EKSTRA
MENÜ

Burun Kanaması

Burun Kanaması haberleri sayfasında güncel ve son dakika Burun Kanaması hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 503 Burun Kanaması haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Burun Kanaması Haberleri

Eski milletvekili Şahin Mengü hayatını kaybetti

Eski milletvekili Şahin Mengü hayatını kaybetti

Eski CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü (73), Ankara'da yüksek tansiyon şikayetiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

20.09.2021Gündem
Kırık Nasıl Anlaşılır Parmak, Ayak, El, Kol, Diz Ve Burunda Kırık Nerden Anlaşılır

Kırık Nasıl Anlaşılır? Parmak, Ayak, El, Kol, Diz Ve Burunda Kırık Nerden Anlaşılır

Bir kemiğe uygulanan kuvvet, kemiğin taşıyabileceğinden daha güçlü olduğunda, kemik kırığı meydana gelir. Bu, kemiğin yapısını ve gücünü bozar ve ağrıya, fonksiyon kaybına ve bazen bölge çevresinde kanamaya, yaralanmaya neden olur. Peki, kemiğin kırıldığı nasıl anlaşılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.08.2021Araştırma
Askorbik asit nedir, ne işe yarar Askorbik asit eksikliği neden olur

Askorbik asit nedir, ne işe yarar? Askorbik asit eksikliği neden olur?

İskorbüt, diyetinizde en az 3 ay boyunca yeterli Askorbik asit olmamasından kaynaklanır. Bu hastalık ölümcül sonuçlara kadar ilerleyebilir. Askorbik asitin vücudunuz için önemini kavramalı ve eksiklik durumunda önlem almalısınız. Peki, nedir bu Askorbik asit? İşte, merak edilen tüm detaylar.

14.07.2021Araştırma
Septum Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir

Septum Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

Septum burnun iç bölümünde yer alan ve burnu iki ayrı alana bölmeye destek olan bir yapıdır. Septum kemik ve kıkırdak birleşimi bir yapıdır. Ağırlıklı olarak kıkırdaktan meydana gelmektedir. Burnun eşit bir şekilde nefes almasına yardımcı olan septum hakkında bulunan bütün bilgileri sizler için detaylı bir şekilde derledik.

27.06.2021Araştırma
Yüksek tansiyona ne iyi gelir Yüksek tansiyon nasıl düşer ve düşürülür Evde yüksek tansiyona iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon nasıl düşer ve düşürülür? Evde yüksek tansiyona iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler

Yüksek tansiyon, fiziksel ve psikolojik etkenler dolayı ortaya çıkabilir. Stres, beslenme alışkanları ve tuz tüketimi gibi nedenlerden dolayı yüksek tansiyon meydana gelebilir. Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler ve bitkisel önerilerle evde doğal yollarla çözüm bulunabilir. Peki Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon nasıl düşer ve düşürülür? Yüksek tansiyon neden olur? Limon ve ayran yüksek tansiyona iyi gelir mi? Evde yüksek tansiyona iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler...

25.06.2021Sağlık
Son dakika: Bu kez de yeşil mantar vakası görüldü Hindistanda kâbus bitmiyor...

Son dakika: Bu kez de 'yeşil mantar' vakası görüldü! Hindistan'da kâbus bitmiyor...

Koronavirüs vakaları ve ölümlerin artmasıyla adeta felaketi yaşayan Hindistan'da ortaya çıkan karan mantar enfeksiyonları kontrolden çıkınca salgın ilan edilmiş, birçok Kovid-19 hastası bu enfeksiyon yüzünden gözlerini kaybetmişti. Ülkeden gelen sonra haberlere göre kara mantardan sonra ilk defa bir kişide 'yeşil mantar' hastalığı vakasına rastlandı.

