EKSTRA
MENÜ

Otizm Belirtileri

Otizm Belirtileri haberleri sayfasında güncel ve son dakika Otizm Belirtileri hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 163 Otizm Belirtileri haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Otizm Belirtileri Haberleri

Aniden içimde bir şeyler koptu... 28 yaşında otizm teşhisi kondu, hayatı tamamen değişti…

'Aniden içimde bir şeyler koptu...' 28 yaşında otizm teşhisi kondu, hayatı tamamen değişti…

Otizm bireylere genelde bebek yaşta teşhis konsa dai bu her zaman mümkün olmuyor. Tıpkı muhabirlik yapan Rebecca Dingwell gibi… İşte 28 yaşına kadar otizmli olduğunu bilmeden yaşayan ve hayata ayak uydurmaya çalışan Dingwell’ın kendi kelimeleriyle hikayesi…

27.06.2021Dünya
Otizm nedir, nasıl anlaşılır Otizmin belirtileri

Otizm nedir, nasıl anlaşılır? Otizmin belirtileri

Çocuğun çevresiyle yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve takıntılı davranış biçimlerine sahip olması ile kendini belli eden otizm, en çok merak edilen hastalıklar arasında yer alıyor. Peki otizm nedir, belirtileri nelerdir? İşte otizm hakkında tüm merak edilenler.

2.04.2021Sağlık
Otizmli çocuklara uygun eğitim ve terapi desteği çok önemli

Otizmli çocuklara uygun eğitim ve terapi desteği çok önemli

Beyin gelişimi ve işleyişindeki farklılıktan kaynaklanan otizm spektrum bozukluğu, çocukluk döneminde ortaya çıkar. Belirtileri genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkan otizmin tedavisinde uygun eğitim ve terapiler kullanılır.

Atipik otizm nedir İşte atipik otizm belirtileri

Atipik otizm nedir? İşte atipik otizm belirtileri

Atipik otizmi diğer otizm türlerinden ayıran en önemli özellik erken tanı ve doğru tedavi yöntemleri ile bireylerin yaşadığı konuşma ve iletişim bozukluklarının düzeltilebiliyor olmasıdır. Atipik otizm sorunu yaşanan kişilerde iletişim kurmada güçlük, gelişimde bozukluklar, konuşmalarda tekrarlama, sosyalleşmede sorun yaşama gibi belirtiler bulunur. Peki, atipik otizm nedir? İşte atipik otizm belirtileri

14.01.2021Sağlık
Otizm nedir Otizm belirtileri neler Otizm Farkındalık Gününün anlam ve önemini anlatan mesajlar

Otizm nedir? Otizm belirtileri neler? Otizm Farkındalık Günü'nün anlam ve önemini anlatan mesajlar

Dünya Otizm Farkındalık Günü sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralarında sanat, siyaset ve spor dünyasından isimlerinde olduğu binlerce kişi başta sosyal medya olmak üzere çeşitli mecralarda Otizm Farkındalık Günü'nün anlam ve önemini anlatan mesajlar paylaşıyor. Peki, Otizm nedir? Otizm belirtileri neler? İşte Otizm ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtları ve sosyal medyada en çok beğeni alan Otizm Farkındalık Günü mesajları...

2.04.2020Gündem
Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Çocuğunuzda göz teması kuramama, sürekli ağlama ve bağırma gibi davranışlar varsa otizm ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Uzman Klinik Psikolog Pelin Özaydın, “Tanı konduktan sonra aile bireylerinde kendini suçlama duygusunu çok fazla görüyoruz. Oysa bu hastalıkta bir suçlu yoktur. Otizmli çocuğa hayatta tutunabileceği yollar açılmalıdır” dedi ve konuyla ilgili çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Otizm nedir Otizm Farkındalık Günü ne zaman

Otizm nedir? Otizm Farkındalık Günü ne zaman?

Doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan otizme karşı farkındalık son yıllarda dizi ve sinema projelerinin de katkısıyla arttı. Araştırmalar otizmin çocuk yetiştirme tarzı ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi olmadığını ortaya koymuştur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğu her toplumda, farklı coğrafyalarda, ve ailede görülebilmektedir. Peki, Otizm nedir? Otizm Farkındalık Günü ne zaman?

