MENÜ

Makedonya

Makedonya ile ilgili tüm haberleri, son dakika Makedonya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Makedonya haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 11.484 Makedonya haberi bulunmuştur.

MAKEDONYA CUMHURİYETİ 

Makedonya Cumhuriyeti, kısaca Makedonya Balkan Yarımadası'nda yer alan bir ülkedir. Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Yunanistan ve Bulgaristan ile komşudur.

Ülke 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nden Mugoslavya ismi ile bağımsızlığını ilan etmiştir. 1993 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ülke, Yunanistan'ın itirazı sonucu BM tarafından "Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti - MEYC" olarak tanınmaktadır. Türkiye ise Makedonya Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmesiyle beraber kendi ismi ile tanımaktadır. 

Başkenti Üsküp, resmi dili ise Makedonca'dır. Makedonya bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde olmuştur. Makedonya Cumhuriyeti'nin tam ortasından Vardar Nehri geçer. Denize kıyısı yoktur.  

Makedonya Haberleri

Honeyland belgeselinin Haticesi Oscarı kazanacaklarına inanıyor

'Honeyland' belgeselinin Hatice'si Oscar'ı kazanacaklarına inanıyor

"En İyi Yabancı Dilde Film" ile "En İyi Belgesel Film" kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterilen Kuzey Makedonya yapımı "Honeyland" filminin ana karakteri Hatice Muratova, ödülü kazanacaklarına inanıyor.Kuzey Makedonya'nın İştip şehri yakınlarındaki Bekirli Köyü'nde yaşayan "Honeyland" filminin ana karakteri Hatice (Atidze) Muratova, Sundance Film Festivali'nde kazandıkları 3 ödül ve iki dalda Oscar'a aday gösterildikten sonra film ekibi tarafından kendisine hediye edilen daha merkezi konumdaki yeni evinde mütevazi yaşantısına devam ediyor.

ANADOLU AJANSI

22.01.2020Keyif
Honeyland belgeselinin Haticesi Oscarı kazanacaklarına inanıyor

'Honeyland' belgeselinin Hatice'si Oscar'ı kazanacaklarına inanıyor

"En İyi Yabancı Dilde Film" ile "En İyi Belgesel Film" kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterilen Kuzey Makedonya yapımı "Honeyland" filminin ana karakteri Hatice Muratova, ödülü kazanacaklarına inanıyor.

22.01.2020Keyif
Almanya ekonomisi güç mü kaybediyor

Almanya ekonomisi güç mü kaybediyor?

Geçen yıl büyümesi hız kesen Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya için 2020’li yılların “altın yıllar” olmayabileceği belirtiliyor.

18.01.2020Ekonomi
Sırpsındığı Savaşı nedir Sırpsındığı Savaşı önemi, nedenleri ve sonuçları

Sırpsındığı Savaşı nedir? Sırpsındığı Savaşı önemi, nedenleri ve sonuçları

Osmanlı’yı Balkanlardan atmak için başlatılan Haçlı Seferlerinden olan Sırpsındığı Savaşı, Sırp ve Bulgar İmparatorluğu, Macar Krallığı, Bosna ve Eflak Prensliğinden oluşan ittifak devletleri ile Osmanlı Devleti arasında gerçekleşen savaştır. Sırpsındığı Savaşı tarihi, özeti, önemi, neden ve sonuçları hakkında işte tüm merak edilenler.

17.01.2020Gündem
Çirmen Savaşı nedir Kimler arasında nerede yapıldı ve sonuçları

Çirmen Savaşı nedir? Kimler arasında nerede yapıldı ve sonuçları

26 Eylül 1371’de yapılan Çimen Savaşı, Osmanlı Devleti ile Sırplar arasında yapılmış ve Osmanlı Devleti’nin galibiyeti ile sonuçlanmıştır. En dengesiz kuvvetlerin çarpıştığı savaşta 800 Osmanlı askerine karşı 20.000 Sırp askeri yer almıştır. Meriç Irmağı kıyılarında yapılan savaş sonrası Avrupa’nın kapıları Osmanlı Devleti’ne açılmıştır. İşte Çirmen Savaşı tarihi, özeti, önemi, neden ve sonuçları hakkında tüm merak edilenler.

