EKSTRA
MENÜ

Süt Dişi

Süt Dişi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Süt Dişi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.396 Süt Dişi haberi bulunmuştur.

Süt Dişi Haberleri

Çocuklarda meydana gelen diş travmalarında nelere dikkat edilmeli

Çocuklarda meydana gelen diş travmalarında nelere dikkat edilmeli?

Travma sonrası diş kayıplarının en fazla geç müdahale edilen dişler olduğunu belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, çocuklarda diş travmalarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

19.01.2021Çocuk-Aile
Hem lezzetli hem de besleyici… Depresyon ve kaygıyı azaltıyor, mutluluk veriyor

Hem lezzetli hem de besleyici… Depresyon ve kaygıyı azaltıyor, mutluluk veriyor

Badem sütü, inek sütüyle ilgili tüm problemlerin kaynağı olan laktoz içermediğinden özellikle laktoza alerjisi olanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Badem sütünün düşük protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini içeriğiyle besleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vedat Göral, "İçeriğindeki folat, yağ asitleri, serotonin seviyesini artırarak depresyon ve kaygıyı azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olur" dedi.

8.01.2021Sağlık
Uzmanlardan depresyon ve kaygıya karşı badem sütü önerisi

Uzmanlardan depresyon ve kaygıya karşı badem sütü önerisi

BADEM sütü, inek sütüyle ilgili tüm problemlerin kaynağı olan laktoz içermediğinden özellikle laktoza alerjisi olanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Badem sütünün düşük protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini içeriğiyle besleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vedat Göral, "İçeriğindeki folat, yağ asitleri, serotonin seviyesini artırarak depresyon ve kaygıyı azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olur" dedi.

8.01.2021Sağlık
Süt dişi travmalarına dikkat

Süt dişi travmalarına dikkat!

Süt dişlerinde meydana gelen hasarın ileride daha büyük ağız, diş ve çene problemlerine yol açabileceğinin altını çizen Diş Hekimi Zafer Kazak, süt dişi travmalarıyla ilgili bilgi verdi.

28.12.2020Çocuk-Aile
Çocuklarda ilk diş muayenesi ilk dişle birlikte yapılmalı

Çocuklarda ilk diş muayenesi ilk dişle birlikte yapılmalı

Diş sağlığı her yaşta büyük önem taşıyor. Bu nedenle çocuklarda ilk dişin görülmesiyle birlikte diş sağlığı için ilk adımları da atmak gerekiyor. İlk dişle birlikte yapılan ilk muayenenin önemine dikkat çeken Uzm. Dt. Işıl Kırgız Karahasanoğlu, “Uzun dönemde ise düzenli diş hekimi kontrolleriyle çürüksüz ve sağlıklı dişlerin temelleri atılmış olur” diyor.

Çanakkale’de müthiş keşif 9 milyon yıl öncesine ait…

Çanakkale’de müthiş keşif! 9 milyon yıl öncesine ait…

Çanakkale sahillerinde yaklaşık 9 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen mamut fosilleri bulundu.

10.11.2020Gündem
Uzmanlar taklit ve tağşişe karşı uyarıyor... Hileli süt ürünleri nasıl anlaşılır

Uzmanlar taklit ve tağşişe karşı uyarıyor... Hileli süt ürünleri nasıl anlaşılır

Kalsiyum kaynağı olarak bilinen peynir ve yoğurttaki hilelerin başında bitkisel ya da süt dışı harici yağ kullanımı geliyor.

Çocuklarda meydana gelen diş travmalarına nasıl müdahale edilmeli

Çocuklarda meydana gelen diş travmalarına nasıl müdahale edilmeli?

Çocuklar ve aileleri için en üzücü durumlardan biri de diş travması nedeniyle çocuğun dişinin kırılması, yer değiştirmesi ya da tamamen yerinden çıkmasıdır. Diş travmalarında, travmanın şekli ve boyutu ne olursa olsun en kısa sürede mutlaka bir diş hekimine, mümkünse bir pedodonti uzmanına başvurulması gerektiğini belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Ağız hijyenine dikkat Çocuğunuzun dişleri inci gibi olsun istiyorsanız…

Ağız hijyenine dikkat! Çocuğunuzun dişleri inci gibi olsun istiyorsanız…

Çocukların en sevdiği şey şekerleme ve abur cubur yemek olsa da konu diş hekimine gitmek olduğunda ayakları geri gidebiliyor. Oysa okul çağındaki çocukların ağız hijyeni konusunda alışkanlık kazanması tam da bu yaşlara denk geliyor. Çocukluk çağındaki çürükler sebebiyle süt dişi enfeksiyonlarının sık görüldüğünü ve bu tip diş enfeksiyonlarının da zamanından önce kayıplara sebep olabileceğini söyleyen Diş Hekimi Gözde Anıl Gürbüz, ailelerin çocuklarının ağız sağlığını yakından takip etmesi gerektiğini belirtti, öneriler paylaştı.

Çocuklarda diş sağlığının önemi

Çocuklarda diş sağlığının önemi

Çocuklarda süt dişleri neden önemli? Erken çocukluk çağı çürüğü oluşumunun sebepleri nelerdir? Bu çürükler nasıl engellenebilir? Uzman Diş Hekimi Sara Köprülü konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Süt dişlerin bakımı nasıl yapılmalı

Süt dişlerin bakımı nasıl yapılmalı?

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Diş Hekimi Zafer Kazak, bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat çekiyor.

Çocuklar için sağlıklı bir ağız bakımının ipuçları

Çocuklar için sağlıklı bir ağız bakımının ipuçları

Bebeklikten yetişkinliğe kadar iyi diş bakımı uygulamak, bir kişinin dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmasına yardımcı olmasında önemli etken olduğunu söyleyen Dt.Pertev Kökdemir, çocuğun dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmaya yarayacak bilgiler paylaştı.

Filmekimi biletleri 28 Eylül’de satışta...

Filmekimi biletleri 28 Eylül’de satışta...

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan alan ‘Joker’le açılacak 18 Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl TV+ işbirliğiyle 4-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir’de de sinemaseverlerle buluşacak 18. Filmekimi’nin biletleri 28 Eylül Cumartesi günü satışa çıkıyor. İşte filmlerin açıklamalı tam listesi...

23.09.2019Kitap Sanat
Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor

Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor

Diş Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Seden Akan Bayhan, 3 yaşından sonra devam eden parmak ve dudak emme, yalancı emzik kullanma, kalem ısırma ve tırnak yeme gibi alışkanlıkların diş ve çene yapısında bazı sorunlara yol açtığını belirtti.

Defne bebek dişleriyle dünyaya geldi

Defne bebek dişleriyle dünyaya geldi

İstanbul’da yaşayan Özlem ve Görkem Yüceer çiftinin ilk çocukları Defne bebek, alt damağında iki dişiyle dünyaya geldi. Durum karşısında aile şaşkınlığını gizleyemezken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, bu durumun 3 bin doğumda bir görüldüğünü ve dişlerin cerrahi müdahaleyle alınması gerektiğini söyledi.

17.07.2019Yenidoğan
Bebeklerde diş çıkarma serüveni

Bebeklerde diş çıkarma serüveni

Bebeklerde diş çıkarma çocuğun büyüme ve gelişiminde önemli bir adımdır. Dişin çene kemiği içindeki konumundan, ağız boşluğunda ortaya çıkmasına kadar gerçekleşen fizyolojik bir süreçtir.

İlk süt dişinin sürmesiyle birlikte temizliğe başlayın

İlk süt dişinin sürmesiyle birlikte temizliğe başlayın

Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Özen, bebeklerde süt dişlerinin sürmesi sırasında özel olarak üretilen ağız kaşıyıcıları kullanmanın yararlı olacağını söyledi.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir Diş çıkarma sürecini kolaylaştıran yöntemler

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? Diş çıkarma sürecini kolaylaştıran yöntemler

Bebeklerin diş çıkarma süreci ebeveynleri zaman zaman zorlayabiliyor. Bu süreç, bazen sancılı, huzursuz ve iştahsız günlere neden olabiliyor. Sağlıklı bebeklerde ilk süt dişi genellikle 6. ve 7. aylarda beliriyor. Peki, bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? Diş çıkarma sürecini kolaylaştıran yöntemler neler?

17.01.2019Sağlık
Süt dişi çürüyen çocuğun dişi çekilir mi

Süt dişi çürüyen çocuğun dişi çekilir mi?

Süt dişi çürüyen çocuğun dişini çekmek doğru mu? Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Osman Çetin açıklıyor.

26.04.2018Anne Baba
Çocuğunuzun süt dişlerini sakın atmayın

Çocuğunuzun süt dişlerini sakın atmayın!

Çocuğunuzun süt dişlerini çektirirken ileride herhangi bir hastalığınızın tedavisinde o dişlere ihtiyaç duyabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi?

23.03.2018Cocuk Sagligi
Diş hekimliği fakültesinde skandal 4 dişi çekilen çocuğun 1 dişi farklı görününce...

Diş hekimliği fakültesinde skandal! 4 dişi çekilen çocuğun 1 dişi farklı görününce...

Tokat'ta 4 dişi çekilen 12 yaşındaki çocuğun, sütdişi yerine daimi dişinin de çekildiğini iddia eden aile, mahkemeye gitmeye hazırlanıyor.

7.02.2018Gündem
Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Sağlıklı çocuk gelişiminde düzenli doktor kontrolleri çok büyük önem taşır. Anne ve babaların çocuklarının gelişimine yönelik merak ettiği sorular ve ileri dönemde karşılaşacağı gelişmeler ile ilgili merak ettiklerini bu kontroller esnasında ele alınır. Doğum sonrası başlayan düzenli doktor kontrollerinin, yaşına göre uygun zaman aralıklarnda yapılması gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Özlem Türkoğlu, anne ve babalara, çocukların düzenli yaptırması gereken testler ve merak edilen sorular ile ilgili şu bilgileri verdi:

Amsterdam’da tek kişilik Yunus Emre gösterisi

Amsterdam’da tek kişilik Yunus Emre gösterisi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, tek kişilik “Yunus Emre” gösterisi düzenlendi.

10.12.2017Dünya
Diş çürükleri oluşmadan önlem alabilirsiniz

Diş çürükleri oluşmadan önlem alabilirsiniz!

Çoğu ebeveyn süt dişlerinin yerine yeni dişler geleceği düşüncesiyle, küçük yaşlarda oluşan diş çürüklerini önemsemez. Oysaki çocuklar tüm yaşamı boyunca edineceği diş sağlığı alışkanlıklarını, küçük yaşta kazanırlar.

En ilginç süt dişi gelenekleri

En ilginç süt dişi gelenekleri

Kimi nehre atıyor, kimi bitkilerin içine saklıyor kimi de kolye ya da küpe yapıyor!

3 yaşından önce diş macunu yasak

3 yaşından önce diş macunu yasak!

Diş ve ağız temizliğine küçük yaşlarda başlanılması çok önemli. Çocukların erken yaşta diş hekimi ile tanışmaları, sonrasında diş hekimi korkusunun üstesinden gelmelerine de yardımcı oluyor.

Diş çıkarma sürecini kolaylaştıran 6 yöntem

Diş çıkarma sürecini kolaylaştıran 6 yöntem

Bebekler ilk altı aylık dönemden sonra ateş, halsizlik, huysuzluk ve salya akıntısı gibi sıkıntılar yaşadığı kabus dolu günlere geçiş yapabiliyor. Böyle sorunlarla karşılaşmaya başladıysanız telaşlanmayın! Bebeğinizin diş çıkarma zamanı gelmiş demektir. Peki, uygulayacağınız birkaç ipucunun bebeğinizi, dolayısıyla da sizi rahatlatacağını biliyor musunuz?

Süt dişlerinin bakımı daha çok özen istiyor

Çocuklarda ilk süt dişleri ortalama 6-8 aylıkken çıkmaya başlıyor. İlk çıkanlar kesici dişlerdir. 2.5-3 yaşlarında ikinci süt azıların sürmesiyle süt dişlenme dönemi tamamlanıyor. Süt dişlenme döneminin sonunda ağızda toplamda 20 diş bulunur.

14.11.2016Eğitim
Ortodontik tedavide zamanlama

Ortodontik tedavide zamanlama

Ortodontik tedaviye (diş teli tedavisi) ne zaman başlanmalı sorusu hem ortodontistler hem de halk arasında halen süregelen tartışma konularından biridir. Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Sinem Taslan Ceylanoğlu; her birey için ortodontik tedaviye başlama yaşının farklı olabileceğini belirtti ve konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2.08.2016Sağlık
Bebeklerde ağız bakımı çok önemli

Bebeklerde ağız bakımı çok önemli

Diş Hekimi A. Doğan Bircan, bebeklerde ağız bakımının son derece önemli olduğunu belirtti.

19.05.2016Sağlık
Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

3 yaşından önce çocuklarda diş macunu kullanımı...

Teos Sakin Rotary Kulübünden yeni projeler

Teos Sakin Rotary Kulübü'nden yeni projeler

TEOS Sakin Rotary Kulübü 2014-2015 Dönem Başkanı Ömer Uluğ Gökçe, bayrağı 2015-2016 Dönem Başkanı Dilek Almaç'a devretti. Kaya İzmir Thermal & Convention'da düzenlenen bayrak teslim töreninde ilk kez yapılacak projeler anlatıldı.

20.07.2015Ege

Yazar Sonuçları

Bunları biliyor musunuz?

Çikolatayı sevmeyen insan “yok” denecek kadar azdır. Bu da kakao, şeker ve süt karışımı olan bu lezzetin hemen hemen her eve girmesi demektir.

31.03.2021

Beden Bilinci

“İnsanın anavatanı çocukluğudur” demiş Epictetus. Dişlerimizin ana vatanı ise anne karnıdır. Ortalama altı aylıkken ağızda görülmeye başlayan dişlerimizin oluşumu çenelerimizin içinde, doğmadan önce başlar ve hayatımız boyunca alışkanlıklarımızın izlerini taşır. Çocuklarımız biraz büyüyüp kendi bedeni hakkında karar alacak duruma gelene kadar ağız sağlığı için önemli bir dönem geri gelmemek üzere hızla geçmiş olur. Peki neler yapabiliriz onlar için?

2.12.2020

Süt dişlerine dikkat!

İLK dişi çıktığında büyük sevinçle karşılanan diş çıkarma dönemi, bebek ve anne-babaları biraz zorlayabiliyor.

20.07.2020

Köpekler hakkında

Köpeğinizi anlamak için onu tanımanız gerekir. Onların gizemli dünyasını ve alışkanlıklarını öğrenmek, aramızdaki ilişkiyi inşa etmekte oldukça önemlidir. İşte size köpekler hakkında bazı bilgiler...

5.03.2020
Çocuğunuzun süt dişlerini atmayın

Çocuğunuzun süt dişlerini atmayın!

Çocuğunuzun süt dişlerini çektirirken ileride herhangi bir hastalığınızın tedavisinde o dişlere ihtiyaç duyabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi?

19.06.2019

Köpeklerde ağız ve diş sağlığı

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de ağız ve dişlerin sağlıklı yapıda olması, hayat kalitesi açısından çok önemlidir.

6.11.2018

‘Pamuk şeker’ babalar ‘demir ökçeli’ anneler

Günümüz aileleri ‘helikopter’ gibi çocuklarını tepeden kontrol ediyor, her şeyine müdahale ediyor. Günümüz çocukları ise özgür olmak, karışılmamak ve her şeyi kendi başına yapmak istiyor. Bu çelişki içinde anne-babalar aşırı korumacı, çocuklar ise aşırı özgüvenli… Psikolog Serap Duygulu ile ‘helikopter aileleri’ ve karamsar ‘k kuşağı’ çocuklarını anlatan yeni kitabı “Yeni Nesil Ebeveynlik ve Helikopter Aileler’i konuştuk.

27.04.2018
Erken süt dişi çekimi çapraşıklığa neden olur

Erken süt dişi çekimi çapraşıklığa neden olur

Nasıl olsa düşecek diye düşecek diye çocuğunuzun süt dişlerinin bakımını ihmal etmeyin.

15.07.2017

Konuşamıyorum Çünkü…

Ağız ve diş sağlığını konuşma yetimize etkisini uzman doktorumuz açıkladı. İşte iletişim kurmak için ağız ve diş sağlığına verilmesi gereken önlemler...

20.02.2017
Bebeğimin süt dişleri çıktı. Ya sonra

Bebeğimin süt dişleri çıktı. Ya sonra?

Daimi dişlere rehber oluşturması açısından süt dişleri çok önemli

16.11.2015

İnek sütü, inek yavrusu içindir

Süt çocuk büyümesinde vazgeçilmez bir gıda mı? Ne kadar çok içilse o kadar iyi mi?

3.11.2015