MENÜ

Menbic

Menbic ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Menbic haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.342 Menbic haberi bulunmuştur.

Menbic Haberleri

600 çocuğu rehin aldılar

600 çocuğu rehin aldılar

Türkiye sınırına yakın Suriye’nin Kürtlerin yoğun olduğu Serekaniye bölgesinde katliam düzenleyen Irak-Şam İslam Devleti isimli örgütün bu kez Kobani’de ortaokul bitirme sınavları için Halep’e giden 600 kadar öğrenciyi kaçırdığı öne sürüldü.

30.05.2014Dünya
IŞİD, kaçırdığı 140 Kürt çocuğun beynini yıkıyor

IŞİD, kaçırdığı 140 Kürt çocuğun beynini yıkıyor

Irak’ta ilerleyişlerine devam eden Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) geçen ay Suriye’nin kuzeyindeki Menbic’te kaçırıp rehin aldıkları onlarca Kürt çocuğu intihar bombacısı yapmalarından endişe ediliyor.

26.06.2014Dünya
Suriye’de Kürt kuşağı

Suriye’de Kürt kuşağı

Ülkenin kuzeyinde Kürtler Cezire’den Afrin’e uzanan bölgedeki coğrafi kopuklukları gidermeyi idealize ediyor. Fakat bölgenin fiziksel ve demografik gerçekleri yekpare bir Kürt entitesi yaratmanın önündeki en önemli engel olarak duruyor.

21.06.2015Dünya
ABD medyasına göre ‘titanların savaşı’

ABD medyasına göre ‘titanların savaşı’

PARİS saldırıları olunca, Fransızlar Kuzey Atlantik Anlaşması’ndaki 5. Madde’nin işletilmesi için çok bastırdılar. Bir NATO üyesine yönelik bir saldırının tüm NATO üyelerine yapılmış sayılmasını öngören... 1949’da kurulmuş ittifakın tarihinde sadece bir kere, o da 11 Eylül saldırılarında ABD için devreye sokulmuş düzenleme.

25.11.2015Dünya
Fırat’ın doğusunda IŞİD’e taarruz

Fırat’ın doğusunda IŞİD’e taarruz

Suriyeli Kürt güçleri ve Arap müttefiklerinden oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Kobani’nin güneyindeki IŞİD mevzilerine karşı saldırıya geçti.  Hedef batıda Fırat üzerindeki Teşrin Barajı. Teşrin’in karşısında IŞİD’in bölgedeki üssü Menbic ve 50 km kuzeyde Türkiye sınırındaki Cerablus var.

24.12.2015Dünya
‘Teşrin Barajı SDG’nin eline geçti’

‘Teşrin Barajı SDG’nin eline geçti’

Suriye’de IŞİD’in merkezi Rakka ile Halep’in kuzeyi arasındaki bağlantıyı kesmek için başlatılan operasyonda Fırat üzerinde bulunan Teşrin Barajı’nın Suriye Demokratik Güçleri’nin eline geçtiği iddia edildi.

26.12.2015Dünya
Çifte baskı

Çifte baskı

Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge ilan edilmesini istediği Mare-Cerablus hattının iki tarafında da baskı artıyor.

28.12.2015Dünya
ABD: Suriye’de Türkiye ile beraber ne yapmak istediğimize bakıyoruz

ABD: Suriye’de Türkiye ile beraber ne yapmak istediğimize bakıyoruz

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Ankara’da bulunan Amerikan Genelkurmay Başkanı Dunford ve 23 Ocak’ta Türkiye’ye geçecek Başkan Yardımcısı Biden’ın ziyaretlerine ilişkin “(Türklerle) Sadece sınırın kendi taraflarında ne olduğuna değil, ama aynı zamanda sınırın Suriye tarafında beraber ne yapmak istediğimize bakıyoruz” dedi. McGurk, beraber yapılacak işlerden neyi kastettiğine açıklık getirmedi.

6.01.2016Dünya
Türkiye, Sultanahmet saldırganının memleketi Menbici vurdu

Türkiye, Sultanahmet saldırganının memleketi Menbic'i vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Türkiye'nin IŞİD’in sınır ötesindeki sığınaklarını ve mevzilerini vurduğu top ve tank atışlarının çok etkili olduğunu söyledi. Warren, Türkiye'nin vurduğu bölgeler arasında 'Membic cebi'nin de olduğunu belirtti. Menbic, Sultanahmet saldırganı Nabil Fadlı'nın ailesinin memleketi olarak biliniyor. Fadlı, IŞİD'in Menbic'i ele geçirmesinden sonra bu örgütün saflarına geçen ilk militanlardan biriydi.

