Prof. Dr. Tükek: 3’üncü pik başladı

Güncelleme Tarihi:

Prof. Dr. Tükek: 3’üncü pik başladı
Oluşturulma Tarihi: Mart 16, 2021 07:00

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, artan vaka sayılarına dikkat çekti ve “Üçüncü pik başladı ama riskli grup aşılamaları büyük ölçüde tamamlandığı için büyük bir kayıp yaşanmayacağını umut ediyorum” dedi.

Haberin Devamı

Koronavirüs salgınının Türkiye'de başlamasından birkaç ay sonra ilk kez İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde açılan COVID İzlem Merkezi'nde şimdiye dek 4 bine yakın hasta takip edildi. Dekan Prof. Dr. Tufan Tükek, bu hastalarda başlarda hastalık sonrası uzamış şikâyetler arasında ishal gibi bulguların başı çektiğini, ancak ikinci dalgadan sonra bunların yerini unutkanlık ve saç dökülmesi gibi belirtilerin aldığını vurguladı. İlk dönemde daha çok yaşlı popülasyondan kayıplar yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Tükek, ikinci dalgada genç nüfustan ölümlerin daha sık görüldüğünü vurguladı ve şunları söyledi:

YOĞUN BAKIM DOLMADAN...

“Şimdi üçüncü pikin arifesindeyiz, hatta üçüncü pik başladı. İl bazında alınacak tedbirlere bu anlamda çok güveniyorum. Yoğun bakım hasta sayısı artmadan, hemen o anda müdahale edilirse, böyle bir intiba ediniyorum, ikinci dalgada gördüğünüz ölüm ya da yoğun bakım sayılarına ulaşmadan bu dalgayı atlatabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca 10 milyona yakın aşılama yapıldı. Daha çok risk grupları aşılandı. Üçüncü dalgada bu gruptan ölüm oranlarının daha düşük olacağını bekliyorum. Bu durumu ne değiştirir? Aşıdan kaçabilecek bir mutasyon. Bu mutasyonların bir kısmının aşılara karşı direnç oluşturma ihtimali var tabii. Bunu da yaşayarak göreceğiz.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!