EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler
  • Fas
  • cezayir
  • Kuzey Afrika
  • ABD
  • israil
  • Batı Sahra, Afrika kıtasının kuzeybatısında yer alan ve 1975 yılında koloni ülkesi İspanya tarafından terk edildikten sonra Fas tarafından hak iddia edilen ve günümüzde de üçte ikisini fiilen yöneten bölgedir. Bölgenin tümü üzerinde 1976 yılında bağımsızlığı ilan edilen Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'nin bu ilanı Fas tarafından kabul edilmemektedir. Bölgenin sınır komşusu olarak kuzeyinde Fas, kuzeydoğusunda Cezayir, doğu ve güneyinde Moritanya yer alırken, bölgenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır.

     

Batı Sahra

Batı Sahra ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Batı Sahra haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 432 Batı Sahra haberi bulunmuştur.

Batı Sahra, Afrika kıtasının kuzeybatısında yer alan ve 1975 yılında koloni ülkesi İspanya tarafından terk edildikten sonra Fas tarafından hak iddia edilen ve günümüzde de üçte ikisini fiilen yöneten bölgedir. Bölgenin tümü üzerinde 1976 yılında bağımsızlığı ilan edilen Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'nin bu ilanı Fas tarafından kabul edilmemektedir. Bölgenin sınır komşusu olarak kuzeyinde Fas, kuzeydoğusunda Cezayir, doğu ve güneyinde Moritanya yer alırken, bölgenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır.

 

Batı Sahra Haberleri

ABD ve Fastan ortak tatbikat

ABD ve Fas'tan ortak tatbikat

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanmasından "Uss Porter" muharip gemisi ile Fas Kraliyet Kuvvetleri Donanmasına bağlı "Alal bin Abdullah F 615" fırkateyninin Atlas Okyanusu'nda ortak tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

17.01.2021Dünya
Trumptan Fas Kralı 6. Muhammede liyakat madalyası

Trump'tan Fas Kralı 6. Muhammed'e liyakat madalyası

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "İsrail'le ilişkilerini normalleştirmesi dahil Orta Doğu barış sürecine katkısı" sebebiyle Fas Kralı 6. Muhammed'e "liyakat madalyası" verdiği bildirildi.

16.01.2021Dünya
Cezayir Cumhurbaşkanından teyakkuz çağrısı

Cezayir Cumhurbaşkanı'ndan teyakkuz çağrısı

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, komşu ülkelerdeki gelişmelerden dolayı "teyakkuz" çağrısı yaptı

5.01.2021Dünya
İsrailden Fasa ilk uçuş gerçekleştirildi

İsrail'den Fas'a ilk uçuş gerçekleştirildi

İsrail'den Fas'a bugün ilk uçak havalandı. ABD'nin arabulucuğunda gerçekleşen normalleş anlaşması çerçevesindeki uçuşa ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner de eşlik etti.

22.12.2020Dünya
Fas, Cezayir sınırının karşılıksız olarak açılmasına hazır olduğunu açıkladı

Fas, "Cezayir sınırının karşılıksız olarak açılmasına hazır olduğunu" açıkladı

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani, kapalı olan Cezayir sınırının karşılıksız olarak açılmasına hazır olduklarını belirtti.

20.12.2020Dünya
Fastaki Adalet ve Kalkınma Partisi, İsrailin Filistinlilere karşı işlediği suçları kınadı

Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçları kınadı

Fas'ta iktidardaki koalisyonun başını çeken Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD), İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçları kınadı.

12.12.2020Dünya
Cezayir: Trumpın, Batı Sahra kararının hiçbir hukuki geçerliliği yok

Cezayir: Trump'ın, Batı Sahra kararının hiçbir hukuki geçerliliği yok

Cezayir, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanımasının hiçbir hukuki geçerliliği olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

12.12.2020Dünya
Rusyadan ABDnin Batı Sahrada Fas egemenliğini tanımasına yönelik açıklama

Rusya'dan ABD'nin Batı Sahra'da Fas egemenliğini tanımasına yönelik açıklama

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ABD'nin Batı Sahra'da Fas'ın egemenliğini tanımasına yönelik yaptığı açıklamada, Washington'ın bu kararı uluslararası hukuka aykırıdır dedi.