17.06.2021Dünya
Covid-19 takibinde D-dimer testi neden önemli | 9 SORU 9 YANIT

Covid-19 takibinde D-dimer testi neden önemli? | 9 SORU 9 YANIT

Çoğu kişinin adını daha önce hiç duymadığı 'D-dimer değeri' Covid-19 nedeniyle hayatımıza girdi. Damar içi pıhtılaşmayı gösteren bu değerin adını bir şekilde duyuyor olsak da hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz, ama olmalıyız. D-dimer değerinin korona hastalarındaki takibinin neden hayati önem taşıdığını uzmanlarımız açıkladı...

20.05.2021Gündem
Burun kanayınca oruç bozulur mu Diyanet yanıtladı

Burun kanayınca oruç bozulur mu? Diyanet yanıtladı

Çeşitli sebeplerle burun kanaması, Ramazan ayında en çok araştırılan konulardan oldu. Burun kanayınca oruç bozulur mu sorusuna cevap arayan binlerce kişi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili açıklamalarını merak ediyor. Peki, yaşadıkları rahatsızlıkların ardından araştırmalarını gerçekleştiren vatandaşların sorguladığı gibi, burun kanayınca oruç bozulur mu? Merakla araştırılan konular arasında yer alan burun kanaması hakkında Diyanet’in yanıtı

24.04.2021Ramazan Özel
Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir İşte, Kolajen İçeren Besinler

Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir? İşte, Kolajen İçeren Besinler

Kolajen, cilt bakımında önem verilmesi gereken güçlü bir proteindir. İnsan vücudunda çok sayıda bulunan bir protein olan kolajen, daha genç ve sağlıklı görünmemizi sağlar. Peki kolajen tam olarak nedir ve hangi besinlerde bulunmaktadır? Detaylar haberimizde…

Kanseri sinüzitle karıştırmayın

Kanseri sinüzitle karıştırmayın

Sinüs ve burun boşluğu kanserlerinin uzun süre sinüzit benzeri şikayetlere yol açtığını belirten Prof. Dr. Tolga Kandoğan, “Bu kanserler çok büyüdüklerinde kendini yüzde ağrı, şişlik, burun tıkanıklığı ve burun kanaması belli eder. Bunun yanı sıra baş ağrısı, uyuşma, duyu kaybı gibi nörolojik; göz kapağı düşmesi, çift görme ve dişlerde sebebi açıklanamayan ağrı ve sallanma gibi diş bulguları meydana gelebilir” dedi.

1.04.2021Sağlık
Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Cemrelerin düşmesi ve ardından bahar aylarının gelmesi ile birlikte ağaçlardaki polen artışı burunda kaşıntı, hapşırık, sulu burun akıntısı ve burun tıkanıklığını da beraberinde getiriyor. Peki, bahar alerjisine ne iyi gelir, nasıl geçer? Bahar alerjisi hakkında bilinmesi gerekenler…

18.03.2021İyi Yaşam
Sivrisinek sayısındaki artışa dikkat çeken Prof. Dr. Ali Satar uyardı: Virüs bulaştırırlar

Sivrisinek sayısındaki artışa dikkat çeken Prof. Dr. Ali Satar uyardı: Virüs bulaştırırlar

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı şehirlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sivrisinek sayılarındaki artışa dikkat çekti. Satar, "Sivrisinekler kanımızı emerler ve insandan insana virüs bulaştırırlar. Sivrisinekler koronavirüs bulaştırmaz, sarı humma, Batı Nil, dang gibi ölüme sebep olan virüsleri bulaştırır. Ancak Ayrıca hayvan kaynaklı ölümlerde de ilk sırayı alırlar. Kış aylarında metruk evleri, kanalizasyonları, foseptikleri, sivrisineklerin larvalarını bırakmamaları için ilaçlamak önemlidir. Bu mücadele ile sivrisineklerin 4'te 3'ünü yok etmiş oluruz" dedi.

