Bugün neler oldu?

Sarp Sınır Kapısı

Güncelleme Tarihi:

Sarp Sınır Kapısı haberleri sayfasında Sarp Sınır Kapısı hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 580 Sarp Sınır Kapısı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Sarp Sınır Kapısı, ülkemizin dışarıya açılan önemli sınırlar arasında yerini almaktadır. Bu sınır kapısının açılarak faaliyete geçmesi 1989 yılında gerçekleşmiştir. İşte, Sarp Sınır Kapısı hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Sarp Sınır Kapısı'ndan 2018 senesinde 6.912.356 yolcu ve de 598.658 civarında araç giriş çıkışı gerçekleşmiştir.

Sarp Sınır Kapısı Nerede ve Hangi Ülkeye Açılır?

Sarp Sınır Kapısı, konum olarak Karadeniz kıyısında yer almakta olup Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan devleti arasında bulunmaktadır. Adını Artvin ilinin Hopa ilçesine bağlı bulunan sınırdaki Sarp köyünde konumlanmıştır. Gürcistan devleti tarafında bulunan sınır köyünün adı ise Sarpi'dir.

1989 yılında açılmış olan Sarp Sınır Kapısı, deniz seviyesinden 252 metre yükseklikte bulunmaktadır. Artvin ilinin önemli ilçelerinden biri olan Hopa'nın 15 km doğusunda bulunmakta olan Sarp Sınır Kapısı, Türkiye'nin Gürcistan'a açılan bir kapısı olma özelliğine sahiptir. Bunun beraberinde Türkiye'nin bütün Kafkasya'ya ve beraberinde Orta Asya ülkelerine açılan karayolu üzerinde bulunan sınır kapısı olma özelliğine sahiptir. Tüm bu özellikleri Sarp Sınır Kapısına ayrı bir önem kazandıran unsurları oluşturmaktadır.

Sarp Sınır Kapısı ayrıca Gürcistan devletinin Acara Özerk Cumhuriyeti'ne açılan bir kapı olma özelliği de söz konusudur. Bu sınır kapısının Acara Özer Cumhuriyetinin yönetsel merkezi olma niteliğine sahip durumdaki Batum şehrine olan mesafesi ise yaklaşık olarak 20 km olup, toplam 36.000 metre karelik bir alanı kapsamaktadır. 10 Aralık 2011 yılından günümüze Türk ve Gürcistan vatandaşları pasaporta gereksinim duymadan yalnızca bir kimlik belgesi ile Türkiye ile Gürcistan arasında geçiş imkanına sahip durumdadır.

Sarp Sınır Kapısı İletişim ve Telefon Numarası Hakkında Bilgi

Türkiye'nin Gürcistan devletine ve İpek Yolu’na açılan kapısı olma niteliği barındıran Sarp Sınır Kapısı ülkemizde yoğun yolcu geçişinin en fazla yapıldığı kara sınırıdır. Sarp Sınır Kapısı’nın yenilenmesi ile ilgili olarak yapılan ilk çalışmalar 2009 senesinde GTİ tarafından tamamlanmıştır. Fakat Türkiye ve Gürcistan arasında giderek artış gösteren hacmi ve yolcu sayısı için kimliksiz geçiş döneminin hayata geçmesi vesilesiyle yılda sayıları yaklaşık 7 milyon civarında olan yolcuya hizmet vermeye başlamıştır.

Her yıl yükü daha da artan Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluğun daha verimli bir şekilde karşılanabilmesi doğrultusunda daha hızlı ve konforlu geçiş sağlanmasına gereksinim söz konusu olmuş ve bu kapsamda 2016 tarihinde tekrar yenileme çalışmaları hayata geçirilmiştir.

2018 yılı sonu itibariyle modernizasyon çalışmaları tamamlanan sınır kapısının mevcut saha alanı 45.000 metre kareye çıkarılmıştır. Gerçekleştirilen bu yenileme çalışmaları neticesinde ise Sarp Sınır Kapısı, yolcuların çok daha güvenli bir şekilde alışverişlerini yapabilecekleri gümrüksüz satış mağazaları (duty-free) ve yeme-içme alanları vasıtasıyla hem yolcu hem de TIR’lara hizmet vermeyi en iyi şekilde sürdürmektedir. 

Sarp sınır kapısı iletişim ve telefon numaraları, söz konusu sınır kapısı ile ilgili olarak merak edilen önemli konular arasında yerini almaktadır. Türkiye'nin Gürcistan başta olmak üzere Orta Asya'ya açılan kapısı olma özelliği barındıran Sarp Sınır kapısı iletişim ve telefon numaraları ihtiyaç duyulan en önemli bilgilerin arasında yerini alıyor. Sarp sınır kapısı iletişim ve telefon numarası bilgileri aşağıda verilmiştir.

Sarp Sınır Kapısı ulaşım bilgisi: Artvin ili Hopa ilçesi Sarp köyü.

Sarp Sınır Kapısı Müdürlüğü telefon ve diğer iletişim numaraları:

Telefon Numarası : 0466 215 30 00

Faks Numarası: 0466 371 52 43

Sarp Sınır Kapısı haberleri

DAHA FAZLA #SARP SINIR KAPISI HABERLERİ

Sarp Sınır Kapısı’a ait tüm site haberleri