EKSTRA
MENÜ

Okula Uyum

Okula Uyum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okula Uyum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.780 Okula Uyum haberi bulunmuştur.

Okula Uyum Haberleri

Şiddete karşı yol haritası: Ne yapmalı, nereye başvurmalı

Şiddete karşı yol haritası: Ne yapmalı, nereye başvurmalı?

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her üç kadından biri hayatının herhangi bir döneminde şiddete maruz kalıyor. Türü ne olursa olsun psikolojik veya fiziksel şiddetin etkileri ruhsal yapıyı derinden sarsıyor. Peki, şiddet gören kadın ne yapmalı? 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde konunun hem psikolojik hem de hukuki boyutlarını ele aldık.

Bakan Selçuk: Hedef tamamen yüz yüze eğitim

Bakan Selçuk: Hedef tamamen yüz yüze eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemi döneminde eğitimde yaşanan süreçle ilgili milyonlarca öğrencinin ve velinin akıllarında olan sorularının cevaplarını verdi.

22.10.2020Eğitim
İstanbulda yüz yüze eğitime katılım yüzde 74

İstanbul'da yüz yüze eğitime katılım yüzde 74

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da bu yıl birinci sınıfa kayıtlı öğrencilerin yüzde 74'ünün yüz yüze eğitim gördüğünü söyledi.

2.10.2020Eğitim
Uzmanından okula başlayan çocuklar için uyku tavsiyesi

Uzmanından okula başlayan çocuklar için uyku tavsiyesi

Yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlayan anaokulu ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin uyku düzeni hakkında velilere önemli uyarılarda bulunan Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, "Çocukların 8-9 saatlik uyku sürelerini tamamlamaları gerekir. Uyku düzeni sağlanması sürecinde ebeveynler de aktif rol almalıdır" dedi.

Son dakika... Yüz yüze eğitim, anasınıfı ve ilkokul 1inci sınıflarda başladı

Son dakika... Yüz yüze eğitim, anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda başladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başlatıldı.

21.09.2020Gündem
Yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1inci sınıflarda yarın başlıyor

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde yarın başlatılacak. Okul öncesinde ilk hafta 1 gün 30'ar dakikalık 5, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30'ar dakikalık 5 ders saati eğitim verilecek. İlkokul 1. sınıf öğrencileri ilk hafta 30'ar dakikalık 5 ders saati uyum eğitimi alacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi olacak. İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

20.09.2020Gündem
Özel eğitim öğrencilerine uyum etkinlikleri

Özel eğitim öğrencilerine uyum etkinlikleri

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için okula uyum etkinliklerine ilişkin rehberi yayımladı.

19.09.2020Eğitim
Özel eğitimde, uyum ve yüz yüze eğitimle ilgili detaylar belli oldu

Özel eğitimde, uyum ve yüz yüze eğitimle ilgili detaylar belli oldu

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim uygulamasıyla ilgili özel eğitim öğrencilerine yönelik teknik detayları içeren yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi. Okullarda her bir şubede bulunan öğrencilerden, okulun fiziki şartları ve öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak, gruplar oluşturulacak. Bu gruplardan ilki pazartesi-salı, ikincisi ise perşembe ve cuma günleri yüz yüze eğitim öğretim yapacak. Öğretmen tarafından yüz yüze eğitim verilen grubun dersine, o gün yüz yüze eğitim almayan diğer grubun öğrencileri de uzaktan/canlı olarak katılabilecek. Çarşamba günleri tüm gruplar uzaktan/canlı eğitime devam edecek. Ders süreleri 30 dakikaya azaltılarak öğrencilerin en geç 12.30'da okuldan ayrılmaları sağlanacak, Kovid-19 ile mücadele kapsamında okullardaki öğle yemeği uygulamasına ara verilecek. Yüz yüze eğitime ara verilen çarşamba günleri okullarda dezenfekte çalışması yapılacak.

16.09.2020Eğitim
Bakan Selçuk velilere seslendi

Bakan Selçuk velilere seslendi

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında gerçekleştirilecek olan 'Uyum Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar'ı belirleyerek sürecin en etkili ve verimli şekilde işlemesi ve tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için bir rehber hazırladı. Bakan Ziya Selçuk da velilere bir video mesajıyla seslendi. Veli toplantılarında izlenmesi için öğretmenlere iletilen mesajda Bakan Selçuk, çocukların salgın vakaları ve vefat sayılarıyla ilgili gündemlerden uzaklaştırılmasını istedi.

