EKSTRA
MENÜ

Abhazya

Abhazya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abhazya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 879 Abhazya haberi bulunmuştur.

ABHAZYA

Abhazya, resmi adıyla Abhazya Cumhuriyeti (Apsny Akhuntkarra) Gürcistan'ın kuzeybatısında, Karadeniz'in doğusunda yer alan tarihsel bir ülkedir. Başkenti Suhumi’dir. Hukuki (de jure) parçası olan Gürcistan Cumhuriyeti'nden 1994 ylında bağımsızlığını ilan etmiş, bağımsız bir devlettir. 26 Ağustos 2008'de Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev 3 Eylül 2008'de Nikaragua'nın sosyalist devlet başkanı Daniel Ortega,  2009 Eylül ayında Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdığını açıklamıştır.

Abhazya Türkleri
Abhazya Türkleri, Abhazyalı Türkler olarak da bilinen Abhazya'daki Türklerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Abhazya çevresini fethetmesiyle birlikte, Türkler Abhazya'ya yerleşmiştir.

Abhazya Haberleri

Dünyanın En Derin Çukuru Nerede Ve Kaç Metre Dünyanın En Derin Noktaları

Dünyanın En Derin Çukuru Nerede Ve Kaç Metre? Dünyanın En Derin Noktaları

Birçok farklı doğa olayı, dünyadaki derin çukurların oluşmasına doğrudan ya da dolaylı olarak neden olmuştur. Bazılarının temel neden yerkabuklarındaki aşınma iken, şiddetli depremler ve volkanik patlamalar da derin çukurların oluşmasına yol açmıştır. Dünyanın en derin çukuru nerede? Merak eden okurlar için dünyanın en derin noktalarını derledik.

26.02.2021Araştırma
Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Dünya yine sessiz kaldı

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Dünya yine sessiz kaldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu’na yönelik hitabında "Kısa süre önce, PKK terör örgütü Kuzey Irak’ta 13 masum insanı öldürdü ve dünya yine sessiz kaldı. Uluslararası dayanışma olmadan ve mevcut çifte standartlarla bu tehdidi ortadan kaldıramayız." açıklamasında bulundu.

22.02.2021Gündem
Dünyada Kaç Tane Ülke Var Dünyada Bulunan Ülkelerin İsimleri

Dünya'da Kaç Tane Ülke Var? Dünya'da Bulunan Ülkelerin İsimleri

Dünyada toplamda 208 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler içerisinde Vatikan ve Filistin de yer almaktadır. Avrupa kıtası içerisinde toplamda 64 ülke bulunmaktadır. Asya kıtası içerisinde 53 ülke yer almaktadır. Dünya içerisinde ülke yer almayan tek kıta bölgesi ise Antarktika kıtasıdır. Sizler için dünyada kaç tane ülke olduğunu detaylı bir şekilde derledik.

13.02.2021Sözlük
Gürcistan Türkiye ile iş birliğini güçlendirmek istiyor

Gürcistan Türkiye ile iş birliğini güçlendirmek istiyor

Gürcistan Parlamentosu’nun, ülkenin uygulaması gereken dış politikayla ilgili onayladığı karar taslağında Türkiye ile olan stratejik iş birliğinin güçlendirilmesi konusu da yer aldı.

25.12.2020Dünya
Kaderine terk edilmiş, dünyanın en ilginç 5 yeri

Kaderine terk edilmiş, dünyanın en ilginç 5 yeri

Zaman içinde birçok sebep yüzünden insanlar bulundukları yeri terk ediyorlar. Bu bazen çıkan savaş yüzünden bazen de ekonomik kriz yüzünden olabiliyor. Ya da geçmiş tarihlerde kullanılan bir tarihi eser günümüzde artık bakımsız, çürümüş bir halde kaderine terk ediliyor. İşte bu haber terk edilmiş yerleri tekrardan gün yüzüne çıkarıyor.

11.12.2020Seyahat
Ruslar’ın tatil tercihi Türkiye oldu

Ruslar’ın tatil tercihi Türkiye oldu

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Hizmetleri İdaresi'nin verilerine 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yurtdışına turistik sefer gerçekleştiren Rusların yüzde 98'inin Türkiye'yi tercih ettiği açıklandı.

18.11.2020Seyahat
Gürcistanda halk milletvekili seçimleri için sandık başında

Gürcistan'da halk milletvekili seçimleri için sandık başında

Gürcistan'da seçmenler, 150 sandalyeli mecliste kendilerini temsil edecek milletvekillerini belirlemek için yerel saatle 08.00'dan itibaren oy kullanmaya başladı.

31.10.2020Dünya
Gürcistan Başbakanı Gakhariadan NATO üyeliğine hazırız mesajı

Gürcistan Başbakanı Gakharia'dan 'NATO üyeliğine hazırız' mesajı

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, "Bugün Gürcistan NATO üyeliğine tamamen hazır ve ortaklarımız bunu görüyor." dedi.

