EKSTRA
MENÜ

Fikret Mualla

Fikret Mualla ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fikret Mualla haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 573 Fikret Mualla haberi bulunmuştur.

Fikret Mualla Haberleri

Ünlü Türk Ressamlar Kimlerdir Ünlü Türk Ressamların Eserleri Ve Hayatları Hakkında Bilgi

Ünlü Türk Ressamlar Kimlerdir? Ünlü Türk Ressamların Eserleri Ve Hayatları Hakkında Bilgi

Sanat dalları arasında en fazla dikkat çeken şüphesiz resim sanatıdır. Resim sanatı deyince Salvador Dali, Picasso ilk akla gelen ünlü ressamlardır. Dünya çapında bilinen ve eserleri rağbet gören ünlü Türk ressamlarımız hakkında detayları derledik.

23.02.2021Araştırma
2020’nin en iyi 30 sergisi

2020’nin en iyi 30 sergisi

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren müze ve sanat galerileri, ilk kapanmanın ardından gerekli sağlık önlemlerini alarak kapılarını kontrollü de olsa ziyarete açtı ve sergilerine devam etti. 2020’de açılan sergileri 12 kişiden oluşan sanat yazarları jürisi değerlendirdi. Jürinin seçimleri doğrultusunda yaptığımız puanlama sonucunda, Sabancı Müzesi’nde açılan Marina Abramovic’in ‘Akış / Flux’ başlıklı sergisi ilk sıraya yerleşti. İşte, 2020’nin en iyi 30 sergisi...

25.12.2020Kitap Sanat
Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Sanat hayatı boyunca 50'nin üzerinde sergiye imza atan usta ressam Abidin Dino, vefatının 27'nci yılında anılıyor.

7.12.2020Keyif
Fikret Muallâ ile yeni randevu

Fikret Muallâ ile yeni randevu

Folkart Gallery pandemi önlemleri doğrultusunda ara verdiği ‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ sergisini tekrar ziyarete açtı.

26.10.2020Kitap Sanat
Banu Alkan’dan çok konuşulacak açıklamalar: O gün ölmek istedim

Banu Alkan’dan çok konuşulacak açıklamalar: O gün ölmek istedim!

CNN TÜRK’ün “Sorgu Sual” programına konuk olan Banu Alkan, sunucular Merve Şahin ve Melis Özcan’ın sorularına ilginç yanıtlar verdi. Maddi zorluk çektiği dönemde Fikret Mualla tablolarını sattığını söyleyen sanatçı, “Bir-iki tabloyu kötü günler için saklıyorum” dedi.

18.10.2020Magazin
Haftanın yeni filmleri

Haftanın yeni filmleri

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girecek. Bunlardan biri de ressam Fikret Mualla'nın hikayesini anlatan 'Renklerde Kaybolan Hayat'

27.08.2020Keyif
Online müzayedede Erol Akyavaşın Göreme adlı eseri 467 bin liraya satıldı

Online müzayedede Erol Akyavaş'ın "Göreme" adlı eseri 467 bin liraya satıldı

Artam Antik AŞ tarafından düzenlenen "339" numaralı internet müzayedesinde ünlü ressamların eserleri, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

30.03.2020Keyif
Fikret Muallâ Folkart Gallery’de

Fikret Muallâ Folkart Gallery’de

Folkart Gallery, 15. sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

28.02.2020Ekonomi
Renkli, eleştirel, hırçın, içten içe kederli: Fikret Muallâ

Renkli, eleştirel, hırçın, içten içe kederli: Fikret Muallâ

İzmir’deki Folkart Galeri, tamamı orijinal 55 yapıtla Paris Ekolü’nün ‘delişmen’ paleti Fikret Muallâ’yı ağırlıyor. ‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat’ başlıklı sergide, sanatçıya ait elyazması mektup, kitap ve kişisel eşyalar, kişisel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen eserleriyle bir arada görülebilecek.

27.02.2020Kitap Sanat
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan İdlib saldırısıyla ilgili açıklama: Belalarını buldular Bedelini çok ağır ödeyecekler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib saldırısıyla ilgili açıklama: Belalarını buldular! Bedelini çok ağır ödeyecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de Mehmetçiğe yönelik alçak saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib'de misliyle belalarını buldular. Ama yetmez, daha devam edeceğiz. Mehmetlerimize saldırdıkça bedelini çok ağır ödeyecekler" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca yarınki AK Parti Grup toplantısında İdlib'deki saldırı sonrası atılacak adımları açıklayacaklarını söyledi.

