EKSTRA
MENÜ

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beyşehir Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 591 Beyşehir Gölü haberi bulunmuştur.

Beyşehir Gölü Haberleri

Uzay gözlemi için en karanlık Isparta

Uzay gözlemi için en karanlık Isparta

TÜRKİYE'nin birçok zirvesinde yapılan ölçümler sonunda, gökyüzü gözlemlerinin yapılabileceği en karanlık noktanın Isparta'nın Yenişarbademli ilçesindeki 1700 rakımlı Melikler Yaylası olduğu belirlendi.

10.08.2018Gündem
Kentten köye göç ettiren çilek

Kentten köye göç ettiren çilek

Konya'nın en küçük ilçelerinden Hüyük'te, 1990'lı yılların başında başlayan ve teşviklerle üretim alanı genişleyen çilek yetiştiriciliği, yıllardır büyük şehirlere göç veren ilçenin yeniden göç almasını sağladı.

2.08.2018Ekonomi
Antalya sahili değil Konya Ovası

Antalya sahili değil Konya Ovası

Konya Ovası’nda Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü sahili, Antalya sahillerini aratmıyor. Özellikle hafta sonları Karaburun Plajı’na akın eden Beyşehirliler, gölde yüzüp, sahilde güneşleniyor.

1.08.2018Gündem
Şimdi, hepsinin tam zamanı

Şimdi, hepsinin tam zamanı!

İklim değişikliği; toprak, su ve havanın kirlendiği bir gerçek. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen doğanın olağanüstü renkli ve hareketli olduğu günlerdeyiz. Tabiatın yenilenişinden ilham almak için ülkemizin dört bir yanındaki güzellikler bizleri bekliyor.

Sadettin Köpek kimdir Emir Sadettin Köpek nasıl öldü İşte hayatı hakkında bilinmeyenler

Sadettin Köpek kimdir? Emir Sadettin Köpek nasıl öldü? İşte hayatı hakkında bilinmeyenler

Anadolu Selçuklu Devleti'nde önemli görevlerde bulunan ve yaşadığı dönemin en güçlü isimlerinden olan Sadettin Köpek, günümüzde de bir dizi projesi nedeniyle sık sık gündeme geliyor ve araştırma konusu oluyor. Diriliş Ertuğrul dizisinde yer alan tarihi karakterlerden biri olan Sadettin Köpek'in ne zaman ve nasıl öldüğünü çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor ve sorgulanıyor. Peki, Sadettin Köpek kimdir? Emir Sadettin Köpek nasıl öldü?

4.04.2018Televizyon
Emir Sadeddin Köpek kimdir Sadeddin Köpek nasıl öldü İşte yaşamı hakkında bilgiler

Emir Sadeddin Köpek kimdir? Sadeddin Köpek nasıl öldü? İşte yaşamı hakkında bilgiler

Emir Sadeddin Köpek'in kim olduğu son günlerde en çok merak edilen konulardan oldu. Sadeddin Köpek'in ne zaman ve nasıl öldüğünü merak eden vatandaşlar, Sadeddin Köpek hakkında internette araştırma yapıyor. Anadolu Selçuklu Devleti'nde önemli görevler üstlenmiş bir isim olan Sadeddin Köpek, son dönemlerde tarihi olayları ele alan dizi projeleri sonrası gündeme geliyor ve araştırma konusu oluyor. Peki, Emir Sadeddin Köpek kimdir? Sadeddin Köpek nasıl öldü?

28.03.2018Gündem
Kadınlar Günü’nde ilham veren beş güçlü kadın : Rahşan

Kadınlar Günü’nde ilham veren beş güçlü kadın : Rahşan

Rahşan Civcir, Konya Beyşehir gölü Çiftlik köyünde balıkçılık yapan birkaç kadından biri. Başlarda bir kadın olarak balıkçılık yapması yadırgansa da, Rahşan 20 yıldır çalışmaya devam ediyor. Kadınların çalışmasının, kendi ayaklarının üstünde durmasının önemini vurgulayan Rahşan, kadının ekonomik güçlenmesine dair ilham verici hikayelerden.

6.03.2018Seyahat
Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir Gıyaseddin Keyhüsrevin ölümü kaç yaşında gerçekleşti

Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir? Gıyaseddin Keyhüsrev'in ölümü kaç yaşında gerçekleşti?