16.01.2020Gündem
1. Dünya Savaşı Tarihi - Birinci Dünya Savaşı tarafları, cepheleri, nedenleri ve sonuçları

1. Dünya Savaşı Tarihi - Birinci Dünya Savaşı tarafları, cepheleri, nedenleri ve sonuçları

1914-1918 yılları arasına yapılan 1. Dünya Savaşı, İtilaf ve İttifak devletlerinin hammadde ve sömürge arayışı başta olmak üzere birçok nedenle katıldığı bir savaştır. Osmanlı Devleti savaşın başlangıcında her ne kadar tarafsızlığını ilan etse de savaşa girmeye zorlanmış ve savaşa dâhil olmuştur.

16.01.2020Gündem
Zlatko Tripic, Göztepenin ilk Norveçli futbolcusu oldu

Zlatko Tripic, Göztepe'nin ilk Norveçli futbolcusu oldu

Süper Lig ekiplerinden Göztepe’nin transfer ettiği Zlatko Tripic, sarı-kırmızılı ekibin ilk Norveçli futbolcusu unvanını aldı.

16.01.2020Futbol
Kuzey Makedonyada renkli karnavalı: Vevçani

Kuzey Makedonya'da renkli karnavalı: Vevçani

Kuzey Makedonya'nın en eski karnavalı olarak bilinen Vevçani Karnavalı düzenlendi. Bin 400 yıllık geçmişi olduğuna inanılan karnaval, ilginç maske ve kostümlerle renkli görüntülere sahne olurken, Vevçani köyünde yaşayan halkın maskeli yürüyüşü ilgi gördü.

14.01.2020Seyahat
Bir belediyede çalışan ilk trans kadın olan Niler Albayrak hayat hikayesini anlattı

Bir belediyede çalışan ilk trans kadın olan Niler Albayrak hayat hikayesini anlattı

1965’te Ercan ismiyle dünyaya geldi, 2002’de Niler ismiyle yeniden doğdu. Türkiye’de bir belediyede çalışan açık kimlikli ilk trans kadın Niler Albayrak’ı, şoför olarak işe girdiği Avcılar Belediyesi’nde ve evinde ziyaret ettik. Albayrak, “Toplum ve devlet boynumuzun yukarısından, beynimizden faydalanacağına boynumuzun altını konuşuyor” diyor.

12.01.2020Hürriyet Pazar
3 ambulans uçak 17 helikopter... Benim için mi geldiniz

3 ambulans uçak 17 helikopter... "Benim için mi geldiniz"

Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçak ve helikopterleri yurtiçinde ve yurtdışında hizmet verirken doktor Mehmet Kaan Patoğlu da bu süreçte hem zamanla yarışa hem de duygusal anlara tanıklık etti: “Kalp krizi geçiren bir amcamızı helikoptere yerleştirdik ama huzursuzdu. Dedi ki ‘Bu benim için mi geldi’. ‘Evet’ deyince ağlamaya başladı.”

8.01.2020Gündem
Sınır ötesindeki en güzel 10 kayak merkezi

Sınır ötesindeki en güzel 10 kayak merkezi

Kaymayı sevenler için özlenen günlerdeyiz. Türkiye’nin dağlarında ve kayak merkezlerinin birçoğunda henüz yeterli kar olmasa da bu tutkuyu doyasıya yaşayabileceğiniz, çok da uzağımızda olmayan birçok yer var. Bazısı partileri, bazısı tozpembe karı, bazısı manzarası, bazısı da pistleriyle ünlü… Seyahat yazarlarına, kayakseverlere ve gazetecilere hepsiyle ilgili ayrıntıları sorduk.

3.01.2020Seyahat
TFF 1. Ligde ilk devre 102 yabancı forma giydi En golcüler...

TFF 1. Lig'de ilk devre 102 yabancı forma giydi! En golcüler...

TFF 1. Lig 2019-2020 sezonunun ilk devresinde 102 yabancı uyruklu futbolcu forma giydi.

3.01.2020Futbol
Gezici hizmet, ambulans uçak, dövizle askerlik... Dışişleri Bakanlığı...

Gezici hizmet, ambulans uçak, dövizle askerlik... Dışişleri Bakanlığı...

