EKSTRA
MENÜ

Hipoglisemi

Hipoglisemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hipoglisemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 899 Hipoglisemi haberi bulunmuştur.

Hipoglisemi Haberleri

Modern yaşam diyabeti tetikledi

Modern yaşam diyabeti tetikledi

Alınan tüm önlemlere ve gelişen tedavilere rağmen diyabet giderek büyüyen bir halk sağlığı sorunu. Tüm diyabet hastalarının yüzde 90 kadarı Tip 2 diyabetli. Tip 2 diyabetse önlenebilir bir hastalık. Halen diyabet hastası olduğundan habersiz 193 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin dünya ve Türkiye’deki durumunu şöyle anlattı.

28.05.2017Sağlık
Şeker hastaları oruç tutabilir mi

Şeker hastaları oruç tutabilir mi?

Oruç tutmak, kan şekeri dengesini ciddi oranda etkileyebiliyor. Bu nedenle şeker hastası olan vatandaşlar, oruç tutmalarının bir sakıncası olup olmadığını merak ediyor. Peki, uzmanlar bu konuda neler söylüyor? Şeker hastası oruç tutabilir mi? Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler neler? İşte, detaylar!

26.05.2017Gündem
Ramazanda nasıl besleneceğiz

Ramazanda nasıl besleneceğiz?

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireylerin günlük yaşantıları ve beslenme alışkanlıklarında büyük değişiklikler görülmektedir. Normalde üç ana öğün ve birkaç ara öğünden oluşan beslenme düzeni, Ramazan boyunca iki ana öğüne düşmektedir. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Sinem Kaya, Ramazan'da sağlıklı beslenmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor.

26.05.2017Sağlık
Kadir Topbaştan tahliye olan damadı için ilk açıklama

Kadir Topbaş'tan tahliye olan damadı için ilk açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  FETÖ soruşturmasında tutuklu olan damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edilmesine ilişkin ilk kez konuştu. Topbaş, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edilen damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında “Yargıya intikal etmiş konularda asla konuşmam. Yargı ve adalet, buna güveniyorum. Adaletin herkese eşit mesafede olduğunu biliyorum” dedi. Geçen 8 Eylül'de tutuklanan Kavurmacı önceki gün tahliye edilmişti.

5.05.2017Gündem
Topbaşın damadına tahliye

Topbaş'ın damadına tahliye

İŞADAMLARINA yönelik FETÖ soruşturması kapsamında 8 ay önce tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

4.05.2017Gündem
Topbaşın damadı Kavurmacı tahliye edildi

Topbaş'ın damadı Kavurmacı tahliye edildi

İş adamlarına yönelik FETÖ soruşturmasında tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Tahliye gerekçesi epilepsi.

4.05.2017Ekonomi
Neden kahvaltıyı asla atlamamalısınız

Neden kahvaltıyı asla atlamamalısınız?

Her gün TV’ye çıkan o doktor anlattı, e anneniz her gün tekrar tekrar arayıp anlattı, o yüzünden ışık saçılan her daim fit vücuduyla hafiften sinirinizi bozan iş arkadaşınız da havalı havalı anlattı… Ama siz anladınız mı? Anladınız da uyguladınız mı? Şüphelerimiz var! O nedenle, neden kahvaltınızı asla ve asla atlamamanız gerektiğini, bir kez daha, azimle anlatacağız!

13.03.2017Sağlık
Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Prof. Dr. Sedat Tolga Aydoğ’un katkıları ile hazırlandı. İşte diyabetle ilgili merak ettiğiniz her şey...

28.12.2016Sağlık
Mucize mineral magnezyum

Mucize mineral magnezyum

Belki de adını en son lisedeki kimya dersinde, periyodik cetveli ezberlerken andınız. Oysaki o, kesinlikle daha fazla itibarı hak ediyor! Eksikliği birçok rahatsızlığın nedeni olan, çoğu ilaçtan daha etkin iyileştirici gücü bulunan magnezyum, önemi göz ardı edilen bir mineral. Onu yakından tanımanın vakti geldi.

