EKSTRA
MENÜ

Altın Kitaplar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.297 haberi bulunmuştur.

Altın Kitaplar Haberleri

‘Fadiş 50 yaşında

‘Fadiş' 50 yaşında!

1971 yılından bu yana okurların kalbinde iz bırakan Gülten Dayıoğlu imzalı ‘Fadiş’, 50’nci yaşını 100’üncü baskının sevinciyle taçlandırıyor.

10.05.2021Kitap Sanat
Hayaller, sadece hayal olduğu için bile güzel

Hayaller, sadece hayal olduğu için bile güzel!

Dallas Clayton, olağanüstü zihinsel ve duygusal yolculuklara çıkaran çizimlerle donattığı kitabı ‘Harika Hayaller’ ile çocuklara bu güçlerini, yetişkinlereyse bir zamanlar çocuk olduklarını hatırlatıyor.

30.04.2021Kitap Sanat
Çocuklara neşe ve ilham verecek kitaplar

Çocuklara neşe ve ilham verecek kitaplar

Çocukları barışa uçuran bir tekne, oyuncak şempanzesiyle doğada koşan bir çocuk, sırların peşinde bir dedektif maymun, sınırları zorlamaktan çekinmeyen sanatçıların çocuk halleri... 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, günün asıl sahipleri için neşe, umut, cesarete ve ilham dolu 12 kitap önerisi...

23.04.2021Kitap Sanat
Pandemiyle ilgili her şey

Pandemiyle ilgili her şey

Uluslararası çok satan ‘Ölmek ya da Ölmemek’ kitabıyla tanınan yazarı Dr. Michael Greger, ‘Pandemi / Salgında Hayatta Kalma Rehberi’nde tarihte görülmüş pek çok patojenin çıkış noktasını ve evrim süreçlerini değerlendirirken, pandemi sırasında kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için yapmamız gerekenleri yalın bir dille anlatıyor ve aynı zamanda insan nüfusunun daha da kötü felaketlerin olasılığını azaltmak için neleri düzeltmesi gerektiğini de ortaya koyuyor.

5.04.2021Kitap Sanat
Hileci Suphi’nin maceraları

Hileci Suphi’nin maceraları

Çocuk edebiyatının usta ismi Miyase Sertbarut, Altın Kitaplar’dan çıkan yeni çocuk romanı ‘Karne Hediyesi At Kestanesi’nde, hayatın içinden, herkesin okul sıralarından aşina olduğu haylaz bir çocuğun, Suphi’nin hikayesini anlatıyor.

30.03.2021Kitap Sanat
Kutup ayısı Nanuk’un diyecekleri var

Kutup ayısı Nanuk’un diyecekleri var!

Nanuk’un yaşadıkları küresel ısınma, iklim değişiklikleri, soyu tükenmekte olan canlılar, fosil yakıtlar, doğanın dengesi gibi konular etrafında insanlığı, kendini sorgulamaya davet ediyor.

25.02.2021Kitap Sanat
Irkçı politikalara karşı ‘Enstitü’

Irkçı politikalara karşı ‘Enstitü’

Korku-gerilim ustası Stephen King, yeni kitabı ‘Enstitü’de 47 yıl önce yazdığı ‘Carrie’ye selam yolluyor. Hikâyenin merkezinde olağanüstü bir beyne sahip 12 yaşındaki Luke Ellis var. Çocuklara korkunç deneylerin yapıldığı Enstitü’de geçen kitap, ırkçı politikaları eleştiren hayli sürükleyici bir roman.

29.01.2021Kitap Sanat
100’üncü yılında çok özel Hercule Poirot seti

100’üncü yılında çok özel Hercule Poirot seti

‘Polisiye edebiyatın kraliçesi’ Agatha Christie’nin sevilen karakteri Hercule Poirot’nun kaleme alınmasının 100. yılı şerefine özel kutulu, ciltli-şömizli Poirot Seçkisi Seti çıktı.

21.01.2021Kitap Sanat
Stephen King’in son kitabı ‘Enstitü’ Türkçede

Stephen King’in son kitabı ‘Enstitü’ Türkçede

Kitapları en çok sinemaya uyarlanan yazarların başında gelen gerilim edebiyatının efsanesi Stephen King’in son romanı ‘Enstitü’, Türkçede 11 Ocak’ta Altın Kitaplar etiketiyle yayımlanacak. Goodreads Awards 2019 En İyi Korku Kitabı ödülünü alan ‘Enstitü’yle ilgili King, “Zayıf insanların güçlü olabildiklerini yazmak istedim” yorumunda bulunuyor.