16.09.2020Eğitim
Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak Yüz yüze eğitim nasıl yapılacak Bakan Selçuk açıkladı

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Yüz yüze eğitim nasıl yapılacak? Bakan Selçuk açıkladı

'Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?' sorusu eğitim hayatına devam eden öğrencilerin yanı sıra aileleri tarafından da merak edilen konular arasında yer alıyor. Online eğitim şeklinde başlayan 2020-2021 eğitim yılının ne zaman yüz yüze eğitim şekline geçeceğini merak eden öğrenciler araştırmalarına hız verdi. İşte, MEB'in yüz yüze eğitim hakkında aldığı son kararlar...

16.09.2020Eğitim
Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.'' dedi.

16.09.2020Gündem
MEB’den özel çocuklara eğlenceli etkinlikler serisi

MEB’den özel çocuklara eğlenceli etkinlikler serisi

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, özel çocukların evde aileleriyle birlikte uygulayabilecekleri eğlenceli ve öğretici etkinlikler takvimi kapsamında hazırlanan 'Özel Çocuklarımızla Eğlenceli Etkinlikler' serisinin 2'nci ve 3'üncü ciltlerini yayımladı. Bakan Ziya Selçuk, "Bu kitaplar sayesinde öğrencilerimiz; yaparak, yaşayarak, daha kalıcı ve daha kolay öğrenebilecekler" dedi.

3.09.2020Gündem
MEB’den özel çocuklar için eğlenceli etkinlikler

MEB’den 'özel çocuklar' için eğlenceli etkinlikler

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, uzaktan eğitim sürecinde özel çocuklara yönelik yenilikçi ve özgün öğrenme araçları sunmaya devam ediyor. Etkinlikler serisinin yeni 2 ve 3’üncü cildi, ‘orgm.meb.gov.tr’ adresindeki elektronik kütüphanede yerini aldı.

3.09.2020Eğitim
Okula dönüş sürecinde ebeveynler çocuklarına nasıl davranmalı

Okula dönüş sürecinde ebeveynler çocuklarına nasıl davranmalı?

Yoğun pandemi dönemi nedeniyle eğitimlerine uzaktan devam eden öğrenciler, yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte yeni eğitim dönemine başlıyor. Pandemi yüzünden aylardır okuldan uzak kalan çocukların uyum sorunu yaşayabileceklerini belirten uzmanlar, aynı zamanda öfke, kaygı ve mutsuzluk gibi duyguların da görülebileceğine dikkat çekiyor.

Okul öncesi göz kontrolünü ihmal etmeyin

Okul öncesi göz kontrolünü ihmal etmeyin

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, çocuklarda oluşan görme bozukluklarının okul başarısını olumsuz etkilediğini ve ilerleyen dönemlerde akademik, sosyal ve günlük yaşantıda pek çok problemle karşılaşılmasına sebep olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinde okul fobisinde artış yaşanabilir

Pandemi sürecinde okul fobisinde artış yaşanabilir

Okulların açılacağının duyurulmasıyla birlikte Mart 2020’den bu yana yüz yüze eğitim ortamından uzak kalan öğrencilerin okul fobisi yaşayabileceğine dikkat çeken Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Duygu Dinçer, genellikle karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, titreme, sık tuvalet ihtiyacı, baygınlık gibi psikosomatik belirtilerle karşılaşıldığını söyledi.

Pandemide okulların açılması çocukların ruh sağlığını nasıl etkileyecek

Pandemide okulların açılması çocukların ruh sağlığını nasıl etkileyecek?

Pandemi sürecinde okulların güvenli bir şekilde açılabilmesinin sadece akademik açıdan değil, ruh sağlığı açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatri Danışmanı Dr. Şükrü Ercan, “Okulların uzun süre kapalı kalmasının beraberinde getireceği öğretim seviyesinin yetersiz kalması ve sonucunda ülke ekonomilerine uzun dönemli etkisi, eğitimde fırsat eşitsizliği gibi sorunlar ortaya çıkmakta. Ayrıca uzun süreli yalnızlık faktörü depresyon riskini artırdığı için süreç, çocuk ve velileri beden ve ruh sağlığı açısından etkilemektedir” dedi.

11.08.2020Eğitim
Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "MEB olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Burada okulların tam olarak açılması ve tüm öğrencilerin okula devam etmesi birinci senaryomuz" dedi.

30.07.2020Eğitim
Son dakika haberi: Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Son dakika haberi: Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Burada okulların tam olarak açılması ve tüm öğrencilerin okula devam etmesi birinci senaryomuz" dedi.

