ANKARA HABERLERİ

Dördüncü piki beklemiyoruz

Hürriyet Haber
06.04.2021 - 00:59 |Son Güncelleme :

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüste şu an 3'üncü pikin yaşandığını belirterek, "Mart-nisan gibi 3'üncü piki yaşayacağımızı düşünüyorduk, öyle oldu. Virüsün yapısı, bu kadar mutasyon geçirmesi ve aşılama programlarının hızlıca ilerlemesi neticesinde 4'üncü pikin olacağını düşünmüyorum" dedi.

Hürriyet Haber

Kendi hastanelerinde Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere mutasyonlarının görüldüğünü kaydeden Savaşçı, şunları söyledi:

Dördüncü piki beklemiyoruz

AŞIDAN SONRA DA KURALLARA UYALIM

"Yatırdığımız hastalarımızın yüzde 90’ı mutant virüslü hastalarımız. Bu mutasyonların, kişilerin kliniği üzerinde herhangi bir negatif etkisi yok; ancak aşının koruyuculuğu üzerinde etkisi olabilir. Dolayısıyla kişiler aşı olduktan sonra bile kurallara uymak zorunda. Mutasyonlar ülkemizde genel olarak vaka artışına neden oldu. 2-3 aylık bir disiplin altında kurallara uyarsak, rehavete kapılmazsak, aşılama da haziran ayına kadar bu hızla devam ederse zaten toplumsal bağışıklığı elde edeceğiz."

BU YIL İFTARDA BULUŞMAYALIM

Ramazan ayında vatandaşların aşı randevularını oruç durumlarına göre ayarlayabileceğini belirten Savaşçı, şu uyarılarda bulundu: “Böylelikle aşıyı da aksatmamış oluruz. Halkımızın dikkat etmesi gereken en önemli husus, ev içinde, aileler arasında iftarlaşmaları devam ettirmemeleri. Buna dikkat edilmezse vakalar artışa geçecektir. Akraba da olsa, komşu da olsa bu yıl iftar programları yapmayalım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dördüncü piki beklemiyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2021 tarihinde saat 00 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dördüncü piki beklemiyoruz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:23
 • Güneş
  05:55
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  21:05
Sayfa Başı