EKSTRA
MENÜ

Kesin Korunacak Hassas Alan

Kesin Korunacak Hassas Alan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kesin Korunacak Hassas Alan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 112 Kesin Korunacak Hassas Alan haberi bulunmuştur.

Kesin Korunacak Hassas Alan Haberleri

Yalıkavak sahiline giden Ekici, eldivenleri taktı koyu pırıl pırıl yaptı

Yalıkavak sahiline giden Ekici, eldivenleri taktı koyu pırıl pırıl yaptı

Ünlü şarkıcı Tuğba Ekici Bodrum’un en ünlü koylarından biri olan Küdür sahilinde çöp topladı. Bodrum Belediyesine desteğe gelen Ekici Azerbeycan’a mesaj göndermeyi de unutmadı. Ekici “Baba tarafım Azeri, Genceliyiz. Bütün Azeri vatandaşların yaralarını sarmak istiyorum. Biz onlarla her zaman kardeşiz. İki devlet bir milletiz. Hiç bir zaman ayırt etmedik onları kendimizden. Onlarda bizi etmediler. Ayrıca Azeri olduğum içinde çok gururluyum" dedi.

27.11.2020Magazin
Eber Gölü, kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Eber Gölü, kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Afyonkarahisar'ın Bolvadin, Sultandağı ve Çay ilçeleri sınırında bulunan Eber Gölü, kesin korunacak hassas alan ilan edildi.

5.11.2020Seyahat
Dünyanın tek traverten set gölü kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Dünyanın tek traverten set gölü 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde bulunan ve dünyanın tek traverten set gölü olan Otlukbeli Gölü, "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi.

4.11.2020Seyahat
Bakan Kurum: Bugüne kadar 2 bin 787 bölgeyi doğal sit alanı ilan ettik

Bakan Kurum: Bugüne kadar 2 bin 787 bölgeyi doğal sit alanı ilan ettik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugüne kadar 2 bin 787 ayrı bölgeyi doğal sit alanı, 171 tabii güzelliğimizi kesin korunacak hassas alan ilan ettik." ifadesini kullandı.

26.10.2020Ekonomi
Trabzonun Barma Yaylasına doğa müzesi ve eğitim merkezi kurulacak

Trabzon'un Barma Yaylası'na doğa müzesi ve eğitim merkezi kurulacak

Trabzon'un Çaykara ve Köprübaşı ilçe sınırları içindeki Barma Yaylası Turbalığı'nda bilim insanlarına ve doğaseverlere hizmet verecek 3 milyon lira maliyetli Barma Yaylası Doğa Müzesi ve Doğa Eğitimi Merkezi ile iki seyir terası oluşturulacak.

26.10.2020Seyahat
Hersek Lagününün çehresi yeni projelerle daha da güzelleşti

Hersek Lagünü'nün çehresi yeni projelerle daha da güzelleşti

Yapımı sırasında Osman Gazi Köprüsü'ne kavis verdiren ve içerisinde 229 kuş türünün yaşadığı Hersek Lagünü, Tarım ve Orman Bakanlığının projeleriyle yeni bir döneme hazırlanıyor.

23.10.2020Seyahat
Ankaranın peribacalarına hassas koruma

Ankara'nın peribacalarına 'hassas' koruma

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan ve 6 Ekim'de 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilen Abacı Peribacaları ile Soğuksu Milli Parkı Ağaç Fosilleri, doğal güzelliğiyle hayran barıkıyor. Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, "Bu bölgeleri yılda yaklaşık 2.5-3 milyon insan ziyaret ediyor. Ziyaretçilerimizin artması için gereken çalışmaları yapıyoruz" dedi.

20.10.2020Seyahat
Allı turnalar Adanaya gelmeye başladı

'Allı turnalar' Adana'ya gelmeye başladı

ADANA'da hava sıcaklıklarının düşmesiyle allı turna olarak bilinen flamingolar başta olmak üzere göçmen kuşlar, Çukurova Deltası'na gelmeye başladı.

20.10.2020Gündem
Allı turnalar Adanaya gelmeye başladı

'Allı turnalar' Adana'ya gelmeye başladı

Adana'da hava sıcaklıklarının düşmesiyle allı turna olarak bilinen flamingolar başta olmak üzere göçmen kuşlar, Çukurova Deltası'na gelmeye başladı.

