GeriSağlık Sağlık kaynağı avokadonun bilinmeyenleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık kaynağı avokadonun bilinmeyenleri

Sağlık kaynağı avokadonun bilinmeyenleri

Doğanın sunduğu binlerce armağanın içinde yeteri kadar değeri bilinmeyen ve sofralarımızda yer edinemeyen avokado, yararlarıyla şaşırtıyor. Gerçek bir sağlık deposu olan avokado, kalp sağlığından gözlere, kemiklerden vücut gelişimine kadar birçok konuda fayda sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Çengel, mucize besin avokadonun yararlarını anlatıyor.

Birçok vitamin ve yağ yönünden zengin olan avokado meyvesi, yararlarıyla hem genel sağlık üzerinde hem de cilt yenilenmesinde önemli bir rol oynuyor. E, A vitamini ve B grubu vitaminlerini bol miktarda içeren avokado, iyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Demir, fosfor, magnezyum, potasyum, lif, protein yönünden de oldukça zengindir.

DİYET YAPANLAR BESLENME LİSTESİNE ALMALI

100 gramı 143 kcal olan avokado diyet yapanların listesinde mutlaka olmalıdır. Her ne kadar yüksek kalorili ve yağ bakımdan zengin olsa da içeriğindeki yağın doymamış olması ve uzun süre tok tutması açısından oldukça yararlıdır. Sindirim sistemi için yararlı olan ve kilo vermeyi kolaylaştıran lif içerir.

CİLDİ BESLEYEREK CANLI VE TAZE BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRIYOR

Cildin epidermal tabakasını koruyan avokado cilde direkt uygulandığında bile etkilerini gösterir. Cilde yumuşaklık ve nem kazandıran mucize besin avokado, derinin elastikiyetinin kazanmasını sağlar. Cilde uygulandığında parlaklık veren avokado, kuru ciltlerde görülen kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara da etkili çözümler sunar.

Sağlık kaynağı avokadonun bilinmeyenleri

KALP SAĞLIĞI VE KOLESTEROL İÇİN FAYDALIDIR

Bu konuda yapılan araştırmalar, avokado tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre kalp sağlığının çok daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Avokado içinde tekli doymamış yağ asitlerine ek lif ve fitosterollerde bulunuyor.

GÖZLERİNİZ AVOKADOYA EMANET

Lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler içeren avokado düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığına iyi geliyor. Özellikle de yaşlılığa bağlı olarak görülen katarakt, makülerdejenerasyon oluşumuna engel olur. Ayrıca içeriğindeki E vitamini retinaya zarar veren retinopatiye karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur.

Sağlık kaynağı avokadonun bilinmeyenleri

AVOKADONUN DİĞER FAYDALARI

• İçeriğindeki potasyum sayesinde böbrek fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar.

• İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde hafızayı güçlendirir.

• Bağışıklık sistemini güçlendirir.

• Muzdan çok daha fazla potasyum içerir. Potasyum kan basıncının kontrolünün sağlanmasında ve düzenli kalp atımı için oldukça önemlidir.

False