EKSTRA
MENÜ

Arılar

Arılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.398 Arılar haberi bulunmuştur.

Arılar Haberleri

Arıların Covid-19u tespit edebilmesi için daha yolumuz var

Arıların Covid-19'u tespit edebilmesi için daha yolumuz var

Belçika'da uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmek için özel eğitimli bal arıları kullanılmasının gündeme gelmesi ve İtalya’da eğitimli köpeklerin yüz maskelerini koklayarak virüsün varlığını tespit edebildiğinin açıklanması; gelişmiş koku duyularıyla bilinen bal arılarının koronavirüs tespitinde kullanılıp, kullanılamayacağı sorusunu akıllara getirdi. Prof. Dr. Kumova bal arılarının Covid-19’u tespiti konusunda "Tüm arılar haberleşme yapıyor. Ancak bunu besine karşı yapıyor. Kovanda belirli şekilde dans ederek, uzakta olan besini ’ara, bul, getir’ şeklinde sinyalini veriyor. Covid- 19 konusunda özellikle bir test ve araştırma yapılması gerekiyor" dedi.

19.01.2021Teknoloji
Demrede kış ortasında bahar yaşanıyor

Demre'de kış ortasında bahar yaşanıyor

Türkiye'de son günlerde kar yağışı etkisini gösterirken, gündüz sıcaklığının 22-23 dereceye ulaştığı, bitkiler ve ağaçların çiçek açtığı Antalya'nın Demre ilçesinde ise baharı andıran görüntüler oluştu.

18.01.2021Seyahat
‘Narkotik arı’ gerçek oldu ‘Dalga geçenlerden özür bekliyorum’

‘Narkotik arı’ gerçek oldu! ‘Dalga geçenlerden özür bekliyorum’

Belçika’nın sınır kapılarında balarılarıyla uyuşturucu arayacağını açıklaması, 2008 yılında dönemin İstanbul Milli Eğitim Müdürü olan Ata Özer’in ‘narkotikçi arılar’ projesinin haklılığını ortaya çıkardı. Ata Özer, o dönem projesiyle dalga geçenlerden özür beklediğini söyledi.

12.01.2021Gündem
Bizi bu güzel havalar mahvedecek

Bizi bu güzel havalar mahvedecek!

Şu an kar soğuğu yaşıyor olmalıydık. Ancak Türkiye’nin hemen her yerine çok güzel havalar hâkim. Bırakın karı, soğuğu, yağmur dahi yağmıyor. ‘Barajlar kurudu’ haberleri işin sadece bir boyutu. Madalyonun öbür yüzünde dünyadaki diğer canlılar var. Baharda uyanıp beslendiği çiçeği bulamayacak kelebeğin hali ne olacak?

10.01.2021Hürriyet Pazar
Bir karar alın, ‘dünyanız’ değişsin

Bir karar alın, ‘dünyanız’ değişsin

Yeni yıla girerken hayatımızda önemli değişimlere neden olacak birçok konuda kararlar alıyoruz. Bunların arasında doğayla ilgili alacağımız tek bir basit karar aynı zamanda gezegenimiz için önemli bir değişikliğin yolunu açabilir. Bir sokak hayvanının ihtiyaçlarını karşılayabilir ya da doğayla dost beslenme tarzı benimseyebilirsiniz...

Azgan ağaçları, kış ortasında çiçek açtı

Azgan ağaçları, kış ortasında çiçek açtı

TÜRKİYE'nin en sıcak yerlerinden olan Antalya'nın Demre ilçesinde ‘azgan’ ağaçlarının kış ortasında çiçek açması, görenleri şaşırttı.

1.01.2021Güncel
Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendiriyor

Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendiriyor

Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları propolis, çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip bir doğal arı ürünü. Diyetisyen Ezgi Mısırlı ve İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu propolisin faydalarını açıkladı.

31.12.2020Sağlık
Tuzla’da 600 yıllık ağaç, dut ağacına ve arılara ev sahipliği yapıyor

Tuzla’da 600 yıllık ağaç, dut ağacına ve arılara ev sahipliği yapıyor

Tuzla’da 600 yıllık ağacın gövdesine oluşan boşluğa yuva yapan arılar ve güvercinler görenleri şaşırtıyor. Tuzla Belediyesi’ne bağlı ekipler, her gün ağacın olduğu bölgeye gelerek hem güvercinlerin yemek ve su ihtiyaçlarını karşılıyor hem de arıların bal yapması için uygun ortamı hazırlıyor. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ”Dut ağacı ile selvi ağacının burada birlikte bulunması ve gövdesinde arıların yaşam oluşturmaları gerçekten ortak yaşam tarzı konusunda insanlara büyük ders verdiğine inanıyorum” dedi.

30.12.2020Güncel
Son dakika tedirgin eden arı ölümleri haberi On binlercesi yok oldu

Son dakika tedirgin eden arı ölümleri haberi! On binlercesi yok oldu

Son dakika haberi... Adana'da suyu çekilen Seyhan Nehri'nin kıyısında bulunan 3 bine yakın kovanda on binlerce arı öldü. Adana'da bölge halkını tedirgin eden gelişmeler yaşanırken, yetiştiriciler meydana gelen arı ölümlerinin nehirdeki kirlilik nedeniyle olduğunu belirtti ve yetkililerden yardım istedi. İsyan eden arı yetiştiricileri, Seyhan Nehri bölgesindeki atık ve kimyasalların arı ölümlerinin yanında balık ölümlerine de neden olduğunu söyledi.

25.12.2020Haber
Son dakika haberler: Adanada korkutan arı ölümleri On binlercesi...

Son dakika haberler: Adana'da korkutan arı ölümleri! On binlercesi...

Son dakika haberi... Adana'da Seyhan Nehri'nin suyu çekildi ve nehrin kıyısında bulunan 3 bine yakın kovanda on binlerce arı öldü. Bölgedeki arı yetiştiricileri balık ölümlerinin de yaşandığını belirterek "Arılar su ihtiyacını kovanlara yakın olan bu nehirden karşılıyordu. Ancak su 3 gündür bulanık ve kirli. Bazen sudaki atık ve kimyasallar nedeniyle, bazen de su ihtiyacını gideremediğinden arılar ölmeye başladı" dedi. Sadece 3 günde 90 kovanının boşaldığını belirten Gökhan Nasırbel ise, "Böyle devam ederse arı diye bir şey kalmaz, kovanlarımın hepsi boşalır" ifadelerini kullandı.

25.12.2020Gündem
Karıncalar sosyal mesafeyi insanlara göre daha iyi mi koruyor

Karıncalar sosyal mesafeyi insanlara göre daha iyi mi koruyor?

Salgınla mücadelede doğa bize çok iyi ipuçları verebilir. Örneğin, doğanın esas epidemiyologları bahçe karıncaları birçok konuda salgından en iyi nasıl kurtulabileceğimizi öğretebilir.

16.12.2020Teknoloji
Arı sütü çocuklarda hem bedensel hem de zihinsel gelişime destek oluyor

Arı sütü çocuklarda hem bedensel hem de zihinsel gelişime destek oluyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, arı sütünün ve propolisin, çocuklarda bağışıklığı güçlendirmede, büyümede, gelişmede ve iştah düzenlemede olumlu etkileri olduğunu söyledi. Çakır, "Arı sütü, özel bileşimiyle, çocuklarda hem bedensel hem de zihinsel gelişime destek olur. Ayrıca, iştah düzenleyici etki gösterir. Propolis ise doğada bilenen en güçlü antioksidan olma özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir, çocukların hastalıklara yakalanma sıklığını azaltır. Hastalık zamanlarında ise daha kısa sürede iyileşmesine destek olur" diye konuştu.

Gürgen ağacındaki kovanlara teleferikle ulaşıyorlar

Gürgen ağacındaki kovanlara teleferikle ulaşıyorlar

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde arıcı Atilla Güneri (69), devasa gürgen ağacının gövdesine kurduğu platformda yerden 10 metre yükseklikte karakovan bal üretimi yapıyor. Kovanlarını ayılara karşı koruyan Güneri, gürgen ağacına ulaşımını kabinli teleferik sistemi ile kolayca sağlıyor.

