GeriSağlık Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri

Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri
Abone Olgoogle-news

Yaz aylarında verdiğiniz kiloları sonbaharda geri almayın...

Yaz aylarında verilen kiloları, yaşam ve beslenme düzeninize dikkat ederek sonbahar ve kış sürecinde de korumanın mümkün olduğunu belirten Selçuk, sonbahar aylarında formda kalmayı sağlayacak kuralları şöyle sıraladı:

1. Yeterli düzeyde uyku en önemli unsurdur. Yetişkinler 8 saatten fazla uyumamaya özen göstermelidir.

2. Sigarayı yaşamınızdan çıkarın, sigara içilen yerlerde bulunmamaya özen gösterin.

Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri

3. Stresi kontrol altına alın.

4. Alkol gibi metabolik stresi artırıp, yaşlanmayı hızlandıran içeceklerden uzak durun.

5. Temizlik kurallarına özen gösterin.

6. Düzenli olarak tıbbi kontrollerden geçin.

7. Daima diyetinizde yapacağınız olumlu değişikliklerin sağlığınıza yapacağı önemli farklılıkları hatırlayın.

 

Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri
 

8. Optimal sağlık için tahıllar, et grubu, süt ürünleri, taze sebze ve meyveler ile sağlıklı yağları bir arada yiyin.

9. Yemeklerinizi nerede yediğiniz ve nereden satın aldığınız çok önemli değil. Hoşlandığınız yiyeceklerin sağlıklı yeme tarzına uygun olmasına dikkat edin.

10. İyi beslenme formda kalmanın temel yakıtıdır ve bu da sizinle başlar. Evde, restoranda, kafeteryada veya işte de sağlıklı besinlerden oluşan menüler tüketebilirsiniz.

11. Sevdiğiniz restoranlarda kızartmalar yerine az yağlı olanları tercih edin.

12. Beslenmede her şeyden önemli olan unsurun; çeşitlilik, denge ve aşırıya kaçmama olacağını asla unutmayın.

13. Yemek yerken aşırıya kaçmayın. Porsiyon ölçülerinizi uygun tutarsanız istediğiniz besinleri kolaylıkla yiyebilirsiniz.

Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri

14. Düzenli olarak yürüyüş yapın.

15. Bol miktarda su için. Bu yetişkinler için ortalama 8 su bardağıdır. Suyun vücut için yeterli gelip gelmediğini idrar rengini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Eğer sürekli bir ilaç kullanmıyorsanız idrar rengi açıksa yeterli sıvı almışsınız demektir.

YİYECEKLERİN ZEVKİNİ ÇIKARARAK FORMDA KALIN

Sağlıklı beslenmenin de yemeğe zevk katabileceği düşünülmesi gerekir. Çünkü besinler sağladıkları besin değerlerinin yanı sıra keyif ve iyi tat vericidirler. Çünkü besinler karmaşık öğelerdir. Siz besinin görünüm, hoş koku, lezzet, tat gibi özelliğinden yararlanırken; vücudunuz da besin öğelerinin yaşamınızı sürdürme işlevlerinden yararlanır.

Bunun için; çeşitli besin gruplarını tüketmeye özen gösterin. Örneğin; tabağınızı öğle akşam öğününde 4 eşit parçaya bölün. Değişik besin gruplarını ve değişik renkte besinleri aynı tabakta tüketin. Yediğiniz miktara göre aldığınız kiloyu da fiziksel aktivite ile dengeleyebilirsiniz. Bu, kilonuzu korumanızı sağlayacaktır.

 

Sonbaharda formda kalmak için 15 öneri
 

Değişik ekmek çeşitleri, taze sebze ve meyvelere, kuru baklagillere, kuru yemişlere diğer yiyeceklerden daha fazla yer vermek sağlığınız adına attığınız en doğru adım olacaktır. Yağın vücuda mutlaka alınması gerekmektedir; ama önemli olan nasıl alındığıdır. Doğru tüketim şekli; bitkisel ve sıvı yağ tüketmek, az yağlı et ve süt ürünlerini tercih etmek olmalıdır. Örneğin; düşük yağlı pişirme sistemlerini kullanma, yemeklere fazla sos koymama ve salataları mayonezli, yağlı özel süslemelerden uzak tutma ile doğru bir tüketim sağlanabilir. Şeker ve şekerli besinleri mümkün olduğunca tüketim alışkanlığınızdan çıkarın. Tuzu azaltılmış besinlerin yararı da göz ardı edilmemelidir.

ÇALIŞANLAR İÇİN 6 ADIMDA SAĞLIKLI BESLENME İÇİN TIKLAYIN!

İHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle