EKSTRA
MENÜ

Okulöncesi

Okulöncesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Okulöncesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 586 Okulöncesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Okulöncesi Haberleri

Söz verirken dikkatli olun

Söz verirken dikkatli olun

Birçok ebeveyn, gün içinde çocuklarına defalarca söz veriyor. Uzmanlar, çocuğa bir söz verirken çok dikkatli olunması gerektiğini, aksi halde çocuğun güveninin zedelenebileceğini belirtiyor.

Edebiyat çocukların duyularını geliştirir

Edebiyat çocukların duyularını geliştirir

Düşünen, duyarlı, yaratıcı bireylerin yetiştirilebilmesi için, çocukların, bebeklik döneminden başlayarak duyu algılarının uyarılması, düşüncelerinin geliştirilmesi; sevgi ve özgürlük gereksinmelerinin sezinletici uyaranlarla yanıtlanması gerekir. Sanatçılar tarafından, çocuk gerçekliğini önceleyerek yapılandırılmış öğretici-yazınsal yapıtlar, çocukluk ve gençlik döneminde duygu ve düşünce bilinçlenmesinin en etkili uyaranlarıdır.

5.07.2021Eğitim
Telafi eğitimi nasıl olacak ve ne zaman başlayacak MEB Telafide ben de varım programını açıkladı

Telafi eğitimi nasıl olacak ve ne zaman başlayacak? MEB Telafide ben de varım programını açıkladı!

Telafi eğitiminin başlayacağı tarih 18 Haziran'da dijital karnelerin erişime açılmasının ardından, veli ve öğrencilerin gündemine geldi. Pandemi nedeniyle neredeyse bir yılı uzaktan eğitimle geçiren öğrencilerin eksiklerini tamamlamak adına uygulanacak olan telafi eğitimde MEB yol haritasını belirledi. Bu yıl okullar, 2 Temmuz'da kapanacak ardından ise telafi eğitimi başlayacak. Okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinin etkinlik listesi bulabileceği telafide ben de varım internet sitesi üzerinden telefi eğitim programı görüntülenecek. Peki, telafi eğitimi nasıl olacak ve ne zaman başlayacak? İşte, MEB Telafide ben de varım programını ve konuyla ilgili bilgiler.

21.06.2021Gündem
Telafide ben de varım web sitesi ile MEB eğitim programı açıklandı

Telafide ben de varım web sitesi ile MEB eğitim programı açıklandı

Telafi eğitimi için açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yayımladıkları internet sitesi aracılığıyla öğrencilerin telafi eğitimlerinde önemli destek alabileceğini aktardı. Okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinin etkinlik listesi bulabileceği telafide ben de varım internet sitesi, meb.gov.tr aracılığıyla görüntülenebilecek. İşte, Meb.gov.tr üzerinden erişilebilecek olan telafide ben de varım internet sitesi hakkında detaylı bilgiler

2.06.2021Gündem
Pandemiye rağmen ‘Okul Dışarıda’

Pandemiye rağmen ‘Okul Dışarıda’

Uzmanlar açık havada olmanın, oynayarak ve keşfederek öğrenmenin çocukların bilişsel, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirdiğini söylüyor. Hem evlerde hem de okullarda, açık havada oyun oynamayı kutlamak ve açık havada geçirilen zamanın eksikliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Okul Dışarıda Günü, İngiltere’de bir öğretmenin çabalarıyla 2016 yılında başlayan ve dünyaya yayılan küresel bir hareket.

20.05.2021Eğitim
Çocuklar okusun diye...

Çocuklar okusun diye...

Miniklere gazete okuma alışkanlığı edindirmek isteyen üç okulöncesi öğretmeni bir çocuk gazetesi kurdu. Ayda bir yayımlanan gazetenin tüm sayılarına ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Su Soley: Birkaç ay boyunca gardırobumdan çıkmadım

Su Soley: Birkaç ay boyunca gardırobumdan çıkmadım

Su Soley dokuz şarkıdan oluşan akustik albümü ‘Gardrop’u yayımladı. Albüm kayıtlarını yastık ve yorganlarla doldurduğu giysi dolabının içinde tamamlayan Soley, “Her günümüz hayata karşı süngümüzü düşüren haberlerle dolu. Hepimiz eski güzel günlere hasretle doluyoruz. Şarkımın sözlerindeki gibi herkes çocukluğunu çok özlüyor” diyor.

Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar nasıl bir okul istediklerini anlattı... Salgını fırsata çevirip okulları değiştirmeye ne dersiniz

Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar nasıl bir okul istediklerini anlattı... Salgını fırsata çevirip okulları değiştirmeye ne dersiniz?

Aidiyet hissetme, mutluluk, merak... Bunlara uzmanların verdiği sanat, resim, müzik derslerini ve çocukların okuldaki karar alma süreçlerine katılmalarını da ekleyin. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar hayallerindeki okulu anlatıyor. 14 yaşındaki Öykü, duvarlara “İmkânsız diye bir şey yoktur” yazmak istiyor. 13 yaşındaki Nuri haftada bir günü ödevsiz geçirmeyi hayal ediyor. Öğretmenlerse okul dışında da ders yapmanın elzem olduğunu söylüyor.

18.04.2021Hürriyet Pazar
Okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesi

Okul öncesi eğitim 'gömleğin ilk düğmesi'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırklareli programı kapsamında Mutlu Yarınlar Anaokulu açılış törenine katıldı.

10.04.2021Eğitim
Öğretmenlerin koronavirüs sürecindeki motivasyonu tartışıldı

Öğretmenlerin koronavirüs sürecindeki motivasyonu tartışıldı

Türkiye Özel Okullar Derneği 10. Temel Eğitim Sempozyumu’nu “Öğretmenin İyi Olma Hali, Motivasyonu” temasıyla gerçekleştirdi. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve TÖZOK Başkanı Zafer Öztürk’ün açılış konuşmalarını yaptığı çevrim içi toplantıya resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumu ile ilkokullardan 1500’den fazla yönetici ve öğretmen ile basın mensupları katıldı.

27.03.2021Eğitim
‘Öğretmenin İyi Olma Hali, Motivasyonu’ sempozyumu 27 Mart’ta

‘Öğretmenin İyi Olma Hali, Motivasyonu’ sempozyumu 27 Mart’ta

Türkiye Özel Okullar Derneği üyelerinin desteğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenecek Temel Eğitim Sempozyumu, 27 Mart’ta çevrimiçi ortamda gerçekleşecek. Sempozyumun bu yılki konusu ise ‘Öğretmenin İyi Olma Hali, Motivasyonu’.

23.03.2021Eğitim
İbrahim Taşel yeniden TÖDER Başkanı

İbrahim Taşel yeniden TÖDER Başkanı

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), 8’inci olağan genel kurulu yapıldı. Pandemi şartlarında seyreltilmiş bir salonda gerçekleşen genel kurulda yönetim kurulu başkanlığına yeniden İbrahim Taşel seçildi.

23.03.2021Eğitim
Eğitim faydaları ekonomik faydalara dönüşür

Eğitim faydaları ekonomik faydalara dönüşür

Erken çocukluk eğitiminin 0-6 yaşlar arasını kapsayan okulöncesi yılları, çocukları  ilkokula hazırlayan gelişimsel değişiklikleri etkilemeyi amaçlayan etkinlikler ve / veya deneyimlerden oluşur. Bu yıllar; kişiliğin oluşumu ve şekillenmesi, temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların kazanılması ve geliştirilmesinde ileri yıllara olan etkisi nedeniyle, yaşamın en kritik dönemlerinden biri.

15.03.2021Eğitim
EBA, KKTC’de de hizmete girecek

EBA, KKTC’de de hizmete girecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde (KKTC) de hizmete açıldığını bildirdi.

9.03.2021Eğitim
20 bine yakın öğretmen ataması Eylül’de

20 bine yakın öğretmen ataması Eylül’de

MEB, eylül ayında 19 bin 940 sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirecek. 15-26 Mart arasında başvuru yapacak öğretmenler 8 Eylül’de atanacak. En çok öğretmen alımı ise 2 bin 883 ile sınıf öğretmenliği.

5.03.2021Eğitim
Online eğitim paylaşımı

Online eğitim paylaşımı

Pandemi nedeniyle neredeyse tüm kademelerde eğitimler, yaklaşık bir yıldır uzaktan devam ediyor. Bu süreçte öğretmenler farklı deneyimler, yeni mesleki beceriler kazanarak çevrimiçi derslerini şekillendirdi. Bu doğrultuda öğretmenlerin kazandığı deneyimleri paylaşabilecekleri bir konferans düzenleniyor. Etkinlik, 13 Mart’ta çevrimiçi ortamda gerçekleşecek.