11.12.2020Dünya
Son dakika...Fas ve İsrailden ikili ilişkileri yeniden başlatma kararı

Son dakika...Fas ve İsrail'den ikili ilişkileri yeniden başlatma kararı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rabat yönetiminin İsrail ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Fas Kralı 6. Muhammed'e teşekkür etti. Fas ile İsrail'in tam diplomatik ilişki için anlaşmaya vardığının duyurulmasının ardından Fas Krallık Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral 6. Muhammed, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü.

10.12.2020Dünya
Son dakika haberi: ABD Başkanı Donald Trump açıkladı Anlaşma sağlandı

Son dakika haberi: ABD Başkanı Donald Trump açıkladı! Anlaşma sağlandı

Son dakika haberine göre; ABD Başkanı Donald Trump, Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurdu.

10.12.2020Dünya
Cezayirin şehirleri neler Cezayir başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Cezayir'in şehirleri neler? Cezayir başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Cezayir Kuzey Afrika'nın en güzel ülkelerinden biridir. Gerek iklimi ile gerekse de yaşayış tarzı ile Afrika kıtasının gelişmekte olan ülkelerinden biridir. Cezayir'in özellikleri şehirleri ve meydanları oldukça ünlüdür. Ünlü şehirleri ve meydanları olan bu şehir her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Afrika kültürünü yansıtan Cezayir son yıllarda popüler olmuş bir ülkedir. Peki, Cezayır'in şehirleri neler? Cezayir başkenti, nüfusu, yüzölçümü bilgileri nedir? Cezayir'e dair bütün detayları derledik.

18.06.2020Seyahat
Moritanyada Corona Virüs nedeniyle ilk ölüm

Moritanya'da Corona Virüs nedeniyle ilk ölüm

Moritanya'da yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti.

31.03.2020Dünya
Hüsnü Mübarek kimdir Hüsnü Mübarekin biyografisi

Hüsnü Mübarek kimdir? Hüsnü Mübarek'in biyografisi

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek 92 yaşında hayatını kaybetti. 2011'de başlayan sokak gösterilerinin ardından görevinden istifa eden Hüsnü Mübarek, 1981-2011 yılları arasında Mısır'ı yönetmişti. İşte, Hüsnü Mübarek'in biyografisi...

25.02.2020Dünya
Onlara minnettarız

Onlara minnettarız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başbakanlık binasında yurt dışında görev yapan asker ve polis yakınlarını ağırladı. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer de davette hazır bulundu.

11.12.2019Avrupa
Barış Pınarı Harekatı aleyhine sahte fotoğraflarla manipülasyon yapmak istediler

Barış Pınarı Harekatı aleyhine sahte fotoğraflarla manipülasyon yapmak istediler

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacı taşıyan Barış Pınarı Harekatı aleyhine sosyal medyada yürütülen dezenformasyon girişimlerinde, terör örgütü yanlıları, tarihte sembolleşmiş fotoğrafları paylaşarak manipülasyon yapmaya devam ediyor.

13.10.2019Gündem
Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü... Yok oluyorlar

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü... Yok oluyorlar!

SUALTI Sporlar Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan, ‘Dünya Çevre Günü’nde denizlerimizde hızla nesli tükenen türlere dikkat çekti. Birçok çevre koruma programında da aktif olarak yer alan usta sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan yaşananlara, “Farkında olarak ya da olmadan insan eliyle denizlerimizde katliam yapılıyor. Yok ediyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

5.06.2019Gündem
İstanbul nüfusuyla 131 ülkeyi geride bıraktı

İstanbul nüfusuyla 131 ülkeyi geride bıraktı

Belçika, Yunanistan, Avusturya, İsviçre ve Bulgaristan'ın da aralarında bulunduğu 131 ülke, nüfusu beş yılda yüzde 6,4 artarak 15 milyon 67 bin 724'e ulaşan İstanbul'un gerisinde kaldı.