5.12.2020Güncel
Arıcılık (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arıcılık (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arıcılık, arıların ürettiği bal ve benzeri tüm ürünlerin hazırlanmasında görev alan bir bölümdür. Arıcılık genel olarak insanların hazırladığı kovanlardan arıların üremesi ve bal üretmesi üzerine kuruludur. Sizler için Arıcılık hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Vegan Güzellik Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vegan Güzellik Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vegan olmak, her türlü hayvansal gıdadan uzak durmak anlamına gelir. Bu, sadece besinlerle sınırlı kalmaz, kıyafetlerden güzellik ürünlerine kadar kullanılan her şeyin vegan olmasını içerir. Son yıllarda artan veganlıkla beraber vegan ürünlerde de artma söz konusu. Biz de araştırdık, vegan güzellik ürünü alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları bulduk.

Arı kovanlarında esrarengiz olay Allah yazıp gidiyorlar

Arı kovanlarında esrarengiz olay! Allah yazıp gidiyorlar

Aydın’ın Efeler ilçesi Orta Kayacık Mahallesi’nde konuşlandırılan arılar, kovanlarının içerisine ‘Allah, Hasbinallah’ gibi Arapça yazılar yazıp kovanı terk ediyorlar. İlk defa böylesine ilginç arı hareketleri ile karşılaştıklarını belirten Aydınlı arıcılar, tabiatta hissiyatı en güçlü canlı olarak bilinen arıların bu durumunun önemli bir mesaj olduğunu inandıklarını belirttiler.

24.10.2020Gündem
Balmumu nedir, ne işe yarar İşte balmumu kullanım alanları

Balmumu nedir, ne işe yarar? İşte balmumu kullanım alanları

Balmumunun kendine özgü bir özgül ağırlığı, kokusu ve karakteristik bir tadı vardır. Balmumu suda erimez, eter kloroform ve yağlarda tamamen erir. Saf balmumu, arı koyu renkli bal ya da şeker şurubu ile beslense de daima beyaz renklidir. Peki, Balmumu nedir, ne işe yarar? İşte balmumu kullanım alanları...

23.10.2020Gündem
Toprağa sahip çıkıyor

Toprağa sahip çıkıyor

Sürdürülebilir tarım uygulamaları hem güncel tüketim ihtiyaçlarını güvenle karşılıyor hem de gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayacak üretim zincirini garanti altına alıyor. Toprak, endüstriyel tarım uygulamalarının verdiği zarardan kurtuluyor. Bölgesel üreticiler daha fazla kazanırken çevre daha az zarar görüyor. Küçük tarım alanlarından bile daha fazla verim alınıyor.

19.10.2020Ekonomi
Topraksız tarım nedir ve nasıl yapılır Topraksız tarım malzemeleri ve maliyeti

Topraksız tarım nedir ve nasıl yapılır? Topraksız tarım malzemeleri ve maliyeti

Topraksız Tarım günümüzde çok popüler olan uygulamalardan bir tanesidir. Tarıma ilgisi olan pek çok insan topraksız tarım ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Topraksız tarım nedir ve nasıl yapılır, topraksız tarım malzemeleri ve maliyeti ile ilgili bilgileri hazırladık.

1.10.2020Araştırma
4. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

4. Sınıf Türkçe Benzetme Cümleleri konu anlatımı

Bir cümle içerisinde açıklama yaparken benzetme yaparız. Bu benzetme aslında bir yerde karşılaştırma olur. Böylece anlatmak istediğimiz durumu ne kadar büyük olduğunu göstermeye çalışırız. İşte 4. sınıf Türkçe benzetme cümleleri konu anlatımı.

20.09.20204. SINIF
Mitolojide de yeri var günümüz sofrasında da... Elmanın hiç bilmediğiniz özellikleri

Mitolojide de yeri var günümüz sofrasında da... Elmanın hiç bilmediğiniz özellikleri

Başta sonbahar olmak üzere dört mevsimin en sevilen meyvelerinden biri elma. Dünya üzerindeki 8 bin civarı çeşidiyle, çeşitlilik anlamında en zengin meyve olarak bilinen elmayı biraz daha yakından tanıyalım mı? Cevabınız 'evet'se elma hakkındaki ilginç gerçeklere hoş geldiniz.