3.10.2019Sağlık
Otizm nedir Otizm ve savant sendromu arasındaki ilişki

Otizm nedir? Otizm ve savant sendromu arasındaki ilişki

Otizm ve savant sendromu bir dizi projesiyle yeniden gündeme geldi. Erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve nöro-gelişimsel bir bozukluk olan Otizm, beyin gelişimi ve işleyişindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Peki, otizm nedir? Otizm ve savant sendromu arasında nasıl bir ilişki var? İşte, otizm ve savant sendromuyla ilgili detaylı bilgi...

18.09.2019Sağlık
Otizm ne zaman farkedilir Otizmin belirtileri nelerdir

Otizm ne zaman farkedilir? Otizmin belirtileri nelerdir?

Otizm nedir? Otizm ne zaman fark edilir? Otizm tanısı nasıl koyulur? Çocuk - Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten otizm ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Otizm nedir Otizm anne karnında anlaşılır mı

Otizm nedir? Otizm anne karnında anlaşılır mı?

Otizm nedir, neden olur? Otizm anne karnında saptanabilir mi? Çocuk-Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, otizm belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Aile sesiyle otizm eğitimi

Aile sesiyle otizm eğitimi

Otizmli çocukların daha iyi eğitim alması için Türk girişimciler projelerini hayata geçiriyor. Can Yıldız ve Kağan Karadoğan tarafından kurulan Tolkido ile otizimli çocuklar günlük hayatta kullandıkları oyuncak, fotoğraf, eğitim materyali gibi nesneleri ailesinin veya eğiticisinin sesiyle tanıyarak zamanla tekrar etme alışkanlığı ediniyor.

4.04.2019Ekonomi
Otizmde erken müdahale önemli

Otizmde erken müdahale önemli

Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla açıklama yapan Uzman Klinik Psikolog Sümeyra Çelik, otizmde erken teşhis ve müdahalenin, çocuğun ileriki yaşlarında ciddi gelişim sorunları yaşamaması açısından önemli olduğunu dile getirdi.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’ne mavi ışıkla dikkat çekilecek  – Otizm nedir

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’ne mavi ışıkla dikkat çekilecek – Otizm nedir?

Bugün, Otizm Farkındalık Günü. Çeşitli etkinliklerle geçecek olan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) 2009 yılından beri Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD ) üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlatılacak, Peki, otizm nedir?

2.04.2019Gündem
Otizm belirtileri erken tanı ile tamamen düzelebilir mi

Otizm belirtileri erken tanı ile tamamen düzelebilir mi?

Beyin gelişimi ve işleyişindeki farklılıktan kaynaklanan Otizm Spektrum Bozukluğu, çocukluk döneminde ortaya çıkıyor. Dil, motor ve sosyal iletişim gelişiminde aksamaların görüldüğü otizmin başlangıcı, bebeklik çağında izlenebildiği gibi, normal gelişim gösteren çocuklarda da bir süre sonra meydana gelebiliyor. Ebeveynleri, çocuğun çevresi ile iletişimini takip etmeleri konusunda uyaran Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, erken tanı ve doğru tedaviler ile çocuktaki otizm belirtilerinin kısmen veya tamamen düzelebileceğini vurguluyor.

27.03.2019Sağlık
Otizm nasıl tedavi edilir Otizmli çocuk sahibi ebeveynlere öneriler

Otizm nasıl tedavi edilir? Otizmli çocuk sahibi ebeveynlere öneriler

2018 verilerine göre; dünya üzerinde 59 çocuktan birini etkileyen otizmden, ülkemizde 550.000’den fazla çocuğun etkilendiği düşünülüyor. Toplumsal farkındalık artıkça otizmle mücadelede özel eğitimin önemi de artıyor. Konuyla ilgili merak edilenleri Özel Eğitim Öğretmeni ve Aile Danışmanı Mine Ağır anlattı.

Otizm nedir Otizm tanısı nasıl konur

Otizm nedir? Otizm tanısı nasıl konur?

Otizm nedir? Otizm tanısı nasıl konur? Otizmin nedenleri nedir? Otizmli çocuklar neler yapabilir? Otizmli çocuklar neler yapamaz? Otizmli çocuklar nasıl eğitim almalı? Otizm belirtileri nelerdir? Otizm tedavisinde hangi yöntemler kullanılıyor? Otizmli çocuğu olan ailelere öneriler neler?