18.03.2019Ekonomi
Arap ülkelerinin silahlanma yarışı

Arap ülkelerinin silahlanma yarışı

Arap ülkelerinin son 10-15 yıldaki toplam askeri harcamalarının yaklaşık 1 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

15.01.2019Dünya
Gökkuşağı tadında bir ülke: Fas

Gökkuşağı tadında bir ülke: Fas

Son dönemde giderek popülerliği artan Marakeş ile birlikte Fas, mercek altına aldığımız destinasyon oldu. Bizim için mucizeler ülkesi, Alaaddin’in sihirli lambasından çıkan peri, geçmişle gelecek arasında bir köprü ya da Avrupalıların yeni eğlence merkezi olarak tanımlanabilir bu esrarengiz ülke. Bir de tabii, her şehri ayrı bir renge boyayıp aralarına biraz kum biraz palmiye serpmişler gibi… İşte size Fas gezi rehberi…

25.07.2018Seyahat
Dünyanın en büyük çölü nerededir

Dünyanın en büyük çölü nerededir?

Yıl boyunca en az yağış alan yerler olarak tanımlanan çöller,  kurak yaşama koşulları bitki ve hayvanların yaşamını zorlaştırdığı için genellikle çorak arazilerdir. Buna rağmen, toprak yüzeyinin üçte birinin kurak ya da yarı kurak olduğu varsayılmaktadır. Peki, dünyanın en büyük çölü nerededir? İşte, merak edilen konu hakkında bazı bilgiler

21.07.2018Gündem
Mısırdan Amerikan Apache şirketiyle petrol anlaşması

Mısır'dan Amerikan Apache şirketiyle petrol anlaşması

Mısır hükümetinin ülkenin batı sahra bölgesinde petrol arama konusunda ABD'li petrol ve doğalgaz şirketi Apache ile anlaşma yaptığı bildirildi.

18.07.2018Ekonomi
İtalyan Eni, Mısırda ikince kez petrol buldu

İtalyan Eni, Mısır'da ikince kez petrol buldu

İtalyan enerji şirketi Eni'nin, Mısır'ın batısında yer alan Sahra el-Garbiye (Batı Sahra Çölü) bölgesinde açtığı ikinci kuyuda da petrol bulduğu bildirildi.

9.07.2018Ekonomi
Cezayir ile Fas arasında Hizbullah gerilimi

Cezayir ile Fas arasında 'Hizbullah' gerilimi

Cezayir yönetimi, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita'nın, "Cezayir'in, Hizbullah ile Polisario Cephesi arasındaki toplantılara ev sahipliği yaptığı" yönündeki açıklamalarını "iftira" olarak nitelediğini bildirdi.

14.05.2018Dünya
İrandan diplomatik ilişkileri kesen Fasa tepki

İran'dan diplomatik ilişkileri kesen Fas'a tepki

İran, kendisiyle diplomatik ilişkileri kesen Fas'ın "İran'ın Cezayir Büyükelçiliğinde görevli diplomatların Polisario Cephesi ile iş birliği yaptığı" yönündeki suçlamasını reddetti.

2.05.2018Dünya
İrana bir şok daha... Gerilime Suudiler de katıldı

İran'a bir şok daha... Gerilime Suudiler de katıldı

Fas, "Hizbullah örgütü ile Polisario Cephesi arasındaki ilişkinin ülke güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği gerekçesiyle" İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu. Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan da Fas'ın İran ile ilişkilerini kesmesini desteklediklerini açıkladı. Hizbullah ise suçlamaları yazılı açıklamayla reddetti.

1.05.2018Dünya
193 ülke gören gezginden tavsiyeler

193 ülke gören gezginden tavsiyeler

62 yaşındaki Barcelonalı Jorge Sanchez 193 ülkeye ve çok sayıda bölgeye giden biri. En çok gezenler listesinde ikinci sırada yer alan gezgin dünyanı gezmek isteyenler içinde birçok tavsiye veriyor. İşte o tavsiyeler...

13.04.2018Seyahat
İlyuşin-78, 257 can aldı

İlyuşin-78, 257 can aldı

CEZAYİR’in Boufarik Hava Üssü’nden havalanan askeri amaçlı bir nakliye uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü ve çoğu askeri personel 257 kişi yaşamını yitirdi.