7.01.2021Kitap Sanat
Bizi bekleyen kitaplar

Bizi bekleyen kitaplar

Yerli edebiyatın yıldız isimleri Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Hakan Günday yeni kitaplarıyla geliyor. Dünyanın dört bir köşesinden usta kalemlerse son romanlarıyla Türkçe olarak karşımızda. Dilimize ilk kez çevrilen isimler de var, yerli ve yabancı çok iyi tanıdığımız yazarların kurmaca dışı metinleri de. 2021’de raflarımıza kurulacak kitaplara birlikte göz atalım...

1.01.2021Kitap Sanat
Kötü casus iyi yazar

Kötü casus iyi yazar

Soğuk Savaş dönemi casus romanlarının büyük ismi İngiliz yazar John Le Carré, 89 yaşında hayata veda etti. Birçok eseri sinemaya da uyarlanan Le Carré’nin ‘Soğuktan Gelen Casus’u Time’ın ‘Tüm Zamanların 100 Romanı’ listesine seçilmişti. Gerçek adı David Cornwell olan ünlü yazar uzun yıllar İngiliz istihbaratı MI5 ve MI6’te ajan olarak görev yapmıştı.

15.12.2020Kitap Sanat
Ziyad Ebüzziya’yı nasıl tanıdım

Ziyad Ebüzziya’yı nasıl tanıdım?

Zeytinburnu Belediyesi’ne bağlı Kazlıçeşme Sanat’ta açılan serginin kataloğunu okurken Hürriyet Yayınları’nı yönettiğim zamanlarda Ziyad Ebüzziya (1911-1994) ile tanışmamı anımsadım...

5.11.2020Kitap Sanat
Dan Brown: Dünyada en sevdiğim şehir İstanbul

Dan Brown: Dünyada en sevdiğim şehir İstanbul

ABD'li ünlü yazar Dan Brown, D&R kitap fuarı kapsamında Instagram hesabından canlı yayınlanan "Okur Yazar Buluşmaları"na konuk oldu.

23.10.2020Keyif
Malzemeye ve doğaya saygılı bir mutfak mümkün

Malzemeye ve doğaya saygılı bir mutfak mümkün

Şef ve yemek yazarı Aydan Üstkanat tariflerini sosyal medyada düzenli biçimde paylaşıyor ama bu reçetelerin orada ne kadar kalıcı olduğundan emin olamıyor. “Her biri yaşadıklarım, hayatımın bir dönemi” diye tarif ettiği yemek kitapları kaleme alması işte tam bu yüzden. Son kitabı ‘Yap Ye Paylaş’, gastronomi kitaplarının Oscar’ı sayılan Gourmand Cookbook Awards’ta ‘Best of the Best’ ödülüne uzandı. Üstkanat’la ödülü vesilesiyle konuştuk...

Dan Brown’dan çocuklar için benzersiz bir deneyim

Dan Brown’dan çocuklar için benzersiz bir deneyim

Dan Brown ilk resimli çocuk kitabı ‘Hayvanlar Senfonisi’yle müziği ve şiiri bir araya getirerek çocuklara benzersiz bir sanat deneyimi yaşatıyor. Metinlere eşlik eden müziği, kitabın ilk sayfasındaki kodu okutup ‘wildsymphony’ uygulamasını indirerek dinlemek mümkün.

2.10.2020Kitap Sanat
Geçmişin popüler yazarları bugün okunuyor mu

Geçmişin popüler yazarları bugün okunuyor mu?

Edebiyatın bir moda yanının olduğu gerçeği inkâr edilemez. Şimdi iyi yazarlarımızın eserleri sinemaya aktarılıyor mu? Türk edebiyatının ölümsüz adlarının önceden çekilen eserleri büyük ilgi görmüştü, neden bu anlayış son zamanlarda unutuldu?

26.08.2020Kitap Sanat
8. Sınıf Türkçe Virgül Ve Noktalı Virgül konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Virgül Ve Noktalı Virgül konu anlatımı

Türkçede imla kurallarında hata yapmamak için noktalama işaretlerinin doğru kullanımı önemlidir. Duygu ve düşünceleri okuma ve yazma yoluyla ifade etmek için kullanılan noktalama işaretlerinin kendi içerisinde farklı kuralları vardır. Özellikle virgül işaretinin kullanım yeri cümledeki anlamı tamamen değiştirebileceği için kurallara uygun olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir.

25.08.20208. SINIF
Şeyh Bedreddin kitabını nasıl yayımladık

Şeyh Bedreddin kitabını nasıl yayımladık?

Şeyh Bedreddin üzerine imece yoluyla bir belgesel yapılacağını okuduğumda yayıncılığa ilk adım attığım günleri yeniden anımsadım. Çocukluk arkadaşım Konur Ertop’la ilk yayınevimizi kurduğumuzda ilk bastığımız kitaplardan biri Şeyh Bedreddin’di.