Dışişleri Bakanlığı, yurt dışındaki temsilcilikleriyle 7 gün 24 saat çalışarak 1 yıl içinde 2.2 milyondan fazla konsolosluk işlemi gerçekleştirdi.

3.01.2020Avrupa
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Suriyenin kuzeyinde güvenli bölgeye model olacak bir alan planlanıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgeye model olacak bir alan planlanıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, güvenli bölgede bu yıl örnek model olarak ifade edilebilecek bir yerin inşasının planlandığını bildirdi.

2.01.2020Gündem
Haris Hajradinovic: Asker selamına olumsuz bir şey söylenemez

Haris Hajradinovic: "Asker selamına olumsuz bir şey söylenemez"

Kasımpaşa’nın Boşnak futbolcusu Haris Hajradinovic, A Milli Futbol Takımı'nı Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılmasından dolayı kutlayarak, "Oldukça iyi bir eleme dönemi geçirdiler. Bütün maçlarda kompakt ve birlikte hareket ettiler. Gerçek bir takımın kimliğini sahaya yansıttılar" dedi. Hajradinovic ayrıca eleme maçlarında Türk futbolcuların verdiği asker selamında olumsuz bir şey olmadığını söyledi.

1.01.2020Futbol
Süper Lig, Birleşmiş Milletler gibi

Süper Lig, Birleşmiş Milletler gibi!

Süper Lig'in ilk yarısında Türkiye haricinde 62 ülkeden 225 futbolcu top koşturdu.

1.01.2020Futbol
TBMM Başkanı’ndan ‘ABD yaptırımları’ hakkında flaş açıklama

TBMM Başkanı’ndan ‘ABD yaptırımları’ hakkında flaş açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD yaptırımları hakkında yaptığı açıklamasında ‘Daha önce biz İHA'larla ilgili yine Patriot füzeleriyle ilgili olarak benzer durumlarla karşılaşmadık mı? Ne yaptık onların karşılığında? İşte S-400 meselesi gündeme geldi. Türkiye o konuda kararlı bir şekilde adımlar attı. F-35'lerle de ilgili Türkiye alternatifleri değerlendiriyor. Bunu biliyorsunuz. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri dahil herhangi bir ülkeye mahkum, meşgul değil bu konuda’ ifadelerini kullandı.

22.12.2019Gündem
Türkiye dahil 20yi aşkın ülkede Googlea erişim sağlanamadı

Türkiye dahil 20'yi aşkın ülkede Google'a erişim sağlanamadı

İnternet arama motoru Google'a ve Google'ın çatı şirketi Alphabet'e bağlı YouTube ve Gmail gibi hizmetlere sabah saatlerinde Türkiye ve Balkanlar'daki bazı ülkelerde erişim sıkıntısı yaşandı.

19.12.2019Teknoloji
2020 CEV Erkekler Avrupa Altın Liginin grupları belli oldu

2020 CEV Erkekler Avrupa Altın Ligi'nin grupları belli oldu

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Avrupa Altın Ligi'nde mücadele edecek A Milli Erkek Takımı'nın rakipleri belli oldu.

17.12.2019Voleybol
Utanç günü

Utanç günü

Bosna Savaşı’ndaki katliamların baş sorumlusu Slobodan Miloseviç’in hayranı Avusturyalı yazar Peter Handke, Nobel Edebiyat Ödülü’nü dün akşam Stockholm’de düzenlenen törenle İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın elinden aldı. 1200’den fazla davetlinin katıldığı törende Handke, ayrıca 948 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu.

11.12.2019Dünya
100 ülkeye fabrika kurdu

100 ülkeye fabrika kurdu

Temelleri 1954 yılında Çorum’da atılan Alapala Grup, 65 yılda 100’den fazla ülkede 600’den fazla anahtar teslimi un fabrikaları kurdu, dünyanın birçok ülkesine makine ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yıl 388 milyon lira ciroya ulaşan Alapala Grup, hem tesis kurulumu hem de makine ve yedek parça satışıyla 5 yılda 2 kat büyüme hedefliyor.