5.03.2021Eğitim
Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’dan Kır Çiçeklerine mektup: Başarı sizlerin elinizde

Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’dan Kır Çiçeklerine mektup: Başarı sizlerin elinizde 

Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, dar gelirli kız çocuklarının eğitim alması için Bursa’da Çağdaş Eğitim Kooperatifi tarafından hayata geçirilen Kır Çiçekleri projesindeki öğrencilere, mektup gönderdi. Sancar, mektubunda, "Size tavsiyem, her işin en iyisini yapmaya, en iyilerinden biri olmaya çalışmanızdır. Emek sarf etmeden, azimli olmadan, karınca gibi çalışmadan, işinize odaklanmadan başarı gelmez. Başarının, üstünlüğün ve zaferin sizlerin elinizde olduğunu hiç unutmayın" dedi.

5.03.2021Eğitim
Hangi sınıflar kaç saat ders yapacak

Hangi sınıflar kaç saat ders yapacak?

2 Mart’tan itibaren başlayan yüz yüze eğitim ve sınav uygulamalarının detayları belli oldu. İşte tüm detaylarıyla hangi sınıf kaçar saat ders yapacak, yüz yüze sınavlar ne zaman başlayacak?

4.03.2021Eğitim
İşte yüz yüze eğitim ve sınavların detayları

İşte yüz yüze eğitim ve sınavların detayları

2 Mart itibarıyla başlanan yüz yüze eğitim ve sınav uygulamalarının detayları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretimde yüz yüze eğitimlerde bir ders saatinin 30 dakika olmasına karar verdi. Meslek liselerinde günde en fazla 10, diğer liselerde ise sekiz ders saati eğitim yapılması kararlaştırıldı.

3.03.2021Gündem
Evde okul ve ebeveynlik

Evde okul ve ebeveynlik

COVID-19 ile birlikte bulaşı azaltmak için Mart 2020’den itibaren okulöncesinden yükseköğretime kadar her eğitim kademesinde uzaktan eğitime bir geçiş yapılmak durumunda kalındı. Bu süre içerisinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri yüz yüze eğitime kısa süreli geçiş yapabilse de eğitim süreci büyük oranda uzaktan gerçekleşti. Şu anda da sadece okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim verilebiliyor. Dolayısıyla da okullar online olarak evlerimize taşınmış durumda.

22.02.2021Eğitim
Başarıyı etkileyen faktörler

Başarıyı etkileyen faktörler

Başarı tesadüfen gelen bir sonuç değil. İyi bir planlama ve yatırım gerektirir. Sınavlar eğitim sisteminde yoğun olarak uygulandığı ve elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin gelecekleri şekillendirildiği için ülkemizde sınav başarısı önemli bir gündemi oluşturuyor. Peki öğrencilerin özellikle de ulusal ya da uluslararası düzeyde yapılan sınavlardaki başarıları nasıl arttırılabilir?

17.02.2021Eğitim
Lapa lapa İstanbul

Lapa lapa İstanbul

İstanbul’da cuma gecesi başlayan kar yağışı dün de aralıklarla sürdü. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre, kar kalınlığı 45 cm’e kadar çıktı. Sahil bölgelerinde (Şişli, Esenler, Sarıyer, Kağıthane) 15-20 cm, iç kesimlerde (Başakşehir, Sultanbeyli, Eyüp, Ümraniye) 20-30 cm, yüksek ve kırsal kesimlerde (Hadımköy, Tuzla, Çamlıca, Çekmeköy, Silivri, Beykoz) 30-45 cm aralığında kar kalınlıkları ölçüldü.

17.02.2021Gündem
Okulların yüz yüze açılış tarihi hakkında açıklamalar: Okullar ne zaman açılacak

Okulların yüz yüze açılış tarihi hakkında açıklamalar: Okullar ne zaman açılacak?

