EKSTRA
MENÜ

Piramitler

Piramitler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Piramitler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 298 Piramitler haberi bulunmuştur.

Piramitler Haberleri

8. Sınıf Matematik Dik Piramit konu anlatımı

8. Sınıf Matematik Dik Piramit konu anlatımı

Matematikte piramitler önemli bir yer teşkil etmektedir. Konu içeriği bakımından çok zevkli bir yere sahiptir. Öğrencilerin severek öğrendiği dik piramit konusuna ait tüm detayları derledik.

14.08.20208. SINIF
Piramitlerin cazibesini unutturacak benzersiz oluşumlar: Bahariya ve Farafra Vahaları

Piramitlerin cazibesini unutturacak benzersiz oluşumlar: Bahariya ve Farafra Vahaları

Afrika’nın en muhteşem harikalarına ev sahipliği yapan Mısır, şimdilerde sahip olduğu geniş Sahra topraklarında en göz kamaştırıcı iki bölgesiyle ön plana çıkıyor: Bahariya ve Farafra Vahaları… Sahip olduğu benzersiz doğal oluşumlarıyla Piramitler’in ülkenin en büyük cazibesi olduğunu unutturuyorlar. İşte birbirine yakın ama tamamen farklı karakterdeki iki bölgesiyle Bahariya ve Farafra Vahaları’nın geçmişten günümüze hikâyesi…

6.08.2020Gezi
Yazıyı kim buldu ve icat etti Yazı ne zaman bulundu

Yazıyı kim buldu ve icat etti? Yazı ne zaman bulundu

İnsanlığın gelişmesi ve günümüze kadar ulaşmasının temelinde yazı gelir. Dünyanın en önemli iletişim aracı olarak öne çıkan yazı, teknolojiden edebiyata sanattan daha birçok farklı konuya kadar en önemli icattır. Peki, yazıyı kim buldu ve icat etti? Yazı ne zaman bulundu? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.

2.08.2020Teknoloji
Piramitte ‘Evde kal’ mesajı

Piramitte ‘Evde kal’ mesajı

Dünyada 45 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı Mısır Piramitleri, İngilizce ve Arapça “Evde kal” mesajıyla aydınlatıldı.

2.04.2020Dünya
Mısırın ilk piramidi Zoser ziyarete açıldı

Mısır'ın ilk piramidi Zoser ziyarete açıldı

M.Ö 2630 yıllarında Mısır'da yapılan ilk piramit olan Zoser Piramidi'nin restorasyon çalışmaları tamamlanarak yeniden ziyarete açıldı.

16.03.2020Seyahat
Bir tutam Marakeş büyüsü

Bir tutam Marakeş büyüsü

Marakeş bir hâletiruhiyedir. Renklerin, seslerin, görüntülerin ve deneyimlerin duyusal bir yoğunluğa açtığı kapıdır. Kentin duvarları açık pembe mi, koyu pembe mi yoksa gülkurusu muydu? Peki, ziyaretimin arka planında çalan ezgi neydi; müminleri namaza çağıran müezzinin sesi mi, faytonları çeken atların nal sesleri mi, yoksa seyyar satıcıların tiz bağırışları mı? Eve döndüğümde uzunca bir süre aklımda kalan şey kentin kaleydoskobu andıran renkleri ve kakofonisi oluyor.

3 bin yıl sonra açığa çıktı Büyük gizemin kapısı aralandı

3 bin yıl sonra açığa çıktı! Büyük gizemin kapısı aralandı

Antik Mısır'a dair 3 bin yıllık gizem şaşırtıcı şekilde açığa çıktı.

2.12.2019Dünya
3200 yıl sonra açığa çıktı Büyük gizemin kapısı aralandı

3200 yıl sonra açığa çıktı! Büyük gizemin kapısı aralandı

Antik Mısır'ın büyük gizemlerinden birinin daha kapısı aralandı.

31.08.2019Dünya
4 bin 500 yıl sonra açığa çıktı Açıklanamıyor

4 bin 500 yıl sonra açığa çıktı! Açıklanamıyor

Mısır'daki Büyük Gize Sfenksi'nde yapılan keşif dünyada şok etkisi yarattı

16.08.2019Dünya
3500 yıl sonra açığa çıktı Büyük gizemin kapısı aralandı

3500 yıl sonra açığa çıktı! Büyük gizemin kapısı aralandı

Mısır'da yeni bir gizem daha açığa çıktı.

