EKSTRA
MENÜ

Pik

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 984 haberi bulunmuştur.

Pik Haberleri

İki çocuğu koronavirüs, tedavisi gören anne: Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı

İki çocuğu koronavirüs, tedavisi gören anne: Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı

OKMEYDANI Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nin Covid-19 servisinde 11 ve 12 yaşındaki iki çocuğu tedavi gören Zehra Aydın, "Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı. Bende astım da var" dedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Funda Şimşek ise hastanede 57 kişinin koronavirüs tedavisi gördüğünü belirtti. Şimşek, "Yoğun bakımlarımızda çocuk ve yetişkin dahil 12 hastamız var. Gelen hastaların çoğu ya aşısız ya da eksik aşılı" diye konuştu.

24.09.2021Gündem
Hastanemizde koronavirüsten yatan gebelerimizin bir doz aşısı bile yok

'Hastanemizde koronavirüsten yatan gebelerimizin bir doz aşısı bile yok'

Kayseri Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Aksoy, gebelerin aşı olmadığına dikkati çekerek "4'üncü pik dediğimiz şey; aşısızların salgınına dönmüş durumda. Bu grupta bence en riskli olanlar, aşısız gebelerimiz. Çünkü gebelerde aşılanma oranı çok düşük. Şu anda da 25-26 gebemiz koronavirüsten yatıyor. Hiçbirinin bir doz aşısı bile yok" dedi.

21.09.2021Gündem
Karadenizde Delta varyantı alarmı

Karadeniz'de 'Delta varyantı' alarmı

Karadeniz'de çay ve fındık göçüyle başlayan vaka artışı sürüyor. Delta varyantı nedeniyle Trabzon'da son 1,5 ayda 160'tan fazla kişi, hayatını kaybetti. Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, "Yaşadığımız 4'üncü dalgadaki durumumuz bizi çok daha korkutuyor. Delta varyantı çok daha hızlı yayılıyor" dedi.

15.09.2021Gündem
Ala Tokel: Kendime zaman ayırıp 10 gün boyunca ağlıyorum

Ala Tokel: Kendime zaman ayırıp 10 gün boyunca ağlıyorum

Sosyal medya fenomeni Ala Tokel hurriyet.com.tr'de Ferit Ömeroğlu'nun konuğu oldu. Tokel normal zamanda ağlayamadığını belirterek, "Kendime zaman ayırıyorum ve 10 gün boyunca ağlıyorum" itirafında bulundu. Evliliği ile ilgili de konuşan Tokel, "Ne evliliğimden ne boşanmamdan pişmanlığım olmadı" dedi. İşte o anlar...

10.09.2021Televizyon
Yeni bir kapanma olacak mı İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu son durumu paylaştı

Yeni bir kapanma olacak mı? İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu son durumu paylaştı

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul'da vaka sayılarında son haftalarda bir durgunluğa girildiğini, Ekim-Kasım aylarında vaka sayılarında bir artış yaşansa da aşılamalar sayesinde, bu artışın önceki piklerdeki kadar hastanelere yansıyacağını düşünmediğini söyledi. Prof. Dr. Memişoğlu, yeni bir kapanmanın gündeme geleceğini düşünmediğini de belirleterek ' Bütün bunlara rağmen aşı karşıtlığında bulunan hekim arkadaşlarımız, yoğun bakımlara gelsinler, kaç tane aşılı, kaç tane aşısız hasta var beraber tespit edelim. Ondan sonra çıkıp açıklama yapsınlar. Bu kadar net konuşuyorum.' dedi.

5.09.2021Gündem
Son dakika: İşte İstanbulun koronavirüs aşı raporu: En fazla Kadıköy, en az Sultanbeyli

Son dakika: İşte İstanbul'un koronavirüs aşı raporu: En fazla Kadıköy, en az Sultanbeyli

Türkiye'de yapılan toplam koronavirüs aşı sayısı 95 milyon 980 bini aştı. İstanbul'da ise en fazla aşılama yüzde 85 ile Kadıköy'de yapıldı. En az aşı olan ise yüzde 61 ile Sultanbeyli. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, hedef nüfusta çift doz aşılanmanın yüzde 60'lara ulaştığını söyledi.

3.09.2021Gündem
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu: Aşı yaklaşık 10 hastadan 9unun ölümünü engelliyor

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu: Aşı yaklaşık 10 hastadan 9'unun ölümünü engelliyor

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, kentte Kovid-19 nedeniyle yoğun bakım ve serviste yatanların büyük çoğunluğunun aşısız olduğunu ve aşının yaklaşık 10 hastadan 9'unun ölümü engellediğini söyledi.