20.10.2020Seyahat
Kuş cenneti Yayla Gölünde 20 yılın en düşük su seviyesi

Kuş cenneti Yayla Gölü'nde 20 yılın en düşük su seviyesi

Denizli'nin Buldan ilçesinde 182 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan, 'kesin korunacak hassas alan' durumundaki Yayla Gölü'nde yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesinde düşüş yaşandı. Buldan ilçesinin Süleymanlı Mahallesi'nde çam ağaçları arasındaki Yayla Gölü'ndeki su seviyesi, kuraklık nedeniyle endişe verici düzeyde düştü.

19.10.2020Seyahat
Santa Harabeleri, kesin korunacak hassas alan olarak tescillendi

Santa Harabeleri, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescillendi

Gümüşhane'nin Dumanlı köyü sınırlarında yer alan ve 'Gökyüzüne yakın saklı kent' olarak da bilinen, arkeolojik doğal sit alanı Santa Harabeleri, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescillendi. Definecilerin kazılarıyla tahribata uğrayan, bakımsızlıktan kaplanan otlarla görsel güzelliğini kaybeden tarihi yapıların, restore edilerek turizme kazandırılması planlanıyor.

19.10.2020Seyahat
Endişelendiren görüntü: Son 20 yılın en düşük seviyesi

Endişelendiren görüntü: Son 20 yılın en düşük seviyesi

Kuş cenneti Yayla Gölü'nde 20 yılın en düşük su seviyesi görüldü.

17.10.2020Gündem
Bayburt’ta fosiller bulunan alan koruma altına alındı

Bayburt’ta fosiller bulunan alan koruma altına alındı

Bayburt'ta milyonlarca yıllık fosillerinin bulunduğu Kızıltepe Uluçayır Fosil-2 doğal sit alanı, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescillendi. Bölgede uzmanlar tarafından inceleme ve araştırma yapılacak.

15.10.2020Gündem
Bayburtta fosiller bulunan alan koruma altına alındı

Bayburt'ta fosiller bulunan alan koruma altına alındı

BAYBURT'ta milyonlarca yıl önce yaşadığı değerlendirilen canlıların fosillerinin bulunduğu Kızıltepe Uluçayır Fosil-2 doğal sit alanı, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescillendi. Bölgede uzmanlarca inceleme ve araştırmalar yapılacak.

15.10.2020Haber
Sessiz güzellik Güver Uçurumu

Sessiz güzellik 'Güver Uçurumu'

Türkiye'de 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilerek koruma altına alınan Antalya'daki 'Güver Uçurumu', koronavirüs tedbirleri kapsamında sessizliğe büründü.

15.10.2020Seyahat
Bayburt’ta fosiller bulunan alan koruma altına alındı

Bayburt’ta fosiller bulunan alan koruma altına alındı

Bayburt'ta milyonlarca yıllık fosillerinin bulunduğu Kızıltepe Uluçayır Fosil-2 doğal sit alanı, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescillendi. Bölgede uzmanlar tarafından inceleme ve araştırma yapılacak.

15.10.2020Seyahat
Bartın’ın doğa harikası, kesin korunacak hassas alan tescil edildi

Bartın’ın doğa harikası, 'kesin korunacak hassas alan' tescil edildi

Bartın'ın Ulus ilçesi Ulukaya köyündeki kanyon ve şelaleler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescillendi. Şelale ve kanyonun tepeden izlenmesi için Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından seyir terası yapılarak, ziyarete açıldı.

7.10.2020Seyahat
Kız Adası nerede

Kız Adası nerede?

Kız Adası'nın 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilmesi bölgede memnuniyetle karşılandı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, "İlçenin 22 adasından biri olan Kız Adası'nın kesin korunacak hassas alan ilan edilmesinden memnunuz. Aynı hassasiyetin Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nda gösterilmesinden yanayız" dedi.

7.10.2020Gündem
Ayvalık’taki Kız Adası  kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Ayvalık’taki Kız Adası 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bazı doğal sit alanlarının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edilmesi hakkında kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7.10.2020Seyahat
Hersek Lagünü kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Hersek Lagünü "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Aralarında Yalova Altınova Hersek Lagünü'nün de yer aldığı 7 ildeki bazı bölgeler "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi.

6.10.2020Seyahat
Taşlı Adanın kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi memnuniyetle karşılandı

Taşlı Ada'nın 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilmesi memnuniyetle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan kararla Taşlı Ada'nın "kesin korunacak hassas alan" ilan edilmesi, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde memnuniyetle karşılandı.