23.07.2019Dünya
Matematik: Zor soruyla inatlaşmayın

Matematik: Zor soruyla inatlaşmayın

LGS’de 20 matematik sorusu yer alacak. Geçen yıl adayların en çok zorlandığı testlerden biri matematik oldu. Uzmanlar, zor sorunun daha çok puan getirmeyeceğini hatırlatarak, adayları kolaylara öncelik vermeleri için uyarıyor: “Peş peşe zor sorular gelirse hemen fen bilimlerine geçin ve bir süre onları çözün. Sorularla inatlaşmayın.”

23.05.2019Eğitim
Lanet uyarısına rağmen açılmıştı Son defa gösterilecek

Lanet uyarısına rağmen açılmıştı! Son defa gösterilecek

Mısır Firavunu Tutankamon'un lanetli olduğu öne sürülen lahiti son defa taşındı.

28.03.2019Dünya
KGB de piramitleri araştırmış

KGB de piramitleri araştırmış

Sovyetler Birliği'nin Mısır Piramitleri'nin gizemine dair notları şoke etti.

15.01.2019Dünya
Mısır piramitleriyle ilgili önemli gelişme

Mısır piramitleriyle ilgili önemli gelişme!

Mısır'da antik taş ocağı Hatnub'daki arkeolojik incelemeler sırasında piramitlerin nasıl inşa edildiğini aydınlatabilecek bir rampa sisteminin kalıntıları bulundu.

6.11.2018Dünya
Bombalara tepki için ayakkabı fırlattılar

Bombalara tepki için ayakkabı fırlattılar

Fransa’nın en etkin insani yardım kuruluşlarından Handicap International, bombalara karşı farkındalık uyandırmak amacıyla 24’üncü kez Ayakkabı Piramidi etkinliği gerçekleştirdi.

30.09.2018Avrupa
‘Karpatlar’ın Kasabı’ Çavuşesku’nun koltuğunda...

‘Karpatlar’ın Kasabı’ Çavuşesku’nun koltuğunda...

Bükreş, Avrupa’nın en büyük tiyatrosu, şapkayı andıran mimari biçimi ve içindeki sergi salonlarıyla dikkat çekiyor. Parklar ve heykeller de, yenilenmiş zarif yapılarla birlikte beton yığınlarının kasvetini azaltıyor. Romanya’nın başkentinde, bir zamanlar Karpatlar’ın Kasabı olarak anılan Çavuşesku’nun koltuğuna oturdum, memleketin en güzel operalarından birini seyrettim.

1.09.2018Seyahat
Ölümden dönmüştü Yeni gelişme

Ölümden dönmüştü! Yeni gelişme

Antalya’da gösteriye hazırladığı kobra yılanı tarafından ısırıldıktan sonra özel uçakla Mısır’a götürülen illüzyonist Aref Ghafouri (29), piramitler önünde dua eder halde fotoğrafını paylaşıp sağlığına kavuştuğunu yazdı.

25.07.2018Magazin
Hale Asaf’ın çevresinde

Hale Asaf’ın çevresinde

‘Hale Asaf/Türk Resim Sanatında Bir Dönüm Noktası’, Asaf’ın eserini çözümlemekle kalmıyor; ilk kadın ressamlarımızın emeğini, hangi güçlüklerle karşılaştıklarını, umarsızlıklarını da inceden inceye belgeliyor.

31.05.2018Kitap Sanat
Rusyadan çok önemli kripto para kararı

Rusya'dan çok önemli kripto para kararı

Rusya Adalet Bakanı Alexander Konovalov, kripto para birimlerinin "diğer mülk" kategorisi adı altında tanımlanmaları gerektiğini söyledi.

21.05.2018Teknoloji
Rus bakandan kripto para açıklaması

Rus bakandan kripto para açıklaması

Rusya Adalet Bakanı Alexander Konovalov, kripto para birimlerinin diğer mülk kategorisi adı altında tanımlanmaları gerektiğini söyledi.

21.05.2018Ekonomi
Rusyadan ilginç çıkış: Kripto para mülk olarak sayılsın

Rusya'dan ilginç çıkış: 'Kripto para mülk olarak sayılsın'

Rusya Adalet Bakanı Alexander Konovalov, kripto para birimlerinin diğer mülk kategorisi adı altında tanımlanmaları gerektiğini söyledi.