Gıyaseddin Keyhüsrev, Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli hükümdarları arasında yer almaktadır. Alaeddin Keykubad'ın oğlu olan 2. Gıyaseddin Keyhüsrev, 9 yıl tahtta kalmıştır. Döneminde büyük eserler inşa ettiren Gıyaseddin Keyhüsrev'in annesi Mahperi Sultan'dır. Peki, çok genç yaşta vahim bir olayla hayata gözlerini yuman Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir? İşte, Aleaddin Keykubad'ın büyük oğlunun ölümü ve detaylı bilgiler

1.03.2018Gündem
Emir Sadeddin Köpek kimdir İşte hayatı

Emir Sadeddin Köpek kimdir? İşte hayatı

Emir Sadeddin Köpek kimdir sorusu birçok tarih meraklısı vatandaş tarafından en çok araştırılan ve sorgulanan isimlerin başında yer alıyor. Selçuklu döneminde yaşamış ve birçok söz sahibi olmayı başaran Emir Sadeddin Köpek kimdir? İşte hayatı hakkında bazı bilgiler.

26.12.2017Gündem
Her mevsim ayrı güzel: Kızıldağ Milli Parkı

Her mevsim ayrı güzel: Kızıldağ Milli Parkı

Gözlerimizin baktığı ama bizim asıl gördüğümüzü hiçbir fotoğraf makinesinin kaydedemeyeceği bir yere gitmek ister misiniz? Kralların yolundan gitmek, mitolojiden bir parça tatmak, yaşı 5 milyon yılı bulan gölü merakla seyre dalmak… Burası aldığınız her nefesin hakkını havasıyla şifa vererek ödeyen, Beyşehir’in sevdalısı, Torosların kıskanıp saklamaya çalıştığı Kızıldağ Milli Parkı… Bu güzeller güzeli Kızıldağ Milli Parkı’na gitmenin şimdi tam zamanı… İşte size Kızıldağ Milli Parkı gezi rehberi…

15.11.2017Seyahat
Arkadaşları Aybüke öğretmen için klip hazırladı

Arkadaşları Aybüke öğretmen için klip hazırladı

Batman’da PKK’lı teröristler tarafından açılan ateş sonucu şehit olan 22 yaşındaki Şenay Aybüke Yalçın’ın üniversiteden sınıf arkadaşları şehit öğretmen için çektikleri klibi sosyal paylaşım sitesine yükledi.

2.09.2017Gündem
5 yıldızlı milli park sayısı 41e çıktı

5 yıldızlı milli park sayısı 41'e çıktı

BAĞIMSIZ Uluslararası Seyahat Sitesi TripAdvisor, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki 16 alana da mükemmeliyet sertifikası verdi.

14.07.2017Gündem
Beyşehir Gölünde tehlikeye aldırış etmeden yürüyüp, drift yaptılar

Beyşehir Gölü'nde tehlikeye aldırış etmeden yürüyüp, drift yaptılar

Konya’nın Beyşehir ilçesinde buz tutan göl, bazı gençlere eğlence kaynağı oldu. Tehlikeye aldırmayan gençler buz tutan gölde drift yapıp tekne kaydırdı. Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nün büyük bölümü aşırı soğuklar nedeniyle buz tuttu. Haftalardır buz tabakasıyla kaplı olan göl yüzeyinde buz tabakasının giderek kalınlaşmasından cesaret bulanlar, yasak olmasına rağmen donmuş göl üzerine çıkarak yürüyüş ve gezinti yaptı. Tehlikeye aldırmadan buz üzerinde fotoğraf çeken, kayan, zıplayarak buzun kalınlığını ölçmeye çalışanların yanı sıra bazı gençler de riski göze alarak açıklara kadar yürüdü. İlçe merkezinde arkadaşlarıyla birlikte buz üzerine gelinlik ve damatlık kıyafetiyle çıkan bir çift ise görenleri şaşkına çevirdi. Donmuş göl üzerinde fotoğrafçısına poz veren çift, Vuslat Parkı kıyısından Aşk Adası’na kadar yürüdü. Arkadaşları ise damada buz üzerinde ellerinden tutarak kayak yaptırdı. Polis ve Beyşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, göl üzerine çıkanları sık sık uyarıp buz üzerinden çıkarmaya çalışırken, uyarıya aldırmayanlar ise ekiplerin kıyıdan ayrıldığı anlarda aynı davranışlarını sürdürdü.KONYA - İHA