8.08.2020Dünya
Gürcistanın şehirleri neler Gürcistan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Gürcistan'ın şehirleri neler? Gürcistan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Gürcistan, Türkiye ile sınırı olan bağımsız bir Asya devletidir. Tarihi ve doğal yapısı bakımından turizmin gözde ülkelerindendir. Özellikle Türk vatandaşlarına vize uygulamayan nadir devletlerden biridir. Gürcistan’ın tarihi ve doğal güzelliklerini öğrenip, bu ülkeye tatil planı yapabilirsiniz. İşte, Gürcistan hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

18.06.2020Seyahat
40 eser ilk kez sanatseverin huzurunda

40 eser ilk kez sanatseverin huzurunda

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu imzalı resimlerin bir araya getirildiği ‘Yalnızlığın Mis Kokmalı’ sergisinde izleyiciler 100’e yakın eserin 40’ını ilk defa görecek.

‘Kapalı kutu’ Abhazya’dan hayat manzaraları

‘Kapalı kutu’ Abhazya’dan hayat manzaraları

Abhazyalı fotoğraf sanatçısı Otto Lakoba, ‘modern dünya için kapalı bir kutu’ dediği memleketinden ‘şimdiki zaman’ fotoğraflarıyla Fotoğrafevi’nde...

17.01.2020Kitap Sanat
11 yıl sonra ilk temas

11 yıl sonra ilk temas

Rusya ve Gürcistan Dışişleri Bakanları, 2008'de yaşanan Güney Osetya Savaşı sonrası ilk kez New York'ta bir araya geldi.

26.09.2019Dünya
S-400 bir NATO meselesi değildir

"S-400 bir NATO meselesi değildir"

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, "S-400 bir NATO sorunu değildir, ikili bir sorundur, ABD'nin bunu NATO'ya teşmil etmesi ve İttifak'ın insicamının bozulması hata olur." dedi.

24.06.2019Dünya
Gürcistandan Güney Osetyaya seçim tepkisi

Gürcistan'dan Güney Osetya'ya seçim tepkisi

Gürcistan, ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da düzenlenen sözde parlamento seçimlerine tepki gösterdi.

9.06.2019Dünya
Gürcistanda bayrak krizi bakanı görevinden etti

Gürcistan'da "bayrak krizi" bakanı görevinden etti

Gürcistan Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Batum'da düzenlenen törene bir grubun Rus bayrağıyla katılması nedeniyle Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti hükümetinin Eğitim Bakanı İnga Şamilişvili'nin görevden alındığı bildirildi.

26.05.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Türkiye etkin çok taraflılığı savunuyor

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Türkiye etkin çok taraflılığı savunuyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki sorunun çözümü için tüm aktörlerle birlikte çalışmak gerektiğinin altını çizerek, "İnsani ve güvenlik boyutuyla, siyasi çözüm dahil (Suriye'de) en önemli aktörüz." dedi.

15.05.2019Dünya
Sörf tahtasıyla dünyayı geziyor

Sörf tahtasıyla dünyayı geziyor

Norveç'ten sörf tahtasını yanına alarak Mayıs 2017'de dünya turuna çıkan 45 yaşındaki Dunnett, Kastamonu'nun Abana ilçesine ulaştı.

16.04.2019Seyahat
Karadenizde balık sezonu bereketli bitiyor

Karadeniz'de balık sezonu bereketli bitiyor

Karadenizli balıkçılar, "Vira bismillah" diyerek 1 Eylül'de başladıkları av sezonunu bereketli kapatıyor.

13.04.2019Ekonomi
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Gürcistan açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Gürcistan açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "NATO Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini somut bir şekilde destekliyor." dedi.

25.03.2019Dünya
Soçi nerede Soçinin harita üzerindeki konumu

Soçi nerede? Soçi'nin harita üzerindeki konumu

Soçi, son günlerde siyasi zirvelerin yaşandığı konum olması dolayısıyla merak konusu oldu. Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan bir kenti olan Soçi, tarihi anlamda önemli bir yere sahiptir. Peki, Soçi nerede ve harita üzerinde hangi konumda yer alıyor? İşte, Soçi'nin tarihi hakkında bazı bilgiler

14.02.2019Gündem
Hamsi bulamayanlar mezgit ve istavrite hücum etti

Hamsi bulamayanlar mezgit ve istavrite hücum etti

Hafta sonu hamsi almak için balıkçılara giden Trabzonlular hamsi bulamayınca büyük şok yaşadı. Tezgâhlarda hamsi bulamayan Trabzonular mezgit ve istavrite hücum etti.

