MENÜ

Vajina Sağlığı

Vajina Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vajina Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 109 Vajina Sağlığı haberi bulunmuştur.

Vajina Sağlığı Haberleri

30 Yaşın Üzerindeki Her 4 Kadından 1i İdrar Kaçırıyor

30 Yaşın Üzerindeki Her 4 Kadından 1'i İdrar Kaçırıyor

Yapılan araştırmalara göre 30 yaşın üzerindeki her 4 kadından 1’i idrar kaçırmadan şikayet ediyor. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, çok doğum yapmış kadınlarda ve aşırı kilolu kadınlarda görülebilen bu sağlık sorunu hakkında Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman önemli açıklamalarda bulundu.

G noktası Dolgusu Nedir G noktası Dolgusu Nasıl Uygulanır

G noktası Dolgusu Nedir? G noktası Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Günümüzde kadınların çoğu cinsel istesizlik ve orgazm olamam (anorgazmi) nedeni ile eşleri ile problem yaşamaktadırlar. Cinsel ilişkiden zevk alamayan kadında, doğal olarak zamanla cinsel isteksizlik başlar. Bu yüzden kadının orgazm olamama sorununun tedavisi, sağlıklı bir cinsel hayat ve evlilik hayatı için önemlidir. Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Penis Vajinada Nereye Kadar Girer

Penis Vajinada Nereye Kadar Girer?

Sizin de çevrenizde vardır, cinsellik hakkında çok şey bilen, bildiğini sanan, bu işin kitabını yazdım ben diye hava atan insanlar, ama sorun bakalım o çok bilmiş arkadaşlarınıza bu soruya doğru düzgün yanıt verebiliyorlar mı? Onları geçtim peki, siz bu sorunun yanıtını gerçekten biliyor musunuz?

24.02.2020Cinsellik
Vajina daraltma ameliyatı nedir, hangi durumlarda yapılır

Vajina daraltma ameliyatı nedir, hangi durumlarda yapılır?

“Vajinoplasti” olarak da bilinen vajina daraltma işlemi, hastanın talebi üzerine gerçekleştirilen yaşam kalitesi ve cinsel yaşam üzerinde etkili bir ameliyattır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özlem Özyılmaz, vajina daraltma ameliyatı hakkında bilgilendirdi.

21.02.2020Sağlık
Yumurta Dondurma Nedir Kimlere Uygulanır

Yumurta Dondurma Nedir? Kimlere Uygulanır?

Yumurta dondurma işlemi, son zamanların en merak edilen tıp uygulamalarından biri. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınların özellikle regl dönemlerinde ped yerine kullandığı tampon hakkında hala pek çok merak edilen soru var. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Alparslan Baksu, tampon hakkında merak edilen her şeyi anlattı.

Genital bölge nasıl temizlenir Vajina sağlığı nasıl korunur

Genital bölge nasıl temizlenir? Vajina sağlığı nasıl korunur?

Vajina, kadın vücudunda anatomik olarak hassas bir bölgede bulunuyor. Vajinanın dışarıdan gelen zararlı bakterilere karşı savaşabilmesi için, vajinadaki sağlıklı bakterilerin yaşaması gerekiyor. Bunun için genital bölge temizliği çok önemli. Peki genital bölge ve vajina nasıl yıkanmalı, nasıl temizlenmeli? Vajinal duş sağlıklı mı? Vajina temizliği jelleri ve günlük ped kullanımı vajina sağlığı için zararlı mı? Kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, Hürriyet Lifestyle'dan Gizem Aydoğan'a açıkladı.

Vajina Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Vajina Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Vajinal sağlık kadınların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Çoğu zaman vajinal problemler söz konusu olduğunda doktora başvurmak genellikle kabus olur. Fakat vajinal sağlığınızda belirli noktalara dikkat edebilir, genital sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Vajina Sağlığını Korumak İçin 4 Öneri

Vajina Sağlığını Korumak İçin 4 Öneri

Vajina sağlığı, hem dışsal hem de içsel yöntemlerle korunmalıdır. Yani bu, beslenme düzeninden yapılan egzersizlere, iç çamaşırı tercihinden cinsel yaşama kadar her şeyi kapsıyor. Vajina sağlığını korumak için 4 önerimiz var.

Probiyotikler Kadın Sağlığında Ne Kadar Etkili

Probiyotikler Kadın Sağlığında Ne Kadar Etkili?