11.08.2021Gündem
Koronavirüs salgını nihayet bitiyor mu

Koronavirüs salgını nihayet bitiyor mu?

Koronavirüs salgınıyla birlikte neredeyse her şey temelden değişti: Okullar, çalışma düzenleri, sağlık bakımı, tatiller ve hatta sarılmalarımız... Ancak pek çok ülke alınan önlemleri gevşetirken ya da tamamen kaldırırken, salgının nihayet sona erdiğinden bahsedebilir miyiz?

9.08.2021Dünya
Aşıda son pişmanlık

Aşıda son pişmanlık

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yoğun bakımda yatan hastaların çoğunun aşısız olduğunu söyledi.

9.08.2021Gündem
Bu ay gökyüzünde görsel şölen var

Bu ay gökyüzünde görsel şölen var

Her yıl ağustosta Perseid (Kahraman da denen bir takımyıldız) meteor yağmuru gerçekleşiyor ve gökyüzü geceleri küçük kuyrukluyıldız kalıntılarıyla doluyor... Perseid, yılın en popüler meteor yağmurlarından biri... Yoğunluğu, 12 Ağustos’u 13’üne bağlayan gece yarısı, saatte 100-120 meteor görülebilecek seviyeye gelecek... Bu etkileyici gökyüzü şölenini gözlemlemek isteyenler için bir rehber hazırladık.

İşte yeni koronavirüs dalgasından en çok etkilenecek grup

İşte yeni koronavirüs dalgasından en çok etkilenecek grup

Türkiye'de son 24 saatte 261 bin 198 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 161 kişinin testi pozitif çıktı, 60 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 5 bin 463 oldu. salgında son durumu değerlendiren Prof. Dr. Eksal Kargı, kentte günlük 85'leri bulan koronavirüs vaka sayılarında, artış eğiliminin devam ettiğini belirterek, covid servisleri ve polikliniklerinde de yoğunluğun arttığını söyledi. Prof. Dr. Kargı, yeni dalganın aşı olmayanların dalgası olacağını ve en çok aşı olmayanların etkilenmesinin beklendiğini söyledi.

30.07.2021Gündem
Bugünden itibaren etkili olacak Sıcaklık, ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak

Bugünden itibaren etkili olacak! Sıcaklık, ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak

Antalya'da bugünden itibaren etkili olacak yüksek sıcaklıkla hava sıcaklığının, temmuz ayı ortalamasının 9 derece üzerine çıkması bekleniyor. Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Acar, sıcaklıkların pik yaptığı dönemlerde saat 11.00 ile 16.00 arasında özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin sıcak çarpmasına karşı daha dikkatli olmaları gerekmektedir" dedi. Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bugünden itibaren hava sıcaklıklarının 4-8 derece artacağını duyurmuştu.

27.07.2021Gündem
Türk hekim gitti, gördü New York iki dozla başardı

Türk hekim gitti, gördü! New York iki dozla başardı

Hematolojide Türkiye’nin en önemli isimlerinden Prof. Dr. Mustafa Çetiner, bir süre kaldığı ABD’den önceki gün döndü. Çetiner, New York’un virüsle mücadelesini Hürriyet’e anlattı...

27.07.2021Gündem
Diyarbakırda risk haritası kırmızıya döndü Uzmandan kritik uyarı...

Diyarbakır'da risk haritası kırmızıya döndü! Uzmandan kritik uyarı...

Aşılama oranının düşük olması nedeniyle vaka sayılarının arttığı, maske ve sosyal mesafenin yeterince uygulanmadığı Diyarbakır'da, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında kentin risk haritası kırmızıya döndü. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi, İç Hastalıklar ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, "Pandemiye karşı mücadelede en önemli aracımız, aşı. Aşı candır, hayat kurtarır. Aşı olmayanlar mutlaka aşılamalarını yapsınlar" dedi.

23.07.2021Gündem
Demir çelik sektöründe ihracatçılar eylülü kapattı

Demir çelik sektöründe ihracatçılar "eylül"ü kapattı

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, dünya genelinde yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında aşılama oranlarının artmasıyla sektörün hareketlendiğini belirterek, "Şimdi aldığımız siparişler için yaklaşık 3 ay sonrasına termin verebiliyoruz. Eylül ayı için ihracat satışlarımızı yapmış durumdayız" dedi.