Otizm nedir ve nasıl anlaşılır Otizm belirtileri neler

Otizm nedir ve nasıl anlaşılır? Otizm belirtileri neler?

Otizm, doğuştan ortaya çıkan ve eğitim seviyesinin ve dozajının doğru ayarlanması halinde etkileri azaltılabilecek bir spektrum bozukluğudur. Otizm belirtileri ne kadar erken tespit edilirse eğitim süreci o kadar etki sağlayabilmektedir. Peki, otizm nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, otizm nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir sorusu hakkında merak edilen bazı bilgiler

2.08.2018Sağlık
Otizm nedir Otizm belirtileri neler

Otizm nedir? Otizm belirtileri neler?

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olan otizm, sosyal davranış bozuklukları, iletişim kurma güçlüğü ve tekrar edici hareketlerle seyreden bir bozukluk olarak biliniyor. Peki, otizm nedir? Otizm belirtileri neler?

22.07.2018Gündem
Otizm nedir

Otizm nedir?

Otizm nedir sorusu birçok kişi tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Otizm ilk belirtilerini bebeklik ya da çocukluk döneminde gösteren, ancak remisyon ya da relaps göstermeden düzenli seyir izleyen bir beyin gelişme bozukluğudur. İşte, Otizm hakkında bilinmeyenler.

16.04.2018Gündem
Otizme ışık tut

Otizme ışık tut

Bugün, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü... Her 68 çocukktan birinde görünen otizm nedir, tedavi yöntemleri nelerdir? Renkler Otizm Akademisi’nden Uzm. Psk. Sandra P. Denyas anlattı:

2.04.2016Sağlık
Çoğu aile çocuğunda otizm olduğunu anlayamıyor

Çoğu aile çocuğunda otizm olduğunu anlayamıyor

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmle ilgili ailelere önemli bilgiler…

Otizmi fark etmenin yolları

Otizmi fark etmenin yolları

Çocuklarda Otizm belirtileri ebeveynler tarafından daha çok ilk 2 yılda anlaşılır. Otizm her ne kadar doğuştan olsa da genellikle bebeklikte belirtileri anlamak zordur. Yaygın olarak düşünülenin aksine, çok az otistik sosyal olarak tamamen izoledir ve kendi dünyasında yaşar. Erken teşhis edilen ve yoğun tedavi gören bir otistik, başkalarıyla ilgilenebilir, iletişim kurabilir ve büyüdükçe kendine bakabilir.

11.01.2016Sağlık
Çocuk bekleyen anneler dikkat

Çocuk bekleyen anneler dikkat!

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, hamilelik döneminde alınan antidepresan ilaçların çocukların otistik olma riskinin iki katına çıktığını gösterdi.

15.12.2015Avrupa
Otizme dair bir eksik parça daha bulundu

Otizme dair bir eksik parça daha bulundu

Otizmle bağlantılı bir protein belirlendi. Fransız ve Amerikalı bilim adamlarının yaptığı ortak araştırma, beynin olgunlaşmasında rol oynayan bir proteinin yeterince salgılanamamasının otizme yol açabileceğini gösterdi.

4.08.2015Sağlık
Otistik bireyler ve yakınları farkındalık için açıklama yaptı

Otistik bireyler ve yakınları farkındalık için açıklama yaptı

Erken tanı ile özel eğitimin önemini anlatan Tohum Otizm Vakfı çocukların ailelerinden, eğitmenlerden, doktorlardan, sanatçılardan, iş insanlarından, politikacılardan, gazetecilerden ve konuya duyarlı herkesten ve her kurumdan bugün mavi giyerek ve mavi ışık yakarak otizm konusunda farkındalık projesine destek vermesini istiyor.

2.04.2015Sağlık
Otizmi fark edin

Otizmi fark edin!

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde konuyla ilgili bilinçlenelim.

Hiç mimik yapmıyorsa dikkat

Hiç mimik yapmıyorsa dikkat

Çocuğunuzda yaşıtlarından farklı davranışlar gözlüyorsanız bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenmeye başlamalısınız.

