EKSTRA
MENÜ

Sanayiciler

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.952 haberi bulunmuştur.

Sanayiciler Haberleri

Akdeniz’de öğrendik Karadeniz’de çıkardık

Akdeniz’de öğrendik Karadeniz’de çıkardık

Akdeniz’de yapılan enerji arama çalışmalarının tecrübesinin Karadeniz’de yaşandığını söyleyen Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Akdeniz’in tabanında ciddi bir tuz tabakası var. Çalışmak Karadeniz’e göre daha güç. Yavuz gemisi bakımın ardından tekrar Akdeniz’e dönecek, orada da bir keşif umudumuz var” dedi. Bakan Dönmez, Karadeniz’de yeni rezerv konusunda ihtimalin de yüksek olduğunu kaydetti.

8.06.2021Ekonomi
Kirletmeden üretmek mümkün

Kirletmeden üretmek mümkün

Türkiye’nin çevrecilik konusunda dikte ettirilen değil artık oyun kurucu bir rol üstlenmesi gerektiğini söyleyen BOSİAD Başkanı Rasim Çağan,“Kirlet-meden üretmek mümkün. Bu konuda farkındalık yaratmak için Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması kaldığı yerden devam etme kararı aldı” dedi.

5.06.2021Ekonomi
Çevreden tasarruf olmaz

Çevreden tasarruf olmaz

Rudolf Duraner Genel Müdürü Rasim Çağan, çevreyi tasarruf edilemeyecek bir değer olarak görerek maliyet dezavantajına rağmen yüksek maliyetli ama çevreci ürünlerle üretimlerine devam ettiklerini söyledi. Çağan, “Çevreden tasarruf olmaz. Bu ekosistemi daha iyi korumalıyız. Aşırı tüketim ile dünyanın dengesini bozduk” diye konuştu.

5.06.2021Ekonomi
‘Fabrikalara işçi arıyoruz’

‘Fabrikalara işçi arıyoruz’

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Kayseri’deki sanayicilerin siparişlerini yetiştirebilmesi, üretimi arttırabilmesi ve yeni pazarlar aramasının önündeki engellerden birinin de ihtiyaç duyulan işgücünün bulunamaması olduğunu belirtti. Başkan Nursaçan, fabrikalar için aranan elemanların bulunması, bulunamıyorsa da mutlaka yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

2.06.2021Ekonomi
Çevre profesörü Mustafa Öztürk’ten yetkililere çağrı: Marmara’yı kurtarın

Çevre profesörü Mustafa Öztürk’ten yetkililere çağrı: Marmara’yı kurtarın

Çevre profesörü Mustafa Öztürk, “Marmara ‘ben ölüyorum, kirlendim, obez oldum’ diye haber veriyor deniz salyaları ve yosunlarla. Herkes hemen çözüm üretsin” dedi.

27.05.2021Gündem
Sanayiciler Çin pazarına hazırlanıyor

Sanayiciler Çin pazarına hazırlanıyor

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayicileri Çin pazarına hazırlamak için önemli bir adım atarak EU China SME Centre (AB Çin KOBİ Merkezi) ile bir işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi.

6.05.2021Ekonomi
Ekonomi Bakanlığı konferansını Ali Aslan yönetti

Ekonomi Bakanlığı konferansını Ali Aslan yönetti

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından düzenlenen Dış Ticaret Konferansı’nda, salgın döneminde Almanya’nın dış ticaretteki durumu masaya yatırıldı. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in gerçekleştirdiği dört günlük konferansı gazeteci ve TV sunucusu Ali Aslan yönetti.

19.04.2021Avrupa
Katma değerli üretime odaklandı

Katma değerli üretime odaklandı

Özellikle katma değerli üretime odaklanan Kestel Organize Sanayi Bölgesi (KOSAB) Başkanı Cem Hısımcıl, “Verdiğimiz yüksek hizmet kalitesi ile sanayicilere dünya piyasalarıyla rekabet etme şansı tanıyoruz. Onların hedeflerine ulaşabilmelerinde destek oluyoruz” dedi.

