EKSTRA
MENÜ

Engelli Çocuklar

Engelli Çocuklar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Engelli Çocuklar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.378 Engelli Çocuklar haberi bulunmuştur.

Engelli Çocuklar Haberleri

Masumiyet dizisi nerede çekiliyor Sakıp Sabancının yalısı Masumiyet dizisinde

Masumiyet dizisi nerede çekiliyor? Sakıp Sabancı'nın yalısı Masumiyet dizisinde

Masumiyet dizinin hikayesi kadar mekanları da dikkatleri üzerine çekti. Merhum işadamı Sakıp Sabancı’nın yaşadığı yalı, dizide Hülya Avşar’ın canlandıracağı karakterin evi olarak izleyicilerinkarşısına çıktı. Peki, Masumiyet dizisi nerede çekiliyor?

3.03.2021Televizyon
Kanlıkavak Parkı Nerede Kanlıkavak Parkı Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Kanlıkavak Parkı Nerede? Kanlıkavak Parkı Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Kanlıkavak Parkı; Eskişehirlilerin hafta sonu sakinliğin ve huzurun tadını çıkarmak istedikleri yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Sizin için Kanlıkavak Parkı nerede? Kanlıkavak Parkı tarihi, özellikleri ve hakkında bilgi şeklinde belirlenmiş konu başlıklarını detaylarıyla derledik.

24.02.2021Seyahat
İki El Bir Baş İçindir atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

İki El Bir Baş İçindir atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

İki el bir baş içindir atasözünün Türk Dil Kurumu'nca açıklamasına ve örnek cümle içerisindeki kullanımına dair tüm detayları derledik.

Esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere verilecek desteklerde başvurular bugün başlıyor.. İşte başvuru ekranı ve detaylar

Esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere verilecek desteklerde başvurular bugün başlıyor.. İşte başvuru ekranı ve detaylar

Esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere verilecek desteklerde başvurular bugün başlıyor. Bilindiği üzere, koronavirüs salgınının (COVID-19) ülkemiz ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır.

30.12.2020Ekonomi
Çocuklarla iletişimde aranızdaki ‘engelleri’ kaldırın

Çocuklarla iletişimde aranızdaki ‘engelleri’ kaldırın

Engelli çocukları hayata bağlamak bizim elimizde… Bedensel veya zihinsel, engeli her ne olursa olsun çocukluk döneminde birtakım becerilere yönlendirilen ve doğru iletişim kurulan bireyler topluma kazandırılabilir. “Çocuğun engeline rağmen birçok yeterliliğe sahip olduğunu ön plana çıkartarak iletişim sağlanmalı” diyen Ergoterapist Cahit Burak Çebi, konuyla ilgili önemli sorulara yanıt verdi.

Keloğlan işitme engelli çocuklar için anlatıyor

Keloğlan işitme engelli çocuklar için anlatıyor

Türkiye İşitme Engelliler Derneği, “Türk İşaret Dili Kullanan Sağır Çocuklar İçin İkidilli Okuma Gelişimi Uygulamaları” projesi kapsamında, 4 yaş üstü sağır çocukların dil ve bilişsel gelişimlerini desteklemek için Keloğlan Gemi Mühendisi adlı e-kitap uygulamasını hayata geçirdi.

3.12.2020Gündem
ÇÖZGER nedir E-Devlet ÇÖZGER raporu nasıl alınır

ÇÖZGER nedir? E-Devlet ÇÖZGER raporu nasıl alınır?

Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunun kısaltılmış ismi olan ÇÖZGER, Sağlık kurulunca hazırlanan çocuğun özel gereksinimlerini belirten belgeyi ifade etmektedir. 20 Şubat 2019 tarihli 30692 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan Yönetmelik ile Engelli Sağlık Kurulu Rapor süreçleri ve raporun içeriği değişmiştir. Bunun yanı sıra çocukların değerlendirmelerine ve rapor sürecine yeni bir yaklaşım getirmiştir. İşte, ÇÖZGER nedir sorusunun cevabı ve E-Devlet ÇÖZGER raporu hakkında merak edilen bazı bilgiler

24.11.2020Gündem
Görme engelli çocuklar akıllı bastonlarına kavuştu

Görme engelli çocuklar akıllı bastonlarına kavuştu

Mersin Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından temin edilen akıllı bastonlar, kent merkezinde yaşayan 5 görme engelli çocuğa teslim edildi. Cep telefonuna entegre olabilen ve boy yüksekliğindeki engelleri tespit edebilen bastonlar, çocukların sokakta daha rahat şekilde gezebilmesini sağlayacak.

19.11.2020Teknoloji
Evini kendi çocuklarına değil otizmli çocuklara bıraktı

Evini kendi çocuklarına değil otizmli çocuklara bıraktı

Antalya’da yaşayan Şahinde Avcı (76), eşiyle birlikte para biriktirerek, aldığı evini otizmli çocukların eğitiminde kullanılması için bağışladı. Avcı, 4 çocuğunun da maddi durumunun iyi olduğunu, bu nedenle evi miras bırakmayı değil bağışlamayı tercih ettiğini söyledi.

28.08.2020Eğitim
Engelli çocuklara şiddeti önlemenin tek yolu eğitimden geçiyor

Engelli çocuklara şiddeti önlemenin tek yolu eğitimden geçiyor

Uzman Pedagog & Psikolog Ebru Şen, engelli çocukların yaşadığı şiddet ve zorbalığa dikkat çekti. Özellikle engelli çocukların şiddetin ve zorbalığın tam ortasında kalabildiğini ifade eden Ebru Şen, zorbalığın ve şiddetin önlenmesi için öncelikle çocuğun bakımıyla ilgilen kişiler, sonra da tüm sosyal çevreyi oluşturan topluma bu konuda eğitim verilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Selçuk açıkladı Engelli çocuklar için program geliştiriliyor

Bakan Selçuk açıkladı! Engelli çocuklar için program geliştiriliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Türkiye'nin ilk "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı geliştiriliyor” dedi.

25.05.2020Ekonomi
Aile boyu 23 Nisan

Aile boyu 23 Nisan

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs belki okullardaki eğitimi evlere taşıdı ancak son yılların en coşkulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına da vesile oldu. Evler tüm aile bireylerinin katılımıyla süslendi. Çocuklar en güzel kıyafetlerini giyip evlerinin balkonlarından, pencerelerinden 100. Yıl Marşı’nı okudu.

24.04.2020Eğitim
Avrupada en çok çocuk Türkiyede

Avrupa'da en çok çocuk Türkiye'de

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TBMM'nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel bir ‘Çocuk Bülteni’ hazırladı. Çocuklarla ilgili istatistiklerin yer aldığı bültene göre, Türkiye, yüzde 27.5'e ulaşan çocuk nüfus oranıyla ortalaması yüzde 18.7 olan AB ülkelerini geride bırakıyor. Türkiye'de çocuk nüfusu içinde en yoğun grubu, 6 milyon 461 bin 39'la 4-6 yaş oluşturuyor.

22.04.2020Eğitim
Son Dakika | Bakan Kasapoğlundan Koronavirüs açıklaması: İptal edilen etkinlikler var

Son Dakika | Bakan Kasapoğlu'ndan Koronavirüs açıklaması: "İptal edilen etkinlikler var"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Koronavirüs ile ilgili önlemleri takip ediyoruz. Koronavirüs dolayısıyla iptal edilen etkinlikler var." dedi. Uluslararası Judo Federasyonu da 30 Nisan'a kadar olan ve biri Antalya'da gerçekleştirilecek 3 büyük organizasyonun iptal edildiğini duyurdu.

