GeriÇocuk Sağlığı Çocuklarda burun kanaması neden olur ve nasıl geçer? Çocuklarda burun kanamasına ne iyi gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda burun kanaması neden olur ve nasıl geçer? Çocuklarda burun kanamasına ne iyi gelir

Çocuklarda burun kanaması neden olur ve nasıl geçer? Çocuklarda burun kanamasına ne iyi gelir

Çocuklar farklı dönemlerde çeşitli rahatsızlıklar geçirebilirler. Özelliklerde çocuklarda sık sık burun kanamaları meydana gelebilir. Çocuklarda burun kanaması neden olur ve nasıl geçer? Çocuklarda burun kanamasına ne iyi gelir tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Çocuklarda burun kanamasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Çocuklarda D vitamini eksikliği, gribal enfeksiyonlar ve yetersiz beslenme nedeni ile çocuklarda burun kanaması meydana gelebilir.

 Çocuklarda Burun Kanaması Neden Olur?

 Çocuklar belli dönemlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak rahatsızlıklar geçirebilirler. Özellikle de burun kanaması çocuklarda sık sık görülmektedir. Burun kanamalarının da birbirinden farklı nedenleri olabilir. Özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonları burun kanamasına yol açabilir. Burun bölgesindeki iltihaplanmalar, boğaz ağrıları, burun damarlarının zayıf olması nedeniyle burunda kanamalar ortaya çıkar. Ayrıca yaz aylarında UVA ışınlarına maruz kalmak da çocuklarda burun kanamasına yol açmaktadır. Çocuklarda D vitamini eksikliği ve güneşte fazla kalma da çocuklarda burun kanamasına yol açmaktadır. Alerjik reaksiyonlar ile kuru hava nedeniyle burun kanamalarına neden olmaktadır.

 Çocuklarda Burun Kanaması Nasıl Geçer?

 Çocuklarda burun kanamasında belli başlı önlemler alınmalıdır. Buz kompresleri burun kanamasını durdurmak için uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Bir poşet ya da kağıda sarılı olarak buzlar burnun üst kısmına ve yanaklara konulmalıdır. Buz kompresi de yaklaşık 10 dakika kadar bekletilebilir. Bunun yanı sıra merhemler de kanama darbe sonucu gerçekleşebilir. Burun üzerine ağrı kesici özelliklere sahip merhem ve kremler de kullanılabilir. Ayrıca kronikleşen burun kanamalarının önüne geçilmelidir. Koterizasyon tedavisi sayesinde burnun iç kısmındaki damarların yakılması sağlanır. Bu tedavi ise 5 dakika sürecektir. Burun kanamalarına da burun içi serum uygulanarak doğru bir şekilde tedavi edilir.

 Çocuklarda Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

 Çocuklarda burun kanamasının durdurulması için doğru yöntemler uygulanmalıdır. Burun kanaması özellikle çocukluk çağında çok sık görülmektedir. Burun kanamalarında ilk müdahale çok önem taşımaktadır. Burnu kanayan çocuklarda ilk müdahale ile son müdahale çok önemlidir. Özellikle ilk müdahalede burnun iki kanadı çok güç uygulanmadan 4 dakika boyunca bastırılmalıdır. Ayrıca sonuç alınmadığında burun deliklerine pamuk konularak kanamanın durdurulması sağlanır.

 Çocuklarda Burun Kanaması İle İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

 Çocuklarda burun kanaması en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle de D vitamini eksikliği ile gribal enfeksiyonlar da burun kanamasına yol açmaktadır. Yetersiz beslenen ve sürekli burnu ile oynayan çocuklarda da burun kanaması ortaya çıkabilir. Burun hassas bir organ olduğu için alınan en ufak darbelerde bile kanama ihtimali de artacaktır. Burun kanamasının durdurulması için öncelikle telaş yapılmamalıdır. Baş dik pozisyonda tutularak başın biraz öne doğru eğilmesi sağlanır. Bu şekilde kan yutulmasının da önüne geçilir. Ayrıca ağız içerisinde kan varsa bu tükürülmelidir. Burun deliklerine de işaret parmaklar ile 10 dakika boyunca bastırılır. Bu şekilde burun kanamasının önüne geçilir.

 Burun Kanamasına Evde Ne İyi Gelir?

 Burun kanamasını dindirmek için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Burun kanamasında tansiyon yükselebilir. Bu yüzden telaş yapmadan sakin olunmalıdır. Burun kanamasının durdurulması için buruna soğuk kompres uygulanır. Burun bölgesini soğutmak kanın da hızlı pıhtılaşmasını sağlar. Ayrıca burnun üzerine su, buz ya da soğutmak amacıyla çeşitli malzemeler konulur. Bu şekilde burun kanamasının durdurulması da sağlanacaktır. Çocuklarda burun kanamasının dindirilmesi için çocuklar lavaboda iyice sümkürülmelidir. Bu şekilde burun içindeki kan pıhtıları iyice temizlenir. Burun kanatları ise yumuşak kısmından tamamen kavranır. Başparmak ve işaret parmağı buruna bastırılır. Burun bu şekilde sıkıştırılarak burun kanamasının dinmesi sağlanır.

 

False