EKSTRA
MENÜ

Ani Bebek Ölümü

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 204 haberi bulunmuştur.

Ani Bebek Ölümü Haberleri

Bebekler için solunum monitörü

Bebekler için solunum monitörü

Bir yaşın altındaki bebeklerin solunumunda zaman zaman düzensizlik görülebiliyor. Babysense adlı ürün, bebeklerin soluk alıp vermesini takip ederek gerektiğinde ebeveynleri uyaran bir cihaz.. Soluma düzeninde bir duraklama olması durumunda uyarı veren Babysense, böylece solunum durmasına bağlı ani bebek ölümlerinin engellenmesinde çok önemli bir işlev görüyor.

15.12.2005Kelebek
Sağlık Bakanlığı’ndan ‘beşik ölümü’ uyarısı

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘beşik ölümü’ uyarısı

Sağlık Bakanlığı, halk arasında beşik ölümü olarak da bilinen ‘Ani Bebek Ölümü Sendromu’(ABÖS) konusunda aileleri uyardı. ABÖS’nin, gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebeklerde en sık görülen ölüm sendromu olduğu kaydedilen açıklamada, ABÖS’nin yüzde 95’inin bebeklerin ilk altı ayında ve çoğunlukla iki-dört ay arasındaki bebeklerde görüldüğüne dikkat çekildi.

25.08.2005Gündem
Bakanlıktan beşik ölümü uyarısı

Bakanlık'tan 'beşik ölümü' uyarısı

Sağlık Bakanlığı, halk arasında beşik ölümü olarak da bilinen "Ani Bebek Ölümü Sendromu"(ABÖS) konusunda aileleri uyardı.

25.08.2005Kelebek
Sigara kalp damar sağlığınızı tehdit ediyor

Sigara kalp damar sağlığınızı tehdit ediyor

Sigarayı bırakmayı deneyen biri, iki engeli aşmak zorunda: fiziksel nikotin bağımlılığı ve sigara alışkanlığı.

Uyku tulumu ani bebek ölümünden kurtarabilir

Uyku tulumu ani bebek ölümünden kurtarabilir

Almanya'da ''Ani Bebek Ölümü Sendromu''na (SIDS) karşı uyku tulumu kullanımına ilişkin ülke çapındapilot proje başlatıldı.

30.09.2003Gündem
Minik Zeynep ‘Ani ölüm’ kurbanı mı

Minik Zeynep ‘Ani ölüm’ kurbanı mı

Adana'da anne Nafiye Arslan (23), 1.5 aylık kızı Zeynep'i gece saat 03.00 sıralarında emzirip, yatağının yanındaki kanepeye yatırdı.

18.09.2003Gündem
Anne-babalar dikkat

Anne-babalar dikkat!

Anne ve babası sigara tiryakisi olan çocuklar pasif içici konumuna düşüyor. Bu durum çocuklarda bronşit ve zatürree riskini oluşturuyor.

Bebekler, rüya görürken ölüyor

Bebekler, rüya görürken ölüyor

Ani bebek ölümü sendromunun (SIDS) nedenlerinden birinin bebeklerin rüyalarında kendilerini ana rahminde görerek nefes almayı kesmeleri olduğu açıklandı.

Bebekler, rüya görürken ölüyor

Bebekler, rüya görürken ölüyor

Ani bebek ölümü sendromunun (SIDS) nedenlerinden birinin bebeklerin rüyalarında kendilerini ana rahminde görerek nefes almayı kesmeleri olduğu açıklandı.

4.08.2003Gündem
Sigara içen annenin bebeği düşük kilolu doğuyor

Sigara içen annenin bebeği düşük kilolu doğuyor

Hamilelik sırasında ve sonrasında sigara içmiş annelerin çocuklarında, sigara içmeyenlerin çocuklarına göre hiperaktivite gibi davranış bozuklukları olma riskinin daha yüksek olduğu ifade edildi.

Anne sütü bebeğin zekasını geliştiriyor

Anne sütü bebeğin zekasını geliştiriyor

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Köksal, yeni doğan bebekler için anne sütünün en değerli besin olduğunu belirterek, 'Anne sütü içen bebeklerin zeka seviyesi yüksek oluyor' dedi.

Sigara dumanı bebek öldürüyor

Sigara dumanı bebek öldürüyor

Kanadalı bilimadamları, sigara dumanının ani çocuk ölümlerine yol açtığını ortaya çıkardı.

22.02.2002Gündem
Uykuda bebeğin başını örtmeyin

Uykuda bebeğin başını örtmeyin

‘‘Ani Bebek Ölümü Sendromu’’nun alınacak basit tedbirlerle önlenebileceği belirtildi. ‘www.populermadikal.com’ adlı sitede yer alan bilgiye göre, ‘‘Ani Bebek Ölümü Sendromu‘‘ yüzünden ABD'de her yıl yaklaşık 6 bin bebek ölüyor. Söz konusu ölümler, genellikle uykuda gerçekleşiyor ve kış aylarında artıyor.

22.08.2001Kelebek
Ani Bebek Ölümüne dikkat

'Ani Bebek Ölümü'ne dikkat

Dünyada bebek ölüm nedenleri arasında kazalardan sonra ikinci sırada yer alan 'Ani Bebek Ölümü Sendromu', alınacak basit tedbirlerle önlenebiliyor. Hiçbir sağlık sorunu bulunmayan bir bebeğin beklenmedik ve nedeni otopsiyle de açıklanamayan şekilde ölümü olarak adlandırılan Ani Bebek Ölümü Sendromu, daha çok 2 ve 4'üncü aylarda görülüyor.

19.08.2001Gündem
Deprem ve çocuklarda etkileri

Deprem ve çocuklarda etkileri 

Deprem gibi doğal afetlerde yaşanan kitlesel travma yaşantıları, gelişim dönemleri devam eden çocuk ve ergenlerde ciddi olumsuz etkilenmelere yol açabiliyor. Her çocuğun tepkisi, yaşanılan bu afet süresinde ve sonrasında farklılıklar gösterebilir. Bu tepkiler, çocukların yaşlarına, gelişimsel düzeylerine ve bu olaydan önceki yaşam deneyimlerine göre değişebiliyor

9.11.2020Eğitim
Hamilelik sürecinde panik atak ve anksiyetenin etkileri nelerdir

Hamilelik sürecinde panik atak ve anksiyetenin etkileri nelerdir?

Panik atak temelde bir anksiyete bozukluğudur. Anksiyete bozuklukları, normal gerginlik veya endişe duygularından farklıdır ve aşırı korku veya aşırı endişe içerir. Peki hamilelik sürecinde bu durum nasıl gelişir? Bebeğe etkileri ne olur? Nasıl tedavi edilir? Psikolog ve Aile Danışmanı Şeyma Uyar Çalmaz, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Otopsi raporu ortaya çıktı: Cinsel istismar ile ölümü arasında bağ yok

Otopsi raporu ortaya çıktı: Cinsel istismar ile ölümü arasında bağ yok!

İzmir'in Bornova ilçesinde, cinsel istismarına uğradığı öne sürülen arkadaşının dedesinin yargılanacağı ilk duruşma öncesi kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi Yağmur Kaldıran'ın otopsi sonucu açıklandı. Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporda, küçük kızın ölümü ile cinsel istismar olayı arasında bağ kurulamadığı bildirildi. Acılı ailenin avukatı Ayşe Esra Ünlü Polat ise Yağmur'a Behçet Uz Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü'nde 'post travmatik stres bozukluğu' teşhisi konularak, ilaç tedavisine başlandığını bildirerek, rapora itiraz etti.

3.03.2020Gündem
Nevra Serezli: Biz tiyatrocular oyun sonrası 10 dakika için 50 yılımızı veriyoruz

Nevra Serezli: Biz tiyatrocular oyun sonrası 10 dakika için 50 yılımızı veriyoruz

 Nevra Serezli 7 yıl önce kaybettiği eşi Metin Serezli’nin ardından sıkı sıkı tutunduğu anılarını, gün geçtikçe artan özlemini, 50 yıldır ilk günkü heyecanla icra ettiği mesleğini ve özel hayatına dair bilinmeyenleri anlattı.

21.01.2020Keyif
Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür!

Trenle seyahat edecekler dikkat Resmi Gazetede yayımlandı

Trenle seyahat edecekler dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, demiryolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik hazırladı.

8.03.2019Ekonomi
400 annenin hayatını kurtardılar... Yaşasın anneler

400 annenin hayatını kurtardılar... Yaşasın anneler!

