Ekonomi

Ziraat Bankası’ndan emekliye kredili kart

Çiğdem TOKER 10.12.2002

Ziraat Bankası Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş çekme kartlarını, kredili karta dönüştürüyor. ‘Maestro’ karta, aynı zamanda maaşın en az bir katı tutarında kredili mevduat hesabı da bağlanacak.

ZİRAAT Bankası'ndan emekli maaşı alan Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş çekme kartları, kredi kartına dönüştürülecek. ‘Maestro’ karta, aynı zamanda maaşın en az bir katı tutarında kredili mevduat hesabı da bağlanacak. Ziraat Bankası Genel Müdürü Niyazi Erdoğan, üç kurumun toplam 5 milyon 317 bin emeklisinin yararlanacağı ‘Maestro Kart’ için hazırlıklara başladıklarını açıklayarak, 2003 yılının ilk aylarında yeni kartların dağıtılacağını söyledi.

Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Erdoğan, emeklilerin maaş kuyruklarında yaşadığı eziyetin bu yıl sonuna kadar bitirilmesi sözünü vermesine karşın, bu sözün neden tutulamadığı sorusuna şu cevabı verdi:

‘‘Bu sözümüzde iki aylık bir gecikme var, doğru. Aslında maaş ödemelerinin ayın farklı günlerine bölünmesi konusunda yaptığımız çalışmalarda epeyi mesafe aldık. Emekli Sandığı bunu Ağustos'ta gerçekleştirdi ve ödemeler bir günden beş güne çıkarıldı.’’

Şu anda maaş sırası konusundaki en büyük sıkıntıyı SSK emeklilerinin yaşadığını söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

8 GÜN ÖDEME

‘‘Bizim zorluğumuz sayıları 2 milyon 678 bin olan SSK emeklisi ile. Önceki bakanlar Yaşar Okuyan ve Nejat Arseven ile belli bir noktaya gelinmişti.SSK emeklilerinin maaş ödemelerini 8 güne çıkarılması için çalışıyoruz. Şimdi yeni bakan Sayın Murat Başesgioğlu'na hemen brifing verdik. Önümüzdeki hafta tekrar biraraya geleceğiz. ’’

Asıl hedeflerinin SSK emeklilerine maaşların 10 günde ödenmesi olduğunu belirten Erdoğan, bu konuda SSK mevzuatından kaynaklanan engeller bulunduğunu ve bunun aşılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Ziraat Bankası'nın Caddebostan Şubesi'nde ortaya çıkan 1.8 trilyon liralık yolsuzluk olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Olayla ilgili olarak, biri Ankara'da, ikisi İstanbul'da olmak üzere üç komite kurulduğunu söyleyen Erdoğan, müşterilerin güvenini kötüye kullanarak paralarla ortadan kaybolan banka persolenin ‘korunduğu’ iddialarına ise Genel Müdür, şu karşılığı verdi:

‘‘Böyle bir şey mümkün değil. O hanım bizim herhangi bir personelimiz.Kendisi banka içinde adeta ikinci bir banka yaratmış. Aslına bakarsanız, bu olayın ortaya çıkması bizim getirdiğimiz iç korntrol sisteminini çalıştığını kanıtladı.’’

Kuyruklar kalkacak ödeme aylık olacak

EMEKLİ Sandığı Genel Müdürlüğü, önce emeklilinin kuyruk çilesine son verecek, ardından da emekli maaşlarını aylık ödemeye başlayacak. Emekli Sandığı, kurumdan aylık alan 1 milyon 404 bin 944 emekli, dul ve yetime dönük bir dizi tedbiri ardarda uygulamaya koyacak.

Kurum, öncelikle çok şubeli özel bankaları, emekli maaş ödemelerinde devreye sokacak. Daha önce Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası'nın yeraldığı, son olarak Oyakbank'ın katıldığı maaş ödeyen banka sayısı bu şekilde arttırılacak. Bütün bankalara gönderilen birer yazı ile ‘‘Emekli maaş ödemelerimizle ilgileniyorsanız, gelin görüşelim’’ çağrısında bulunan Emekli Sandığı, bu çağrıya olumlu yanıt veren bankalarla tek tek masaya oturdu.

Memur emekli maaşlarını ödeyebileceğini belirten Akbank ile yapılan görüşmelerde, sözleşme imza aşamasına gelindi. İş Bankası, Adabank, Yapı Kredi Bankası, Koçbank, Şekerbank, Denizbank, Garanti Bankası ve Finansbank ile de müzakerelerin sürdüğü ifade edildi.

Mevcut şartlarda sisteme girmek isteyen bankalarla devam eden görüşmelerin kısa sürede tamamlanması ve yılbaşına kadar çok sayıda özel bankanın memur emekli maaşı ödeme sistemine dahil edilmesi hedeflendi.

Bu çerçevede, 2003 yılı başlarından itibaren çok şubeli yeni özel bankaların devreye girmesiyle emekli maaş kuyruklarının tümüyle son bulması amaçlandı. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki bütün bankaların maaş ödemesi halinde, şube başına 75 emekli düşeceğini belirledi.

AYLIK ÖDEME

Maaş kuyruklarının ortadan kaldırılmasının ardından, bu defa halen3 ayda bir ödenen emekli maaşlarının aylık olarak ödenmesine geçilecek. Günümüzde 3 ayrı gruba ayrılan hak sahiplerinin, yeni sistemde nasıl maaş alacağı bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak.
 ADnet
Reklam için