15.02.2021Gündem
Korkutan araştırma Çocuklarda 5 haftadan fazla devam ediyor

Korkutan araştırma! Çocuklarda 5 haftadan fazla devam ediyor

İngiltere'de yapılan araştırma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan çocukların yaklaşık yüzde 15'inde semptomların 5 haftadan fazla devam ettiğini gösterdi. "Uzun Kovid-19" geçiren çocuklarda görülen semptomlar arasında baş ağrısı, yorgunluk, beyin sisi, kas ağrısı, havale ve felç yer alırken, uzmanlar okullar açıldığında daha fazla önlem alınmasını istedi

7.02.2021Dünya
Hipertansiyon çocuklarda büyüme geriliğine yol açabilir

Hipertansiyon çocuklarda büyüme geriliğine yol açabilir

Hipertansiyonun yetişkinlerde olduğu gibi çocukluk çağında da hiçbir belirti göstermeden gelişebildiğini ve özellikle aşırı kilolu ve obez çocukların hipertansiyon yönünden yüksek riskli olduğunu Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, “Buna karşın, semptomatik hipertansiyonlu çocuklarda baş ağrısı, görme bozukluğu, okul başarısında düşüklük gibi genel belirtilerin görülmesinin yanı sıra ikincil hipertansiyonun büyüme geriliğine de yol açabilir” dedi.

“Hipertansiyon, çocuklarda büyüme geriliğine yol açabilir”

“Hipertansiyon, çocuklarda büyüme geriliğine yol açabilir”

Primer hipertansiyonun yetişkinlerde olduğu gibi çocukluk çağında da hiçbir belirti göstermeden gelişebildiğini ve özellikle aşırı kilolu ve obez çocukların hipertansiyon yönünden yüksek riskli olduğunu Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, “Buna karşın, semptomatik hipertansiyonlu çocuklarda baş ağrısı, görme bozukluğu, okul başarısında düşüklük gibi genel belirtilerin görülmesinin yanı sıra ikincil hipertansiyonun büyüme geriliğine de yol açabilir” dedi.

14.01.2021Sağlık
Koronavirüs Döneminde Hipertansiyon Riski Olanlara Uyarılar

Koronavirüs Döneminde Hipertansiyon Riski Olanlara Uyarılar

Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız bugünlerde beslenmenin bozulması, fiziksel aktivitenin azalması ve yanlış bilgilendirme sonucu ilaçların bırakılması sonucunda kontrol altına alınamayan hipertansiyonun artığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Özdemir, hipertansiyon ve hipertansiyon riski olan hatalara önemli uyarılarda bulundu.

16.12.2020İyi Yaşam
Yüksek tansiyon çocuklarda da görülüyor

Yüksek tansiyon çocuklarda da görülüyor

Genellikle yetişkin hastalığı olarak bilinen yüksek tansiyon; genetik geçiş, çeşitli böbrek hastalıkları ve özellikle obezite nedeniyle artık çocukların da kapısını tehlikeli bir şekilde çalıyor.

30.11.2020Çocuk-Aile
Son dakika haberler... Anastasiya Yazerskaya cinayetinde dehşete düşüren ayrıntılar

Son dakika haberler... Anastasiya Yazerskaya cinayetinde dehşete düşüren ayrıntılar

ANTALYA'da Belaruslu dansçı Anastasiya Yazerskaya'yı (23) öldürüp cesedini Isparta yoluna gömdüğü belirlenince tutuklanan öğretmen Ahmet Oğuz Özgür (54) hakkında 'kasten öldürme' suçundan dava açıldı. Genç kadının annesi Tanenıa Lıudmıla Petrovna'nın şikayetçi olduğu Özgür'ün, Anastasiya Yazerskaya'yı döverek öldürdüğü ortaya çıktı.

7.11.2020Gündem
İleri yaşlarda en çok bu hastalıklar görülüyor

İleri yaşlarda en çok bu hastalıklar görülüyor

Son aylarda tüm dünyayı etkileyen yeni koronavirüs pandemisi, yaşlıları risk grubuna girmeleri nedeniyle sosyal ortamlardan iyice uzaklaştırdı. Koronavirüse karşı sosyal mesafe kritik önem taşırken, sosyal hayattan tümden uzaklık bu kez de farklı sorunlara yol açtı.