Okulların açılıp açılmayacağı ile ilgili açıklamalar yakından takip ediliyor. 15 Şubat itibarıyla, kırsal mahalle ve köy okulları ile alınan kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçileceği açıklanmıştı. Bazı illerde eğitime başlanılırken bazı illerde kar yağışı nedeni ile yüz yüze eğitime ara verildi. Tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında ise yüz yüze eğitim 1 Mart’ta başlayacak.

16.02.2021Gündem
İstanbulda okullar bir gün daha tatil

İstanbul'da okullar bir gün daha tatil

Okulöncesi eğitim kurumlarıyla köy okullarında eğitim öğretim 15 Şubat Pazartesi başlamış ancak İstanbul da dahil olmak üzere bazı illerde olumsuz hava şartları nedeniyle bu açılış salı ve çarşamba günlerine ertelenmişti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı yeni bir açıklamayla okulların açılışının bir gün daha ertelendiğini duyurdu.

16.02.2021Eğitim
Erken çocuklukta eğitim projesi

Erken çocuklukta eğitim projesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi'nin çevrimiçi tanıtım toplantısına katıldı. Selçuk, çocukluğun son derece kritik ve üzerinde önemle durulması gereken bir dönem olduğunu söyledi.

16.02.2021Eğitim
Ders zili çaldı

Ders zili çaldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimi başlatan ilk ders zilini çaldı. 2020-2021 Eğitim öğretim yılının ikinci dönemi başladı. Iğdır Aralık Gödekli İlkokulu’nda İstiklal Marşı okuyan Bakan Selçuk, "Ülkemizin tüm köylerindeki öğrencilerimizi okullarına kavuşturmanın ve gülümsemelerine şahit olmanın mutluluğu içerisindeyiz" dedi.

15.02.2021Eğitim
21’inci yüzyıl ve pandemide öğrenci olmak

21’inci yüzyıl ve pandemide öğrenci olmak

21’inci yüzyılla birlikte sanayi ve teknoloji oldukça gelişti, Endüstri 4.0 sonrası 5.0 dönemi sorgulanır hale geldi. Gelişmiş ülkeler tarafından 21’inci yüzyılda ihtiyaç duyulan insan profili yeniden tanımlandı. Problem üreten değil çözüm ortaya koyan, muhakeme gücü yüksek, teknolojiye hâkim, olabildiğince dil bilen ve takım çalışmasına uygun bireylerin yetiştirilmesi ön plana çıktı.

8.02.2021Eğitim
Bakan Selçuk, Otizm Kongresinde konuştu

Bakan Selçuk, Otizm Kongresi'nde konuştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Isparta'da çevrimiçi düzenlenen Otizm Kongresi'nde yaptığı konuşmada, bu tür toplantılara ihtiyaç olduğunu söyledi. Otizm spektrum bozukluğu bulunan çocukların hassas emanetler olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, bu emanetlere sahip çıkmanın, öğrencilerin eğitimi başta olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerine katkı sağlama ve yardımcı olmanın görevlerinden olduğunu belirtti.

4.02.2021Eğitim
Tatilin son haftası öğretmene uzaktan eğitim

Tatilin son haftası öğretmene uzaktan eğitim

MEB tarafından öğretmenlerin mesleki gelişim programlarının 8-12 Şubat'ta çevrimiçi düzenlenmesine karar verildi. Öğrencilerin aşamalı ve seyreltilmiş eğitim ile hibrit eğitim süreçlerinde öğrenme kazanımlarına ilişkin eksikliklerinin giderilmesi için tamamlayıcı eğitim planlamaları çevrimiçi yapılacak.

2.02.2021Eğitim
Her yaş grubu için farklı çözüm önerileri... Ne olacak bu çocukların hali

Her yaş grubu için farklı çözüm önerileri... Ne olacak bu çocukların hali?

Yetişkinler gibi neredeyse bir yıldır kısıtlı bir sosyal hayatta yaşayan çocuklar, belki de virüsün ‘yan etkilerinden’ en çok hasar alan grup. Araştırmalar pandemi öncesi sağlıklı olan çocukların yüzde 58’inde en az bir psikolojik semptom görüldüğünü ortaya koyuyor. Sebeplerin başında evde ve akransız kalmak geliyor. Dört uzmana, çocukların süreçteki kayıplarını ve telafi yöntemlerini sorduk...