24.01.2017Haber
Balıkçıların traktörlü kayak keyfi

Balıkçıların traktörlü kayak keyfi

Konya’nın Beyşehir ilçesinde balıkçıların, suları çekilen Beyşehir Gölü kıyılarında traktöre bağladıkları tekneyle yaptıkları kayak keyfi renkli görüntüler oluşturuyor.Beyşehir Gölü’ne sahili bulunan Beyşehir’in Çiftlik Mahallesi’nde balıkçılık yapan avcılar, traktöre bağladıkları bir balıkçı teknesiyle sazlıkların kenarında kar üzerinde kayak keyfi yaşadı. Traktörün çekerek kar yığınları üzerinde sörf yaptırdığı tekne, özellikle dönüşlerde üzerine binenlere heyecanlı anlar yaşatıyor. Ağır kış şartları sebebiyle avcılık faaliyetlerinde kullanılmayan ve avcıların “filika” adını verdikleri bir balıkçı teknesi, urganla bağlandığı traktör tarafından kar yığınları üzerinde asılarak hareket halinde iken teknenin üzerine binen kişilere farklı bir adrenalin ve keyif yaşatıyor.İlginç kayak keyfi projesinin mimarı olduğunu belirten balıkçı İbrahim Erdoğan, kış dönemi nedeniyle kullanmadıkları bir balıkçı teknesini bu iş için değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bu sene merak saldık bu kayak işine. Balıkçıların yanı sıra, dışarıdan gelen misafirler de binmek istiyorlar. Onları da bindiriyoruz. Burası aslında göl havzası bir alan. Bu yıl kuraklık nedeniyle göl suları çekilince şimdi gördüğünüz gibi kar var. Hemen yakınında balıkçı limanı var. Balıkçı arkadaşlar arasında eğlence olsun, karda kayalım, bizim de kayağımız olsun derken böyle bir şey gelişti. Farklı bir adrenalin, farklı bir eğlence oldu. Binmeyen kalmadı. Balıkçı arkadaşlar da, buraya gelen misafirler de biniyorlar. Güzel bir eğlence kaynağı olduğu bizlere” dedi.Balıkçı Erdoğan, sadece Beyşehir yöresine özgü olduğunu düşündükleri bu yöntemle teknenin kayabilmesi için köyden getirdikleri traktöre urganla bağlamak gerektiğini, tekneyi asılan traktörün seyir halinde iken beyaz örtü üzerinde üzerine binenlere karda kayak keyfi yaşattığını kaydetti. Erdoğan, “Kayak keyfi için kar olması lazım, teknenin kayabilmesi için. Göllerde görüyoruz işte, botlarla asılıyorlar. Burada da traktörü kullananın hem düşürmeden hem de o keyfi yaşatması lazım. Bir anda aklımıza geldi, bu yöreye özgü bir şey oldu” diye konuştu.

26.12.2016Haber
Göl çekildi, yerini sıra dışı eğlenceye bıraktı

Göl çekildi, yerini sıra dışı eğlenceye bıraktı!

Konya’nın Beyşehir ilçesinde balıkçıların, suları çekilen Beyşehir Gölü kıyılarında traktöre bağladıkları tekneyle yaptıkları kayak keyfi renkli görüntüler oluşturdu.

26.12.2016Gündem
SİT bitti, yeni korumalar geldi

SİT bitti, yeni korumalar geldi

Türkiye genelinde 2.5 milyon hektar sit alanı gözden geçirildi. Kimi yerler sit olmaktan çıkarıldı, kimi yerlerin derecesi düşürüldü. Sit kavramı da tarih oldu. Artık jeolojik dönemlere ait, ender bulunan ve olağanüstü özelliklere sahip yerler 1, 2 ve 3. derece sit olarak anılmayacak. Bunun yerine ‘Kesin Korunacak Alan’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ile ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak gruplandırılacak.

28.11.2016 Gündem

Yazar Sonuçları

Mevlana'nın izinde Konya

Ve hoş bulduk Mevlana şehri Konya… Konya’ya aslında bakarsanız ikinci gelişim ama ilk kez bu kadar dolu dolu gezdim. Gerek mutfağı gerek kültürüyle özel bir değerimiz Konya gerçekten. En özeli ise bunu hisseden özel bir şehir burası… Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Konya dümdüz bir ovaya kurulmuş bir şehir. Hal böyle olunca da parklar, bahçeler her yerde. Yokuşu olmayan,  minaresi bol bu şehirde gezilecek yerleri kısa kısa konuşalım hadi...

13.03.2018

Orta Anadolu’nun en zarif bölgesindeydim

BENİM bugünlerde yoğun programım dolayısıyla Konya Beyşehir’de bir konferansa ve toplantıya gitmem gerekti. Toplantıyı Milli Saraylar Bilim Kurulu yapıyor. Bilim Kurulu’nun çalışma ve gözleme alanı sadece 19’uncu asır sarayları değil; aynı zamanda da Selçuki dönemi sarayları...

16.09.2017

Yazın kalan günleri için gezi önerileri

Bu yazıda sadece eğlenme ve dinlenme amacı taşıyan bir program önermiyorum. Amacım, bir Türk’ün tarih bilgisini coğrafyaya oturtabilmesini sağlamak.

12.08.2017