Son zamanlarda uzmanların sıkça bahsettiği prebiyotikler; sindirim sisteminden kilo kontrolüne, insülin direncinden karbonhidrat emilimine kadar birçok noktada fayda sağlıyor. Sağlık dostu prebiyotiklerin kadın sağlığı üzerindeki olumlu etkisi de onu mucizevi ve vazgeçilemez bir gıda bileşeni yapıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, prebiyotiklerin kadın üreme sağlığındaki önemini anlattı.

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hijyenine en çok dikkat edilmesi gereken bölgelerin başında vajina geliyor. İşte vajina temizliğinde ve hijyeninin sağlanmasında dikkat etmeniz gerekenler...

Günlük Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normal Bir Floranın Göstergesidir

Günlük Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normal Bir Floranın Göstergesidir

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunun altını çiziyor. Günlük vajinal akıntının nemlendirme, koruma gibi özellikleri olduğunu anlatan Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital sağlık için yapılması gerekenlere dikkat çekiyor.

Anne Karnında Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Nedir

Anne Karnında Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Nedir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, anne karnında bebeği koruyan amniyotik sıvı hakkında merak edilenleri anlattı.

Kanser Riskini Azaltan Yiyecekler

Kanser Riskini Azaltan Yiyecekler

Sağlıklı bir yaşamın temelini sağlıklı beslenme oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre bazı besinlerin özellikle 35 yaş sonrası kadınlar için oldukça faydalı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, kanser riskini azaltan besinleri sıraladı.

Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Doktorlar doğumdan kaçıyor

Doktorlar doğumdan kaçıyor

Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon 291 bin doğum oluyor. Doğumların yüzde 98’i bir sağlık kuruluşunda gerçekleştiriliyor. Normal doğumun teşvik edilmesine ve Sağlık Bakanlığı’nın önlemlerine rağmen Türkiye’de 2001’de yüzde 21 olan sezaryen oranı günümüzde yüzde 53.1’e çıktı. Bu tablonun en önemli nedeni kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının normal doğum sırasında yaşanan ‘öngörülemeyen ve önlenemeyen olaylar’ nedeniyle sürekli baskı ve yargılamalara maruz kalmaları.

5.05.2019Gündem
Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Vajinal kanser nedir Vajinal kanser belirtileri ve tedavisi

Vajinal kanser nedir? Vajinal kanser belirtileri ve tedavisi

Her yıl binlerce kadın üreme organlarıyla alakalı bir kanser türlerine yakalanmaktadır, bu kanser türlerinden biri de vajinal kanser olarak ifade ediliyor. Vajinal kanser hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar da bu hastalığın altında yatan nedenleri ve belirtilerini araştırıyor. Peki, vajinal kanser nedir? Vajinal kanser belirtileri neler?

12.07.2018Gündem
Vajinismus nedir Vajinismus belirtileri ve tedavisi

Vajinismus nedir? Vajinismus belirtileri ve tedavisi

Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı ya da imkânsız bir şekle gelmesine tıpta vajinismus deniliyor. Vajinismusun ne olduğunu, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini merak eden vatandaşlar da vajinismus hakkında araştırma yapıyor. Peki, Vajinismus nedir? Vajinismus belirtileri ve tedavisi neler?

11.07.2018Gündem
Vajinal sarkma nedir Vajinal sarkma neden olur

Vajinal sarkma nedir? Vajinal sarkma neden olur?

Özellikle doğum sonrası vajinanın doğal yapısı bozulabilir, vajina genişleyebilir ve sarkma meydana gelebilir. Bu problemle karşılaşan kadınlar da vajinal sarkmaya dair bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, vajinal sarkma nedir? Vajinal sarkma neden olur?

11.07.2018Gündem
Kandidiyaz nedir Vajinada mantar enfeksiyonu

Kandidiyaz nedir? Vajinada mantar enfeksiyonu

Hemen hemen her kadının hayatında en az bir kez yaşadığı bir rahatsızlık olan ve tedavi edilmezse daha önemli problemlere yol açan kandidiyaz ya da vajinada mantar enfeksiyonunun ne olduğu kadınlar tarafından araştırılıyor. Vajinada mantar enfeksiyonunun neden olduğunu ve belirtilerini araştıran kişiler bir yandan da bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerini sorguluyor. Peki, kandidiyaz nedir? Vajinada mantar enfeksiyonunun belirtileri neler?