10.02.2019Ekonomi
Mezgit bu yıl sevindirdi

Mezgit bu yıl sevindirdi

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan: "Tekne başı ortalama 50-100 kilogram arasında mezgit avlanıyor, avcılık geçen seneye oranla yarı yarıya arttı" açıklamasında bulundu.

5.02.2019Ekonomi
Türkiye olarak kolay bir coğrafyada yaşamıyoruz

'Türkiye olarak kolay bir coğrafyada yaşamıyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Tüm zorluklara rağmen ülkemizin istikrarının ekonomik olarak büyümesi için, güçlenmesi için her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz." dedi.

5.11.2018Dünya
Soçide hüsran Milli Takım, Rusyaya mağlup oldu

Soçi'de hüsran! Milli Takım, Rusya'ya mağlup oldu

UEFA Uluslar B Ligi 2. Grup üçüncü hafta maçında A Milli Takımımız, deplasmanda Rusya ile karşı karşıya geldi ve mücadeleyi 2-0 kaybederek UEFA Uluslar Ligi'nde gruptan çıkma şansını kaybetti. Rusya'nın gollerini, 20. dakikada Fenerbahçeli futbolcu Neustadter ve 79. dakikada Cheryshev kaydetti. A Milli Takımımız, Milli Takım alt lige düşmemek için son maçını 17 Kasım'da İsveç ile oynayacak.

14.10.2018Spor Arena
NATOdan Rusyayı kızdıracak hamle

NATO'dan Rusya'yı kızdıracak hamle

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Gürcistan'ın üyeliğini desteklediğini belirterek, NATO'nun kapısının açık olduğunu söyledi. Stoltenberg Rusya'ya Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasına uyması çağrısını yinelerken "9M729" adlı yeni geliştirdiği füze sisteminin anlaşmanın açık bir ihlali olduğunu vurguladı.

3.10.2018Dünya
Abhazyada yamaç paraşütü

Abhazya'da yamaç paraşütü

Geçen yıl bu dönemde bir grup arkadaş Abhazya’nın en bakir bölgelerinden birinde, Ritsa Milli Parkı içindeki Avadhara’da yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk yapmıştık, üstelik atlarla... Bir araya geldiğimizde o günü hâlâ büyük bir heyecanla anıyoruz. Bağımsızlığının 25. yılını Ayayra şenlikleriyle kutlamaya hazırlanan Abhazya’nın dağlarındaydık geçen hafta yine, bu kez tandem (pilot yönetiminde yapılan yamaç paraşütü) için.

28.09.2018Seyahat
At sırtında dağlara çıkmak mı daha heyecan verici, yoksa o görkemli dağlarda yamaç paraşütü yapmak mı

At sırtında dağlara çıkmak mı daha heyecan verici, yoksa o görkemli dağlarda yamaç paraşütü yapmak mı?

Geçen yıl bu dönemde bir grup arkadaş Abhazya’nın en bakir bölgelerinden birinde, Ritsa Milli Parkı içindeki Avadhara’da yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk yapmıştık, üstelik atlarla... Bir araya geldiğimizde o günü hâlâ büyük bir heyecanla anıyoruz. Bağımsızlığının 25. yılını Ayayra şenlikleriyle kutlamaya hazırlanan Abhazya’nın dağlarındaydık geçen hafta yine, bu kez tandem (pilot yönetiminde yapılan yamaç paraşütü) için.

27.09.2018Seyahat
NATOdan Gürcistana destek, Rusyaya askerlerini çek çağrısı

NATO'dan Gürcistan'a destek, Rusya'ya 'askerlerini çek' çağrısı

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek verdiklerini vurgulayarak, Rusya'ya bu bölgeden "askerlerini çekme" çağrısı yaptı.

21.09.2018Dünya
Sunucu Merve Toy kimdir, kaç yaşında

Sunucu Merve Toy kimdir, kaç yaşında?

Hadi canlı bilgi yarışması uygulamasında sunuculuk yapan Merve Toy, son günlerin en çok dikkat çeken isimlerinden biri oldu. Atıcılıkta iki Türkiye birinciliği bulunan Merve Toy, sunduğu spor programlarıyla biliniyordu. Peki Merve Toy kimdir, kaç yaşında?

7.09.2018Televizyon
Zaharçenko’nun cenazesine 200 bin kişi katıldı

Zaharçenko’nun cenazesine 200 bin kişi katıldı

Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Aleksandr Zaharçenko’nun bombalı saldırıyla öldürülmesinden sonra düzenlenen törene yaklaşık 200 bin kişi katıldı.

3.09.2018Dünya
Elalem ne derse desin hadi, hadi, hadi Her gün yarışmadayız

Elalem ne derse desin hadi, hadi, hadi! Her gün yarışmadayız

Hepi topu 15 dakika süren bir bilgi yarışması. Eleme yok, soruyu bilemezseniz milyonların önünde rencide olmanız da söz konusu değil. Her gün oynayabiliyor, 12 soruyu doğru bilirseniz para bile kazanıyorsunuz. Çoktan anladınız, Müge Boz ve Merve Toy’un dönüşümlü olarak sunduğu ‘Hadi’den bahsediyoruz.