25.03.2013Sağlık
İyileşme bulguları var

İyileşme bulguları var

Geçtiğimiz günlerde otizmle uğraşam bilim adamları ve aileleri heyecanlandıran bir araştırma heyecan yarattı. “Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yayınlanan araştırma bir grup otizm tanısı alan hastanın ileriki yıllarda normalleştiğini ortaya koyuyordu. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Prof.Dr. Nahit Motavallı konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

20.02.2013Sağlık
Bir bakışta her şeyi kaydeden beyin

Bir bakışta her şeyi kaydeden beyin

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıza Ülker, Türkiye'de otizmin zihinsel bir engel olarak görüldüğünü, ancak bunun böyle olmadığını belirtti.

4.06.2012Gündem
Bir bakışta her şeyi kaydeden beyin

Bir bakışta her şeyi kaydeden beyin

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıza Ülker, Türkiye'de otizmin zihinsel bir engel olarak görüldüğünü, ancak bunun böyle olmadığını belirtti.

3.06.2012Sağlık
Erken doğum otizme sebep olabiliyor

Erken doğum otizme sebep olabiliyor

İşte, yapılan araştırmanın sonuçları...

Otizm belirtileri ve tedavisi...

Otizm belirtileri ve tedavisi...

Otistik bozukluğu olan çocuklarla iletişim kurmak oldukça güç, göz göze gelmek de buna dahil!

Otistik Çocuğa Teşhis Nasıl Konur

Otistik Çocuğa Teşhis Nasıl Konur?

Otizm, sosyal ilişki, iletişim ve yaratıcı etkinliklerdeki yetersizliği içeren bir durumdur.

Hido hayat veriyor

Hido hayat veriyor

Orlando’nun Lakers’ı 108-104 yendiği maçı yorumlayan Magic Johnson, "Lakerslı oyuncular Hido’nun ne kadar büyük olduğunu anlayamadılar" dedi.

10.06.2009Basketbol
Çocuğunuz birden konuşmamaya başlarsa

Çocuğunuz birden konuşmamaya başlarsa

Anne doktora büyük bir telaşla ilk başuruyu yaparken şöyle diyordu: "Oğlum önceleri gayet düzgün bir şekilde konuşurken, birkaç ay önce birdenbire konuşmamaya başladı." Acaba neden? Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun davranışları, hastalığını ele verir. Bir çocuk doktoru(*), 17 aylık bir çocuğun daha önce gayet güzel konuşurken, birdenbire konuşmamasının nedenlerini araştırıyor.

7.04.2006Spor
Einstein ve Newton otistikmiş

Einstein ve Newton otistikmiş

İngiliz profesör Simon Baron-Cohen’in iddiasına göre, matematik dahisi Einstein ve ünlü fizikçi Newton, bir tür otizm rahatsızlığı taşıyordu. İki bilim adamı da, öğrenme güçlüğüne neden olmayan “Asperger sendromu” olarak bilinen rahatsızlığın, “obsesif davranışlar”, “sosyal ilişki kurma güçlüğü” ve “iletişim problemi” gibi üç belirgin semptomunu taşıyordu.

2.05.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Okullarda psikolojik hizmetler kaldırılıyor mu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugüne kadar okullarda milyonlarca öğrenci ve veliye sağladığı ücretsiz psikolojik danışma hizmetini kaldıracağı iddia ediliyor. Eğer bu yönetmelik taslağı onaylanırsa, çocuklar ve veliler ortalama 200-300 TL arası ücret vererek psikolojik danışmanlık almak zorunda kalabilir!

5.06.2017
Otizmli çocuklar spor yapabilir mi

Otizmli çocuklar spor yapabilir mi?

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz ile sporun otizm üzerindeki etkilerini konuştuk.

27.05.2014

2 Nisan otizm farkındalık günü

Otizm nedir?
Sosyal ve itişim becerilerinin gelişimde ortaya çıkan bir farklılıktır. Bu farklılığa dil gelişiminde gerilik, öğrenme bozukluğu ve çeşitli duyu eşiği farklılıkları eşlik eder.

2.04.2014
Televizyon ve Çocuk

Televizyon ve Çocuk

Siz siz olun bu renkli, hareketli ve sesli dünyadan ne olur çocuklarınızı uzak tutun.

6.12.2010