Son dakika: Cumhur İttifakı İBB Başkan adayı Murat Kurum: 650 bin konutu milletimizin desteğiyle dönüştüreceğiz

Güncelleme Tarihi:

Son dakika: Cumhur İttifakı İBB Başkan adayı Murat Kurum: 650 bin konutu milletimizin desteğiyle dönüştüreceğiz
Oluşturulma Tarihi: Şubat 29, 2024 21:11

Son dakika haberine göre; Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. "Halk sorun çözecek başkanı bekliyor. İstanbullular sabırsızlıkla 31 Mart'ın gelmesini bekliyor" diyen Murat Kurum, "31 Mart İstanbul için Türkiye Yüzyılı'nda bir kader seçimi olacak. Yerel seçim hizmet seçimidir. 650 bin konutu milletimizin desteğiyle dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı. Kurum ayrıca, "İBB yönetimi yaptığımız işleri kendileri yapmış gibi gösteriyor. Bizim parasını ödediğimiz yerler için 'biz yaptık' diyorlar. İBB yönetiminin sıfırdan yaptığı hiçbir metro hattı yok" açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

Murat Kurum’un TRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

Gittiğimiz her yerde milletimizin taleplerini dinledik. Coşkuyla karşılaştık, gün geçtikçe bu coşku artıyor. Halk sorun çözecek başkanı bekliyor. İstanbullular sabırsızlıkla 31 Mart'ın gelmesini bekliyor. Vatandaşlarımız da usanmışlık ve bıkmışlık var. 5 yıllık kırgınlık, üzgünlük artık bir umuda dönmüş. Huzurlu bir İstanbul istiyorlar. En çok şikayet ulaşımla ilgili geliyor. Gerçekten ulaşım artık içinden çıkılamaz bir hale geldi.

"NİSAN GELECEK YÜZLER GÜLECEK DİYORUZ"

İnsanlar da deprem endişesi de var. Olası depremle ilgili evlerinin yenilenmesini bekleyen vatandaşlar var 'Evimizi gelin dönüştürün' diye. Taksi konusunu duyuyoruz, kültür sanat alanında ihtiyaçları duyuyoruz. İnsanlar ilgi istiyor. İnsanların göz ardı edildiği bir yönetim anlayışı olduğunu 39 ilçesi de bunu söylüyor. Bizi düşünen odağında sadece İstanbul olan bir başkan adayı inşallah olacak. Nisan gelecek yüzler gülecek diyoruz.

Haberin Devamı

"VATANDAŞLARIMIZ BİZLERE TAKDİRİNİ SANDIKTA KULLANIYOR"

Yapmış olduğunuz işler sizin referansınız. Vatandaşımız bizlerle ilgili takdirini de sandıkta kullanıyor. İzmir'de, Elazığ'da, Malatya'da depremler oldu gittik. Mahallelerimizin dönüşümünü yapacağız dedik. Sokak sokak gezdik, günlerce oralarda kaldık. 6 ayda teslimler başladı. Elazığ'da verdiğimiz bu sözleri tuttuk. 6 Şubat'ta etkilenen illerden biri de Elazığ'dı. Bu konutlar sayesinde vefat, etkilenme az oldu. Muhalefet "parayı bulamazsınız, yapamazsınız, yetişemezsiniz" dedi. Kastamonu Bozkurt'ta meydana gelen sel felaketinin ardından çalışmalarımızı 1 yılda bitirdik.

"VATANDAŞLARIMIZ YAPTIĞIMIZ KONUTLARDA HUZURLA OTURUYOR"

Ülkemizin yaşadığı afetler sonrası konutları hızla tamamladık. İzmir Bayraklı'da deprem riskinin yüksek olduğu bir bölge. CHP'li bir ablamız 'Onlar söylüyor yapamıyor ama siz söylüyorsunuz ve yapıyorsunuz' dedi. Vatandaşlarımız bizim yaptığımız konutlarda huzurla oturuyor.

"VERDİĞİMİZ SÖZLERİ ZAMANINDA BİTİRDİK"

6 Şubat depremlerinde vatandaşlarımız gördü ki orada onlar için çabalayan ama onlar için mücadele eden birileri var. 3 ayda 11 ile gittim, hasar gören ilçelere gittim. Üzüldük, ağladık ama o konutlarımızın temeli atıldığındaki gülümsemesini görseniz. Mayıs seçimlerinde milletimiz yine eserden, eseri yapandan yana tavır gösterdi Cumhurbaşkanımıza devam dedi. Asrın felaketinde sözünü tutmuş biri olarak İstanbulluların karşısındayız. Verdiğimiz sözleri zamanında bitirdik. İstanbul'a da bu birikimle, tecrübeyle geliyoruz.