BEE’Odan doğal içerikli pişik kremi

BEE’O'dan doğal içerikli pişik kremi

BEE’O tarafından bebeklerin hassas ciltlerine özel olarak geliştirilen BEE’O APIBABY Bebek Pişik Kremi, doğanın özünden gelen içeriğiyle annelerin vazgeçilmezi olacak…

26.08.2020Alışveriş
Türkiye’nin dört bir yanında üretilen çiçek ballarının hasadı bitti, şimdi damakları şenlendirme zamanı

Türkiye’nin dört bir yanında üretilen çiçek ballarının hasadı bitti, şimdi damakları şenlendirme zamanı

Hayıt, ayçiçeği, pamuk, lavanta, geven… Temel maddesi çiçek olan ballarda hasat yapıldı, sezon bitti. Çam balı dışında bir balla damağınızı tatlandırmak istiyorsanız tam zamanı. Ancak her balın bal olmadığı da artık günümüzün bir gerçeği… İyi ve orijinal bal yiyebilmek için damaktaki aroma kadar kovanda neler olup bittiğini bilmek de önemli. İklim krizi nedeniyle üretiminde düşüş yaşanan ve yine de dünyanın en iyileri arasında yer alan Türkiye’nin ballarını üreticileri anlattı.

23.08.2020Hürriyet Pazar
3. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım konu anlatımı

Çevremizdeki canlı varlıklar dörde ayrılır. Bitkiler ve hayvanlar dışında mantarlar ve mikroskobik varlıklar da canlı sınıfına girer. Ağaçlar ve evcil hayvanlar en sık gördüğümüz varlıklardır. 3. sınıflar için çevremizdeki varlıkları özellikleri ile birlikte anlattık.

16.08.20203. SINIF
1. Sınıf Türkçe Kelimenin Anlamını Tahmin Etme konu anlatımı

1. Sınıf Türkçe Kelimenin Anlamını Tahmin Etme konu anlatımı

Okuduğunuz, gördüğünüz, duyduğunuz ve yazdığınız her sözcüğün bir anlamı vardır. Duyduğunuz veya söylediğiniz her kelime bir anlam çağrıştırır. Bazı kelimelerin ise anlamlarını bilemeyebilirsiniz. Bu durumda ya cümle içindeki kullanım görevine ait tüm detayları derledik.

16.08.20201. SINIF
Ağız tadıyla

Ağız tadıyla

Bazı şiirler gözümüzün içine bakar, bazıları kalbimizi aralamaya çalışır, bazıları belleğimizde daha çok yer etmek ister gibidir. ‘Ağız’da kafaya, göze, kalbe, ete, kemiğe çalışan şiirler gördüm.

14.08.2020Kitap Sanat
Gramı 100 dolar... Zehrin fiyatı dudak uçuklatıyor

Gramı 100 dolar... Zehrin fiyatı dudak uçuklatıyor

Manisa’da hobi olarak başladığı arıcılığı geliştiren Murat Almışlar altından daha değerleri olan arı zehrini üretti. Gramı yurt dışına 700 lira, kilogramı ise 700 bin liraya satılan arı zehri özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde büyük ilgi görürken, üreticiler mevzuat eksikliklerinden dolayı gönderim yapılamadığını belirtti.

7.08.2020Ekonomi
Son Dakika | Afyon Belediyespor, Tanner Leissneri açıkladı

Son Dakika | Afyon Belediyespor, Tanner Leissner'i açıkladı!

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Afyon Belediyespor, ABD'li oyuncu Tanner Leissner'i transfer etti.

3.08.2020Basketbol
Afyon Belediyespor, Chris Wright ve Egemen Güveni transfer etti

Afyon Belediyespor, Chris Wright ve Egemen Güven'i transfer etti

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Afyon Belediyespor, ABD'li oyuncu Chris Wright ve Egemen Güven'i transfer etti.

2.08.2020Basketbol
Peynir okulu kuracaklar

Peynir okulu kuracaklar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Ardahan’dayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

2.08.2020Ekonomi
Arıların azalmasıyla birlikte gelen büyük tehlike

Arıların azalmasıyla birlikte gelen büyük tehlike

Kanada ve ABD’den bir grup bilim insanının yaptığı çalışmaya göre, tabiatta arıların azalması, birçok üründe rekoltenin düşmesine de sebep oluyor.