11.02.2020Gündem
İstanbul, dünyaca ünlü ressamlara ev sahipliği yapıyor

İstanbul, dünyaca ünlü ressamlara ev sahipliği yapıyor

İstanbul, aralarında Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Mustafa Pilevneli, Gaye Özen, J. Dolidze gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerinin yer alacağı sergiye ev sahipliği yapıyor.

25.01.2020Keyif
Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

6.12.2019Keyif
Çağdaş Türk sanatının dönüm noktası: Paris Okulu

Çağdaş Türk sanatının dönüm noktası: Paris Okulu

‘Paris Tecrübeleri’ kitabında 1945-1965 arası Paris’e gidip orada üreten Türk sanatçıları ele alan Necmi Sönmez, “Bu dönem çağdaş Türk sanatının en önemli dönüm noktalarından biridir. Paris’e geldikten kısa süre sonra hem önemli galerilerde kişisel sergiler açarak hem de grup etkinliklerinde boy göstererek ‘zamanın ruhunu yakalamayı’ başardılar” diyor.

18.07.2019Kitap Sanat
Dünyaca ünlü ressamları büyük ozanlarla buluşturan sergi, Hürriyet Avrupa tesislerinde açıldı

Dünyaca ünlü ressamları büyük ozanlarla buluşturan sergi, Hürriyet Avrupa tesislerinde açıldı

Türkiye ve dünyaca ünlü ressamların eserlerinin reprodüksüyonlarını, Türkçenin ünlü şairlerinin dizeleriyle buluşturan ‘Repro Sergi’, Hürriyet gazetesinin Avrupa Tesisleri‘nde açıldı. Hessen’deki Türkçe ve Türk Kültürü öğrencilerinin eserlerinden oluşan serginin ilk ziyaretçileri de genç sanatçılar ve öğretmenleri oldu.

13.06.2019Avrupa
Pariste Ara Güler Sergisi açıldı

Paris'te 'Ara Güler Sergisi' açıldı

Paris’te açılışı geçen hafta yapılan Ara Güler sergisindeydik. Sanat eleştirmeni, yazar Hasan Bülent Kahraman’ın sergi çerçevesinde verdiği Ara Güler konferansını fırsat bilip hem sergiyi gezdik hem de Kahraman ile Güler ve eseri üzerine konuştuk.

27.05.2019Seyahat
Bora Gencer kimdir Bora Gencerin hayatına ilişkin bilgiler

Bora Gencer kimdir? Bora Gencer'in hayatına ilişkin bilgiler

Bora Gencer ,ses ve saz sanatçılığının dışında zaman zaman farklı televizyon ve radyo kanallarından gelen tekliflerle dizi oyunculuğu ve program sunuculuğu da yapmış bir isimdir. Bora Gencer yurt içi ve yurt dışı turneleri sayesinde pek çok kişi tarafından tanınmıştır. Turne arkadaşları arasında Asya, Demet, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Gülay, Suat Suna, Seçil, Kerim Tekin gibi isimler de vardı. Peki, Bora Gencer kimdir? Bora Gencer'in hayatına ilişkin bilgiler

23.04.2019Magazin
Uluç’un ‘Nü’sü satışta

Uluç’un ‘Nü’sü satışta

BEYAZ Müzayede tarafından düzenlenen 54. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde 82 sanatçının 159 eseri satışa sunulacak. 10 Mart Pazar günü saat 14.00’te SwissOtel’de gerçekleştirilecek müzayedenin öne çıkan eserleri, Ömer Uluç’un ‘Nü’ eseri ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘Kilimli Soyut Adam’ı.

4.03.2019Kitap Sanat
Ceren resim alanında dünya ikincisi oldu

Ceren resim alanında dünya ikincisi oldu

Japonya’da yapılan resim yarışmasına katılan 8’inci sınıf öğrencisi Ceren Yalçınkaya, dünya ikincisi oldu. ‘İnsan’ konulu yarışmaya, 76 ülkeden 18 bin 146 kişi katıldı. Yalçınkaya, geçen yıl Azerbaycan’daki resim yarışmasında da ikinci olmuştu.