15.01.2016Dünya
Köyü vuruldu

Köyü vuruldu

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Türkiye’nin IŞİD’in sınır ötesinde vurduğu bölgeler arasında ‘Menbic cebi’nin de olduğunu belirtti. Menbic, Sultanahmet saldırganı Nabil Fadlı’nın ailesinin memleketi olarak biliniyor.

15.01.2016Dünya
YPG, Fıratın batısına geçerek Türkiye-Suriye sınırından IŞİDi çıkarmayı planlıyor

YPG, Fırat'ın batısına geçerek Türkiye-Suriye sınırından IŞİD'i çıkarmayı planlıyor

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG ve müttefik grupların, Türkiye-Suriye sınırının IŞİD militanlarının kontrolü altındaki son bölümünü ele geçirmek için büyük bir taarruz planı yaptığı iddia edildi.

29.01.2016Dünya
‘TSK’nın her türlü hazırlığı mevcut’

‘TSK’nın her türlü hazırlığı mevcut’

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin Türkiye’nin kırmızı çizgisi olan Fırat’ın batısına geçme girişimine karşı, örgütün Cerablus tarafında şimdilik bir operasyon hazırlığı olmadığını belirten askeri kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) müdahil olmak için her türlü planının hazır olduğunu bildirdi.

29.01.2016Dünya
Rus uçağı yine Türk hava sahasını ihlal etti

Rus uçağı yine Türk hava sahasını ihlal etti

Dışişleri Bakanlığı dün Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet SU-34 uçağının saat 11:46'da Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

30.01.2016Gündem
Flaş iddia: Obamanın IŞİD Özel Temsilcisi McGurk Kobaniye gitti

Flaş iddia: Obama'nın IŞİD Özel Temsilcisi McGurk Kobani'ye gitti

Rusya, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesini sağlamak için hava bombardımanına başlarken, Fransız haber ajansı AFP'den çok konuşulacak bir iddia geldi. AFP, Kürt kaynaklara dayandırarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Kobani'ye gittiğini duyurdu.

1.02.2016Dünya
Rusya’dan YPG’ye hava desteği mi

Rusya’dan YPG’ye hava desteği mi

Ankara’nın terör örgütü saydığı YPG’nin Suriye’de Fırat’ın batısında yer alan terör örgütü IŞİD’in elindeki Menbic kasabasını ele geçirmesi için Rus uçaklarının ilçeyi dün itibariyle vurmaya başladığı ileri sürüldü.

1.02.2016Dünya
‘ABDli askeri danışmanlar Kobani’ye gitti’

‘ABD'li askeri danışmanlar Kobani’ye gitti’

PKK ile bağlantılı olduğu için Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PYD’ye destek için ABD’nin Kobani kantonuna 20 askeri danışman gönderdiği iddia edildi.

8.02.2016Dünya
Türkiyeden ABDye PYD tepkisi

Türkiye'den ABD'ye 'PYD' tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, PKK'nın Suriye kolu PYD’yi terörist bir grup olarak gördüğünü fakat kendilerinin böyle düşünmediğini bildirdi. Türk Dışişleri'nin tepkisi sert oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Şimdi siz bir tane terör örgütünü terör listesine alıyorsunuz, onunla beraber olan ve başka bir yapılanma içinde olan terör örgütünü terör örgütü olarak görmüyorsunuz. Buna en hafif tabirle saflık mı diyelim, başka ne diyelim ama bu kabul edilemez" dedi.

8.02.2016Dünya
Mare pazarlığı

Mare pazarlığı

Doğuda Mare’ye ilerleyen SDG, muhaliflerle ilçeyi çatışmasız teslim alma görüşmeleri yürütüyor. Mare SDG’nin eline geçerse, bölgede muhaliflerin elinde kilit konumda sadece Azez kalacak. Ayrıca Afrin yönünden SDG, doğrudan IŞİD’e cephe açma imkânına sahip olacak.

16.02.2016Dünya
Suriyede rejim ve PYD topraklarını genişletti

Suriye'de rejim ve PYD topraklarını genişletti

Suriye’nin muhalifler, Esad rejimi ve IŞİD arasında bölünmüş stratejik Halep kentinin kuzeyi ay başından bu yana kritik gelişmelere sahne oldu.

17.02.2016Dünya
Beyruttan IŞİD kontrolündeki bölgeye giden yolcu otobüsleri

Beyrut'tan IŞİD kontrolündeki bölgeye giden yolcu otobüsleri

Uluslararası haber ajansı AFP, Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan terör örgütü IŞİD kontrolündeki Suriye topraklarına giden yolcu otobüslerinin tüyler ürperten hikayesini gözler önüne serdi.

21.03.2016Dünya
Times: ABD ile Türkiye arasında Menbic anlaşmazlığı

Times: ABD ile Türkiye arasında 'Menbic anlaşmazlığı'

The Times gazetesi, ABD'nin 'IŞİD militanlarının geçişine engel olmak için' Türkiye'nin Suriye'de sınıra yakın IŞİD kontrolündeki Menbic'le arasındaki yolları kapatmasını istediğini ve Washington'ın o bölgeye Suriyeli Kürtlerin yerleşmesinden yana olduğunu yazdı.