4.11.2020Sağlık
Kolajen Nedir Kolajen Takviyesi Nasıl Seçilir

Kolajen Nedir? Kolajen Takviyesi Nasıl Seçilir?

Yaş ilerlemesiyle azalan kolajenin cilt sağlığının yanı sıra kemikleri de koruduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi; kolajenin farklı tipleri bulunduğuna işaret etti, kolajen seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...

30.10.2020Kişisel Bakım
Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın

Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi, “Farklı kolajen tiplerinin de farklı dokularda farklı yoğunlukta oldukları biliniyor. Örneğin cildin yüzde 70’ini kolajen tip 1 ve 3 oluşturuyor. Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 ve 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajen tercih etmeniz lazım” dedi.

27.10.2020Sağlık
3. Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organlarının Sağlığı konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organlarının Sağlığı konu anlatımı

Duyu organları sayesinde çevremizde meydana gelen olayları algılayabiliriz. Her duyu organının farklı işlevi vardır. Duyu organlarımızın işlevlerini doğru olarak yerine getirebilmesi için onların sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Duyu organların ortamdaki uyarıları algılayabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler detaylarıyla belirtilmiştir.

17.09.20203. SINIF
Doktorlar bile şaşkına döndü Sinüslerinden 11 kurtçuk çıktı...

Doktorlar bile şaşkına döndü! Sinüslerinden 11 kurtçuk çıktı...

Antalya’da kuru öksürük, burun akıntısı ve ses kısıklığı şikayetleriyle hastaneye başvuran Havva Şirin'in (52) burnundan, 11 kurtçuk çıktı.

9.09.2020Gündem
6. Sınıf Fen Bilgisi Duyu Organları konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Duyu Organları konu anlatımı

Yaşamı çok daha kolay algılayabilmemiz için duyu organlarımız büyük bir öneme sahiptir. Her bir duyu organlarımızın vücudumuzda farklı görevleri bulunmaktadır. Şimdi duyu organlarımızın neler olduğunu öğreneceğiz ve görevlerine bakacağız. İşte 6. sınıf fen bilgisi duyu organları konu anlatımı.

21.08.20206. SINIF
Yazın her yaş grubunda görülüyor Farklı nedenlerle meydana geliyor

Yazın her yaş grubunda görülüyor! Farklı nedenlerle meydana geliyor

KBB Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Altunay, yaz mevsiminde artış gösteren burun kanamalarının kişide ve çevresinde panik yarattığını söyledi. Paniklemeden ilk önce kanamanın durdurulmaya çalışılması gerektiğini belirten Opr. Dr. Altunay, "Burun kanaması çocukluk çağında en sık yapısal ve genetik faktörler, mekanik travmalar, erişkinde ise yüksek tansiyon nedeniyle görülüyor. Ancak önce doğru yöntemle kanama durdurulmalı ve sonra nedeni araştırılmalıdır" dedi.

10.08.2020Sağlık
Yaz döneminde artıyor Peki nelere dikkat edilmeli

Yaz döneminde artıyor! Peki nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında kulak burun boğaz bölgesinde görülen hastalıklarda artış görülebiliyor. Su içerisinde yapılan aktivitelerin, sıcak havanın ve klimaların dış kulak yolu enfeksiyonu, burun kanaması ve alerjik reaksiyonlara neden olabildiğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ziya Saltürk, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

27.07.2020Sağlık
Bubonik (Hıyarcıklı) veba nedir ve ne demektir İşte son açıklamalar ve hastalığın belirtileri

Bubonik (Hıyarcıklı) veba nedir ve ne demektir? İşte son açıklamalar ve hastalığın belirtileri

