarihi geçmiş malzemeler ile duyusal oyun

Duyusal oyunlar, çocukların bütün duyularını harekete geçiren ve böylelikle çocukları keşfetmeye yönlendiren oyunlardır.

11.08.2020

Hadi kızım/oğlum! Yap tuvaletini!

‘Hazır mevsim yaz, havalar sıcak, yaşı da geldi, onunla aynı yaşta kuzeni tuvaletini söyleyebiliyor, biz de artık tuvalet eğitimine başlayalım.’ dedik ama acaba çocuğumuz ve gelişimi bizimle aynı fikirde mi?

6.08.2020

Bil Bakalım oyun kutusu

Çocukların çok eğlenerek oynayacağı gizemli kutuyu hazırlamaya ne dersiniz? Çocuklar dokunacak ve tahmin edecek! Bil Bakalım kutusunun içinden acaba neler çıkacak…

28.07.2020

Erken bebeklik döneminde dil gelişimi

Bebeğin dünyaya gelmesiyle beraber göz teması, çıkardığı sesler ve anne-babaya verdiği harekete dayalı tepkiler dikkatli bir şekilde takip edilmektedir. Çıkardığı ilk sesler, melodili babıldamalar, ağlama, gülme ve çığlıklar çocuğun iletişim gelişiminde ilk 9 ay ciddi önem taşımaktadır.

24.07.2020

Kartondan kocaman oyun evi yapalım mı?

Çocukluğumuzun her döneminde severek oynadığımız ve en vazgeçilmez oyun "evcilik" değil midir? Peki, neden bu kadar güzeldir bu oyun? Hiç düşündünüz mü? Çünkü bu oyunda kurallar yok!

24.07.2020

Çocuğunuzla birlikte keyifli bir deney yapmaya ne dersiniz?

Çocukların seveceği volkan deneyinde volkan bilimcilerin araştırma konularını, gaz salınımı ve kimyasal tepkimeleri bir arada göreceğiz.

18.07.2020

Çocukların çok seveceği,eğlenceli bir aktivite: Kartondan dıgıdık at

Çocukken atçılık oynamayı sevmeyen yoktur herhalde. Kimi zaman bir sopaya atlayıp dört nala koştuğumuz, kimi zaman koltuk tepesinde ama en keyiflisi büyüklerimizin sırtında binip "dıgıdık" diyerek gitmekti!

18.07.2020

Televizyon şeridi

Çocuklarınız ile evde bulunduğunuz süre içerisinde eğlenceli etkinlikleri yanı sıra birçok gelişimine katkısı olan hikaye okuma ve parmak oyunlarına da yer verilmelidir.

14.07.2020

Pütürlü oyun kumu

Okul öncesi dönemde özellikle 0-3 yaş döneminde duyusal oyunlar çok önemli bir yere sahiptir. Duyusal oyunlar çocukların beş duyu organına hitap eden oyunlar içerir: Dokunma, koku, tat, görme ve işitme.

9.07.2020

Okyanus duyusal oyunu

Duyusal oyunların çocuk gelişimindeki rolünü ebeveynler olarak artık biliyoruz. Özellikle evde kalmaya devam ettiğimiz bu günlerde önemi daha da büyük. Çocuklarımız özgürce doğaya çıkamıyor, dokunup hissedemiyor maalesef. Bu yüzden evde hazırlayacağımız duyusal oyunlarla çocuklarımızın duyu gelişimini destekleyebiliriz. Peki, neden bu kadar önemli duyusal oyunlar?

4.07.2020

Hoş geldin iki yaş sendromu!

Tam ben bu annelik ve babalık işini kavradım galiba derken o tatlı bebeğinizin ağzından ‘Hayır, kendim, ben, ı-ıh’ söylemlerinin sıkça çıktığını, öfke ve ağlama krizlerinin yaşanmaya başladığını gördüğünüzde sakin olun ve arkanıza yaslanın, bu o meşhur iki yaş sendromu.

19.06.2020