30.07.2020Gündem
İlk ders zilinden önce okula uyum kılavuzu

İlk ders zilinden önce okula uyum kılavuzu

Milyonlarca öğrenciye ‘normale uyum desteği’ geliyor. Yaz aylarında okula uyum kılavuzları hazırlanacak. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle normalleşmeye uyum sağlayamayan öğrenciler için psikososyal destek devreye girecek.

21.05.2020Eğitim
Son dakika haberler... Bakan Selçuk: LGS kılavuzu güncellendi, sonuçlar 16 Temmuzda açıklanacak

Son dakika haberler... Bakan Selçuk: LGS kılavuzu güncellendi, sonuçlar 16 Temmuz'da açıklanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS kılavuzunun güncellendiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesinde yayınlandığını duyurdu. Selçuk, 20 Haziranda yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının 16 Temmuz'da açıklanacağını söyledi.

6.05.2020Gündem
MEBden 830 Suriyeli öğretmen atandığı iddiasına açıklama

MEB'den '830 Suriyeli öğretmen atandığı' iddiasına açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Suriyeli 830 kişinin öğretmen olarak atandığı iddiasına ilişkin, "Okullara öğretmen olarak atandığı ileri sürülen kişiler, daha önce geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli gönüllü eğiticilerdir." bilgisi paylaşıldı.

19.12.2019Gündem
21’inci yüzyılın ‘model okul’u

21’inci yüzyılın ‘model okul’u

‘Yap, devret, sahip çık’ yaklaşımıyla 21’inci yüzyılın ihtiyaçlarına hizmet eden okul olarak Beykoz Koç Ortaokulu’nu inşa edildi. Her çocuğun kaliteli ve kendini keşfedebileceği bir ortamda eğitim görmesine imkân sağlayan model okul, MEB’e devredildi. Bakan Ziya Selçuk’un katılımıyla açılışı gerçekleştirilen okulun 520 öğrenci kapasitesi bulunuyor.

18.12.2019Eğitim
MEBden o iddialara yalanlama

MEB'den o iddialara yalanlama

MİLLİ Eğitim Bakanlığı yetkilileri, basında ve sosyal medyada yer alan, ’MEB Adana’da 830 Suriyeli öğretmen atadı’ yönündeki iddiaları yalanladı. Bakanlık yetkilileri, "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim öğretim kurumlarında öğretmen istihdamına ilişkin koşullar, ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenmiştir. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması yaptı.

16.12.2019Gündem
Gönderdiği videoyla açıkladı: Dilek Gelinim Mutfaktadan neden ayrıldı

Gönderdiği videoyla açıkladı: Dilek Gelinim Mutfakta'dan neden ayrıldı?

Gelinim Mutfakta 21 Ekim Pazartesi günü yayınlanacak olan 376. Bölümün fragmanı yayında. Haftanın ilk gününe dair ipuçları veren Gelinim Mutfakta yeni bölüm fragmanına Dilek ve kayınvalidesinin kararı damga vurdu. İkilinin yerine yarışmaya yeni isimler dahil oldu. Peki, Dilek yarışmadan neden ayrıldı? İşte, Gelinim Mutfakta yeni bölüm fragmanı…

21.10.2019Televizyon
Liselerde ‘akran kardeşliği’ ile okula uyum kolaylaştı

Liselerde ‘akran kardeşliği’ ile okula uyum kolaylaştı

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı pansiyonlu okullarda eğitim alan üst sınıf öğrencileri, bu yılki yeni öğrencilere ilk kez ‘akran kardeşliği’ programını uygulayarak okula uyumlarını kolaylaştırdı. Yeni arkadaşlarına okul, yaşadıkları şehir ve ulaşım imkanları gibi konularda destek veren üst sınıf öğrencileri, ayrıca ‘Ailemize Hoşgeldin’ hitabıyla mektup yazdı. MEB’de bu yıl başarılı sonuçlar alınan ‘akran kardeşliği’ uyum programını diğer lise türlerinde de uygulamak üzere hazırlık başlatıldı.

5.10.2019Eğitim
Anaokulu öğrencilerine ‘çoktan seçmeli’ karşılama seremonisi

Anaokulu öğrencilerine ‘çoktan seçmeli’ karşılama seremonisi

MEB’in desteğiyle Edirne'de anaokullarında anaokulu öğrencileri, sınıf önünde seremoniyle karşılanıyor. Bu uygulamayla minik öğrencilerin sabah mahmurluğu mutluluğa dönüşüyor.