Bubonik veba nedir? sorusu gündemde yer alıyor. Bubonik veba olarak gündeme gelen ve hıyarcıklı veba olarak da bilinen ve son olarak Çin'de görülen bu hastalık hakkında Dünya Sağlık Örgütü'nden açıklama geldi. Açıklamada, Çin'de görülen ve bulaştıktan sonra çok öldürücü olduğu bilinen bubonik veba hastalığının yüksek risk taşımadığı ifadelerine yer verildi. Gribe benzer belirtiler taşıdığı için pek fazla teşhis edilemeyen bubonik veba, kemirgen hayvanların etini tüketme ya da pire ısırması yoluyla insanlara geçiyor. Hastalığı kapan insanlar ise daha sonra tıpkı koronavirüste olduğu öksürük, hapşuruk gibi yollarla hastalığı damlacıklarla başka insanlara bulaştırıyor. İşte, hıyarcıklı veba ya da diğer bir isim ile bubonik veba belirtileri ve detaylı bilgiler...

24.07.2020Gündem
Yaz Ayları Bu Ameliyatlara Engel Değil

Yaz Ayları Bu Ameliyatlara Engel Değil!

Yaz ayları ve yoğun sıcaklar ameliyatlara engel mi? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Sertan Şahin, açıkladı.

20.07.2020İyi Yaşam
Trombositopeniye dikkat Vücutta kırmızı ve mor lekeler varsa…

Trombositopeni'ye dikkat! Vücutta kırmızı ve mor lekeler varsa…

Uzmanlar, vücutta genelde kırmızımsı ve mor renklerdeki lekelere neden olan trombositopeni hastalığının, en sık görülen kanamaların nedeni olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

3.07.2020Sağlık
Yaz Aylarında Burun Kanamalarına Dikkat

Yaz Aylarında Burun Kanamalarına Dikkat!

Yaz aylarında sıcak havanın etkisi, klimaların yoğun kullanımı ile burun kanamaları artıyor, burun kan damarları açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Kuru sıcak hava burun içerisindeki koruyucu tabakanın zayıflamasına neden olarak, kanamaya eğilimi artırıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

3.07.2020İyi Yaşam
İşte kene için uyarılar

İşte kene için uyarılar

- Keneye kolonya dökmeyin- Üzerinde sigara söndürmeyin- Vücudu örten giysiler giyin

17.06.2020Gündem
Sildenafil nedir ve etkileri nelerdir

Sildenafil nedir ve etkileri nelerdir?

Sildenafil, etken bir madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle cinsel uyarıcı niteliği taşıyan ilaçlarda kullanılan Sildenafil, doğru olmayan kullanımlarda ise öldürücü etkiye sahip olabiliyor. Peki, Sildenafil nedir ve yan etkileri nelerdir? İşte, pek çok vatandaşın ismiyle karşılaşması dolayısıyla merakla araştırdığı Sildenafil hakkında bazı bilgiler

12.06.2020Sağlık
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir, belirtileri neler KKKA vakaları hakkında son durum

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir, belirtileri neler? KKKA vakaları hakkında son durum

Türkiye genelinde haziran ayı itibarıyla, KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateş) vaka sayısı geçen yıla göre artış gösterdi. Dünya genelinde 30'dan fazla ülkede görülen KKKA'nın, Türkiye'de İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğunlaşmış durumda. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında sıklaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabiliyor. Peki, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir? Kırım Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri neler?

11.06.2020Sağlık
PLCR nedir PLCR değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

PLCR nedir? PLCR değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Büyük trombosit hücreleriyle ilişkili olan PLCR, referans değerleri aralığında olduğunda, sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Değerleri bu nedenle dikkatle takip edilmesi ve uzman kişiler tarafından sürekli tespit edilmesi önemlidir. PLCR nedir, PLCR kaç olmalı, düşüklüğü ve yüksekliğini nedenleri ile belirtileri neler? sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
Kan kanseri (Lösemi) belirtileri nelerdir Löseminin tedavisi mümkün müdür

Kan kanseri (Lösemi) belirtileri nelerdir? Löseminin tedavisi mümkün müdür?