21.05.2018Dünya
Gizemli bir tarihe yolculuk

Gizemli bir tarihe yolculuk

‘Piramitlerin Gölgesinde’, yazarının deyimiyle “Okuru Mısır’a yolculuğa çağıran, onu eşsiz bir coğrafyada ve bu coğrafyadan kaynaklanan gizemli bir tarihin içerisinde dolaştırmayı amaçlayan bir kitap. Biraz iddialı olabilir ama, edebiyatımızda belki de bir ilk.”

10.05.2018Kitap Sanat
‘10 yıl çalışıp ruleti çözdüm’

‘10 yıl çalışıp ruleti çözdüm’

Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan Şahin Taşçıoğlu, üzerinde on yıl çalışıp, kumar makinesi ruleti çözdüğünü iddia ediyor. İddiasını ispat etmeye hazır olduğunu belirten Taşçıoğlu, şöyle dedi:

29.04.2018Avrupa
Bu broşürleri dağıttılar... Binlercesi geliyor Kapıdaki tehlike...

Bu broşürleri dağıttılar... Binlercesi geliyor! Kapıdaki tehlike...

Son iki ay içinde yüzde 90’ı Afgan, 50 bin göçmen Türkiye’ye giriş yaptı. 2018’de gelenlerin profili öncekilerden çok farklı. Aralarında İran’ın Suriye’de paralı asker olarak kullandığı Hazaraların da bulunduğu iddiası endişe verici. İran sınırında güvenlik önlemleri artırılırken; durumla ilgili bölge valileri de İçişleri Bakanlığı ve MGK Sekreterliği’ne rapor sundu. Kaçakçıların yaydığı bir broşür de göçmen trafiğindeki artışın nedenleri arasında gösteriliyor.

18.04.2018Gündem
Kralları böyle alalım: Luxor

Kralları böyle alalım: Luxor

Antik dünyanın ağırlık merkezlerinden Luxor, Nil Nehri’nin kıyısına kurulu bir açık hava müzesi ve eşsiz bir zaman tüneli. Luxor’da Karnak ve Luxor tapınaklarının dışında çok büyük bir alanda bir tapınak bölgesi bulundu. Krallar Vadisi yolu üzerinde bulunan bu bölgede çalışmalar devam ediyor. Burada devasa büyüklükte sütunlar ve heykeller yer alıyor.

Kahire mi İskenderiye mi

Kahire mi İskenderiye mi?

Kahire, İskenderiye’ye karşı. Biri Piramitlerin diğeri de Büyük Kütüphane’nin şehri… Firavunlar diyarının iki büyük metropolünün arasında sadece iki saatlik bir yol var. İkisi de oldukça etkileyici ancak birbirlerinden de bir o kadar farklılar.

Sultan’ın deve safarisi: Mısır

Sultan’ın deve safarisi: Mısır

Mısır, pek çok yönden herkesin deneyimlemesi gereken bir yer. Mısır piramitlerinin ihtişamı karşısında ağzınız açık kalmalı, çölde kumların içinde, devenin üstünde gezerken kendinizi sultan gibi hissetmenin hazzını tatmalısınız. İşte bütün bunları ve daha fazlasını yaşadığım Mısır seyahatim…

27.03.2018Seyahat
Napolyon Bonapart kimdir

Napolyon Bonapart kimdir?

1803’te ABD Başkanı Thomas Jefferson’a Louisiana bölgesini hektarı üç centten 15 milyon dolara sattı. Satışla ABD’nin toprakları iki katına çıktı. Peki Napolyon Bonapart'ın hayatındaki önemli olaylar nelerdir? İşte detaylar

26.03.2018Gündem
Sudan’ın ‘saklı hazinesi’ piramitler

Sudan’ın ‘saklı hazinesi’ piramitler

Kuzey Sudan’ın saklı hazinesi Sudan Piramitleri, diğer adıyla Nubiya piramitleri, Mısır’daki Giza Piramitleri’nin aksine ıssız çölün ortasında kaderine terk edilmiş. Çoğu kişinin varlığından bile haberi olmadığı Sudan Piramitleri ülkedeki iç savaş sebebiyle unutulmaya yüz tutmuş. Sudan Piramitleri ıssız çölün ortasında ziyarete gelecek turistleri bekliyor.