30.07.2020Teknoloji
BEE’Odan yeni ürün: Kudret narı kırmızı ginseng propolis shot

BEE’O'dan yeni ürün: Kudret narı kırmızı ginseng propolis shot

Demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından oldukça zengin tropikal bir meyve olan kudret narı, ham bal ve saf Anadolu propolisi ile buluştu. BEE’O Kudret Narı Kırmızı Ginseng Propolis Shot, vitamin ve mineral açısından oldukça zenginken, pratik bir kullanım da sunuyor.

29.07.2020Alışveriş
Sanat Sokağını arılar bastı İşte o anlar...

Sanat Sokağı'nı arılar bastı! İşte o anlar...

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Sanat Sokağı arıların istilasına uğradı. Paniğe yol açan o anlar, vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

27.07.2020Gündem
Anadolu’nun bozkırı sarıya boyandı

Anadolu’nun bozkırı sarıya boyandı

Aksaray'da ayçiçeklerin çiçek açmasıyla birlikte sarıya boyanan tarlalar, fotoğraf çektirmek isteyenlerin uğrak yeri oldu. Binlerce ayçiçeğinin havadan görüntüsü ise beğeni topladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, kentin yüzde 80'ninin tarım ve hayvancılıkta uğraştığını belirterek, ''Ayçekirdeğinde 2018 yılında Türkiye'de üretimde ilk 5 girdik ve 2019 yılında ise 3'üncü sıraya çıktık. Geçen yıl dekarda 300 ile 350 kilo verim alırken, bu yıl beklentimiz 450 ile 500 arasıdır' 'dedi.

16.07.2020Seyahat
İnsan eli değmeden üretiliyor, maalesef yavaş yavaş kayboluyor

İnsan eli değmeden üretiliyor, maalesef yavaş yavaş kayboluyor

Rize’de insan eli değmeden ve katkı maddesi kullanılmadan karakovan balı üretimi sürüyor. Ormanlarda, ağaçların tepesine yerleştirilen içi boş kütüklerdeki arılar, en doğal haliyle bal üretiyor.

Kuaförüm Sensin Almila Kuruoğlu kimdir

Kuaförüm Sensin Almila Kuruoğlu kimdir?

Kuaförüm Sensin’in yeni yarışmacılarından biri de Almila Kuruoğlu oldu. Almila Kuruoğlu Kuaförüm Sensin yarışmasına 6 Temmuz Pazartesi yeni haftada Ece Bingöl ve Ali Ekim’e eşlik edecek model olarak katıldı. Peki, Almila Kuruoğlu kimdir?

9.07.2020Televizyon
Karadenizde karakovan bal üretimi geleneği sürüyor

Karadeniz'de karakovan bal üretimi geleneği sürüyor

RİZE'de insan eli değmeden ve katkı maddesi kullanılmadan karakovan balı üretimi sürüyor. Ormanlarda, ağaçların tepesine yerleştirilen içi boş kütüklerdeki arılar, en doğal haliyle bal üretiyor.

9.07.2020Gündem
Arı sütünün kilosu 7 bin liradan alıcı buluyor

Arı sütünün kilosu 7 bin liradan alıcı buluyor

Niğde’de, birçok okulda matematik öğretmenliği yapan Ayhan Güngör (40), hobi olarak başladığı arıcılığı meslek haline getirdi. Arı sütü üretimi de yapan Güngör, kilosunu 7 bin TL'ye satıyor.

4.07.2020Ekonomi
‘Radyo Pencere’nin sesini açın, kalbinizi duyacaksınız

‘Radyo Pencere’nin sesini açın, kalbinizi duyacaksınız!

Çiçek tozlarını emsalsiz bir karışıma dönüştüren arılar, un, şeker ve yumurtadan mis kokulu kurabiyeler, bezgin bir ruhu dans eden bir ergene dönüştüren müzik. ‘Radyo Pencere’de bu ince detaylarla beslenen bir değişim ve dönüşüm öyküsünü mizahla yumuşatıyor Hacer Kılcıoğlu.

3.07.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Kanserde Besin Takviyesi Olarak Propolisin Kullanımı

Propolis nedir? Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünüdür. İçerisinde bulunan fenolik ve flavonoid bileşenlerle nardan 80 kat daha güçlü bir antioksidandır.