Lösemiler, vücuttaki kan üretim sistemini (lenfatik sistem ve kemik iliği) etkileyen kanserlerdir. Lösemiler akut veya kronik olarak (mikroskoptaki görünüşlerine göre alt gruplara ayrılırlar) ve tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Peki, kan kanseri (Lösemi) belirtileri nelerdir? Löseminin tedavisi mümkün müdür?

22.05.2020Sağlık
Burun spreyi orucu bozar mı Burun kanaması orucu etkiler mi

Burun spreyi orucu bozar mı? Burun kanaması orucu etkiler mi?

Rahatsızlıkları dolayısıyla kullanmak zorunda kaldıkları burun spreyi ve burun damlası orucu bozar mı sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, internet üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği yanıtı araştırıyor. Burun kanaması orucu bozar mı sorusu da bazı vatandaşların gündeminde yer alıyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın burun kanaması, burun spreyi ve damlası orucu bozar mı sorusuna verdiği cevap ne oldu? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

24.04.2020Gündem
Dang Humması nedir Dang humması belirtileri neler

Dang Humması nedir? Dang humması belirtileri neler?

Malezya'da son 4 ay içinde 38 binin üzerinde kişide, sivrisinek ısırmasıyla bulaşan dang humması vakası görüldü. Bu gelişmenin ardından dang humması hakkındaki araştırmalar da hız kazandı. Virüsün nasıl bulaştığı, bulaş sonrası nasıl belirtiler verdiği araştırılıyor. Peki, Dang Humması nedir? Dang humması belirtileri neler?

22.04.2020Sağlık
Dang humması nedir

Dang humması nedir?

1960'lardan bu yana daha sık rastlanan ve dang virüsünün neden olduğu Dang humması, İkinci Dünya Savaşından bu yana dünya çapında bir sorun haline gelmiş olup 110’dan fazla ülkede yaygındır. Dang virüsü bulaşan insanların %80’inde hiçbir semptom görülmemekte ya da sadece hafif semptomlar (basit ateş gibi) oluşmaktadır. Peki, dang humması nedir?

8.04.2020Sağlık
Halıdaki, yataktaki, koltuktaki ve eldeki kurumuş kan lekesi nasıl çıkar

Halıdaki, yataktaki, koltuktaki ve eldeki kurumuş kan lekesi nasıl çıkar?

Temizlik yapılırken en çok kurumuş kan lekeleri ile karşı karşıya kalındığını belirtmek doğru olacaktır. Örnek olarak; bıçak kazası neticesinde parmakta oluşan kesikler, burun kanaması ya da çocukların düşmeleri ile bir yerinin kanaması gibi pek çok durum kurumuş kan lekelerinin olmasına neden olabilir. İşte halıda, yatakta ve koltukta yer alan kumaş lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri hazırladık.

Çınardan acı haber geldi

Çınar'dan acı haber geldi

Sinoplu lösemi hastası 6 yaşındaki Çınar Kuşüzümü'nden acı haber geldi. Minik Çınar, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

5.03.2020Gündem
Rüyada burun kanaması görmek ne anlama gelir

Rüyada burun kanaması görmek ne anlama gelir?

Rüyada burun kanaması, kişinin hayallerinin mutlu sonla biteceğine hikmettir. Rüyasında burnunun kanadığını gören kişinin, huzurlu bir hayatı olur. Evinden, iş hayatından, sosyal yaşamından mutluluk eksik olmaz. Rüyada burun kanamasıyla rüya tabirleri yazımızda yer alıyor.

Burun spreyi kalıcı hasar verebilir

Burun spreyi kalıcı hasar verebilir

Özellikle toplumda burun tıkanıklığı için çok sık tercih edilen bazı burun spreylerinin uzun süre kullanılmasının sakıncalı olduğuna dikkat çeken Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Öğretim Üyesi Dr. Kenan Selçuk Tuncay, “Bazı burun spreyleri uzun süre kullanıldığında burundaki normal olan fizyolojik mekanizmaları kalıcı olarak yok ettiği için şikayetlerinin daha da artmasına ve hastaları çözümü olmayan bir yola sürüklemektedir” dedi.