10.03.2020Diğer
Görme engelli çocukların sinema hayaline teknolojik ortak

Görme engelli çocukların sinema hayaline teknolojik ortak

Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirdiği ‘Engelsiz Eğitim’ projesi kapsamında Ankara’da eğitim gören 20 görme engelli çocuk, CGV Mars Cinema Group ‘Herkes için Sinema’ projesi çatısı altında desteklediği etkinlikte Hayal Ortağım Sesli Betimleme teknolojisi ile sinema heyecanı yaşadı. Turkcell ve CGV Mars Cinema Group iş birliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, görme engelli Kerem Aktan adlı gencin, ABD’li görme engelli yönetmen James Rath’la buluşmasını konu alan videonun da gösterimi yapıldı. Benzer etkinlikler yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli illerinde devam edecek.

11.02.2020Teknoloji
O Ses Türkiyede 10 yılın şampiyonu kim oldu

O Ses Türkiye'de 10 yılın şampiyonu kim oldu?

Yıdızlar Gecesi'nde yarışmaya damga vuran yarışmacılar sahne aldı. Acun Ilıcalı'nın sunduğu ve işitme engelli çocuklar için yapılan özel bölüm canlı olarak ekrana geldi.

10.02.2020Televizyon
Amerikalı profesör 112 ülke gezdi Türkiye’ye yerleşti

Amerikalı profesör 112 ülke gezdi Türkiye’ye yerleşti

Amerika, Hindistan, Macaristan, Pakistan gibi ülkelerden gelip Türkiye’de öğretim görevlisi olarak çalışan yabancılar, deneyimlerini, Türk öğrencileri, dersleri nasıl işlediklerini ve Türkiye’yi anlattı. Amerikalı profesör, 112 ülkede görev yaptığını söyleyerek, kendisinde en çok Türkiye’nin iz bıraktığını dile getirdi.

30.01.2020Gündem
Çocukları bale sanatıyla tanıştırıyor

Çocukları bale sanatıyla tanıştırıyor

Baleyle başladığı sanat hayatında pek çok önemli yapımda baş balerin olarak sahne alan, Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu'nu Türk Sanat Müziği ezgileriyle sahneye taşıyarak Türk bale tarihinde bir ilke imza atan Merih Bahar Çimenciler, sosyal sorumluluk çalışması kapsamında öğrencilere bale ve sanatı tanıtmak için çaba gösteriyor.

24.10.2019Keyif
Huawei CEO’su Ken Hudan önemli açıklamalar

Huawei CEO’su Ken Hu'dan önemli açıklamalar

Huawei CEO’su Ken Hu, Huawei Connect 2019 etkinliğinde gerçekleştirdiği konuşmada, katılımcı ve kapsayıcı bir dijital yaşam için tüm ekosistemin sürece dahil olması ve kimsenin geride bırakılmaması gerektiğini söyledi.

4.10.2019Teknoloji
Bursaspor - Fenerbahçe: 2-1

Bursaspor - Fenerbahçe: 2-1

Bursaspor, ülkemizde ve dünya çocuklarına farkındalık oluşturmak için oynanan hazırlık maçında sahasında Fenerbahçe ile karşılaştı. Müsabaka, ev sahibi ekibin 2-1 üstünlüğüyle sona erdi.

8.09.2019Spor Arena
Bursaspor - Fenerbahçe hazırlık maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanaldan izlenecek

Bursaspor - Fenerbahçe hazırlık maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanaldan izlenecek?

Fenerbahçe ile Bursaspor, hazırlık maçı kapsamında karşı karşıya gelecek. Ülkemiz ve dünya çocuklarına farkındalık yaratmak adına oynanacak Bursaspor ve Fenerbahçe mücadelesi, futbolseverler tarafından takip edilecek. Peki, Bursaspor - Fenerbahçe hazırlık maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanaldan izlenecek? İşte, maçla ilgili merak edilen bilgiler.

5.09.2019Futbol
Fenerbahçe, Bursaspor ile hazırlık maçında karşılaşacak

Fenerbahçe, Bursaspor ile hazırlık maçında karşılaşacak

Fenerbahçe, TFF 1. Lig ekibi Bursaspor ile hazırlık maçında karşı karşıya gelecek. 8 Eylül Pazar günü Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda oynanacak müsabaka saat 20.00’da başlayacak.