21.09.2019Eğitim
Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Yeni eğitim yılı ile birlikte 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. Eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte ebeveynlerin şu anki en önemli gündemi, çocuklarının okula başlaması. Okula başlama, her çocuk için farklı bir deneyimdir ve çocuğun hayatının dönüm noktalarından biridir. Okul dönemiyle birlikte “okul korkusu” ve “okulu reddetme” gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

11.09.2019Eğitim
Kaygınızı çocuğa bulaştırmayın

Kaygınızı çocuğa bulaştırmayın

İster ilkokula yeni başlamış olsun, ister okula geri dönen olsun, tüm çocuklar şu anda birçok farklı duyguyu yaşıyor. Kimi heyecanlı, kimi kaygılı, kimi meraklı, kimi özlemle arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmak istiyor. Yaz tatilinde nispeten düşük ritimde, esnek ve rutinin kırıldığı aile hayatlarımızın yanına, kurumsal hayatlarımızı oluşturan okul veya iş yerlerini ekliyoruz eylülle birlikte.

9.09.2019Eğitim
Z kuşağı, okula uyumda hassas ve kırılgan

Z kuşağı, okula uyumda hassas ve kırılgan

Yeni bir yere alışmak, her çocuğun bir an zorluk yaşamasına sebep olur. Ancak, bu zorluğun süresini ve derecesini geçmiş olumsuz yaşantılar ve sahip olunan bazı özellikler (içe kapanık, utangaç, sessiz olma gibi) arttırabilir.

9.09.2019Eğitim
Okullar ne zaman açılacak Ara tatil ne zaman başlıyor

Okullar ne zaman açılacak? Ara tatil ne zaman başlıyor?

Okulların açılmasına günler kala, yaz tatilinin ne zaman biteceği en çok merak edilen konulardan oldu. 5 Eylül Perşembe günü itibariyle başlayan okula uyum haftası ile, gözler tüm sınıflar için okulların açılacağı tarihe çevrildi. Peki, Okullar ne zaman açılacak? Ara tatil ne zaman başlıyor? İşte, MEB'in takvimine göre, merak edilen o soruların yanıtı...

6.09.2019Gündem
Minikler okulla tanıştı

Minikler okulla tanıştı

Okulöncesi, 1, 5 ve 9’uncu sınıflar için uyum eğitimleri dün başladı. Yaklaşık 4.5 milyon öğrenci bu eğitimlerden yararlanıyor. Bugün de devam edecek eğitimlerde ders işlenmiyor, öğrenciler öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla kaynaşıyor, sınıfını ve okulunu tanıyor.

6.09.2019Eğitim
Uyum eğitimine katılan miniklere özel rehberlik

Uyum eğitimine katılan miniklere özel rehberlik

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okul öncesi eğitime, ilkokul ve ortaokula başlayacak çocukların uyum eğitimleri bugün başladı. Bakanlık tarafından, uyum eğitimlerinin bir haftaya değil tüm yıla yayılması, sürece öğretmen, yönetici ve ailelerin de aktif katılması için rehber niteliğinde bir kılavuz hazırlandı. Alınan bilgiye göre, uyum eğitimine başlayan 4 milyon 300 bin çocuğun evinde bugün farklı bir heyecan yaşanıyor.

5.09.2019Eğitim
Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılıyor

Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılıyor?

Haziran ayında başlayan yaz tatili döneminin bitmesine günler kala, okula uyum haftası veliler tarafından merak konusu oldu. MEB'in açıkladığı 2019-2020 eğitim dönemi takvimini öğrenmek adına araştırmalarına hız veren vatandaşlar, 'Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak?' sorusunun yanıtını arıyor. İşte, okulların açılacağı tarihle ilgili bilgiler.

4.09.2019Gündem
Anaokulları ne zaman açılacak Okulların açılmasına kaç gün kaldı

Anaokulları ne zaman açılacak? Okulların açılmasına kaç gün kaldı?

Eylül ayının ilk haftasının ortalarına gelinmesiyle beraber, anaokulları ne zaman açılacak sorusu, velilerin gündeminde yer almaya başladı. Okul alışverişini sürdüren vatandaşlar, anaokullarının açılacağı tarihe göre hazırlıklarına devam edecek. Peki, anaokulları ne zaman açılacak? Okulların açılmasına kaç gün kaldı? İşte, o konu hakkında merak edilenler.

3.09.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Okul korkusu mu ayrılık kaygısı mı?

Bebekler dünyaya geldiklerinde hem fiziksel bakımlarını üstlenecek hem de kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak bir yetişkin ile bağlanma ihtiyacı duyarlar. Genelde anne olan bu yetişkin ve bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşur. Kurulan bu bağ sayesinde bebekler yaşamın ilk yıllarında huzursuz ve kaygılı oldukları anlarda, annenin varlığı ve teması ile kendilerini sakinleştirebilirler.