10.12.2019Ekonomi
İşte Beşiktaşın Eljif Elması

İşte Beşiktaş'ın Eljif Elmas'ı

Siyah beyazlıların yanı sıra Kasımpaşa, Sporting Lizbon ve Dinamo Zagreb de Ali Adem’i istiyor. Dört kulüp de, bu sezon 17 maçta 2 gol atan defansif orta sahanın menajeriyle görüşmelere başladı.

10.12.2019Futbol
PM10 alarmı: Saraybosnada tehlikeli seviyeye ulaştı

PM10 alarmı: Saraybosna'da tehlikeli seviyeye ulaştı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kışın gelmesi ve hava sıcaklığının düşmesiyle meydana gelen hava kirliliği endişeye neden oluyor.

7.12.2019Dünya
Meyve suyu ihracatında hedef 300 milyon dolar

Meyve suyu ihracatında hedef 300 milyon dolar

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak "Meyve suyunda bu yılı 250 milyon dolarla kapatacağımızı öngörüyoruz. Gelecek yıl ise rakam 300 milyon dolara ulaşacak" dedi.

7.12.2019Ekonomi
Son dakika NATO Londra Bildirgesi yayımlandı

Son dakika! NATO Londra Bildirgesi yayımlandı!

NATO Londra Deklarasyonu yayımlandı. Londra Deklarasyonu'nun açıklanması sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenber basın toplantısı düzenledi. Litvanya, "Türkiye NATO'nun Baltık Planı'na onay verdi" derken İspanya'dan da "Türkiye'de kalıyoruz" açıklaması geldi.

4.12.2019Dünya
Latin dizilerinin yerini Türk dizileri aldı

Latin dizilerinin yerini Türk dizileri aldı

Dünyanın birçok ülkesinde sevilerek izlenen Türk dizileri, Balkan ülkeleri Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova'da ilgiyle takip ediliyor.

3.12.2019Keyif
Yılbaşının en ucuz adresi Çok eğleneceksiniz, bu indirimi kaçırmayın...

Yılbaşının en ucuz adresi! Çok eğleneceksiniz, bu indirimi kaçırmayın...

Yunanistan denince akla hemen deniz, kum ve güneş gelse de aslında her metresi tarih kokan sokakları, lezzetli yemekleri ve kültür zenginlikleriyle her dönem güzel olan bir rota Yunanistan… Özellikle yılbaşı tatili için Yunanistan turu şahane bir fikir. Üstelik cep de yakmıyor. İşte detaylar…

2.12.2019Seyahat
Son dakika: Milli takımın Euro 2020 rakipleri belli oldu

Son dakika: Milli takımın Euro 2020 rakipleri belli oldu!

Türkiye'nin de yer alacağı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin kura çekimi, Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapıldı. Türkiye A Milli Futbol Takımımız, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu A Grubu'nda mücadele verecek. Türkiye Euro 2020 açılış maçını İtalya ile Roma'da oynayacak.

30.11.2019Spor Arena
Arnavutluktaki depremde ölü sayısı 50ye yükseldi

Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 50'ye yükseldi

Arnavutluk'ta 26 Kasım'da meydana gelen ve merkez üssü Dıraç şehrine 15 kilometre mesafede bulunan 6,3 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye çıktı.

30.11.2019Dünya
A Milli Takım EURO 2020 kura çekimi ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda

A Milli Takım EURO 2020 kura çekimi ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

A Milli Takım EURO 2020 kura çekimi için nefesler tutuldu. EURO 2020'de mücadele edeceğimiz grubun belli olacağı kura çekimine ülkemiz 3. torbadan katılacak. Peki A Milli Takım EURO 2020 kura çekimi ne zaman, saat kaçta, hangi kanaldan canlı olarak yayınlanacak? İşte detaylar

30.11.2019Spor Arena
Euro 2020 kura çekimi saat kaçta hangi kanalda

Euro 2020 kura çekimi saat kaçta hangi kanalda?

VE beklenen gün nihayet geldi.... 12 Haziran-12 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) kuraları bugün Romanya’nın başkenti Bükreş’te çekilecek.