3.09.2019Futbol
Maaile üniversiteli

Maaile üniversiteli

Kayıtların başladığı Trakya Üniversitesinde, Makine Mühendisliği Bölümünü kazanan Kayra Çağ Canarslan'ın babası aynı üniversitede doktora öğrencisi, annesi ise Almanca Öğretmenliği Bölümünde eğitim görüyor. Mühendislik bölümüne kayıt yaptıran Kayra Çağ Canarslan, “Ailemle aynı üniversitede öğrenci olmak çok güzel bir duygu" dedi.

19.08.2019Eğitim
Liverpool ve Chelseaden engelli çocuklara moral

Liverpool ve Chelsea'den engelli çocuklara moral

UEFA Süper Kupa maçında bu akşam İstanbul'da karşılaşacak Liverpool ile Chelsea, son antremanlarına engelli çocuklarla çıktı.

14.08.2019Spor Videoları
Pedagog nedir

Pedagog nedir?

Pedagoglar, çocuk mahkemelerinde bilirkişi, çocuk ıslahevlerinde gözlemci ve uzman kişi, her dereceli okullarda disiplin kurulu danışmanlığı, kreş ve çocuk yuvalarının açılmasında bilirkişi, sağlık kurumları, hastane çocuk kliniklerinde ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde uzman olarak da görev yapmaktadırlar. Peki, pedagog nedir,

2.07.2019Gündem
Edirnede görme engelli öğretmen darbedildi

Edirne'de görme engelli öğretmen darbedildi

Edirne'de yüzde 50 görme engelli Berkay Ömer Ünal (25), minibüs şoförü tarafından darbedildi.

22.06.2019Gündem
Karne senden, hediye onlardan

Karne senden, hediye onlardan

2018-2019 eğitim öğretim yılının 14 Haziran’da sona ermesiyle çocuklar, heyecanla bekledikleri karnelerine kavuştu. Ailelerinden aldıkları karne hediyelerine de. Ancak hediye veren sadece aileler değil. Birçok kurum da yaptığı kampanyalarla karnesini getiren öğrencileri, ödüllendiriyor.

18.06.2019Eğitim
Özel çocuklar origamiyle kodlama öğreniyor

Özel çocuklar origamiyle kodlama öğreniyor

İzmir'de zihinsel engelli çocuklar, kağıt katlama sanatı origami yoluyla kodlama eğitimi alıyor. Kağıt katlayarak el becerilerini, beyin ve kasları arasındaki iletişimi geliştiren özel çocuklar, kodlamanın soyut kavramlarını origamideki yönlendirmeler sayesinde öğreniyor.

6.06.2019Eğitim
Eşim ısrar etmese şarkıcı olmayacaktım

Eşim ısrar etmese şarkıcı olmayacaktım

Ferda Anıl Yarkın’ın “Üzülme” şarkısına yaptığı cover’la müzik dünyasında ses getiren Pınar Soykan, şimdilerde yaza damga vuracak eğlenceli bir şarkı hazırlığında. Sahibi olduğu yapım şirketiyle genç şarkıcılara da destek veren Soykan’la müzik yolculuğunu ve yeni çalışmalarını konuştuk.

3.06.2019Magazin
MEBin ‘Anadolu Masalları Projesi’ hayata geçirildi

MEB'in ‘Anadolu Masalları Projesi’ hayata geçirildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu işbirliğiyle hayata geçirdikleri ‘Anadolu Masalları Projesi’nin tanıtımını yaptı. Bakan Selçuk, "Hazırlanan masalların dijital ortamlara taşınması, bazı sinema eserlerine mevzu olması, birtakım çizgi filmlerle tekrar buluşturulması gibi devam çalışmaları noktasında da gayretlerimiz olacak" dedi.

31.05.2019Eğitim
12 yılda 14 milyon hediye kitap

12 yılda 14 milyon hediye kitap

İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı 'Karneni Göster, Kitabını Al' kampanyası, bu yıl 12’nici kez gerçekleştiriliyor. Bu yılki karne hediyesi olarak Anna Sewell tarafından 1878 yılında kaleme alınmış bir dünya klasiği olan ‘Siyah İnci’ seçildi.