24.01.2021Hürriyet Pazar
Bakan Selçuk: TIMMS’te hedefimiz ilk 10

Bakan Selçuk: TIMMS’te hedefimiz ilk 10

Ankara Eğitim Platformu tarafından düzenlenen TIMSS 2019 Değerlendirme Konferansı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleşti. Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) İcra Direktörü Dirk Hastedt’in konuk olduğu konferansta Türkiye’nin TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) başarısı değerlendirildi. Bakan Selçuk “Hedefimiz var. İlk 10 ülke arasında olmak için her türlü çalışmayı yapacağız” dedi.

21.01.2021Eğitim
Eğitim uzaktan da devam ediyor

Eğitim uzaktan da devam ediyor

Son bir yılda, yaşam biçimimizi büyük oranda değiştiren, günlük dilimizde “Öğretmenim bugün canlı ders var mı?” gibi cümleleri yaygınlaştıran COVID-19 salgını, eğitim alanını ve uygulamalarını da etkiliyor. Salgının başlangıç döneminde, birçok ülke geçici olarak eğitime ara vermek zorunda kaldı. Bu noktada da acil uzaktan eğitim kaçınılmaz bir çözüm yolu oldu.

18.01.2021Eğitim
‘Okulöncesi eğitim pandemiden etkilendi

‘Okulöncesi eğitim pandemiden etkilendi'

Marmara Üniversitesi (MÜ) Atatürk Eğitim Fakültesi Okulöncesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ozana Ural, COVID-19 salgını nedeniyle evde kalmak zorunda olan çocuğun çevrimiçi okulla anne-baba eğitim desteği alsa bile akranlarıyla etkileşimden, hareket etmekten ve oyun oynamaktan kısmen mahrum kaldığını söyledi.

15.01.2021Eğitim
İlköğretime de online puanlama geldi

İlköğretime de online puanlama geldi

‘Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ‘Uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz’ hükmü yürürlükten kaldırıldı.

6.01.2021Eğitim
Bu uykusuzlukların bir anlamı olmalı...

Bu uykusuzlukların bir anlamı olmalı...

Kimileri için her gece düzenli ve kesintisiz uyumak mümkün değil... Oysa sağlıklı uyku, bağışıklık sistemimizin en yakın dostlarından biri. Yarın yani 3 Ocak, Uyku Festivali Günü. Biz de konunun uzmanı nöroloji doktoruna kaliteli uykunun sırlarını ve uykusuzluğun yol açabileceği problemleri sorduk.

Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Eğitim evlere taşındı, uzaktan eğitim yeni normal oldu. Eğitim alanında on yıllar sürecek değişim bir yıla sığdı. İşte 2020’’in ilk ayından son ayına kadar eğitim alanında tüm yaşananlar.

31.12.2020Eğitim
2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

2020: Eğitimde kırılma ve fırsatlar yılı

Küresel bir salgının bizi aldığımız nefesle sınaması, temel beşeri gerekliliğimiz olan sosyalleşme ihtiyacımızı elimizden alması hem bireysel hem de kurumsal anlamda ağır bir sınavdı. 2020 bu yüzden dünya tarihinde pek çok alanda büyük kırılmalar yarattı.

28.12.2020Eğitim
Sınavlar iptal

Sınavlar iptal

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ilk dönem sınavların iptal edildiğini duyurdu. Bakan Selçuk ilk ve ortaokul öğrencilerinin karne notunu öğrencilerin derse katılımları, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarını ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlar belirleyecek” dedi.

25.12.2020Eğitim
TRT EBA Anaokulu açıldı

TRT EBA Anaokulu açıldı

TRT EBA İlkokul kanalı bünyesinde yayınlanan ‘TRT EBA Anaokulu’ hafta içi her gün 08.00 ve 19.30 saatlerinde çocuklarla buluşacak. TRT EBA Anaokulunda, ‘Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu’ sloganıyla okulöncesi çağındaki çocuklara görsel, duyusal ve zihinsel gelişim süreçleri için ihtiyaç duydukları eğitimler veriliyor.

24.12.2020Eğitim
MEB bütçesi TBMM’de kabul edildi

MEB bütçesi TBMM’de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, MEB’in 2021 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Bakan Ziya Selçuk’un da bir konuşma yaptığı görüşmeler sonrasında MEB’in bütçesi kabul edildi.