15.02.2019Eğitim
Ünlü ressamların eserleri online müzayedede

Ünlü ressamların eserleri online müzayedede

Artam Antik A.Ş. müzayede evi 9 Aralık Pazar günü bitecek online müzayedesinde Abidin Dino, Nuri İyem, Fikret Mualla gibi sanatçılara ait eserleri satışa sunuyor.

30.11.2018Kitap Sanat
Ara Güler dünyasına giriş

Ara Güler dünyasına giriş

Merakla beklenen Ara Güler Müzesi, efsane fotoğrafçının 90’ıncı yaş gününde Bomontiada’da açıldı. Tasarımıyla dikkat çeken aynı adlı kitabın da eşlik ettiği ‘Islık Çalan Adam’ başlıklı açılış sergisi, Güler’i daha yakından tanımamızı sağlıyor. Galatasaray’daki Güler Apartmanı’nın müzeye dönüştürülmesi ve Türkiye’nin görsel hafızası niteliğindeki Ara Güler arşivinin dijital ortama aktarılması çalışmaları ise sürüyor.

16.08.2018Kitap Sanat
‘68 Kuşağı’nın makûs talihi

‘68 Kuşağı’nın makûs talihi

Paris’te 60’ların bohem sanat hayatını yaşayan, bugün de üretimlerine orada devam eden ‘68 kuşağı sanatçılarından Utku Varlık’tan ‘Zero Hipotez’ adlı sergisine paralel olarak yayımlanan bir kitap: ‘Zero Hipotez: Fragmanlar’. Kitap, Türkiye sanatının son 60 yıllık tarihini birçok anı, hikâye ve tanıklık eşliğinde anlatıyor...

9.08.2018Kitap Sanat
Nazımın eşyaları çöpten müzayedeye

Nazım'ın eşyaları çöpten müzayedeye

Nazım Hikmet'in, kağıt toplayıcıları tarafından çöpte bulunan cezaevinde yaptığı özel eşyaları, Ata Müzayede tarafından online olarak satışa çıkarıldı. "www.atamuzayede.com" üzerinden 14 Haziran'da başlatılan online müzayede 23 Haziran'da saat 23.00'te son bulacak .

21.06.2018Gündem
Çağdaş sanat müzayedesi

Çağdaş sanat müzayedesi

BEYAZ Müzayede tarafından 3 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek müzayedede çağdaş sanatın yerli ve yabancı ustalarının 248 adet eseri satışa sunulacak. Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Ömer Uluç’un 1988 tarihli ‘Bukalemun ve Karga’sı, Burhan Doğançay’ın ikisi tuval toplam 12 eseri, Fikret Mualla’nın farklı boyutlarda 17 eseri bulunuyor. Soyut çağdaş sanatın bir diğer ustası Erol Akyavaş’ın 1985 tarihli ‘Mavi Kale’si 180-280 bin, 1995 tarihli ‘Kaligrafik Soyut’u 200-300 bin TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkacak.

28.05.2018Kitap Sanat
Harp kelimeler arasında

Harp kelimeler arasında

Turgut Çeviker’in hazırladığı ve Abidin Dino’nun 1938-1994 yılları arasında kaleme aldığı edebiyat, sanat ve politika yazıları, onun sanata sürekli el atışının göstergeleri. Hatta bu yazılar, bir sanatçının anıları diye de okunabilir.

12.04.2018Kitap Sanat
‘Abla ve Kardeşleri’ müzayedeye çıkıyor

‘Abla ve Kardeşleri’ müzayedeye çıkıyor

BEYAZ Müzayede’nin 25 Mart Pazar günü gerçekleştireceği müzayedesinde 125 sanatçının 239 eseri satışa sunulacak. Toplam 120 adet tuval eseri olduğu bilinen çağdaş figür resminin önde gelen ustalarından Neşet Günal’ın meşhur ‘Abla ve Kardeşleri’ adlı eseri 550-850 bin TL tahmini fiyat aralığında müzayedede olacak. Son dönem müzayedelerin öne çıkan ismi Fahrelnissa Zeid’in de 4 adet portre eseri satışa sunulacak. 1960’lı yıllarda Paris’te dönemin en önemli sanatçılarının yanı sıra Zeid’e de sergiler açmış ve sonradan müze kurmuş Dina Vierny’yi resmettiği ‘Dina’ isimli portre yapıtı 450-650 bin, Ürdün dönemine ait ‘Çerkes Gelin’ 500-800 bin, sanat eleştirmeni Meg Abu Hamdan’ı resmettiği ‘Lady in Red’ 400-600 bin ve ‘Zainab’ tablosu 250-350 bin TL tahmini fiyat aralıkları ile koleksiyonerlerin beğenisine sunuluyor.