30.05.2019Kitap Sanat
Wilma Elles ve Onur Akay’dan engelli çocuklara atla terapi

Wilma Elles ve Onur Akay’dan engelli çocuklara atla terapi!

Eğitmen Mustafa Öz ve Atlıtur Sağlık Spor ve Doğal Yaşam Derneği Başkanı Alp Arslan’ın organizatörlüğünde düzenlenen ‘Engellilere Atla Terapi ve İftar Yemeği’nde, ünlü oyuncu Wilma Elles ve Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Separinder Derneği’nden engelli çocuklarla ve aileleri ile bir araya geldi.

29.05.2019Keyif
Dolandırıcıların hedefi şarkıcı Cenk Eren oldu

Dolandırıcıların hedefi şarkıcı Cenk Eren oldu!

Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için başlattıklarını yardım kampanyasına 6 bin TL. bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi.

23.05.2019Gündem
Atlar engellilere terapi oluyor

Atlar engellilere terapi oluyor

TJK'nın Veliefendi Hipodromu'nda bulunan Atla Terapi Merkezi'nde, engelli çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin, fiziksel fonksiyonlarının güçlendirilmesi hedefleniyor.

14.05.2019Diğer
Ünlü Organizatörden, Engelli Çocuklar Yararına Büyük Kermes

Ünlü Organizatörden, Engelli Çocuklar Yararına Büyük Kermes

Ünlü Organizatör Zeynep Turan ve Beyazay Derneği Kartal Şubesi tarafından engelli çocuklar yararına düzenlenen kermes, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

19.04.2019Diğer
Veliler çocukları hiç üzülmesin istiyor

Veliler çocukları hiç üzülmesin istiyor

Halil Vehbi Başaran, 15 yıl avukatlık yaptıktan sonra, eğitimci oldu, Akhisar Koleji’ni kurdu. Avukatlıktan kazandığını eğitime yatıran Başaran, 1992’de Akhisar Sağlık Eğitim Kültür Vakfını ‘nı kurdu. Vakıf son yıllarda eğitim bursu ve sosyal yardımla ilgili çalışmalar yapıyor. Başaran, bu vakıftan sonra Akhisar Spastik ve Engelli Çocuklar Derneği’ni kurdu. Halil Vehbi Başaran, eczacı kardeşi Tayfun, avukat kardeşi Tansel ve kuzenleri ile ilkokul ve ortaokulda toplam 84 öğrenci ile Akhisar Koleji’ni açtı.

24.02.2019Eğitim
Sabiha Gökçene ABDden iki ödül

Sabiha Gökçen'e ABD'den iki ödül

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İstanbul Zihinsel Engelli Çocuklar Vakfı (İZEV) ile Hayat ve Biz çatısı altında hayata geçirdiği Hayvanlar ve Biz projesiyle aldığı ödüllere yenilerini ekledi. Dünyanın tek bağımsız ödül organizasyonu olan Mercury Excellence Awards tarafından Hayvanlar ve Biz projesi iki ödüle layık görüldü.

21.02.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bir düşünsenize köpeğiniz sizinle konuşuyor!

Geçen haftanın haberi, Amazon Alexa’nın mühendislerinin kedilerin miyavlamalarını anlayan bir uygulama geliştirmeleriydi.

28.11.2020

Başkan Biden’la kriz olur mu?

İki gündür okurlardan aynı soru geliyor: “Joe Biden seçilmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye aleyhine ağır sözler söylemişti. Şimdi ABD Başkanı oluyor. Türkiye ile gerilimli bir dönem mi başlayacak?”

9.11.2020

Köpekbalıkları için bilim dünyasının gözü bu koyda

Galler’in başkenti Cardiff’te bilim insanlarının doldurduğu salonda nefesler tutulmuş, heyecanla gösterilen belgesel izleniyordu.

28.04.2019