26.02.2020Sağlık
Sildenafil nedir Sildenafil ne işe yarar

Sildenafil nedir? Sildenafil ne işe yarar?

Sildenafil, Türkiye'de adı sıkça anılan maddeler arasında yer almaktadır. Cinsel uyarıcı hapların içerisinde kullanılan sildenafil maddesi, kullanan kişilerin vücudunun bazı bölgelerinde ve atardamarlarda genişlemelere neden olmaktadır. Peki, sildenafil nedir ve tam olarak ne işe yarar? İşte, sildenafil hakkında merak edilen bazı bilgiler

15.01.2020Gündem
20 öğretmenden 1’i  ilkyardım  eğitimi alıyor

20 öğretmenden 1’i ilkyardım eğitimi alıyor

7 yaşlarındaki Mert Yağız Köksal ve Umut Bilgi’nin şırıngalı çikolataların kapaklarının nefes borularına kaçması nedeniyle ölmelerinin ardından Kızılay’a telefon yağdı.

14.12.2019Gündem
Sildenafil nedir Sildenafil ne demek

Sildenafil nedir? Sildenafil ne demek?

Sildenafil, belirli etkilere sahip olan etken bir maddedir. Özellikle cinsel gücü arttırıcı ilaçlarda kullanılan Sildenafil, kontrol altında kullanılmadığında ya da sahte bileşenler içeren haliyle kullanıldığı halde ölümcül etkilere sahip olabilmektedir. Peki, Sildenafil nedir ve yan etkileri nelerdir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

15.10.2019Sağlık
Hipertansiyon nedir

Hipertansiyon nedir?

Yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek tansiyon kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yetiyitimi gibi durumlarla ilişkilidir.

8.10.2019Sağlık
Lepra hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Lepra hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Cüzzam, “Mycobacterium leprae” isimli basil tarafından oluşturulan, kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Lepra basili 1873 yılında Gerhard Armauer Hansen tarafından bulunmuştur. Konakçı organizmanın immunolojik durumuna göre kendini sınırlayabilen veya progressif olabilen lokalize ya da geniş yayılımlı bir tablo ortaya çıkabilir. Primer olarak yüzeyel periferik sinirleri, deriyi, üst solunum yolu mukozasını, gözün ön kamerasını, kemikleri ve testisleri tutar.

1.10.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Hipertansiyon pandemi ile birlikte artış gösterdi

Hipertansiyon dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında gelmektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda her üç kişiden birinde hipertansiyon olduğu saptanmıştır. Kalpten pompalanan kanın damar duvarına yaptığı basıncın normalden yüksek olmasına hipertansiyon denir. Kan basıncı sistolik (büyük tansiyon) ve diastolik (küçük tansiyon) olarak ikiye ayrılır. Kalbin kasılması ile birlikte damarlara pompalana kanın yaptığı basınca sistolik basınç (büyük kalbin gevşeme sırasında kanın damar duvarına yaptığı basınca ise diastolik kan basıncı denir. Yüksek tansiyon genelde belirti vermeden seyrettiği için çoğu hasta hastalığın farkında olmayabiliyor ve tedavi almadığından yüksek tansiyon kalp krizi, felç ,böbrek yetmezliği ve birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Pandemi sürecinde eve kapanma ile birlikte hareket ve egzersiz sıklığında azalma, stres ve beslenme alışkanlıklarının değişimi ile hipertansiyonun arttığı gözlemlenmektedir.

1.03.2021

Çocuklarda vitamin eksikliği ve belirtileri nelerdir?

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için yüksek besin değerine sahip gıdaları tüketmeleri gerekir. Çocuklar yeterli ve dengeli beslenemediklerinde vücudun ihtiyacı olan vitaminleri alamaz ve hastalıklara açık hale gelirler.

12.11.2020

Hipertansiyon tedavisinde yeni ufuklar

Hipertansiyon, tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik rahatsızlıkların başında gelir.

5.01.2020