30.09.2020Seyahat
Muğladaki Doğal sit alanlarının statülerinin değiştirildiği iddialarına yalanlama

Muğla'daki "Doğal sit alanlarının statülerinin değiştirildiği" iddialarına yalanlama

Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün "Gökova Körfezi, Marmaris, Milas ve Ula ilçeleri Doğal Sit alanlarının statülerinin değiştirilerek bu alanlarda marina ve yapılaşmanın önünün açıldığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

26.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı imzaladı... 6 şehirdeki bazı bölgeler kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı imzaladı... 6 şehirdeki bazı bölgeler 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Adana, Balıkesir, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş ve Mersin'deki bazı bölgeler, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi.

26.09.2020Gündem
10 maddede Akdeniz’in incisi... Antalya’da uğramanız gereken yerler

10 maddede Akdeniz’in incisi... Antalya’da uğramanız gereken yerler

Türk turizminin başkenti Antalya doğal güzellikleri, antik kentleri, dünya çapında şöhrete sahip sahilleri, kendine has lezzetleriyle bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. Bu kadar çok seçenek arasında “Nereden başlamalı, nereye gitmeli, ne yapmalı” diyenler için uzmanlara kenti keşfetmenin, anlamanın ve tadına varmanın en güzel 10 yolunu sorduk.

20.09.2020Seyahat
Vanlı doğaseverler çevre farkındalığı için 2600 rakımlı gölde kanoya bindi

Vanlı doğaseverler çevre farkındalığı için 2600 rakımlı gölde kanoya bindi

Van'da bir grup doğasever, kentin turizm potansiyeline dikkati çekmek ve ve çevre duyarlılığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "kesin korunacak hassas alan" ilan edilen Turna Gölü'nde kanoya binip yüzdü.

10.09.2020Seyahat

Dünya’yı yiyip bitirmek üzereyiz

2019’da Dünya’nın bir yıllık kaynağını 29 Temmuz’da tüketmiştik. Bu yıl salgın nedeniyle bu tarih 22 Ağustos’a kaydı. Türkiye’nin karnesiyse maalesef pandeminin olumlu etkilerine rağmen endişe verici... Ülkemiz 26 Haziran’dan itibaren önümüzdeki yılın kaynaklarını kullanmaya başladı. Maaşı bitirdik, kredi kartından yiyoruz.

Antalyada Düden Şelalesi kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Antalya'da Düden Şelalesi 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

ANTALYA'da, kent merkezinde bulunan Düden Şelalesi, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

3.09.2020Gündem
Sadağı Kanyonu kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Sadağı Kanyonu "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Bursa'da Orhaneli ve Büyükorhan ilçeleri sınırları içerisinde yer alan Sadağı Kanyonu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi.

27.08.2020Seyahat
Ayder Yenileme ve Koruma Projesi çalışmaları sürüyor

Ayder Yenileme ve Koruma Projesi çalışmaları sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Rize'nin doğal güzellikleriyle ünlü Ayder Yaylası'nda plansız yapılaşmanın önüne geçecek önemli adımlar atılıyor. Çalışmalar, Ayder Yaylası'nın doğal güzelliğini koruyacak, marka değerini artırarak geleceğe taşıyacak.

16.08.2020Ekonomi
Bakan Kurum: Verimli arazilerimizde obruklar meydana geliyor

Bakan Kurum: Verimli arazilerimizde obruklar meydana geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''İklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle doğal güzelliğimiz, nazar boncuğu dediğimiz Meke Gölü ve başka su kaynaklarımız kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Karapınar'da verimli arazilerimizde obruklar meydana geliyor. Bu çerçevede Karapınar'ımızın doğal güzelliklerini korumak, iklim değişiklikleri etkilerinden en az şekilde etkilenmesi amacıyla bir çalışma yürütüyoruz'' dedi.

30.07.2020Gündem
Karar iptal

Karar iptal

Türkiye’nin cennet koylarından Kaş, Patara, Fırnaz ve Yeşilköy’ün sit derecelerini düşürerek imara açılmasına neden olacak yeni koruma statülerine ilişkin kararları, mahkeme iptal etti. Böylece koyların özel şirketlerin projelerine dayanarak ‘hassas alan, nitelikli alan, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak yeniden çizilen koruma sınırları kaldırıldı.