Haberin Devamı

"DEPREM KONUSUNU MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ OLARAK GÖRÜYORUZ"

Bakanlığım döneminde 81 ilin her köşesine eser ve hizmet götürdük. 81 ilde izi olarak bir olarak konuşuyorum. 81 ilde izimiz var. İstanbul'da 39 ilçede binlerce konutun dönüşümü bizim bakanlığımız döneminde başladı. Türkiye'de 2 milyondan fazla konutun da dönüşümünü gerçekleştirdik. İstanbul'da 650 binin konutunun dönüşümünü yapmak zorundayız. İstanbul'da deprem konusunu milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz. Milletimiz bizi biliyor, yarı zamanlı belediyecilik yapmayız.

"650 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

Bu seçim bizim kader seçimimiz.31 Mart İstanbul için Türkiye Yüzyılı'nda bir kader seçimi olacak. İstanbul'un deprem riskinin ortadan kaldırılacağına dair irade koyacağımız bir seçim. Yerel seçim hizmet seçimidir. 650 bin konutu milletimizin desteğiyle dönüştüreceğiz. İstanbul'un kaynağını doğru kullanırsanız her yere yeter. 1 Nisan sabahı da şantiyede olacağız.

Haberin Devamı

"MEVCUT İBB YÖNETİMİNİN İSTANBUL GİBİ BİR DERDİ YOK"

İstanbul'un başkanı İstanbul bu haldeyken tatil yapamaz. İstanbulla, İstanbul'un sorunlarıyla ilgilenmek zorundayız. Bizim ailemiz 16 milyon İstanbullu oldu. Şu anki belediye başkanı toplam 8 kilometre metro yapmış. İstanbul'un meselelerini konuştuğunu görüyor musunuz? CHP Kongresi'nde nasıl eşbaşkan olurum, Kemal Kılıçdaroğlu'nu nasıl hançerlerim, delegelerle nasıl başkanlığı alırım. Bunu kendi büyüklerimiz dediği kişiler söylüyor. Benimle proje konuşamaz. Sen büyükşehir belediye başkanı olacaksın. Metroları su basacak, yürüyen merdiven çalışmayacak böyle belediye başkanlığı olmaz. Mevcut İBB yönetiminin İstanbul gibi bir derdi yok.

Haberin Devamı

"ULAŞIM AĞIMIZI ARTIRMAK ZORUNDAYIZ"

Toplu ulaşımdaki ağımızı artırmak zorundayız. Biz uğraştıran değil ulaştıran İstanbul olsun diyoruz. Yeni raylı sistemler ve kara yollarıyla kente nefes aldıracağız. İstanbullunun 288 saati trafikte yok oluyor. Biz yüzde 47 yoğunlukla vermişiz. Şimdiki trafik yoğunluğu yüzde 64 olmuş, pik saatlerde 90'lara çıkıyor. 8 kilometre metro yapmışlar. İBB yönetimi yaptığımız işleri kendileri yapmış gibi gösteriyor. Bizim parasını ödediğimiz yerleri "biz yaptık" diyorlar. İBB yönetiminin sıfırdan yaptığı hiçbir metro hattı yok.

"RAYLI SİSTEMİ 650 KİLOMETREYE TAŞIYACAĞIZ" 

Kara yolu tünelleri ve raylı sistemlerle trafiğin yükünü alacağız. Raylı sistemi 650 kilometreye taşıyacağız. İstanbul'un trafiği yüzde 25 azalacak. İstanbul'un lojistiğini şehre yük getirmeden kent dışına alacağız. Elektrikli motosikletleri de yaygınlaştıracağız. 619 bin motosiklet kullanıcımız yapacağımız yollarla huzurla seyahatini yapabilecek. Biz motosikleti ve bisikleti teşvik etmek istiyoruz. Şehrin bir düzeni olacak. 39 ilçemizde 250 bin otopark hedefimiz var. Göreve gelir gelmez İSPARK ücretlerine yüzde 25 indirim yapacağız. Göreve geldiğimizde ilk yarım saatlik park da ücretsiz olacak. İstanbul bir dünya başkenti. Bizim dönemimizde İstanbul'da yaşamak bir ayrıcalık olacak.