11.04.2018Dünya
Cezayirde askeri uçak düştü

Cezayir'de askeri uçak düştü

Cezayir'in Bufarik bölgesinde askeri uçak düştü. Cezayir devlet televizyonu uçakta ölü sayısının 257 olduğunu duyurdu. El Arabiya televizyonuna konuşan bir askeri yetkili kazada kurtulan olmadığını söyledi. Cezayir'e ait bir askeri uçağın Boufarik Havaalanı'nda düştüğü açıklandı. Uçakta en az 257 askeri personelin hayatını kaybettiği belirtildi. Boufarik bölgesi Cezayir'in başkenti Cezayir'e 30 kilometre uzaklıkta.El Arabiya televizyonuna konuşan bir askeri yetkili kazada kurtulan olmadığını söyledi. 50 ambulans olay yerine ulaştı.Yetkililere göre, uçakta Batı Sahra'da bağımsızlık isteyen Cezayir destekli Polisario Cephesi üyeleri de bulunuyordu.Yerel televizyon kanallarının geçtiği görüntülerde, uçağın enkazından yoğun siyah duman yükseldiği, devlet görevlileri ve bir grup insanın da yardım çalışmalarını izlediği görüldü.Cezayir Savunma Bakanlığı, kaza ile ilgili soruşturma başlatılacağını açıkladı.Ülkede 4 yıl önce de askeri personel ve ailelerini yaşıyan bir uçak düşmüş, kazada 77 kişi hayatını kaybetmişti.

11.04.2018Haber
Cezayirde askeri uçak düştü

Cezayir'de askeri uçak düştü!

Cezayir'in Bufarik bölgesinde askeri uçak düştü. Cezayir devlet televizyonu uçakta ölü sayısının 257 olduğunu duyurdu. El Arabiya televizyonuna konuşan bir askeri yetkili kazada kurtulan olmadığını söyledi. Uçakta Batı Sahra'da bağımsızlık isteyen Cezayir destekli Polisario Cephesi üyeleri de bulunuyordu.

11.04.2018Dünya
Fas uyardı: Savaş çıkabilir

Fas uyardı: 'Savaş çıkabilir'

Fas'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ömer Hilal, Batı Sahra bölgesinde savaş çıkabileceği uyarısında bulundu.

3.04.2018Dünya
Eski cumhurbaşkanı ‘özel temsilci’ oldu

Eski cumhurbaşkanı ‘özel temsilci’ oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Batı Sahra Özel Temsilciliği görevine eski Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in getirildiği belirtildi.

17.08.2017Dünya
Fas Kralı 6. Muhammedden mahkum affı

Fas Kralı 6. Muhammed'den mahkum affı

Fas Kralı 6. Muhammed'in, "Yeşil Yürüyüş" diye adlandırılan "Batı Sahra'nın" İspanya işgalinden kurtuluşunun 40'ıncı kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla aralarında terör suçlularının da bulunduğu 4 bin 215 mahkûmu affettiği bildirildi.

6.11.2015Dünya
Mısır’da ‘yanlışlıkla’ 12 ölüm

Mısır’da ‘yanlışlıkla’ 12 ölüm

Mısır güvenlik güçleri, Libya sınırına yakın turistik Batı Sahra bölgesine havadan terör operasyonu düzenledi. Operasyon sonucunda arazi araçlarıyla çıktıkları çöl safarisinde barbekü molası veren 8’i Meksikalı 12 kişi yaşamını yitirdi.

15.09.2015Dünya
Mısırlı güvenlik güçleri yanlışlıkla turistleri öldürdü

Mısırlı güvenlik güçleri yanlışlıkla turistleri öldürdü

Mısır'da güvenlik güçleri, bir terör operasyonu esnasında aralarında Meksikalı turistlerin de bulunduğu 12 kişiyi yanlışlıkla öldürdü.

14.09.2015Dünya
141 ülkede işkence yapılıyor

141 ülkede işkence yapılıyor

Bugün Dünya İnsan Hakları Günü. Uluslararası Af Örgütü tüm dünya ülkelerini işkenceye karşı kararlı tavır almaya çağırdı. Türkiye'deki gelişmeler hakkında da açıklamada bulunuldu.

10.12.2014Dünya
İstanbulun nüfusu 130 ülkeyi geçti

İstanbul'un nüfusu 130 ülkeyi geçti

Cumhuriyetin ilk yıllarında 1927 sayım yılında 806 bin 863 kişi olarak açıklanan İstanbul'un nüfusu, 2013 sonu itibarıyla 14 milyon 160 bin 467 kişiye ulaşarak mega kente dönüştü.

18.08.2014Ekonomi
Almanya asker gönderme kararı aldı

Almanya asker gönderme kararı aldı

Almanya Bakanlar Kurulu, iç savaşın sürdüğü Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sivilleri korumak amacıyla konuşlandırılacak Avrupa Birliği (AB) görev gücüne destek verme verme kararı aldı.

