GeriSağlık Canan Karatay: O kadınlar daha uzun yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canan Karatay: O kadınlar daha uzun yaşıyor

Canan Karatay: O kadınlar daha uzun yaşıyor

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kırşehir Belediyesi tarafından organize edilen programda, sağlıklı yaşamanın püf noktalarını anlattı.

Karatay, "Kolesterolü yüksek olan kadınlar uzun yaşıyor" dedi. Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen programa katıldı.

'KAYA TUZU BEYAZ ALTINDIR'

Karatay "Kolesterolün yüksek olması vücutta yangın olduğunu gösterir. Eğer kolesterol ilacını alıyorsanız o yangına engel oluyorsunuz. Kolesterol hastasıyım diye boşuna üzülmeyin. Kolesterolü yüksek olan kadınlar uzun yaşıyor. Kaya tuzu beyaz altındır. Kaya tuzu için asırlardan beri savaşlar yapılmıştır. Dünyanın en sağlıklı tuzudur. Sağlığımız için gereklidir. Kaya tuzu tansiyonu yükseltmez" dedi.

'2 TÜRLÜ YAĞ ÇOK TEHLİKELİDİR'

Metaboliği bozuk organizmalarda düzelmenin cerrahi düzeltme ile olmayacağını anlatan Karatay, "Bacağınızı da kestirseniz kilonuz düşer ama metabolik bozukluk düzelmez. Onun için metaboliği bozuk olan bir organizmada cerrahi düzeltme olmaz. Tamamen kandırmaca Bunların hepsi insanları perişan ediyor" dedi.Karatay şunları söyledi:

"Vücuda yağ girmezse hasta oluruz. Vücudumuzda 30 türlü yağ vardır. Bu yağ olmazsa hiçbirimiz hayatta olmayız. Doğal olarak bu vücuda girecek. Girmediği için şeker hastası oluyorsun. 2 türlü tehlikeli yağdan uzak durun. Doğada bulunan 2 türlü yağ çok tehlikelidir. Bu yağların ilki trigliserit adındaki yağlardır. Trigliserit yağlar arasında en tehlikeli olandır. Bir diğeri ise trans yağdır. Kanser de dahil olmak üzere bütün hastalıkların başı trans yağlardır. Vatandaşlar hasta olmamak için bu yağ türlerine dikkat etmelidir."'

Metaboliği bozuk organizmalarda düzelmenin cerrahi düzeltme ile olmayacağını anlatan Karatay, "Bacağınızı da kestirseniz kilonuz düşer ama metabolik bozukluk düzelmez. Onun için metaboliği bozuk olan bir organizmada cerrahi düzeltme olmaz. Tamamen kandırmaca Bunların hepsi insanları perişan ediyor" dedi.

'SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN YANLARINDA KAYA TUZU TAŞISIN'

Karatay, Kırşehir Tepesidelik Tuz Mağarası'na giderek incelemelerde bulundu. Deniz tuzu yerine kaya tuzu kullanılmasının önemine de dikkat çeken Karatay, "Bu mağaranın açılış tarihi belli değil ama burada Romalıların bile çalıştığı söyleniyor. Buradan Osmanlı padişahlarına tuz gittiği söyleniyor. İnsanlarımızın sağlıkları için yapay tuz, deniz tuzu yerine gerçek tuz olan bu tozları kullanması gerekiyor" dedi.Mağaradaki kristal tuzlarından bir kısmını eline alarak inceleyen ve kendi elleriyle bir miktar tuz seçerek evine götürmek için alan Karatay, sigarayı bırakmak isteyenlerin bu kaya tuzunu sürekli yanlarında taşımalarını önerdi ve bu tuzun insanları kötü alışkanlıktan kurtaracağını söyledi.

False