12.01.2018Seyahat
Kapsamlı bir inceleme: Assasin’s Creed: Origins

Kapsamlı bir inceleme: Assasin’s Creed: Origins

Assassin’s Creed serisi, git gide kötüye gidiyordu. Unity ve Syndicate’la, Ezio’nun hikayesindeki başarıyı yakalayamamıştı. Assassin’s Creed serisinin tarihin tozlu sayfalarına karışması an meselesiydi. Köklü bir değişiklik ile seriye küsen kullanıcıları tekrar kazanması gerekiyordu.  Bu yüzden 2 yıl süren bir bekleyişin ardından oyuncuları rahatlatan, Assassin’s Creed: Origins çıkageldi.

7.11.2017Teknoloji
Piramitlerde büyük keşif Yapımındaki sırrı ortaya çıkarabilir

Piramitlerde büyük keşif! Yapımındaki sırrı ortaya çıkarabilir

Mısır'da bulunan Büyük Giza Piramitleri'nin en büyüğü ve en eski olanı Büyük Piramit olarak bilinen Keops Piramidi'nin ortasında yolcu uçağı büyüklüğünde bir boşluk keşfedildi.

3.11.2017Dünya
Mısırdaki Büyük Giza Piramidinde keşfedilen uçak büyüklüğündeki boşluk yapım sırrını çözebilir

Mısır'daki Büyük Giza Piramidi'nde keşfedilen 'uçak büyüklüğündeki boşluk' yapım sırrını çözebilir

Mısır'da bulunan Büyük Giza Piramitleri'nin en büyüğü ve en eski olanı Büyük Piramit olarak bilinen Keops Piramidi'nin ortasında yolcu uçağı büyüklüğünde bir boşluk keşfedildi.

3.11.2017Teknoloji
Keops Piramidi’ndeki gizemli iki odanın sırrı çözülüyor

Keops Piramidi’ndeki gizemli iki odanın sırrı çözülüyor!

Giza’daki Keops Piramidi’nde keşfedilen iki gizli odanın kesin yeri belirlenmeye çalışılıyor. Bilim insanları, Mısır’ın Giza şehrindeki Keops Piramidi’nde geçtiğimiz yıl keşfedilen iki yeni odayı ortaya çıkarmanın eşiğine geldi. İleri teknoloji içeren yöntemler kullanan uzmanlar, 4 bin 500 yıllık yapıdaki bu gizemli boşlukların kesin yerlerini belirlemeye çalışıyor.

17.10.2017Seyahat
5 bin yıllık gizemli Mısır Uygarlığı

5 bin yıllık gizemli Mısır Uygarlığı

MÖ 4000'li yıllarda yerleşim kurularak bir uygarlığa dönüşen Mısır'ın hikayesi, gizemini koruyor. Kendilerini tanrının oğlu olarak kabul eden firavunlar, mumyalar, lahit mezarları, kendine özgü yapıları ve kültürü ile hala büyük bir sırra sahip. Mısır'a gittiğinizde bu medeniyetin geçmiş dönemlerde bir başka medeniyetlerin etkisi altında kalmadığını kendi gözleriniz ile tanıklık edebilirsiniz. İşte size gizemli Mısır Uygarlığı...

10.10.2017Seyahat
Muğla’da yeni bir denizanası türü bulundu

Muğla’da yeni bir denizanası türü bulundu

MUĞLA Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi tarafından, Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, denizle bağlantısı sığ olan Sülüngür Gölü’nde yapılan incelemede, bölgede yeni bir tür olan 'Avustralya beneklisi' cinsi denizanası belirlendi. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taçnur Baygar, Avustralya beneklisi türü denizanasının ilk kez 2010 yılında İskenderun Körfezi’nde tespit edildiğini, göldeki artan popülasyonun diğer canlı yaşamı için tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.

3.10.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Bonapart'ı yenen paşa Cezzar Ahmed

Bosnalı Cezzar Ahmed Paşa’nın stratejileri ilginçti. Akka ve Hayfa’nın engebeli coğrafi yapısını ve İngiliz donanmasının yardımını çok iyi kullandı. Muharebenin bir kesiminde Fransızların karşısına aniden yükselen bir duvar da inşa edilmişti. General Bonapart’ın âdeta takati kesilmişti.