21.03.2018Kitap Sanat
Türkiyenin en önemli 100 sanat eseri

Türkiye'nin en önemli 100 sanat eseri

Hürriyet Pazar’ın, her biri ses getiren ‘En İyiler’ soruşturmasında sıra geldi ‘En İyi 100 Sanat Eseri’ne... Filmleri, albümleri, romanları, mimari eserleri seçmiştik. Bu kez ülkenin kültürel hafızasına işlenmiş sanat yapıtları göz önünde bulunduruldu ve eleştirmenlerden, sanatçılardan, küratörlerden, koleksiyonerlerden, galeri yöneticilerinden, akademisyenlerden ve resim öğretmenlerinden oluşan, son derece titiz ve saygın bir jüri sayfalarımızda bulacağınız sıralamayı belirledi. Tıpkı önceki soruşturmalarımızda olduğu gibi bu kez de ülkemizin kültürel hayatına ışık tutacak, eğilimleri yansıtacak bir sonuca ulaştığımıza inanıyoruz. Umarız beğenerek okursunuz…

İstanbul Modern’i Karaköy’deki binasında görmek için son günler... Bir antrepoyu müzeye dönüştürmekle kalmadık insanlara müzeye gitme alışkanlığı kazandırdık

İstanbul Modern’i Karaköy’deki binasında görmek için son günler... Bir antrepoyu müzeye dönüştürmekle kalmadık insanlara müzeye gitme alışkanlığı kazandırdık

2004’te kurulan Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern kapılarını -şimdilik- kapatıyor. Karaköy’deki müze binası 18 Mart’ta kapanacak, mayısta geçici mekânı Union Française’de yeniden ziyaretçilerini kabul etmeye başlayacak. Eve geri dönüşse; üç yıl sonra... İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı büyük bir dönüşümün arifesinde sorularımızı yanıtladı.

Filmin montajı 10 yıl sürdü

Filmin montajı 10 yıl sürdü

Ressam Fikret Mualla’nın hayatını konu alan ‘Renklerde Kaybolan Hayat’ filminin şansı döndü. Maddi sıkıntılar nedeniyle montajı 10 yıl süren film, sonunda seyirciyle buluşuyor.

15.01.2018Magazin
222 eser satışta

222 eser satışta

BEYAZ Müzayede, yeni yılın ilk müzayedesinde 126 sanatçının 222 eserini satışa sunuyor.

4.01.2018Kitap Sanat
Zeid portresine 1 milyon 200 bin TL

Zeid portresine 1 milyon 200 bin TL

BEYAZ Müzayede’nin pazar günü Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleşen müzayedede Fahrelnissa Zeid’in ‘Feminity’ isimli otoportresi 1 milyon 260 bin TL’ye alıcı buldu. ‘Feminity’ müzayedenin en yüksek fiyata satılan eseri oldu.

20.11.2017Kitap Sanat
Genco Erkal: Anadolu’da  kendimi Tarkan gibi  hissediyorum

Genco Erkal: Anadolu’da kendimi Tarkan gibi hissediyorum

Son yıllarda hep Nâzım Hikmet’le Bertolt Brecht’in hayatından kesitler sunan metinleri ve Gogol’ün büyük eseri ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ni oynuyordu. Bu kez sahnede güncel bir konuyu, gündemin en yakıcı maddelerinden göçmenlik meselesini ele alıyor. Üstelik tek oyunda yedi farklı karakteri canlandırıyor. Genco Erkal’la yeni oyunu ‘Göçmenleeeer’ vesilesiyle buluştuk.

18.11.2017Hürriyet Pazar
Zeid portreleri satışa çıkıyor

Zeid portreleri satışa çıkıyor

Türkiye'de modern sanatın öncülerinden Fahrelnissa Zeid’in iki önemli portre eseri Beyaz Müzayede tarafından satışa çıkarılıyor.