14.12.2020Eğitim
Erken çocukluğun önemi

Erken çocukluğun önemi

Yaşamın her evresi, kendine özgü gereksinimler, özellikler ve gelişimsel performanslarla tanımlanır. Ancak, yaşam döngümüz içinde dinamik bir etkileşim içinde olan her bir evre kendinden önceki ve sonraki evreden bağımsız düşünülemez. Özellikle de erken çocukluk olarak tanımlanan 0-6 yaş döneminde, kazanılan bilgi, beceri, tutum ve alışkanlıklar, tecrübeler, maruz kalınan olanak ve sınırlılıklar, yaşam boyu etkisini devam ettirir. Erken çocukluk yıllarındaki doğru başlangıçlar, çocukların hayata güçlü ve sağlam adımlarla başlamasının garantisidir ve tüm yaşamı etkiler.

7.12.2020Eğitim
Uzmanından velilere tavsiyeler: Her ev anasınıfı olabilir

Uzmanından velilere tavsiyeler: Her ev anasınıfı olabilir

Koronavirüs vaka sayıları artınca anaokulları da uzaktan eğitim kapsamına alındı. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Erdoğan, “Evi okul gibi kullanmak zorundayız. Her ev bir anasınıfı olabilir” diyerek, çocuklarının gelişimi için endişe eden velilere evde eğitim yollarını anlattı.

7.12.2020Eğitim
Öğretmenlere siber saldırı uyarıları

Öğretmenlere siber saldırı uyarıları

MEB tarafından, EBA harici canlı derslerle ilgili, "Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebilecek" hatırlatması yapıldı.

4.12.2020Eğitim
Özel ana sınıflarında yüz yüze eğitim

Özel ana sınıflarında yüz yüze eğitim

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni tedbirler kapsamında 'ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verildiği açıklanmıştı. MEB'den yapılan yazılı açıklamada okulöncesi kurumlarında yüz yüze eğitime ara verildiği hatırlatılarak “Özel okullara bağlı anasınıfı ve anaokulları yüz yüze eğitime devam edebilecekler” denildi.

1.12.2020Eğitim
Anaokullarında eğitime ara

Anaokullarında eğitime ara

Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni tedbirler kapsamında 'ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verileceğini açıkladı.

1.12.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Üçüncü dalgada iki kritik tarih: 15 Mart, 29 Mart...

Bu köşede iki ya da üç hafta gibi aralıklarla Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi vaka ve vefat sayıları üzerinden COVID-19 salgınının seyrini değerlendirmeye çalışıyorum.

11.05.2021

Zeus Sunağı’nı geri alabiliriz

Alman TV kanalı Deutsche Welle’nin haberine göre, Almanya’nın 1897’de İngiliz askerlerince yağmalanmış olup sonradan kendi ellerine geçen Benin bronz heykellerini anayurtları Nijerya’ya geri vermeyi kabul etmesi üzerine; eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, 1878’de Bergama’dan Berlin’e taşınan ve orada yeniden kurulan, halen Bergama Müzesi’nde (Pergamonmuseum) özel bir salonda sergilenen Zeus Sunağı’nın Türkiye’ye iadesi konusunda bir öneri yaptı:

4.05.2021

Vicdanlı çocuklar yetiştirmenin yolları

Tüm aileler akıllı, sorumluluk duygusu gelişmiş, büyüklerine saygılı, küçüklerini seven, sağlıklı, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Ancak bu istek, anne-baba tutumlarına yeteri kadar yansıyor mu? Akran şiddeti, doğaya ve hayvanlara zarar verme, bağımlılık, çocuk suçluluğu gibi sorunlar giderek artarken uzmanlar “Vicdanlı çocuklar yetiştirmek her şeyden önemli” diyor.

10.04.2021

Korkutan harita

En yetkili ağızdan duydum... Prof. Birpınar: “Hortumlar, yağışlar artacak... Kuraklık tehlikesi var.”

19.12.2020

Ekranı kapatın, eğlenmeye başlayın

Eskiden dışarıdan yorgun argın gelir, “Evim evim, güzel evim” deyip bir köşeye kıvrılırdık. Artık sürekli evdeyiz, bu cümleyi söylemez olduk. Yine de yuvamızın tadını çıkarmak mümkün. Evinizi eğlenceli hale getirecek, ekransız faaliyetleri hatırlatmak istedik.

19.12.2020