10.05.2020

Sessiz bekleyiş

Aralık ayında Çin’de başlayan virüsü yok edecek aşıyı birilerinin bulduklarına dair haberi milyarlarca insan evlerinde oturup sessizce bekleyerek yaşamayı sürdürüyor...

15.04.2020

Hangi insanlık?

Önce bütün çocuklar gülecek. Sonra bir bakmışız bütün insanlık gülüyor.

8.02.2020

Bu imparatorluk olmasaydı Mimar Sinan olmazdı

Devşirme asker kayıtlarından etnik gerçekler pek çıkmaz. Rumeli ve Anadolu’dan devşirildiği belirtilir. Sinan’ın her zaman akrabalarıyla ile ilişkisi vardı ama bu isimlerin Kapadokya’nın hangi gayrimüslim zümresine dahil olduğu bilinmiyor. Şurası bir gerçek: Bu imparatorluk olmasa böyle bir mimar da olmazdı. Zaten olamadığı da görülüyor. Bazı şeyler ve bazı adamlar belirli dönemlerin ürünüdür.

7.04.2019

Dünyanın yeni yedi harikası

Koskoca yedi mimari eseri bu yazıya sığdırmak oldukça zor. Beynimdeki kapladığı bu sınırsız alanı buraya aktarmaya çalışacağım. Gezmekten keyif alan herkese…

5.11.2018

‘Karpatlar’ın Kasabı’ Çavuşesku’nun koltuğunda...

Bükreş, Avrupa’nın en büyük tiyatrosu, şapkayı andıran mimari biçimi ve içindeki sergi salonlarıyla dikkat çekiyor. Parklar ve heykeller de, yenilenmiş zarif yapılarla birlikte beton yığınlarının kasvetini azaltıyor. Romanya’nın başkentinde, bir zamanlar Karpatlar’ın Kasabı olarak anılan Çavuşesku’nun koltuğuna oturdum, memleketin en güzel operalarından birini seyrettim.

1.09.2018

Sultan’ın deve safarisi: Mısır

Mısır, pek çok yönden herkesin deneyimlemesi gereken bir yer. Mısır piramitlerinin ihtişamı karşısında ağzınız açık kalmalı, çölde kumların içinde, devenin üstünde gezerken kendinizi sultan gibi hissetmenin hazzını tatmalısınız. İşte bütün bunları ve daha fazlasını yaşadığım Mısır seyahatim…

27.03.2018

Sanat Yazılarının, Siyaset ve Bok Böceği İle Olan İlişkisi...

Amin Maalouf, “Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl” romanında, roman kahramanını, “Mısır uygarlığı’nda Skarabe’nin yeri…” başlıklı tabliğinde, (özetle ve çeviri diliyle biraz oynanmış haliyle) şöyle konuşturur:

22.03.2018
Kış mevsiminde bir yaz rüyası

Kış mevsiminde bir yaz rüyası

Hem biraz kültürel bir gezi olsun hem de deniz, kum ve güneş tatili yapayım diyorsanız Mısır tam size göre. Üstelik iki saatlik uçuş mesafesinde... Yeşil pasaporta, 18 yaş altına ve 45 yaş üstüne de vizesiz. Teknoloji devrinden uzaklaşıp kendinizi bir anda 'Antik Çağ'da bulacağınız Mısır’da kış ortasında yaz mevsimini yaşayacaksınız. İşte size Mısır gezi rehberi...

16.02.2018

İnsanı gökyüzüne taşıyan Maya piramitleri: Guatemala

Şöyle bir manzara düşünün; elli metrelik bir Maya tapınağına tek başınıza küçük adımlarla tırmanmışsınız ve en tepesine oturduğunuzda tüm yağmur ormanı ayaklarınızın altında kalmış. Buralarda bir yerlerde hâlâ jaguar ve pumaların yaşadığını biliyorsunuz; sizi çevreleyen yeşil manzarayı ve mavi gökyüzünü kuş bakışı izliyorsunuz ya da hâlâ aktif bir yanardağına tırmanırken etrafınızdaki kraterlere bakıp kendinizi ayın üzerinde yürüyormuşsunuz gibi hayal ediyorsunuz. Tüm bunları Guatemala’da yaşayabilirsiniz. Guatemala zaten var olan maceracı yanınızı destekleyecek tarihi zenginliğe ve vahşi doğaya sahip. İşte bir aylık Guatemala seyahatimin ilk bölümü...

14.02.2018