18.08.2018Hürriyet Pazar
ABD ve müttefikleri egemen devletlerin içişlerine karışmaktan çekinmiyor

"ABD ve müttefikleri egemen devletlerin içişlerine karışmaktan çekinmiyor"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve müttefiklerinin egemen devletlerin içişlerine karışmaktan çekinmediğini söyledi.

20.06.2018Dünya
Türkiye domatesine lojistik destek yatırımı

Türkiye domatesine lojistik destek yatırımı

Azure Grup, Rusya’nın kısa zaman önce tekrar vize verdiği Türkiye'de üretilen domates başta olmak üzere birçok ürünün hem nakliyesi hem de korunması için ilk etapta 15 milyon liralık yatırımla bir soğuk hava tesisi kurdu.

14.06.2018Ekonomi
Kremlinden Putin açıklaması

Kremlin'den Putin açıklaması!

Rusya Devlet Sarayı, Kremlin, yarın oynanacak "Rusya - Suudi Arabistan" öncesindeki açılış törenine Vladimir Putin'in katılacağını ve sonrasında maçı da izleyeceğini açıkladı. Törene katılacak isimler de netleşti...

13.06.2018Dünya Kupası
Dışişlerinden Abhazya ve Güney Osetya açıklaması

Dışişleri'nden "Abhazya ve Güney Osetya" açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye rejiminin Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıma kararının BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğunu belirterek, “Ülkemiz, Gürcistan’ın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklemektedir” dedi.

30.05.2018Gündem
ABDden Rusyaya flaş çağrı: Askerlerinizi çekin

ABD'den Rusya'ya flaş çağrı: Askerlerinizi çekin

ABD, "Abhazya ve Güney Osetya Gürcistan'ın parçasıdır" açıklaması yaparak Rusya'ya bölgedeki askerlerini çekmesini yönünde çağrıda bulundu..

30.05.2018Dünya
Esad rejimi, Gürcistanın ayrılıkçı bölgelerini tanıdı

Esad rejimi, Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgelerini tanıdı

Suriye'de Beşar Esad rejiminin, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini tanıma kararı aldığı bildirildi.

29.05.2018Dünya
Yaşlanmanın aslında o kadar da kötü olmadığını anlatan 5 film

Yaşlanmanın aslında o kadar da kötü olmadığını anlatan 5 film

Yaşlanmak her zaman negativ bir durummuş gibi algılanır. Aslında hayatla ilgili pek çok badirenin geride kalması, kendini ve hayatı daha iyi tanımaktır yaşlanmak. Hayatın kaymağının yenmesi gereken zamandır. İşte bu konuda aynı fikirde olan filmler de var.

28.05.2018Hayat
ABD: Rusya birliklerini geri çeksin

ABD: 'Rusya birliklerini geri çeksin'

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Rusya'yı, Gürcistan'daki silahlı kuvvetlerini çekmeye davet etti.

30.04.2018Dünya

Yazar Sonuçları

‘Anadolu’nun bozkırından Endülüs’e esen yel’

İKİ türün eşliğinde gezerim, biri edebiyat, diğeri müzik.

25.10.2020

Toprağa katma değer tarihe imza

Babaanne bir yandan evde ham bez dokur, öte tarafta ise zeytinyağı üretir.

23.02.2020

Ege Denizi

Son yazımda denizlerden kaynaklanan sorunlara bakmış, İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Eğilimler Merkezi’nde (GPOT) 20 Aralık tarihinde yapılan toplantıya değinmiştim.

26.12.2019

Denizlerden kaynaklanan sorunlar

Uluslararası aktörler arasında “Denizlerden Kaynaklanan Sorunlar” giderek büyüme eğiliminde ve Dünya’nın bazı bölgelerinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunuluyor. Bu bölgeler arasında Doğu Akdeniz ve Güney Çin Denizi ilk dikkati çekenler.

24.12.2019

Çevremizdeki sorunlar

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın hemen her bölgesinde sorunlar ve ciddi krizler yaşanmaktadır. Orta Doğu’da yaşanan sorunlar, çatışma ve savaşalar Türk dış politikasının odak noktasındadır.

6.06.2019

Karadeniz'de çatışma ve istikrarsızlık

2018 yılı G-20 Zirvesi bitti. Bu ayın sonunda örgütün liderliği ve sekreteryasını yapma görevi Japonya’ya geçecek. Önümüzdeki sene G-20 toplantıları ve sonucundaki Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Japonya’da (Osaka’da) yapılacak.

4.12.2018