12.11.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

FETÖ’cü mahrem imamın Rus korkusu

Fetullahçı Terör Örgütü üyesi, Ankara Asayiş Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş, 19 Aralık 2016 günü, koruma polisi olduğu düşünülsün diye giydiği siyah takım elbisesi üzerinde, “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” konulu fotoğraf sergisinin açılış kokteyline katılmak için Çankaya Belediyesi’nin Çağdaş Sanatlar Merkezi Fikret Mualla Sergi Salonu’na geldiğinde hiç şüphe uyandırmadı.

5.05.2021

25 yıllık tarihin özeti

Uzmanlık kütüphanelerinin önemini sık sık vurguluyorum. Genel kitaplıklar geniş bir kitlenin bilgi ihtiyacını karşılar. Genel kitaplıklarda ayrı raflar da düzenlenmelidir.

8.04.2021

Kıpırdamayın, çiziyorum…

Bugün Dünya Ressamlar Günü. Bu vesileyle, fırçalarıyla dünyayı yeniden tanımlayan, tuvallerine aktardıklarıyla bize sevinci, üzüntüyü, doğayı, acıyı, tatlıyı yaşatan, gerçekleri ya da hayalleri tablolarına sığdıran bu sanatçıların sinemadaki yansımalarını hatırlayalım dedik. İşte size ressamları anlatan filmlerden bir seçki...

27.02.2021

Fikret Muallâ: ‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat’

İzmir’de ‘Folkart Gallery’de açılan Fikret Muallâ sergisi, pandemi nedeniyle çok kısa süre açık kaldı.

31.12.2020

Devrim Erbil Müzesi’nde

Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu Göcek’ten sonra Kuzey Ege’de, Balıkesir’deyiz.

23.11.2020

Ara Güler, seni unutmadık

Küçükçekmece Belediyesi, iki yıl önce aramızdan ayrılan usta fotoğrafçı Ara Güler’in ölüm yıl dönümünü fotoğraflardan oluşan bir sergi ve yine dostlarının anılarından oluşan bir kitapla anıyor.

21.10.2020

Dayı Hikmet Topuzer

Fenerbahçe’nin armasının yaratıcısı olarak bildiğimiz, dün ölüm yıl dönümünde andığımız Hikmet Topuzer’i anlatmak istiyorum biraz.

15.05.2020

Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Mualla

İzmir’deki Folkart Galeri’de 17 Mayıs’a kadar gezilebilecek olan “Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Mualla” sergisinin açılışına davetli olarak katıldım. Yazının sonuna bırakmadan fikrimi baştan söyleyeyim: “Yolunuz İzmir’e düşerse, Folkart Galeri’nin direktörü Fahri Özdemir’in koordinatörlüğünde hazırlanan bu sergiyi görmenizi isterim.”

16.03.2020

Üzüntümüz çok umutlarımız da

BÖYLE günlerde insan ne yazacağını bilmiyor.

29.02.2020

‘Eğitimli kızlar umutlu yarınlar’ parolasıyla bağış için koşmak

1 MART’ta Antalya’da Runatolia 20 koşusu var. Katılanlar çeşitli vakıflar adına koşuyor ve burs sağlamaya çalışıyor. Ben o koşuya katılacak bir gönüllüden, Murat Kaynar’dan söz edeceğim, hem de kendi ağzından:

25.02.2020

İzmirliler Bakan Ersoy’u bekliyor

SON günlerin en popüler konusu Çeşme...

15.02.2020

Yeni Sarıyer vizyonu

İSTANBUL’da seçimin nabzının hızlı attığı önemli ilçelerden birisi Sarıyer.

15.02.2019

Beşiktaş’a nasıl biri aday olmalı?

“BEN mimar Erhan İşözen. Bilgi ve liyakatle belediye başkan adaylarını değerlendireceğinizi düşündüğüm için bir aydın genel başkan yardımcısı olarak size (Oğuz Kaan Salıcı) yazmayı uygun buldum. Ankara’ya gidip kendimi tanıtıp anlatmam çok zor. Ayrıca insan kendini anlatamaz.

16.11.2018

Herkesin listesi kendine

Dün MÜYAP’ın fiziki CD satışlarının listesini vermiştim...

26.12.2017