19.04.2021Ekonomi
Liselilerden uluslararası çevre projesi

Liselilerden uluslararası çevre projesi

Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın da desteğiyle düzenlenen “Young Reporters of the Environment (YRE)” yarışmasına katıldı. Türkiye’den sadece 14 okulun kabul aldığı ve 11- 25 yaş arası öğrencilerin katıldığı YRE, iki veya daha fazla ülkeden öğrencilerin ortak çalışmasına olanak sağlayan bir yarışma olarak öne çıkıyor.

10.04.2021Eğitim
FETÖnün iş adamları davasında İsmail Hakkı Kısacıka 15 yıla kadar hapis istendi

FETÖ'nün iş adamları davasında İsmail Hakkı Kısacık'a 15 yıla kadar hapis istendi

Kapatılan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) davasında dosyası ayrılan İsmail Hakkı Kısacık hakkında savcılıkça 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini talep edildi.

9.04.2021Gündem
Sanayi ısınıyor

Sanayi ısınıyor

Sanayicilerin güneş enerjisine ilgisinin giderek arttığını söyleyen Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Başkanı Cem Özkök, “Üretimde kullanılan elektrik güneş ya da rüzgâr enerjisinden sağlanıyorsa AB’ye ticarette ek vergi ödenmeyecek. Sanayicimiz de avantaj sağlamak için harekete geçti” dedi.

30.03.2021Ekonomi
Bakan Dönmez duyurdu: Yüzde 50 arttı

Bakan Dönmez duyurdu: Yüzde 50 arttı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin elektrik üretiminde güneş enerjisinin payının 2002'deki sıfır düzeyinden bugün yüzde 3,7'ye ulaştığını belirterek, "Şubat 2020’den bugüne son 1 yıllık rakamlara baktığımızda ise güneşten elektrik üretimimiz yüzde 50 arttı." dedi.

23.03.2021Ekonomi
İstanbul Valisi Ali Yerlikayadan koronavirüs sözleri: Mavi kategori için hep birlikte çalışıyoruz

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan koronavirüs sözleri: Mavi kategori için hep birlikte çalışıyoruz

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında, İstanbul Büyükşehir ve 39 İlçe Belediye Başkanları, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle Dinamik Denetim Modeli Değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Vali Yerlikaya toplantıda yaptığı konuşmada "Şehrimizi mavi kategoriye ulaştırmak için hep birlikte çalışıyoruz." dedi.

5.03.2021Gündem
İSO: Bu büyüme sanayinin başarısıdır

İSO: Bu büyüme sanayinin başarısıdır

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 1.8 büyümesine ilişkin, "Bu büyüme sanayinin başarısıdır" dedi.

1.03.2021Ekonomi
Trakyalı sanayiciler normalleşmeye hazırlanıyor

Trakyalı sanayiciler normalleşmeye hazırlanıyor

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Trakya Koordinatörü ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdim Noyan, geçen yıl normalleşme sürecinde tedbirlere gerektiği kadar uyulmadığını belirtti.

1.03.2021Ekonomi
Bu üniversiteden Nobel Ödülü çıkacak

Bu üniversiteden 'Nobel Ödülü' çıkacak

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) çiçeği burnunda rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz görevde olduğu altı aylık zaman zarfında önemli işlere imza attı. Özellikle sanayi ile üniversiteyi buluşturan projelere ağırlık veren Yılmaz’ın tek hedefi Yıldız Teknik Üniversitesi’nin bir marka haline gelmesi. Hayallerin sınırı yok diyen Tamer Hoca “Bir gün bu üniversiteden ‘Nobel Ödülü’ çıkacak” diyor.

26.02.2021Eğitim
40 bin metrekarede üretim planlıyor

40 bin metrekarede üretim planlıyor

Tekstil kimyasalları sektörünün faaliyet gösteren Rudolf Duraner, Alman kimya şirketi Rudolf GmbH ile Bursalı Duraner Ailesi’nin ortaklığında 1999 yılında kuruldu. Şirket, Ar-Ge, üretim ve pazarlama birimleriyle entegre bir yapıya sahip.