11.07.2018Gündem
Hamileliğin 5. haftası | Hafta hafta gebelik

Hamileliğin 5. haftası | Hafta hafta gebelik

Anne adaylarının en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de, gebeliğin 5. haftasında neler olduğu ve nasıl belirtilerin ortaya çıktığıdır. Artık gebelik belirtilerinin yavaş yavaş kendini gösterdiği bu dönem hakkında bilgi almak isteyen anne adayları, gebeliğin 5. haftasına dair merak ettikleri konuları sorguluyor. Peki, gebeliğin 5. haftasında neler olur?

21.04.2018Sağlık
Lohusalık dönemi nedir Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir

Lohusalık dönemi nedir? Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

Lohusalık dönemi ve doğumdan sonra cinsellik, yeni annelerin en çok merak edilen konulardan biri. Peki, lohusalık dönemi nedir? Doğumdan kaç gün sonra ilişkiye girilir? Evlilik ve İlişki Terapisti/Cinsel Terapisti Dolunay Kadıoğlu, lohusalık dönemi psikolojisi; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe ise doğum sonrası cinsellik konusuyla ilgili soru işaretlerini yanıtladı.

28.02.2018Gündem
Bacaklarından alınan deriyle vajina yapıldı

Bacaklarından alınan deriyle vajina yapıldı

Konya’da doğuştan vajinası ve rahmi olmayan Suriye uyruklu A.E.M.’ye (25), bacaklarından alınan deriyle vajina yapıldı.A.E.M., "Çok sıkıntılar çektim. İnşallah durumum daha iyiye gider. İleride çocuk sahibi olmak istiyorum” dedi. Embriyonu dondurulan A.E.M.’nin rahim nakli gerçekleştirildiği takdirde hamile kalması için tedavi uygulanacak. Ameliyatı yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal, "Ameliyat gayet başarılı oldu. Ayrıca bu hasta ve buna benzer hastalar için çok önemli bir şey yaptık" dedi. Dr. Ünsal, ”Bu rahim nakliyle dünyada çocuk sahibi olan bir tek aile var o da İsveç'te. Türkiye'de rahim nakli oldu, gebeliği sağlandı ama canlı çocuk doğmadı. Organ nakli ve ülkemizdeki tıbbi gelişmeler şunu gösteriyor ki çok hızlı aşama kaydediliyor” diye konuştu.

9.01.2018Gündem
Taylandda penis beyazlatma modası

Tayland'da 'penis beyazlatma' modası

Tayland'da son günlerde başlayan penis beyazlatma modası ülkede tartışmalara yol açtı ve güzellik endüstrisinin "artık çok ileri gittiği" yönündeki eleştiriler arttı.

5.01.2018Dünya
Doğum sonrası anne estetiği

Doğum sonrası anne estetiği

Normal doğum sonrası vajina kaslarında genişleme ve sarkma oluşabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, doğum sonrası anne estetiği denilen vajina daraltma estetiğini anlattı.

26.11.2016Sağlık
Vajina Estetiği

Vajina Estetiği

Vajina estetiği kadınların ve özellikle çiftlerin cinsel sağlığı açısından çok önemli. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, vajina estetiğini anlatıyor.

Yaşlılıkta cinsellik sürüyor mu

Yaşlılıkta cinsellik sürüyor mu?

Uzmanlar yaş kaç olursa olsun, aktif cinsel yaşam sürdürülebilir diyorlar. “Yaş 70, iş bitmiş” inanışının günümüzde geçerliliğinin olmadığını özellikle vurguluyorlar.

23.08.2015Kelebek
Daha Fazla Haz İçin

Daha Fazla Haz İçin!

İşte kadınların seksi daha çok istemesi ve bundan zevk alması için yapılabilecekler...

22.01.2015Cinsellik
Genital bakım ile sağlıklı kalın

Genital bakım ile sağlıklı kalın!

Hera Kadın Sağlığı Merkezin'den Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ' a göre; Kadınların özgüveni, üreme sağlığı ve kadın sağlığı açısından genital hijyenin önemi son derece büyüktür.

Huzuru kaçmakta bulanlar

Huzuru kaçmakta bulanlar

Yeşilin her geçen gün azalmasına, siyasi baskılara, cinsel ayrımcılığa, trafiğe hepimiz tepki veriyor, geleceğimiz için kaygılanıyoruz. Ama bazılarınınki daha sert oluyor. Gidiyorlar...