30.11.2019Futbol
Zuhal Topalla Sofrada yarışmasının birincisi kim oldu İşte 29 Kasım Zuhal Topalla sofrada kazananı

Zuhal Topal'la Sofrada yarışmasının birincisi kim oldu? İşte 29 Kasım Zuhal Topal'la sofrada kazananı

İlgi gören yemek yarışmacı Zuhal Topal'la Sofrada yarışması cuma akşamı haftanın finali ile ekranlara geldi. 25 Kasım Pazartesi akşamı başlayan yemek maratonu, cuma akşamı bir ismin en fazla puanı almasıyla son buldu. Cemile Hanım'ın evine konuk olan yarışmacılar haftanın birincisini seçti. Peki, Zuhal Topal'la Sofrada yarışmasının birincisi kim oldu? İşte, 29 Kasım Zuhal Topal'la Sofrada kazananı.

29.11.2019Televizyon
Son dakika... Fitchten Türkiye açıklaması

Son dakika... Fitch'ten Türkiye açıklaması

Avrupa ülkelerinin görünümüne ilişkin değerlendirme raporunda Türk ekonomisinde toparlanmanın devam etmesinin, enflasyonun düşmesinin ve cari açığın kontrol altında kalmasının beklendiğine de vurgu yapıldı.

29.11.2019Ekonomi
EURO 2020 kura çekimi ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda

EURO 2020 kura çekimi ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda?

Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla EURO 2020, tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek. EURO 2020 gruplarının kurasında 24 ülke 4 torbada yer alacak. A Milli Takım, kura çekiminde 3. torbada bulunacak. Peki, EURO 2020 kura çekimi ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda?

29.11.2019Spor Arena
Yeni AB Komisyonunun 5 yıllık zorlu sınavı başlıyor

Yeni AB Komisyonunun '5 yıllık zorlu sınavı' başlıyor

1 Aralık'ta göreve başlayacak Ursula von der Leyen başkanlığındaki yeni AB Komisyonu'nun ilk çözmesi gereken konu yılan hikayesine dönen İngiltere'nin birlikten ayrılığı olacak.

29.11.2019Dünya
A Milli Takımımızın Euro 2020deki rakipleri yarın belli oluyor Kura Bükreşte...

A Milli Takımımız'ın Euro 2020'deki rakipleri yarın belli oluyor! Kura Bükreş'te...

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kuraları yarın Romanya'nın başkenti Bükreş'te TSİ 20.00'de çekilecek.

29.11.2019Futbol
Son dakika haberi: Türkiye için kritik öneme sahip Yarın büyük gün...

Son dakika haberi: Türkiye için kritik öneme sahip! Yarın büyük gün...

Türkiye'nin bölgesinde enerji geçiş güzergâhı olmasında kritik rol oynayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinde yarın Avrupa bağlantısı açılacak.

29.11.2019 Gündem
107 yıl sonra ezan sesi... Ohrıd incisine kavuştu

107 yıl sonra ezan sesi... Ohrıd incisine kavuştu

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Kuzey Makedonya’nın Ohrid kentinde yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla 1573 yılında ibadete açılan tarihi Ali Paşa Camisi eski ihtişamına kavuştu.

29.11.2019Gündem
16 ülkeye büyükelçi atandı

16 ülkeye büyükelçi atandı

Büyükelçiliklere ilişkin Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 15 ülkede görevli büyükelçiler merkeze alınırken yerlerine yeni atamalar yapıldı. Kararnameyle ayrıca boş bulunan Gabon Büyükelçiliği'ne de atama yapıldı.

28.11.2019Gündem
Türkiyeden Macrona çok sert yanıtlar

Türkiye'den Macron'a çok sert yanıtlar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un YPG/PKK'ya karşı Barış Pınarı Harekatı düzenleyen Türkiye'nin, NATO müttefiklerinden dayanışma beklememesi gerektiğine yönelik sözlerinin "karşılığı olmadığını" söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Macron birbiri ardına bardak kırmaya devam ediyor ve hala çay istiyor" derken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından tepki gösterdi.

28.11.2019Dünya
Pınar Karşıyaka son saniye basketiyle kazandı

Pınar Karşıyaka son saniye basketiyle kazandı

Basketbol FIBA Erkekler Avrupa Kupası E Grubu'nda daha önce lider olarak ikinci tura çıkmayı garantileyen Pınar Karşıyaka, gruptaki 6. ve son maçında konuk ettiği Belçika temsilcisi Phoenix Brüksel'i 93-90 yendi.