21.11.2016Sağlık
Diyabette doğru bilinen 25 yanlış

Diyabette doğru bilinen 25 yanlış

Son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan Diyabet (şeker hastalığı), toplumsal sosyal ve ekonomik boyutları olan bir salgın şeklini almış olup önlenmesi, zamanında tedavi altına alınması ve en önemlisi bilinçlendirilmesi gereken mühim bir hastalık halini almıştır.

7.11.2016Gündem
Hipoglisemiden nasıl korunabiliriz - Sayarak Zayıfla

Hipoglisemiden nasıl korunabiliriz? - Sayarak Zayıfla

Doktor Ayça Kaya, obezitenin en büyük nedeni olan hipogliseminin nedenlerini anlatıyor.

Ramazan ayında beslenmenin püf noktaları

Ramazan ayında beslenmenin püf noktaları

İftardan hemen sonra demli çay ve kahve içmeyin.

29.06.2016Sağlık
Ramazanda en çok yapılan 9 beslenme hatası

Ramazanda en çok yapılan 9 beslenme hatası

İlk ve en önemli hata sahura kalkmamaktır!

24.06.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

ilaç kullanmanın da bir adabı var

 Hepimiz zaman zaman ilaç kullanmak yani “hapı yutmak” (!) zorunda kalabiliyoruz. Bazılarımız üç-dört hapı birlikte yutmaya bile mecbur hale gelebiliyor.

1.06.2017

Kötü beslenme şekere yakalanma

Obezite ve fazla kilonun öne çıkan tedavi yöntemlerinden biri bariatrik cerrahidir.

28.05.2017

Geleceğe iz bırakan kadınlar

Okul öncesi eğitime katkı, kadın emeğini değerlendirme ve kimsesiz çocuklara yardım amacıyla projeler düzenleyen Çaba Derneği, kuruluşunun 12’nci yılında 12 kadına “Geleceğe İz Bırakanlar” ödülü verdi.

24.05.2017

Hızlı kilo vermenin sırrı bu yazıda

 Öncelikle peşinen özür dileyeyim. Sizi “click-bait” (Tık tuzağı, yazının içeriğinden farklı ama dikkat çekici başlıkla okuru yanıltarak ilgili sayfayı tıklamasını sağlama) yöntemiyle kandırdığım için!

12.05.2017

En büyük salgın: Obezite

Şu kesin: “Fazla kilolu” olmak önemli bir sorun. “Obezite” çok mühim bir hastalık. “Kilo konusu”nun “estetik” veya “görsel” bir sorun, bir “hafifleme” tutkusu, bir “incelik” duygusu olmanın dışında “mühim” başka anlamları var. Ve şunu asla unutmayalım: Obezite dünyanın en yaygın hastalığı. İnsanlığın karşılaştığı en büyük “salgın hastalık” da “obezite” ve “fazla kilolu” olma hali. O halde sorunun cevabı net ve açık: Yeni bin yılın sağlık tehditlerinin ilk sırasında obezite var.

7.05.2017

Burun kanamasının gözden kaçan 5 nedeni

Burnumuz kanadığında çoğumuz gereksiz yere telaşlanıp korkarız. Oysa çoğu zaman korkacak/telaşlanacak bir durum yoktur. Eğer “burun kanatan nedenler nelerdir?” diye merak ediyorsanız işte kısa bir özet...

2.05.2017

İyi bir gece uykusunun muhim bir marifeti daha var

Uyku, omurganıza dinlenmesi ve iyileşmesi için mükemmel fırsatlar sağlıyor. Bedeninize destek veren yeterince sert bir yatak, omurganızdaki stresi azaltıyor. Peki hangi pozisyonda yatmak daha “omurga dostu?”