23.07.2021Ekonomi
Yazın tadı, tatilin adı Bodrum Bodrum

Yazın tadı, tatilin adı Bodrum Bodrum

1 Temmuz’daki normalleşme sürecinden itibaren Bodrum’da nüfus artışı hızlandı. Bayram tatiliyle ise pik yaptı. Ancak bu kalabalığa rağmen Bodrum hâlâ Bodrum... Bilmediğiniz bir yola saptığınızda karşınıza çıkan şahane ve sakin koylarla size sürprizler yapıyor. Tavsiyem burada güne erken başlamanız. Bence tadını çıkarmanız gereken iki an var çünkü: Gün doğumu ve gün batımı...

21.07.2021Gündem
İşte o zaman önünü kesebiliriz... Dördüncü dalga geliyor mu | Yeniden kapanma olur mu

'İşte o zaman önünü kesebiliriz...' Dördüncü dalga geliyor mu? | Yeniden kapanma olur mu?

Aşılama oranlarının hızla artması ve normalleşme adımları ile birlikte pek çok kişi pandeminin artık biteceğine dair ümitli. Ancak hala aşılanmayan, sırası geldiği halde aşı olmayan kişi sayısı da oldukça fazla. Öte yandan delta varyantının tüm dünyada vakaları tırmandırdığı da bir gerçek. Peki 4'üncü dalga gelecek mi? Aşı oranımız bizi dalgalardan korur mu?

19.07.2021Gündem
Briç nedir ve nasıl oynanır Briç oyunu kuralları ve kart sayısı

Briç nedir ve nasıl oynanır? Briç oyunu kuralları ve kart sayısı

Her evde bulunabilecek olan iskambil kartları ile pek çok farklı oyunun oynandığını belirtmek doğru olacaktır. İskambil kartlarıyla beraber ortam ve zaman fark etmeksizin kolayca oynanacak birden fazla oyun vardır. Bunlar içerisinde de briç oyunu yer almaktadır. Peki, briç nedir ve nasıl oynanır? Briç oyunu kuralları nedir? Briç oyunu kart sayısı kaçtır? İşte ayrıntılar.

19.07.2021Araştırma
Son dakika: Yağışlı hava ne zaman gelecek Müjdeyi Prof. Dr. Orhan Şen verdi...

Son dakika: Yağışlı hava ne zaman gelecek? Müjdeyi Prof. Dr. Orhan Şen verdi...

Son günlerde özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde etkili olan sıcak hava vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Önümüzdeki günler için hava durumu uyarısında bulunan CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise, ‘Çarşamba akşamından itibaren Marmara ve Karadeniz bölgelerine yağış geliyor.’ dedi.

18.07.2021Gündem
Bayramda sıcaklık pik yapacak

Bayramda sıcaklık pik yapacak

İSTANBUL Aydın Üniversitesi (İAÜ) Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, Türkiye’nin Muson uzantılı Basra alçak basıncının etkisi altında olduğuna dikkat çekti.

18.07.2021Gündem
Son dakika hava durumu: Bayramda hava nasıl olacak Peş peşe uyarılar: Bu saatlere dikkat

Son dakika hava durumu: Bayramda hava nasıl olacak? Peş peşe uyarılar: Bu saatlere dikkat

Meteoroloji'nin son raporuna göre önümüzdeki 4 gün aşırı sıcaklar etkili olacak. Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, "Sıcaklıklar ülke genelinde 3-4 derece artacak ama özellikle nemin yüksek olduğu illerde hissedilen sıcaklık 40 dereceyi geçecek. Özellikle 10.00 ile 17.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın" dedi. Canlı yayınında açıklamalarda bulunan CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise "Aşırı sıcak hava dalgası da doğal afet sayılıyor. Çok dikkat etmemiz lazım. Dünyada bu aşırı sıcaklardan beyin kanamalarından ölenlerin sayısı çok artmaya başladı" uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı için hava durumu raporu yayımladı.

17.07.2021Gündem
Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Türkiye'de aşılama oranının en düşük olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde koronavirüs vakalarında artış beklediğini söyledi. Prof. Dr. Şenyiğit, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bayramdan 10-15 gün sonra ciddi anlamda bir pik bekliyorum. Bakıyorum herkes maskesiz dolaşıyor. Kimsenin mesafeye dikkat ettiği yok. Eğer böyle giderse korkarım ki Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde ciddi anlamda kısıtlamalar gelecektir" dedi.

17.07.2021Haber
Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı Kurban Bayramından sonra...

Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı! Kurban Bayramı'ndan sonra...

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Türkiye'de aşılama oranının en düşük olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde koronavirüs vakalarında artış beklediğini söyledi. Prof. Dr. Şenyiğit, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bayramdan 10-15 gün sonra ciddi anlamda bir pik bekliyorum. Bakıyorum herkes maskesiz dolaşıyor. Kimsenin mesafeye dikkat ettiği yok. Eğer böyle giderse korkarım ki Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde ciddi anlamda kısıtlamalar gelecektir" dedi.

17.07.2021Gündem
DHMİ Avrupa birincisi oldu

DHMİ Avrupa birincisi oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, DHMİ Hava Trafik Kontrol Merkezi'nin yılın ilk 6 ayında uçuş trafiği yönetiminde Avrupa'nın diğer büyük merkezlerini geride bırakarak birinci sırada yer aldığını bildirdi.

11.07.2021Ekonomi
Onur Büyüktopçu konuştu I Kiralık Aşk itirafları I Sezen Aksu sorusu I Yolun Ortasından Sesleniyorum

Onur Büyüktopçu konuştu I Kiralık Aşk itirafları I Sezen Aksu sorusu I Yolun Ortasından Sesleniyorum

Oyuncu ve sunucu Onur Büyüktopçu hurriyet.com.tr'de Ferit Ömeroğlu'nun konuğu oldu. Kiralık Aşk'ta oynadığı Koray karakteri ile pik yapan oyuncu, "Kiralık Aşk'tan sonra çok kopyamız yapıldı. Bunu herkes biliyor. Koriş de aynı. Hep bir koriş koymaya çalıştılar. Her işte" yanıtını verdi. İşte o anlar...

27.06.2021Life Style
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuzdan çocuklar için aşı sözleri

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz'dan çocuklar için aşı sözleri!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 18 yaşından gün almış tüm kişilerin aşılamalarına başlanacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, çocuk ve genç erişkinleri aşılayan ülkelerdeki sonuçların izlendiğini belirterek bu gruplarda belki aşı dozlarının azaltılabileceğini veya iki doz olacaksa da aradaki sürenin uzatılabileceğini belirtti. Prof. Dr. Yavuz, İngiltere'de aşılamaların yüksek düzeyde olmasına rağmen Delta varyantının baskın hale gelmesinin asıl nedeninin ise aşılanmayan grup olduğuna işaret ederek "İkinci önemli neden de İngiltere'de (erişkinlerde) ilk dozun üzerinden 3 ay geçtikten sonra ikinci dozu yaptılar. Erişkinlerde tek doz aşı, varyantlara karşı yeterince etkili değil maalesef" diye konuştu.

25.06.2021Gündem
Delta varyantı virüsün çıktığı ilk güne göre yüzde 100 daha bulaşıcı

'Delta varyantı virüsün çıktığı ilk güne göre yüzde 100 daha bulaşıcı'

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, 'Delta' mutasyonunun tehlikesine değinerek, "'Delta' varyantının, İngiliz mutasyonu olan 'Alfa'dan yüzde 64 daha bulaşıcı olduğu gösterilmiş. Bu varyant, virüsün ilk çıktığı güne göre yüzde 100 daha bulaşıcı. Ayrıca bu virüs nedeniyle kangren olaylarının arttığına yönelik veriler de var" dedi.

23.06.2021Gündem
Sihirli Annemin Tuğçesi Damla Ersubaşı: İlk kez böyle seviyorum

Sihirli Annem'in Tuğçe'si Damla Ersubaşı: İlk kez böyle seviyorum

Sihirli Annem'in Tuğçe karakteri ile tanınan oyuncu Damla Ersubaşı hurriyet.com.tr'de Ferit Ömeroğlu'nun konuğu oldu. 2 çocuk annesi Ersubaşı, hakkında merak edilenleri yanıtladı. Annelikten aşk hayatına ve oyunculuğa kadar çarpıcı itiraflarda bulundu.

22.06.2021Magazin
Son dakika: Bilim Kurulu Üyesi Yavuzdan Delta varyantı uyarısı... Koronavirüs salgınında Temmuz ayına dikkat çekti

Son dakika: Bilim Kurulu Üyesi Yavuz'dan Delta varyantı uyarısı... Koronavirüs salgınında Temmuz ayına dikkat çekti

Türkiye'de son 24 saatte 221 bin 52 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 294 kişinin testi pozitif çıktı, 51 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Delta varyantına karşı, “Rusya’da bu varyanta bağlı yeni bir pik yaşanıyor. Ülkemizde nüfusun yüzde 70’inde iki doz aşılar tamamlanmadan toplumda bu kadar rahatlama olmasını riskli buluyorum. Ekim ayında rahat etmek istiyorsak Temmuz ve Ağustos'u çok temkinli geçirmemiz gerekiyor” diyerek, uyardı.