Anne ölüm oranları, ülkelerin en önemli gelişmişlik göstergelerinden biri. Avrupa’da bu oran yüz binde 10’un altında. Türkiye’de ise her 100 bin kadından 14.7’si gebelik, doğum veya doğumdan sonraki 42 günde yaşamını yitiriyor. Bu tabloyu değiştirmek için 4 yıldır 7 gün 24 saat çalışan ve gönüllü hekimlerden oluşan bir hayat kurtarma timi var. Prof. Dr. Ateş Karateke, Doç. Dr. Mehmet Küçükbaş, Doç. Dr. Mesut Polat ve Doç. Dr. Selçuk Selçuk, 400 anneyi kurtardı.

29.09.2018Gündem
Bebek katili terörist tek tek anlattı

Bebek katili terörist tek tek anlattı!

Afrin'in Kurayriyah köyünde mart ayında sivillerin çıkışına engel olmak için yollarına patlayıcı tuzaklayıp biri bebek, 2'si çocuk 5 kişinin ölümü, 4 sivilin de yaralanmasına neden olan terör örgütü YPG/PKK üyeleri arasında bulunan ve yakalanarak Türkiye'ye getirilen terörist hakkında 6 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 120 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. TSK'ya ait İHA tarafından 5 Mart'ta kaydedilen görüntülere, 2 terör örgütü YPG/PKK mensubunun Afrin'de Kurayriyah köyü çıkışında Ramadiyeh köyüne giden yola EYP yerleştirdikleri yansımıştı.

2.07.2018Gündem
Okulda öksürerek tuvalete gitti... Ecrinin sır ölümü...

Okulda öksürerek tuvalete gitti... Ecrin'in sır ölümü...

Adana’da ilkokul 1’inci sınıf öğrencisi Ecrin Nazlı Gür (7), okulda öğle yemeğinin ardından fenalaştıktan sonra götürüldüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ailenin tek çocuğu olan Ecrin Nazlı’nın, tüp bebek yöntemiyle ikiz olarak dünyaya geldiği, kardeşinin 3 günlükken yaşamını yitirdiği belirtildi.

22.02.2018Gündem
Bebek ölümlerinde iki komşu il birinci ve sonuncu oldu

Bebek ölümlerinde iki komşu il birinci ve sonuncu oldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), açıkladığı 2016 yılı ölüm istatistiklerine göre, bebek ölümlerinde Tunceli 3,1 ile en düşük, Bingöl ise 18,2 ile en yüksek kent olmuştu. Tunceli'de bebek ölümleri ile ilgili hekimlerin, gebeleri Türkiye ortalaması olan 3 kez kontrolün yerine 4 ve üzeri yaptığı bildirildi. Bingöl'de ise vatandaşlar, bebek ölümlerini imkansızlık ve uzman doktor yetersizliğine bağladı.

9.06.2017Gündem
Duygu Boztepe Artık güzelliklerle anılmak istiyoruz

Duygu Boztepe "Artık güzelliklerle anılmak istiyoruz"

Oyuncu Duygu Boztepe, gülüşüyle dünyayı güzelleştirenlerden... Duru’nun ışıl ışıl bakan gözleri de bunun en büyük kanıtı. Duru çok küçükken babasından ayrılmak zorunda kaldı ama anne-kız sevgi ile her tür zorluğa karşı ayakta durmayı başarıyor.

24.03.2017Magazin
Artık rahatlıkla ‘Hayatımın  kitabını yazdım’ diyebilirim

Artık rahatlıkla ‘Hayatımın kitabını yazdım’ diyebilirim

7 yıl aradan sonra yazdığı romanı ‘4 3 2 1’ sonrası yorgun ve endişeli. 70 yaşına bastığına, dünyada ifade özgürlüğünün tehlike altında olmasına ve Trump’ın başkan olduğuna inanmakta güçlük çekiyor. Artık daha çok ses çıkarmaya karar veren yazar Paul Auster ile Brooklyn’deki evinde buluştuk.

11.02.2017Keyif
Baştan hükmü verilen kadınlar ya da Suçluluk Karinesi sergisi

'Baştan hükmü verilen kadınlar ya da Suçluluk Karinesi' sergisi!

14. yy’den 20. yüzyıla 320 ‘kadın davasını konu olan Paris'teki sergi, Marie Antoinette’ten Jeanne d’Arc’a türlü suçlarla mahkemeye çıkarılmış kadınları konu alıyor. İlginç olansa bu kadınların daha yargılanmadan vicdanlarda hükümlerinin kesilmiş olması!