21.03.2017

Hipoglisemi mi panik atak mı?

Sağlık sorunları bazen birbirine benzer belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Bu da ciddi karışıklıklara yol açıyor. “Panik atak” işaretleriyle “hipoglisemi” belirtileri arasında da böyle bir benzerlik var.

1.02.2017

Hipogliseminin hedefi beyindir

Hipoglisemi, kan şekerinin hızla ve fazlaca düştüğü, bazen de dip yaptığı önemli bir sağlık sorunu. Zannettiğimizden daha yaygın ve sık görüldüğü de kesin. İşin kötüsü temel hedefi de beyin.

12.01.2017

Yılbaşı gecesi sendromuna ertesi gün formülü basit: Bol su ve hareket

Şu veya bu nedenle içki ve yemeği fazla kaçırdığınız akşamların ertesi gününde kendinizi daha kolay toparlamak için birkaç önerimiz önerimiz var. Beslenme uzmanlarının ilk önerisi, ertesi günü iki-üç litre su içmeniz.

2.01.2017

Ertesi gün formülü basit: Bol su ve hareket

Şu veya bu nedenle içki ve yemeği fazla kaçırdığınız akşamların ertesi gününde kendinizi daha kolay toparlamak için birkaç önerimiz var. Beslenme uzmanlarının ilk önerisi, ertesi gün iki-üç litre su içmeniz.

31.12.2016

Fındık mı badem mi

Her ikisi de lezzetli, her ikisi de faydalı, keyifli atıştırmalıklar... İyi de, kimler fındık yemeli, kimler badem? Yanıtını altta bulacaksınız ama baştan bir uyarı: Hangisini yerseniz yiyin, kesinlikle ‘yakmayın’!

4.12.2016

Yeme krizine karşı en etkili 10 yol

Sık sık acıkıyor, atıştırıyor, tatlı yemek için çıldırıyor ve sonuçta da hızla kilo alıp göbek mi bağlıyorsunuz? O zaman rahat bir koltuğa oturun ve bu yazımızı dikkatle okuyun...

20.11.2016

Sadece diyet yetmez

Kilo sorununun sadece diyetle çözülebileceğini düşünmek her zaman geçerli olabilen bir kural değildir. Yapılan her yanlış diyet de yağ yerine kas yakmanıza neden olur. Peki ne yapılmalı? İşte cevabı...

15.11.2016

İnsülin direncini yenmenin 3 yolu

Kilo problemi yaygınlaştıkça “insülin direnci”ni daha sık konuşur olduk. Nedeni açık: Öğrendik ki “obezite patlamasının” en büyük nedeni o. Ayrıca “karın-göbek-bel” bölgesinde biriken, bel çevresini genişletip “göbek-gıdı büyüten” de o! Bizi şişmanlatan fazla yağlar sadece “oburluktan” değil, biraz da insülin fazlalığı ve insüline hücresel cevapsızlıktan kaynaklanıyor. İnsülin-şeker ilişkisinin bozulması bir süre sonra yağlanma, kilo artışı ve hatta obezite ile sonuçlanıyor. Peki bu tatsız gelişmenin sebebi ne? Buyurun...

11.11.2016

Bu golleri YEMEYİN!

Bir birdenbire gelişen ‘akut’ hastalıklar vardır, bir de zaman içinde palazlanan ‘kronik’ rahatsızlıklar. Hangi gruptan olursa olsun, çoğu, hatalarımızın ‘sonuçları’dır. Peki ne yapalım da bu belalardan uzak duralım? Buyurun...

6.11.2016

Yeşil çayın fazlası karaciğere zararlı

Yeşil çayda bol bulunan kateşinler, fazla miktarda alındığında karaciğerde hasar oluşturabiliyor.

26.10.2016

Baş ağrısı deyip geçmeyin!