22.06.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Yavuzdan Delta varyantı uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz'dan Delta varyantı uyarısı

Türkiye'de son 24 saatte 221 bin 52 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 294 kişinin testi pozitif çıktı, 51 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Delta varyantına karşı, “Rusya’da bu varyanta bağlı yeni bir pik yaşanıyor. Ülkemizde nüfusun yüzde 70’inde iki doz aşılar tamamlanmadan toplumda bu kadar rahatlama olmasını riskli buluyorum. Ekim ayında rahat etmek istiyorsak Temmuz ve Ağustos'u çok temkinli geçirmemiz gerekiyor” diyerek, uyardı.

22.06.2021Haber
Son dakika... Vatandaş sıraya giriyor Kiralık ev bulmak zorlaştı

Son dakika... Vatandaş sıraya giriyor! Kiralık ev bulmak zorlaştı

Emlak ofisleri son aylarda kimi ilçelerde kiralık ev talebine yanıt vermekte zorlanıyor. “Konut sektörü ciddi bir darboğazda” diyen sektör temsilcileri, “Kiralık ev piyasada çok az. En büyük sorun da İstanbul’da. Ev arayanlar emlak ofislerine isimlerini yazdırıp sıraya giriyor. Kiralar bir sene öncesine göre çok daha yüksek” ifadelerini kullanıyor.

21.06.2021Ekonomi
Vanda sırası gelene randevusuz aşı uygulaması başlatıldı

Van'da sırası gelene randevusuz aşı uygulaması başlatıldı

Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Covid-19 ile mücadele çalışmaları kapsamında sırası gelen vatandaşlara randevusuz aşı uygulaması başladı. Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ahmet Şen, "Özellikle pandeminin yeniden pik yapmaması için herkesi aşı yönünde duyarlı olmaya devet ediyoruz" dedi.

15.06.2021Gündem
Çelik Nedir, Neyden Oluşur Çelik Malzemeleri Ve Özellikleri..

Çelik Nedir, Neyden Oluşur? Çelik Malzemeleri Ve Özellikleri..

Yaşamın pek çok alanında kullanılan çelik oldukça değerli bir malzemedir. Fakat çoğu kişi hayatımızın bu denli içerisinde olan çeliğin nasıl meydana geldiğini bilmiyor. Sizlere çelik elementinin nasıl oluştuğu, özellikleri ve türleri hakkında bilgiler derledik.

9.06.2021Araştırma
Kısıtlamalar tamamen ne zaman kalkar sorusuna Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turandan yanıt

'Kısıtlamalar tamamen ne zaman kalkar?' sorusuna Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan'dan yanıt

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, kısıtlamaların tamamen kaldırılmasının etkin aşılamaya bağlı olduğunu söyledi. Turan, "Şu an pek çok kısıtlama ortadan kalktı. Kısıtlamaların tamamen kaldırılması, eş zamanlı aşılama sürecinin devam etmesiyle de ilişkili. Etkin aşılama yapılırsa yaz sonunda yani eylül ayında ortaya çıkma ihtimali olabilecek hasta sayısı artışının önüne geçilmiş olunur" dedi.

9.06.2021Gündem
Böyle bir vaka görmedik. Mete Alp Eskalan, tıp literatürüne geçecek

'Böyle bir vaka görmedik. Mete Alp Eskalan, tıp literatürüne geçecek'

İstanbul'da 8'nci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Mete Alp Eskalan yakalandığı koronavirüs nedeniyle daha önce rahatsızlığı olmamasına rağmen diyabet atağı geçirdi. Kanındaki yağ (lipit) oranı en fazla 150 civarında olması gerekirken 100 kat artarak 15 bine çıktı. 18 gün süren yaşam mücadelesi veren Alp, bundan sonraki hayatını diyabet hastası olarak sürdürecek. Tıp literatürüne geçecek olan Alp'in tedavisini yürüten Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Fatih Varol, "Literatürde bu kadar yüksek bildirilmiş lipit değerlerine rastlamadık. Son dönemde gördüğümüz en ilginç vakalardan biriydi. O nedenle Alp'in durumunu literatürde paylaşmayı düşünüyoruz" dedi.