27.11.2019Basketbol
6.4 vurdu Arnavutluk’ta 20 kişi öldü, 600’ün üzerinde yaralı var

6.4 vurdu! Arnavutluk’ta 20 kişi öldü, 600’ün üzerinde yaralı var

Dün Arnavutluk’ta meydana gelen 6.4 şiddetindeki deprem sonrası AFAD ve Türk Kızılayı harekete geçti. Bölgeye arama kurtarma ekipleri, 3 araç, 2 TIR ve 27 afet uzmanı gönderildi. Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, daha fazla yardım için hazır olduklarını söyledi.

27.11.2019Dünya
Arnavutluk nerede Arnavutluk Türkiye’ye yakın mı

Arnavutluk nerede? Arnavutluk Türkiye’ye yakın mı?

Ardı ardına gelen deprem haberleri ardından Arnavutluk’un konumu bir kez daha gündeme geldi. Arnavutluk’taki deprem Deprem Yunanistan, İtalya, Karadağ, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Hırvatistan ve Sırbistan'da da hissedildi. Peki, Arnavutluk nerede, Türkiye’ye yakın mı?

26.11.2019Gündem
En son nerede deprem oldu 26 Kasım tarihli son depremler

En son nerede deprem oldu? 26 Kasım tarihli son depremler

AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgilere göre Denizli'nin Çardak ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan depremler beraber vatandaşlar kısa süreli koru yaşadı. Depremin ardından, vatandaşlar sosyal medya ve internette "deprem mi deprem oldu?" sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki, en son nerelerde deprem oldu? İşte, 26 Kasım son depremler listesi.

26.11.2019Gündem
Son dakika... Arnavutlukta 6.4 ve 5.4 büyüklüğünde peş peşe depremler

Son dakika... Arnavutluk'ta 6.4 ve 5.4 büyüklüğünde peş peşe depremler

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi Arnavutluk'ta 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Ülkede Adriyatik Denizi açıklarında yerel saatle 07:08'de 6.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği bildirildi. İkinci depremin şiddeti 5.4 olarak güncellendi. Depremler sebebiyle ilk belirlemelere göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 150'den fazla kişi yaralandı. Tiran Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada şiddetli depremler sebebiyle yaşamını yitirenler arasında Türk vatandaşlarının bulunmadığı bildirildi. Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Ahmet Yörük, 20 Türk’ün kaldığı bir otelin çöktüğünü fakat herkesin kurtarıldığını duyurdu.

26.11.2019Dünya
EURO 2020 play-off eşleşmeleri belli oldu

EURO 2020 play-off eşleşmeleri belli oldu!

Euro 2020 bileti alacak 4 takımı belirleyecek play-off eşleşmeleri belli oldu.

22.11.2019Futbol

Yazar Sonuçları

Türk Dil Bayramı’nın komşu adresi: Makedonya

Geçen hafta Üsküp’te Makedonya Türk Demokratik Partisi’nin davetiyle Türk Dil Bayramı’na katıldım. Zira 4 Aralık 1944 Türkler için dil bayramı olarak kabul edilmiştir. Bu şüphesiz ki Tito’nun Yugoslavya’sında Makedonya’daki Türk azınlığa verilen eğitim ve kültürel faaliyetleri Türk dilinde yapmak hakkıdır ve sanıyorum Makedonya Türkleri arasında Tito’ya halen duyulan sempatide bunun payı vardır.

29.12.2019

Dikkatler neler üzerine toplanıyor

Bu hafta bütün dikkatlerimiz 3 ve 4 Aralık günlerinde Londra’da yapılacak NATO Zirvesinde olacak. NATO kuruluşunun 70. yılını kutluyor. NATO’nun 1949 yılında kuruluşundan bu yana Dünya o kadar çok değişti ki NATO’nun da değişmemesi zaten imkansızdı.

3.12.2019

Bursa’da köpek dostu oteller restoranlar

Can dostumuz sevimli köpekler ile yola çıkmak, oturup bir yerde yemek içmek hatta kalmak ne kadar da zordur.

2.12.2019

Balkanlarda deprem, bursa’nın yüreği sızladı

Arnavutluk, deprem yaralarını sarmaya çalışıyor.

29.11.2019