Siz siz olun, baş ağrısı deyip geçmeyin. Özellikle birkaç günden uzun süren, şiddeti giderek artan, bedenin başka yerlerindeki sağlık sorunlarıyla ilişkili olduğu düşünülen baş ağrılarında zaman kaybetmeden bir uzmana görünün.

21.10.2016

Atıştırmak iyi mi, kötü mü?

Atıştırmalık olarak hemen her köşede bulabileceğiniz un, şeker, yağ zengini sağlıksız yiyecek-içecekleri tercih etmez de, doğal ve tam atıştırmalıkları yiyip içerseniz atıştırmaktan zarar görmezsiniz. Ama yine de prensip olarak acıkmadıkça yemeyin.

18.10.2016

Yapım hatası

Yemeklerden hemen sonra acıkıyor, uyku hali, kafa karışıklığı, sinirlilik, terleme gibi sorunlar yaşıyorsanız, az yemenize rağmen çabuk kilo aldığınızı, düzenli egzersiz yapmanıza rağmen kilo vermekte zorlandığınızı düşünüyorsanız genetik kusurunuz olabilir. Nasıl mı? Buyurun...

1.10.2016

Sık sık uyukluyor musunuz

Sağlığın ve kaliteli yaşamın olmazsa olmazlarından biri de gece uykularıdır. Eğer gece uykunuz yeterli ve güzel değilse, mışıl mışıl uyuyup zımba gibi uyanmamışsanız, ne hayatınızın tadı tuzu, enerjisi yeterince iyidir, ne de sağlık süreçleriniz doğru düzgün çalışabilir. Ama şu iki nokta da önemlidir: Uykunun da bir doğal zamanı, belirli bir süresi var.

29.09.2016
Diyabet, tatilden keyif almaya engel değil

Diyabet, tatilden keyif almaya engel değil!

İşte, bayram öncesi diyabet hastalarına pratik öneriler...

9.09.2016

Kilo, sivilce tüylenme döngüsü

Kiloları kolay alıp zor veren, tekrarlayıp duran dev sivilcelerden şikayet eden, çoğu zaman da çene altı, göbek çizgisi ve meme uçlarındaki iri, kalın, sert kıllardan yakınan genç kız ve hanımların çoğunda problem, yumurtalıklarında tekrarlayıp duran kistler ve bunlara eşlik eden hormonal bozukluklardır.

2.09.2016

Stres neden çok yedirir?

Geçen hafta bir akşam yemeğinde sohbet ettiğim orta yaşlı ve oldukça kilolu hanımefendi bir hayli dertliydi! En çok da stresli dönemlerde tavan yapan aşırı yeme ve şeker-tatlı krizlerinden şikayetçiydi. Bakın bana neler anlattı...

22.08.2016

Teknede tatil şişmanlatıyor

Yaz sürüyor. Tatiller de öyle. İyi ki de öyle. Bedenin ve ruhun dinlenmeye de ihtiyacı var. Ama bir şartla: Dinlenirken yağlanmak yok! Tersine form kazanmak, enerji depolamak var.

12.08.2016

Tatlı krizleri nasıl önlenecek?

Tatlı krizlerinin üç sebebi var: Alışkanlık, duygusal patlamalar ve insülin patlamaları... İlk ikisi bence kolay yönetilebilecek sorunlar. Sorun üçüncüsünü, yani insülin patlamalarıyla ilişkili olanını yönetmekte.

12.07.2016

Oruç kazalarına dikkat!

Oruca bağlı kan şekerinin düşmesi yalnızca baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sinirlilik yapmaz. Uyku eğilimi ve dikkat kaybına da sebep olabilir ki, bu da kazaları sıklaştıran önemli bir handikaptır.

10.06.2016

Sahursuz oruç sağlıksız oruç!

Oruç tutarken sahuru atladığınız zaman ortaya bazı sağlık sorunları çıkar. Hal böyle olunca bütün günü bitkin ve gergin bir halde geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

8.06.2016