25.05.2021Gündem
Güneydoğunun ilk Post ve long kovid polikliniği açıldı

Güneydoğu'nun ilk 'Post ve long kovid' polikliniği açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk 'post ve long kovid' polikliniği Diyarbakır'da açıldı. Diyarbakır'da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koronavirüsü atlatan kişilerin şikayetleri için 'post ve long kovid' polikliniği oluşturuldu. Polikliniğe açılışı yapıldığı gün 3 hasta başvurdu. Başhekim Dr. Muhammed Asena, "Koronavirüs sonrası semptomlarla hastanemize başvuran bu poliklinikte karşılanacak. Gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra ilgili branşlara yönlendirilecekler. Bu önemli bir ihtiyaçtı, bölgede, hastanemizde ve ilimizde ilk olma özelliği taşıyor" dedi.

21.05.2021Haber

Yazar Sonuçları

Dikkat, salgında ölüm sayıları sonbahardaki ikinci dalganın üzerine çıktı

Koronavirüs salgınının 2020 mart ayında patlak vermesinden sonra geçen bir buçuk yıl içinde pandeminin ülkemizdeki seyrini bu köşede grafiklerin de yardımıyla belli aralıklarla değerlendirmeye çalıştım. Buna karşılık, geçen mart ve nisan aylarında yaşanan üçüncü dalganın mayıs ayından itibaren sönümlenmeye başlaması ve aşılamanın hız kazanması sonucu salgının gidişatını geride bıraktığımız yaz aylarında kısmen uzaktan izledim.

9.09.2021

Çocuğumun penisi eğri mi?

Anne ve babalar için çocuklarının sağlığı her şeyden önce gelir. Erkek çocuklarında penis gelişimi ise maalesef ki farkındalığımızın biraz düşük olduğu bir konu başlığı. Bildirilen vakalara göre toplumumuzda doğumsal penis eğriliğinin görülme sıklığı % 8-10 düzeylerinde seyrediyor. Ama aslında bu sayılar net tabloyu yansıtmıyor. Penis eğriliği anomalisinin gerçek görülme sıklığının çok daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

4.09.2021

Sağlık Bakanı Hürriyet'e açıkladı... Aşı olmayana sinemada, tiyatroda yolculukta PCR testi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya koronavirüs vakalarındaki artışı, aşı olmayanlara kısıtlama getirilip getirilmeyeceğini sordum. “Yan yana oturulacak yerlerde aşı olmayanlardan PCR testi istenebileceğini” açıkladı. Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirlerarası otobüse bineceğim diyorsanız... Aynı zamanda aşınızı da yaptırmadıysanız, PCR testi yaptıracaksınız...

5.08.2021

Okula gitmemelerine kesinlikle razı değilim

SADECE Türkiye’de değil bütün dünyadaki aşı karşıtlığı söylemlerini, gösterilerini yakından takip ediyorum.

27.07.2021

Aşıda 3. doz tartışmasında son nokta

‘3. doz gerekli mi değil mi?’ tartışmasına Dünya Sağlık Örgütü de katıldı: ‘3. doz için daha fazla veriye ihtiyaç var’ açıklaması kafaları karıştırdı. Zira, Türkiye’de 3. doz aşılamalar halihazırda devam ediyor.

12.07.2021

Yüzde 110’luk artış trafiği kilitledi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ydı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluşup sohbet ettik.

3.07.2021

Yüzde 100 şampiyon farkı

Anadolu Efes Avrupa şampiyonluğunu rehavetinde olmayınca, Fenerbahçe de sezon içerisinde olmadığı kadar enerjik ve kazanma isteklisi olunca annemizin iginin final serisinin ilk maçında çok zevkli bir basketbol çıktı ortaya.

4.06.2021

Velilerin gözü kulağı MEB’den gelecek haberde

Okulların ne zaman kapanacağı belli; 2 Temmuz’da. Ne zaman yüz yüze telafiye başlanacağı ise muamma. Kapanmasına 30 gün var. Birçok veli, eğitimciler-doktorlar bu son 30 günde çocukların okula dönmesinden yana. ‘Artık açın, yoksa sorun telafi edilemeyecek noktaya gidiyor’ diyorlar. İşte görüşler...

31.05.2021

Bursa’da 250 vaka 4 ölü...

Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi… Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde düzenli olarak yayımladığı, 100 bin kişide görülen COVID-19 vaka sayısında Bursa, bölge ortalamasının gerisinde kalmıştır...

30.05.2021