2.07.2020Gündem
Kuş cenneti Yayla Gölü kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Kuş cenneti 'Yayla Gölü' kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Denizli'nin Buldan ilçesinde 182 kuş türünü barındıran ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini hayran bırakan Yayla Gölü, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

29.06.2020Seyahat
Cumhurbaşkanı kararıyla iki bölge kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Cumhurbaşkanı kararıyla iki bölge "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Cumhurbaşkanı kararlarıyla Denizli ve Muğla'daki iki ayrı bölge "kesin korunacak hassas alan", Malatya'da ise bir bölge “riskli alan” ilan edilirken Kütahya ve Rize'de yapılacak enerji projeleri nedeniyle bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

28.06.2020Gündem
Binlerce yıllık ‘Mağara Kent’ koruma altına alındı

Binlerce yıllık ‘Mağara Kent’ koruma altına alındı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış yüzlerce mağaranın bulunduğu binlerce yıllık Madavans Vadisi, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

11.06.2020Seyahat
Bitliste Ahlat Sazlıkları ve Madavans Vadisi kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Bitlis'te Ahlat Sazlıkları ve Madavans Vadisi 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Ahlat Sazlıkları ve Madavans Vadisi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

10.06.2020Seyahat
Altı güzel haber...

Altı güzel haber...

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Kayseri’deki Sultan Sazlığı, Van’daki Dönemeç Sazlıkları, Sivas’taki Hafik Gölü ve Giresun’un Yağlıdere ilçesindeki Gölyanı Yaylası doğal sit alanları, ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi. Giresun ve Marmaris’teki iki bölge de nadir bitki ve hayvan çeşitliliği sebebiyle korumaya alındı.

31.05.2020Hürriyet Pazar
Kesin korunacak hassas alan ilan edilen Güver Uçurumunda koronavirüs sessizliği

Kesin korunacak hassas alan ilan edilen 'Güver Uçurumu'nda koronavirüs sessizliği

Türkiye'de "kesin korunacak hassas alan" ilan edilen Antalya'daki 115 metre yüksekliğinde, 2 kilometre uzunluğundaki "Güver Uçurumu", en sakin günlerini yaşıyor.

28.05.2020Seyahat
2 yılda 83 bölge kesin korunacak hassas alan ilan edildi

2 yılda 83 bölge 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Son 2 yılda 83 ayrı bölgeyi 'kesin korunacak hassas alan' ilan ettik. Böylece çivi bile çakılamayacak alan yüz ölçümünü 576 milyon metrekareye çıkardık" dedi.

27.05.2020Seyahat
Bakan Kurumdan hassas alan açıklaması

Bakan Kurum'dan hassas alan açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Son 2 yılda 83 ayrı bölgeyi 'kesin korunacak hassas alan' ilan ettik" dedi.

26.05.2020Ekonomi
Kesin korunacak alan olan Hafik Gölünde hassas çalışma yapılacak

Kesin korunacak alan olan 'Hafik Gölü'nde hassas çalışma yapılacak

Sivas Valisi Salih Ayhan, kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen Hafik Gölü'nün, doğası korunacak şekilde yapılacak hassas çalışmayla turizme kazandırılacağını açıkladı.

22.05.2020Seyahat
Sakinlerinin bir çuval altına değişmediği yer Kesin korunacak hassas alan ilan edildi...

Sakinlerinin 'bir çuval altına değişmediği' yer! Kesin korunacak hassas alan ilan edildi...

Giresun'da, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edilen Gölyanı Yaylası bakir kalmış doğal güzelliğiyle hayran bırakıyor.

18.05.2020Seyahat
Hafik Gölü, doğal sit alanı ilan edildi

Hafik Gölü, doğal sit alanı ilan edildi

Sivas'ın Hafik ilçesindeki 'Hafik Gölü', Cumhurbaşkanlığının kararıyla, kesin korunacak hassas alanlar arasına dahil edildi. Sivas Valisi Salih Ayhan, kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, "Bölgenin doğal yapısını koruyarak güzel projeler yapacağız" dedi.

14.05.2020Seyahat
Kesin korunacak hassas alan ilan edilen doğal güzellik Sultan Sazlığı

'Kesin korunacak hassas alan' ilan edilen doğal güzellik Sultan Sazlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilen kuş cenneti Sultan Sazlığı, doğal yapısıyla görenleri etkiliyor.

14.05.2020Seyahat
Kesin korunacak hassas alan ilan edilen Dönemeç Sazlıkları havadan görüntülendi

'Kesin korunacak hassas alan' ilan edilen Dönemeç Sazlıkları havadan görüntülendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararla 'kesin korunacak hassas alan" ilan edilen Dönemeç Sazlıkları havadan görüntülendi.

14.05.2020Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı... “Kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı... “Kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’un Yeşilpınar Köyü’nde bulunan “Gölyanı Yaylası”nı, kesin korunacak hassas alan olarak tescillenmesi kararını onayladı. Karar bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

13.05.2020Gündem