28.03.2016Dünya
PYD koridoru iddiasına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalından yanıt

PYD koridoru iddiasına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan yanıt

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın, gündemdeki sıcak konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

28.03.2016Gündem
Menbic iddiası

Menbic iddiası

İngiliz Times gazetesi, Brüksel’deki terör saldırıları sonrası IŞİD’in Suriye’nin kuzey sınırında kontrol ettiği parçayı kapatma faaliyetlerine destek sağlaması için ABD’nin Türkiye’ye baskıyı artırdığını öne sürdü. Gazete, Washington’ın o bölgeye Suriyeli Kürtlerin en büyük güç olduğu SDG’yi yerleştirmek istediğini yazdı. Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın iddiaları reddetti.

28.03.2016Dünya
ABD, Fıratın batısında PYDnin önünü açıyor

ABD, Fırat'ın batısında PYD'nin önünü açıyor 

ABD Hava Kuvvetleri, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin operasyon hazırlığı yaptığı Halep'in Menbic (Münbiç) ilçesinin çevresine yoğun hava saldırıları düzenliyor.

30.03.2016Dünya
PYD gelirse yine vururuz

'PYD gelirse yine vururuz'

PYD’nin Azez-Cerablus hattına Menbic’i ele geçirerek yöneleceği iddialarıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri sahada hareketlilik olduğunu doğruladı. Askeri kaynaklar hatta yönelme halinde Türkiye içinden gereken yanıtın verileceğini belirtti.

30.03.2016Dünya
Erdoğan-Obama görüşmesi Beyaz Saray’a alındı

Erdoğan-Obama görüşmesi Beyaz Saray’a alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kritik Washington ziyareti sırasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile beklenen görüşmesi, kaldığı otelde gerçekleşti. İki taraf arasında YPG konusundaki görüş ayrılığı sürüyor. Erdoğan’ın nükleer zirve sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile yapması düşünülen ayaküstü (pull aside) toplantı Beyaz Saray’a alınırken; bir Türk yetkili, ABD’nin PKK’yı terör listesinden çıkarmayacağını umduklarını söyledi.

31.03.2016Dünya
İbrahim Kalın: ABDnin tavrı net

İbrahim Kalın: ABD'nin tavrı net

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında Washington'da gerçekleştirilen görüşmeye katılan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıda konuşulan konulara dair açıklamada bulundu.

31.03.2016Dünya
Mare-Menbic pazarlığı

Mare-Menbic pazarlığı

ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington temaslarında terör örgütü IŞİD’e karşı Menbic’de düzenlenecek saldırıda Türkiye’nin yardımını istedi. Türk tarafı ise iki şart öne sürdü: 1- Operasyona katılacak Arap aşiretlerinin YPG’nin kontrolündeki SDG’den ayrılmaları. 2- ABD’nin Mare’de Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplara hava desteğini arttırması.

2.04.2016Dünya
Beyaz Saray ‘Menbic’den umutlu

Beyaz Saray ‘Menbic’den umutlu

Erdoğan’ın Washington temaslarında ABD ile yürütülen Menbic pazarlığı ile ilgili Amerikan tarafı, Türkiye’nin YPG’nin ilerleyişine yönelik söyleminin yumuşadığını, Obama ve Erdoğan arasında 50 dakikalık baş başa bir görüşme yapılmasında bunun da etkili olduğunu dile getirdi.

3.04.2016Dünya

ABD'nin 'Menbic heyeti' Ankara’da

Suriye sınırının en hassas noktalarından olan Menbic bölgesi ile ilgili görüşmeler yapmak için asker ve diplomatlardan oluşan ABD heyeti Türkiye'ye geldi.

4.04.2016Gündem
Menbic heyeti Ankara’ya geldi

Menbic heyeti Ankara’ya geldi

TÜRKİYE’nin terör örgütü olarak gördüğü PYD’nin silahlı gücü YPG, Suriye’de Menbic’i IŞİD’in elinden almak için operasyona hazırlanırken, bu konuda Türkiye’nin endişelerini gidermeye çalışacak ABD heyetinin Ankara’ya geldiği öğrenildi.

4.04.2016Dünya
Bahçeli: Sayın Başbakana tavsiyem...

Bahçeli: Sayın Başbakan'a tavsiyem...

MHP Genel Başkanı Bahçeli, ''Sayın Başbakan tavsiyem Nusaybin ve diğer operasyon yapılan il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunun onlara 3 gün mühlet verin ve şehirleri tahliye etmelerini sağlayarak herkesi emniyetli yerlere alın. Arkasından da Nusaybin'de taş üstünde taş baş üstünde baş koymayın'' dedi.