9.04.2014Gündem
İstanbulun nüfus artışı durdurulamıyor

İstanbul'un nüfus artışı durdurulamıyor

Nüfusuyla Yunanistan, Tunus, Portekiz, Küba, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Belarus, Macaristan ve Tunus'un da aralarında bulunduğu 122 ülkeyi geride bırakan İstanbul, son 4 yılda nüfusuna 1 milyon 157 bin 576 kişi ekledi.

15.09.2013Gündem
Bu ülkede kadınlar zorla şişmanlatılıyor

Bu ülkede kadınlar zorla şişmanlatılıyor

Batı Afrika’da Batı Sahra ile Senegal arasında bulunan küçük ülke Moritanya’da dünyanın birçok yerinde geçerli bir güzellik kaidesi işlemiyor. Bu toplumun en güzel kadınları en şişman olanlar. Zayıf kadınlara ise yiyecek ekmek bile alamayacak kadar fakir gözüyle bakılıyor. Ancak bu durum kadınları özgürleştirmiyor, aksine üzerlerine çok daha ağır yükler bindiriyor.

24.05.2013Kelebek
Bakir Kanarya, La Gomera

Bakir Kanarya, La Gomera

Fas açıklarındaki Kanarya Adaları’ndan biri La Gomera. Doğası, kültürü en iyi korunanı. Türkiye kışı yaşarken adanın kumsallarında, yağmur ormanlarında ılıman bir iklim hâkim. Hollanda’da yaşayan gezgin okurumuz Burcu Onar gitti, izlenimlerini yazdı.

27.01.2013Seyahat
Motosikletle 10 bin kilometre

Motosikletle 10 bin kilometre

BODRUM’da motosiklet tutkunu profesyonel tur rehberleri Mustafa Alper (37), Bora Tanık (36), Deniz Kılıç (41) motosikletleriyle Avrupa ve Afrika turuna çıktı.

20.11.2012Ege
24 pasaport eskittim

24 pasaport eskittim

Selman Arınç ne THY pilotu ne de kokartlı turist rehberi. Emekli mali müşavir. Ama tutkulu gezgin. Her yıl turizm profesyonellerinden fazla geziyor, 2005’ten bu yana Türkiye Gezginler Kulübü’nce verilen ‘Yılın En Fazla Ülke Gören Üyesi’ ödülünü kazanıyor. Siz bu yazıyı okurken o 192’nci ülkesi, BM’nin son tanıdığı devlet Güney Sudan’ı keşifte. “Kararlıyım, tüm ülkeleri gören gezgin sıfatını kazanana kadar birinciliği kimseye bırakmayacağım” diyor.

16.03.2012Kelebek
Çölyak hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler

Çölyak hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler!

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İrfan Berber, Çölyak ile ilgili en önemli bilgileri derledi.

Kıbrıslı liderlere 2 gün çiftlik hapsi

Kıbrıslı liderlere 2 gün çiftlik hapsi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs’ta 3 yıldır bir anlaşmaya varamayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum lider Dimitris Hristofyas’ı, New York Long Island’da, Kıbrıs tipi sorunların görüşüldüğü tarihi Greentree çiftliğine kapatarak çözüm arayacak. Basının uzak tutulacağı çiftlikte bugün ve yarın kıran kırana al-ver pazarlığı yapılacak.

29.10.2011Gündem

Yazar Sonuçları

Anadolu mutfağının gizli hazinesi kuskus

Mutfağımızın karbonhidratlarla dolu köklü bir geçmişi var. Pek masum olmayan bu karbonhidratların kullanıldığı birbirinden farklı malzemelerle dolu birçok tarifimiz bulunuyor. Makarnalar, bulgurlar, pirinçler ve vazgeçemediğimiz hamur işleriyle bambaşka lezzetler elde ediyoruz. Bunların arasında saymayı unuttuğumuz ama mutfağımızın kıymetlisi bir tat daha var; kuskus.

10.04.2020

Dünyadan 'İslami/sufi müzikler' seçkisi…

Geçen haftaki yazımın sonunda sizlere bu hafta bir İslami/sufi müzikler seçkisi sunacağımın sözünü vermiştim.

23.11.2014