18.01.2021

Önemli Bir Doğal Probiyotik Olarak Arı Ekmeği

Arı ekmeğini daha önce duymuş muydunuz? İnanılmaz faydaları olan arı ekmeğini daha yakından tanıyalım.

8.12.2020

Bitmeyen bahar hüzün getirdi

 KARAKIŞ aylarına girdik, ama hala güller açıyor, kelebekler daldan dala konuyor.

7.12.2020

Tadımız bozulmadan...

Bilim adamları korona denile illetin en belirdin özelliğinin ‘’ ağızda tat bozukluğu ve tat hissinin kaybolması’’ diye nitelendiriyorlar. COVID-19 olanların tat hissi bozuluyor bozulmasına da, virüsü kapmayanların da ağzının tadı yok bu günlerde. ‘’Tadımız tuzumuz yok ‘’deriz ya, neşemiz, keyfimiz olmadığında, şimdilerde bunu yaşıyoruz

6.12.2020

Çocuk ve yetişkin beslenmesinde arı sütünün önemi

Arı sütü, arıların kendi vücutlarından salgıladıkları çok değerli bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovanda yavru arıları ve kraliçe arıyı beslemek için kullanılır. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken, hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 5-7 yıl arası yaşar. Diğer arılardan 2 kat daha fazla gelişir ve her gün kovana 2000 yumurta bırakarak koloninin devamlılığını sağlar.

10.11.2020

Bağışıklığınızı arı ürünleriyle güçlendirin

Bal arıları, bitkilerdeki nektarı ya da bitki üzerinde beslenen bazı böceklerin salgılarını toplayarak doğal bir tatlandırıcı olan balı üretirler. Salgı balı ve çiçek balı olarak ikiye ayrılan balın renk, aroma, besin bileşimi gibi özellikleri yörenin bitki örtüsüne göre değişiklik gösterir.

2.10.2020

Doğu Karadeniz’de peşine düşmeniz gereken lezzetler

Yaprakların hafiften kızarmaya başladığı, doğanın dinginleştiği eylül ayı Doğu Karadeniz’in de en az yağış aldığı, havanın açık olduğu dönem. Üstelik çay ve bal gibi ürünlerin de hasat sonu... Bölgenin bu fotojenik dönemini yerel tatlarla taçlandırmak isteyenler için muhlamadan çeşit çeşit pideye peşine düşülmesi gereken lezzetleri sıraladık.

20.09.2020

Propolis nasıl özütlenmeli, nasıl tüketilmeli?

Doğal bir arı ürünü olan propolisin, birçok farklı çözücü ile hazırlanmış özütlerinin olduğunu görüyoruz. Peki, propolis nasıl özütlenmeli?

29.08.2020

Balıkçıların rotasında turkuvaz sularda... Çocukla teknede bir hafta

“Kamarada uyuyamam, deniz tutar” bahaneleriyle mavi turdan hep kaçtım. Salgın sebebiyle bu yaz razı oldum ve “Bugüne dek neler kaçırmışım” diye hayıflandım. Size hem duraklarımızı hem de çocukla çıkacağınız tekne turunda bilmeniz gerekenleri anlatacağım. Mesela bir hafta yalınayak ve şortla geçecek, fazla kıyafet taşımayın; yola çıkmadan menüyü kontrol edin, içecek ve atıştırmalıkları önceden alın.

27.07.2020

Sıfır kalori: Propolis

Propolisin, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünü olduğunu biliyor muydunuz?

23.07.2020

Cildinizi dışardan beslerken içerden beslemeyi de ihmal etmeyin

Yeterli ve dengeli beslenme vücudumuzdaki organ ve sistemlerin çalışması açısından oldukça önemlidir. Kronik hastalıklar başta olmak üzere birçok sağlık sorunu yetersiz ve sağlıksız beslenme ile ilişkilendirilir. Vücuda yeterli besin alınmadığı taktirde bağışıklık sistemi zayıflar ve dışarıdan gelecek olan birçok virüs ve bakteriye karşı savunma sistemi güçlü bir tepki gösteremez. Bu nedenle doğru beslenme, sağlıklı ve uzun yaşamın devamı açısından oldukça önemlidir.

8.07.2020