26.02.2021Ekonomi
Üretimde Ar-Ge ve teknoloji zamanı

Üretimde Ar-Ge ve teknoloji zamanı

Pandemi sürecinin üretim ekosistemini etkilediğini söyleyen İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Bu dönemde işletmelere destek şart. Bu süreçten Ar-Ge ve teknoloji ile zararsız çıkabiliriz” diye konuştu.

26.02.2021Ekonomi
KOSBİ’de hedef bin firma 50 bin istihdam

KOSBİ’de hedef bin firma 50 bin istihdam

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin (KOSBİ) pandemi döneminde yatırımcının gözdesi haline geldiğini söyleyen KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk, “Bölge tamamen dolduğunda bine yakın firma faaliyet gösterecek. Yeni kurulacak fabrikalar ile birlikte istihdam 50 bine ulaşacak” dedi.

25.02.2021Ekonomi
Rus rublesini dijital ruble ile güçlendirme planı

Rus rublesini "dijital ruble" ile güçlendirme planı

Rusya Maliye Bakanlığı Mali Politikalar Müdürü İvan Çebeskov, “dijital ruble” sayesinde, geleneksel Rus rublesinin uluslararası alandaki rekabet gücünün artırabileceğini söyledi.

11.02.2021Ekonomi
Bakan Pekcan: 1.4 milyon başvuru onaylandı

Bakan Pekcan: 1.4 milyon başvuru onaylandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlara verilecek olan gelir kaybı ve kira desteğine ilişkin 1.4 milyon başvuruya onay verildiğini açıkladı.

11.02.2021Ekonomi
Mutfağa dikkat Neden uçtu bu gıda fiyatları

Mutfağa dikkat! Neden uçtu bu gıda fiyatları?

Mutfak alışverişi için marketlere gidenler zamlı fiyatlarla karşılaşıyor. Ayçiçek yağından tereyağına, peynirden yumurtaya kadar birçok ürüne yüzde 25’ten fazla zam geldi. Bazı hammaddelerde de fiyat yükselişleri yaşandı. Biz de sektör temsilcileri ile konuştuk. Fiyat artışlarının nedenlerini araştırdık, çözüm önerilerini dinledik.

22.01.2021Ekonomi
Bahçıvandan savunma sanayi mesajı

Bahçıvan'dan savunma sanayi mesajı

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan "Odamızın (savunma sanayisinde iş birliği) bu çerçevede güçlü bir platform olabileceği görüşündeyiz. Savunma sanayi ve havacılık sektörü cirosu 2019 sonu itibarıyla 10,9 milyar dolara; ihracatı 3 milyar dolara; sektördeki Ar-Ge harcamaları da 1,7 milyar dolara yükseldi" dedi.

21.01.2021Ekonomi
Doktoralı sanayiciler tıbbi cihaz ve ekipman üretecek

Doktoralı sanayiciler tıbbi cihaz ve ekipman üretecek

Bursa Uludağ Üniversitesi ve Ermaksan firması arasında başlatılan Sanayi-Doktora Programı iş birliğiyle, sağlık sektöründe kullanılan ithal cihaz ve ekipmanların Türkiye'de üretilmesi hedefleniyor.

15.01.2021Teknoloji
Alman sanayiciler, büyümenin 2021de yüzde 3,5 olmasını bekliyor

Alman sanayiciler, büyümenin 2021'de yüzde 3,5 olmasını bekliyor

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Siegfried Russwurm, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda büyük bir belirsizlik olduğunu belirterek, GSYH'de bu yıl için yaklaşık yüzde 3,5 artış beklediklerini bildirdi.

12.01.2021Ekonomi
Menemen, pastırma derken bu kez çay tartışması: Şekerli mi içilir şekersiz mi

Menemen, pastırma derken bu kez çay tartışması: Şekerli mi içilir şekersiz mi?