5.04.2016Gündem
ÖSOdan taaruz

ÖSO'dan taaruz

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Özgür Suriye Ordusu, Kilis’in Elbeyli ilçesinin karşısında, terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki kritik önemdeki Azez-Cerablus hattının içinde kalan El Rai ve Dabık kasabalarına doğru ilerliyor. Muhalifler bölgede, en az 16 köyü ele geçirdi.

5.04.2016Gündem
Büyükelçi Bass inkâr etti ama ABD, PYDye silah vermeyi sürdürüyor

Büyükelçi Bass inkâr etti ama ABD, PYD'ye silah vermeyi sürdürüyor

Anadolu Ajansı, ABD’nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye, Haseke'deki Rümeylan üssüne inen helikopterlerle askeri yardımını sürdürdüğünü aktardı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, dün "PYD'ye silah ve mühimmat vermediklerini" söylemişti.

8.04.2016Dünya
‘ABD, PYD’ye silah bıraktı’

‘ABD, PYD’ye silah bıraktı’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın önceki gün ülkesinin PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye silah vermediği açıklamasının ardından AA, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde Suriye’nin kuzeydoğusunda PYD’nin topraklarında yer alan Rimelan Üssü’ne Amerikan helikopterlerinin silah ve cephane taşıdığını bildirdi.

8.04.2016Dünya
Karkamış tehlikesi

Karkamış tehlikesi

TERÖR örgütü IŞİD’in kontrolünde bulunan Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus bölgesinde mühimmat ve silah yığınağı yaptığı, saldırı hazırlığında bulunduğu belirlendi.

6.05.2016Gündem
HIMARS için mutabakat yok

HIMARS için mutabakat yok

ABD’nin IŞİD’le savaşı yürüten, Suriye ve Irak’ı da içine alan bölgeden sorumlu ordusu CENTCOM’un (Merkez Komutanlığı) başına yedi hafta önce atanan Orgeneral Joesph Votel’in Suriye’ye yaptığı gizli gezinin ardından Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyarette, ABD’nin IŞİD tehdidine karşı Türkiye’ye konuşlandırmak istediği roket sistemi HIMARS (Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi) için bir mutabakat oluşmadı.

24.05.2016Dünya
‘Menbiç temizlenir Rakka’ya gidilir’

‘Menbiç temizlenir Rakka’ya gidilir’

Suriye’de Rakka’ya yönelik operasyonda ABD’nin PYD ile işbirliği yapmasını eleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Oysa (ABD ile) güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var. Cerablus hattından bir cephe açılsa aşağıya doğru temizlenip Menbiç cebi kapatıldıktan sonra rahatlıkla Rakka’ya doğru gidilebilir” dedi.

30.05.2016Dünya
Suriyede Menbic operasyonu başladı

Suriye'de Menbic operasyonu başladı

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri, terör örgütü IŞİD'in kontrolündeki Menbic'i ele geçirmek için operasyon başlattı.

1.06.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Menbic Boşluğu’nu Türkler mi dolduracak Kürtler mi

GERİYE sadece 98 km kaldı. IŞİD’in yabancı savaşçı geçirdiği...

21.11.2015

Ankara ve Washington için büyük riskler

HEMEN her konuda öyle farklılıklar yaşanıyor ki...

16.01.2016

Agememnon zırhlısı

“YUKARIDA Rusya istediği ülkeleri kontrol altına almıştı. Denize inmek için bastırıyordu.”

1.02.2016

IŞİD’in kimyasalları Türkiye’ye de tehdit

GEÇEN ay Ebu Davud’un Irak’ta yakalanmasıyla başladı operasyon.

12.03.2016

Suriye'de gerçekçiliğe mi dönüyoruz

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington’da söylediklerinin her kelimesine katılıyorum.

31.03.2016

Obama’nın sözlerine nasıl bakmalı

- TÜRKİYE’de basın özgürlüğünün olduğunu söyleyebilen mantıklı bir insan var mı...

2.04.2016

Suriye’de geçici şehir devletler

AYNI yerde bundan üç sene önce buluştuklarında gergin anlar yaşanmıştı.

9.04.2016

Amerikan heyeti ile ne görüşülüyor?

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın Başkan Obama ile görüşmesinin üzerinden 24 saat geçmeden bir Amerikan askeri heyeti Ankara’ya geldi.

10.04.2016

Bu işler dua etmekle olmuyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, tek tip bir gençlik yaratmak için oluşturduğu sosyal mühendislik projesinin bir parçası olarak imam hatipleri görüyordu.

31.05.2016

Bu hassasiyet gözlerimi yaşarttı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’da demokratik gösteri haklarını kullananlara karşı polisin şiddet kullanmasını eleştirdi.

1.06.2016