8.12.2012Kelebek
Adet dönemine dair efsaneler ve gerçekler

Adet dönemine dair efsaneler ve gerçekler

Adet dönemi ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan pek çok hatalı ve yanlış varsayım var. Adet döneminde spor yapılır mı, denize girilir mi, tampon kanamayı engeller mi gibi görüşler kafa karıştırıyor.

6.07.2012Sağlık
Her 6 kadından biri sevişemiyor

Her 6 kadından biri sevişemiyor

Uzmanlara göre Türkiye'de her 6 kadından 1'i eşiyle hiç ilişkiye giremiyor ve cinselliği son derece zor yaşıyor.

2.04.2011Kelebek
Cinselliğe başlamanın ideal yaşı var mı

Cinselliğe başlamanın ideal yaşı var mı

Erken başlayan cinsel hayatın sonuçları çok kötü olabiliyor: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, istenmeyen gebelikler, cinsel istismar, şiddet... Bir yandan cinselliğin başlama yaşı düşerken diğer yandan eğitimin niteliği tartışmaları hiç bitmiyor. Ama uzmanlar eğitimin doğru verilmesiyle, cinselliğin teşvik edilmediği konusunda hemfikir

3.12.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Kadınların Kabusu: Human Papilloma Virüs (Hpv) Enfeksiyonları

İnsan Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonları gerçekten günümüzün en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıklarındandır. Kadınların % 60-70 oranında, hayatı boyunca en az bir kez, bu enfeksiyonu geçireceği tahmin edilmektedir.

19.03.2019

Kadınlarda Rutin Jinekolojik Kontrollerin Önemi

Jinekolojik rutin kontroller, pek çok kadın için, aynı zamanda genel bir sağlık kontrolü anlamına da gelir. Çünkü çoğu kadın, sağlıklı olduğu sürece, jinekolojik kontrol dışında, rutin olarak diğer bölümlere başvurmaz.

28.02.2019

Omega-3 seviyesi ölçülmeli mi?

Bugün özellikle şehirlerde yaşayan birinin “benim omega-3’üm yeterli” diyebilmesi mümkün değil. Böyle olduğu için de kanda ölçümler yapmaya da hiç gerek yok.

10.04.2018

Genç erkeklerin cinsellikle ilgili merak ettiği sorular

Bu hafta ergenlik çağındaki erkeklerin cinsellik ile ilgili merak ettiği sorular ile devam ediyoruz.

19.03.2017

Genç kızların cinsellikle ilgili merak ettiği sorular

Genç kızlar cinsellikle ilgili en çok neleri merak ediyor?

16.03.2017

Evlilik bitirebilen sorun vajinismus

Sevgili okurlar, bu haftaki konumuz vajinismus...

13.02.2015

Cinsel Hurafeler

Vajinismus veya erken boşalma gibi en sık görülen cinsel işlev bozukluklarının kökeninde, cinsellik üzerinde kara bulutlar gibi dolaşan "cinsel hurafeler yani cinsel mitler" var.

29.08.2014

Cinsel geğirti bozukluğu

Psikolojik ve cinsel sorunları bulunan bazı kişilerde geğirme belirtisine rastlanabiliyor, cinsel sorunlara ve günlük faaliyetlere engel olduğunda ciddi bir durumun göstergesi olabiliyor.

8.12.2013

Çok özel bir cinsel sapkınlık hali: Sitophilia

ABD’nin Las Vegas kentinde yaşayan Sammie Matthews adlı bir kadın tatlı görünce bile boşalıyor.

22.10.2013

Bekaret psikolojisi

Kadın cinselliği üzerinde büyük bir baskı yaratan “bekâret” kavramı, günümüzde hala toplumumuzun önde gelen tabularından biri olmaya devam ediyor.

5.10.2013

Bekâretini kaybeden gençlerin psikolojisi

Erken yaşta bekâretini kaybeden gençlerde kirlenme psikolojisi oluşabiliyor.

25.09.2013

TAP Vakfı ile tasarımcı Benan kadın özgürlüğünde buluştu

TÜRKİYE Aile Sağlığı ve Planlama Vakfı (TAP Vakfı) 1996 yılında kaybettiğimizVehbi Koç’un gözbebeklerinden biriydi.

17.12.2012

Cinsel hurafeler

Vajinismus veya erken boşalma gibi en sık görülen cinsel işlev bozukluklarının kökeninde, cinsellik üzerinde kara bulutlar gibi dolaşan “cinsel hurafeler yani cinsel mitler” var.

20.12.2011