Türkiye'de zaman zaman gündeme gelen ’Çay şekerli mi içilir, şekersiz mi’ tartışmalarına, çayın en çok tüketildiği illerden biri olan Erzurum’dan yöresel bir cevap geldi. Erzurumlular, "Çay bize özgü olan kıtlama tarzında içilir" dedi. Şehre özel üretilen kesme şekeri ısırıp küçük bir parçasını ağızda tutarak onunla en az 3-4 bardak çay içtiklerini anlatan Nasır Dikilitaş, "Çay ne şekersiz ne de şekerli içilir. Çay kıtlama içilir. Tabii limonu da ihmal etmeyiz" dedi.

Türk sanayisinin 2021de en önemli gündemi finansman olacak

Türk sanayisinin 2021'de en önemli gündemi finansman olacak

Bursa'daki tesisinde hijyen sektöründe faaliyet gösteren bir firma, Almanya ve İsviçre'den bazı markalar için ıslak mendil ve antibakteriyel jel üretiyor.

22.12.2020Ekonomi
Yalova Üniversitesi merkez yerleşkesinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulacak

Yalova Üniversitesi merkez yerleşkesinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulacak

Cumhurbaşkanlığının Yalova Üniversitesi (YAÜ) kampüs yerleşkesindeki yaklaşık 50 dönüm arazide "Teknoloji Geliştirme Bölgesi" kurulması yönündeki kararı, başta sanayiciler olmak üzere bölgede memnuniyetle karşılandı.

26.11.2020Teknoloji
Alman sanayiciler, 2020de düşüş bekliyor

Alman sanayiciler, 2020'de düşüş bekliyor

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Joachim Lang, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sanayide keskin bir resesyonu tetiklediğini belirterek, “Bu yıl Alman sanayisinin üretiminde yüzde 10, sanayileşmiş ülkelerde ise yüzde 6 düşüş öngörüyoruz.” dedi.

24.11.2020Ekonomi
Bakan Karaismailoğlundan sanayicilere demir yolu mesajı

Bakan Karaismailoğlu'ndan sanayicilere "demir yolu" mesajı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Lojistik Master Planı'ndaki hedeflerden birisinin de sanayicilerin, ürünlerini hızlı ve düşük maliyetle pazara ulaştırmaları olduğunu belirterek, "Gelecek dönemde de demir yolu çalışmalarımıza ağırlık verecek ve sanayicimizi demir yolunun imkanlarından faydalandıracağız." dedi.

24.11.2020Ekonomi
Bursadaki sanayiciler ihracatta gözünü İtalyaya dikti

Bursa'daki sanayiciler ihracatta gözünü İtalya'ya dikti

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında düzenlediği video konferanslarla "tasarımın merkezi" olarak kabul edilen İtalya pazarına ve ülkede sunulan ticaret fırsatlarına odaklandı.

22.11.2020Ekonomi
‘Günde 20 binden sonra karantina şart’

‘Günde 20 binden sonra karantina şart’

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, günde 20 bin vakadan itibaren her ülkenin karantinaya girmesi gerektiğini söyledi:

23.10.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Sanayici işyerini kiralarsa vergi avantajı kayboluyor mu?

Dün; konutlarda emlak vergisi avantajından kimlerin yararlanabileceğini ele almıştık...

12.05.2021

Yeşil dolarlar için yeşile uymak zorundayız

Geçen haftadan söze devam edelim. Büyük kapanmanın ilk günlerindeyiz.

3.05.2021

Her zaman daha çok demokrasi dediler

EGE Sanayicileri ve İşinsanları Derneği’nin kuruluşunu dün gibi hatırlıyorum.

26.03.2021

Ergene’de bugün ÇED raporu görüşülecek! Trakya’nın göbeğine plastik

Geçen hafta bazı gazetelerde “Ergene toprakları zehir saçıyor!” başlıklı haberler yer aldı. İki Ergene ismi var Trakya’da; biri Ergene Nehri, ikincisi de Çorlu coğrafyasından koparılarak yaratılan Ergene ilçesi. Biz bu konuyu neredeyse yaklaşık 15 yıl önce yazdık, “Trakya toprakları yağmalanıyor” diye.

4.03.2021

Göz kararı park cezası

Yıl 2013... Ankara’da güzel bir çalışma başlatılmıştı. Şöyle ki...

14.12.2020