15.10.2020

Okul öncesi dönemde okula uyum (oryantasyon) süreci

Çocuklar için yeni bir alışkanlık edinmek çok kolay değildir. Özellikle zamanının çoğunu evde bakım vereni ile geçiren okul öncesi dönem çocukları için anaokuluna başlamak, yeni bir ortama girip evinden uzaklaşmak çok daha zordur. Bu nedenle okula uyum sürecinde ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

29.08.2020

Nefes egzersizi: Dev baloncuklar

Çocuklar için nefes egzersizleri çok faydalıdır. Çocuklar duygularını daha rahat kontrol eder ve dikkat konsantrasyon becerilerini de geliştirirler. Nefes egzersizleri çocukların bedenlerini daha iyi kullanabilmelerine, kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olur ve konuşurken telaffuzlarını geliştirmelerine de katkı sağlar. Nefes egzersizleri çocukların bilişsel gelişimini destekler ve stresi azaltarak konsantrasyonlarını da artırır.

20.08.2020

Sınıflandırma çalışması: Renkli tavşanlar

Sınıflandırma çalışmaları, nesneleri belli özelliklerine ve niteliklerine göre gruplama veya ayırma becerisidir. Çocukların gruplama yapabilmeleri için nesneler arasındaki benzerlik ve farklılıkları ayrıştırabilmeleri gerekir.

28.07.2020

Eğlenceli bir etkinlik: Baloncuk değirmeni

Bugün tam bir yaz oyunu olup tüm çocukların bayılarak oynayacağı bir baloncuk değirmeni yapalım ister misiniz?

17.07.2020

İstersen başarırsın, haydi adım at

Aradan yıllar geçti büyüdüm ama bu sevdam hep aynı kaldı.

22.10.2019

Okul çağı problemlerinde ne yapmalı?

Okul başlangıcı çocuğun hayatında çok önemli bir rol oynar. Bu rolü; okula gitmek, okula gönderilmek, evden ayrılmak deyişleriyle birlikte düşünürsek durumun aslında çocuk için olduğu kadar ebeveynler için de önemli bir yeri olduğunu fark ederiz.

11.10.2019
“Çocuğum okula alışamadı” diyen ailelere öneriler

“Çocuğum okula alışamadı” diyen ailelere öneriler

Okullar açıldı ancak ilk kez okula giden çocuğunuz okula alışamadı ve gitmek istemiyor mu? Bu süreç daha ne kadar sürecek? Pek çok ailenin yaşadığı bu sorun hakkında Psikolojik Danışman Ahmet Fatih Erkan önemli bilgiler verdi.

23.09.2019

Çocuğum okula gideceği zaman benden ayrılamıyor!

‘Çocuğum okula gideceği, benden ayrılacağı durumlarda ağlama krizleri geçiriyor, ayrılmamak için ortalığı birbirine katıyor.’ diyorsanız çocuğunuzda ayrılma anksiyetesi(kaygısı) bozukluğu ve/veya okul fobisi olabilir!

17.09.2019

Okul uyumunu kolaylaştırıcı yöntemler

Birçok ebeveyn çocuğunun okula uyum süreci hakkında kaygılı olabilir. Ancak süreci zorlaştırmamak adına ebeveynlerin kaygılarını indirgeyebilmesi ve çocuğun bu kaygıyı hissetmemesi oldukça önemli bir konu…

10.09.2019
Çocuğunuzun okula alışmasını sağlayacak 10 adım

Çocuğunuzun okula alışmasını sağlayacak 10 adım

Ebeveynlerin en büyük sorunu eğitim hayatına atılan çocuğunun okula alışamamasıdır. İşte çocuğun okula alışması için yapılması gerekenler...

10.09.2019
Çocuğunuz okula başlarken bunlara dikkat

Çocuğunuz okula başlarken bunlara dikkat!

Okula başlayan her çocuk endişe yaşar. Evlerinde ve sosyal çevrelerinde tanınan, herkesin özel ilgi ve sevgi gösterdiği ortamdan yabancı hissettiği bir ortama girmek çocuk için kaygı vericidir. Birey, kaygıyı tanımlayabilecek ve yönetebilecek yaşta olmadığından ailelerin okula uyum sürecine yaklaşımı çok önemlidir.

9.09.2019

Tatil sonrası okula uyum önerileri

Rahat olun ve çocuğunuzun da rahat olmasını bekleyin.

6.09.2019