Haberin Devamı

"MERKEZİ TAKSİ SİSTEMİ OLACAK"

Merkezi taksi sistemi olacak. Vatandaş hizmet almak istediğinde bu sisteme girip taksi çağıracak. Maksimum 6 ayda İstanbul'da taksi sorununu tamamen ortadan kaldıracağız. Yeni plakalar için ihale yapıp taksi sorununu tamamen çözeceğiz. Deniz ulaşımını 2 kat artıracağız. Bugün deniz ulaşımı, afet esnasında da ihtiyaç duyduğumuz bir alt yapı. Şehre huzur ve güven gelecek. Scooter park alanları yapacağız.

İstanbul'da "engelleniyoruz" bahanesini 5 yıldır duyuyoruz. 2,33 milyar eurodan 4,19 milyar euroya çıkmış borcu. Borcu 2 kat artmış bir belediyeden bahsediyoruz. İBB yönetimi 1 metreküp bile yeni su kaynağı getiremedi. Bugün vatandaşımız diyor ki: Bunlar bizi susuz bırakacaklar. Yeşil alan yapmadınız ne yaptınız. Başardık diyorlar neyi başardınız. İstanbul'u mahvetmeyi başardınız. 12 kat parası artmasına rağmen borcu düşmemiş 2 kat artmış. Şehrin kaynağı 2 katına çıkmasına rağmen hizmetler hep geri kaldı.

"BİZ HAKSIZ YERE KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMAYACAĞIZ"

2019'da 78 bin 934 İBB personel sayısıyla devretmişiz. 2024'de 92 bin 176 olmuş. İşe giriş 46 bin 967, işten çıkış 33 bin 725. Biz haksız yere kimseyi işten çıkarmayacağız ve haksız yere atılanları işe geri alacağız. İBB niye iş yapamıyor, İBB iştirakleri neden zarar ediyor zaten bu rakamlarla neden böyle olduğu ortada.

İstanbul 5 yılda çok şey kaybetti. Biz sevgi, çalışma vadediyoruz. Biz 31 Mart'ta İstanbul özgürlüğüne kavuşacak diyoruz. Biz bunları geçmişte yaptık, çalışmalarımız bizim referansımız. 22 yıldır onun için iktidardayız. Bu milletin her bir ferdini ayırt etmeden çalışıyoruz.

"BİZİM ALNIMIZ AK"

Biz algı oyunlarıyla İstanbulluların aklını çelsek diye uğraşıyorlar. Muhalif medya da bizim işlerimizi karalamak için her şeyi yapıyorlar. Medya kuruluşlarının İstanbul'un sorunlarına ilişkin bir tane konuları yok. Bizim alnımız ak, hesap veremeyeceğimiz bir tek iş yok. Biz  projelerimiz, hayallerimizi anlatacağız. İnşallah 31 Mart'ta zaferimizi kazanacağız, 1 Nisan itibarıyla biz işlerimize başlayacağız.

Bir asırda 130 bin canımızı kaybettik diyoruz, asrın felaketinde 53 bin canımızı kaybettik diyoruz. Ordan cımbızlayarak 6 Şubat depremlerinde 130 bin kişi vefat etti diyerek algı yapıyorlar. 6 Şubat üzerinden sözlerimizi çarpıtarak karalama yapmak istediler.  Biz anketlerde 1,5-2 puan öne geçtik. Karşı tarafta onun telaşı var. Telaşla, algıyla harekete geçiyorlar. Şuan belediyenin kasasını boşaltıyorlar.

"BİZİ İLGİLENDİREN İSTANBUL'UN GELECEĞİ"

Özgür bey öncelikle özgür değil. CHP Genel Başkanı eş başkan ne derse onu yürüten bir başkan konumunda. Kim, kiminle ne ittifak yaparsa yapsın bizi ilgilendirmiyor. Bizi İstanbullu, İstanbulluların sorunları, İstanbul'un geleceği ilgilendiriyor. Bunların ittifaklarının ne olduğunu milletimiz biliyor, sandıkta da cevabını veriyor. Biz İstanbullunun hizmet yolundan bir an olsun ayrılmayacağız.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!