19.01.2017Seyahat
18 Mart - Haftanın vizyona giren filmleri

18 Mart - Haftanın vizyona giren filmleri

Bu hafta 7 yeni film vizyona giriyor.

17.03.2016Etkinlikler
Baba ile kızı 45 yıl sonra kavuştu

Baba ile kızı 45 yıl sonra kavuştu!

Öz babanıza 45 yıl sonra sarılabildiğinizi düşünün... Ya da öldü sandığınız bebeğinize tam 45 yıl sonra kavuştuğunuzu... Dünyada yaşanan o kadar çok mucize var ki, duyunca kendinizi bir filmin içerisinde hissediyorsunuz. Charles ve Stella'nın öyküsü de onlardan biri...

16.12.2015Hayat
Hasta bebeğini ölüme terk edip...

Hasta bebeğini ölüme terk edip...

İngiltere'de hasta bebeğini aşağıda bırakıp, üst katta bir erkekle birlikte olan 32 yaşındaki bir anne, çocuğunun ölümündeki ihmali nedeniyle mahkemeye çıktı.

14.08.2015Dünya
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat

Yazar Sonuçları

Yaşı çok genç ya da ileri olan anne adayları gebelikte risk taşır mı?

Gebelik yaşı geçmişe göre giderek artıyor. Önceleri kadınlar daha erken yaşlarda anne olurken günümüzde sosyoekonomik durumlar, kadının iş hayatında daha çok yer alması gibi sebepler nedeniyle gebe kalma yaşı giderek yükselişe geçiyor. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda en ideal gebelik yaşı 20 ile 35 yaşları arasında. 20 yaşından önce ya da 35 yaşından sonraki gebelikler, beraberinde hem anne adayının hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek bazı riskler getirebilir.

17.09.2019

2018 sırat köprüsü gibi

Aslı Güder 2017 senesi için öngörülerini paylaşmıştı bizimle... Geçen sene söylediklerinin bir kısmını yaşadık, gördük. “Yeni bir parti kurulacak" dedi, İyi Parti kuruldu. "Kadına karşı şiddet artacak çünkü evren bu meseleyi çözmemiz için gözümüze sokuyor" dedi, maalesef kadın cinayetleri arttı. Reza Zarrab davası da yine Güder’in tahminlerinden doğru çıkan ayrıntılardan... Geçen seneki tahminlerinden sonra bu sene de Aslı’yla buluşup 2018 yılını konuştuk. Bakalım bu sene için Aslı neler söyledi…Gülben Ergen bu hafta spiritüel danışman Aslı Güder ile bir araya geldi ve 2018 yılında neler olacağına dair öngörülerini dinledi. Güder, 2018 yılının sırat köprüsü gibi kılıçtan keskin olacağını söyledi.

9.01.2018

Bebeklik depresyonu nedir?

Bebeklik depresyonu nedir? Bebeklik depresyonu neden yaşanır? Bebeklik depresyonunun tedavisi nasıl yapılır. Hep birlikte örnek bir vaka ile inceleyelim.

30.11.2017

Beklenti, insanla ilişkili olmadığında ve sadece evrenin yaratıcısına dayandığında huzur bulur

Günaydın haftanın son gününe gelmiş bulunmaktayız. Ay tüm gün boyunca öncü grup olan Koç burcunda hareket edecek. Yönetici gezegeni mars ise Plüton gezegeni ile ufak bir meydan okuma savaşı verecek.

7.09.2017

Mutlaka alın: 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi

Çok sevdiğim bir adam Ömür Kurt. Hürriyet Cumartesi ekinde aile-çocuk yazıları yazıyor. Evet bilgili, eğitimli, birikimli, çok deneyimli bir gazeteci ve yaptığı işe hakim.

30.06.2017

Çocuğunuzun ileride sigara içmesini ister misiniz?

Anne-babası sigara içen çocukların sigaraya başlama riski 7 kat daha fazla...

8.02.2016

En renkli foto muhabiriyle bayram sohbeti

Ankara’nın en renkli foto muhabirlerinden Kadir Şengün, meslekte 45 yılı geride bırakmış bir isim.

6.10.2014

Kangalları insanlara tercih ederim

‘Erkeğin özü’ diye bir şey varsa, İbrahim Çelikkol o.

6.09.2014