6.08.2020Kitap Sanat
Yazarların kara kutusu

Yazarların kara kutusu

Kelimeleriyle tüm dünyaya mal olmuş yazarlar, yazma eylemine dair en mahrem köşelerinin kapılarını kendi elleriyle açıyor. Okura düşen, o kapıdan süzülüp yazarın kanepesine kurulmak. Stephen King ve Ursula K. Le Guin’in yazma üzerine yazdıkları kitaplarından yola çıkıp usta kalemlerin kelimelerle aralarındaki kara kutuya baktık

9.07.2020Kitap Sanat
Yaz kitapları 2020

Yaz kitapları 2020

Bu sene pandeminin gölgesinde geçen yazın rehavetini alacak, zihninizi başka türlü meşgul edecek, sizi kahramanlarıyla yeni yollara düşürecek kitaplar... Kitap eki editörleri ve eleştirmenler pandemi yazında size eşlik edecek kitapları seçti.

2.07.2020Kitap Sanat
Hayalim 20nci yüzyıl İstanbul’unun ruhunu kucaklamak...

Hayalim 20'nci yüzyıl İstanbul’unun ruhunu kucaklamak...

İstanbul’un kendi halindeki semtlerinden kimi köhne kimi görkemli kareleri kitaplarına taşıyor Tolga Gümüşay. “İstanbul’un tüm zamanlarına karşı büyük bir merak ve tutku besliyorum. Galata’da tarihi bir apartmanda, sırtımı Kule’ye yaslayarak yazıyorum” diyen yazarla yeni romanı ‘İstanbul Maviyken’i konuştuk...

29.05.2020Kitap Sanat
Yolu açalım, Hercule Poirot geri döndü

Yolu açalım, Hercule Poirot geri döndü!

Sophie Hannah’nın kaleminden bir Hercule Poirot macerası okumaya ne dersiniz? ‘Üç Çeyreğin Gizemi’, Poirot’nun zekâ kokan açıklamaları ve Hannah’nın Agatha Christie’ye sadık kalarak hazırladığı kurguyla, okuru hem nostaljik rüzgârlarla sarsıyor hem de suçun gelişimiyle ilgili trajik bir gerçeklik sunuyor...

7.05.2020Kitap Sanat
Bir çocuğun ‘gerçekle’ imtihanı

Bir çocuğun ‘gerçekle’ imtihanı

Herkes gibi çocuklar da zaman zaman yalan söylerler. En çok da hatalı bir davranıştan sonra cezalandırılma korkusuyla. Bu da aslında çocukların hatalı davranışları karşısındaki ebeveyn tutumunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Tim Hopgood’un yazıp David Tazzyman’in resimlediği ‘Ali’ye Göre Gerçek’ çocuklar için olduğu kadar ebeveynler için de bir rehber niteliğinde.

1.05.2020Kitap Sanat
Yazarları büyüten kitaplar

Yazarları büyüten kitaplar

Yazdıkları romanlarla, hikâyelerle, çocuklar için kaleme aldıklarıyla hayal gücümüzü harekete geçiren, bizi besleyen yazarlar çocukluk çağlarında neler okurdu? Onları büyüten, heyecanlandıran, hatta belki de bugünün yazarları olmalarının yolunu açan romanlar, öyküler, çizgi romanlar hangileriydi? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yazarlardan çocukluklarının en kıymetli, onları bugün bile heyecanlandıran kitaplarını dinledik...

16.04.2020Kitap Sanat
Fenerbahçeli Cemil, çeviri romana nasıl isim oldu

Fenerbahçeli Cemil, çeviri romana nasıl isim oldu?

Dönemin futbol dünyasının yıldızlarından biri Fenerbahçeli Cemil’di. 1972’de, Jonathan Black’in çok satan kitaplarından birini çevirmiştik. Hürriyet Yayınları’nın çıkardığı bu çeviri kitaba, yayınevinin başında olan Adnan Semih Yazıcıoğlu tarafından ‘Cemil’ adı koyulmuştu... Amaç, bu adın popülerliğinden yararlanmaktı...

13.03.2020Kitap Sanat
Dan Brown’dan resimli ve müzikli çocuk kitabı

Dan Brown’dan resimli ve müzikli çocuk kitabı

Dan Brown'ın 'Hayvanlar Senfonisi' adındaki ilk resimli ve müzikli çocuk kitabı, 1 Eylül 2020’de Altın Kitaplar etiketiyle okurlarıyla buluşacak.

24.02.2020Kitap Sanat
Chagall’ın resimleri çocuklar için dile geliyor

Chagall’ın resimleri çocuklar için dile geliyor

Asuman Portakal, modern sanatın en önemli ressamlarından Marc Chagall’ın resimlerinden yola çıkarak kurguladığı 'Şagali'nin Düşleri'nde okurları düşsel bir yolculuğa çıkarıyor.

17.01.2020Kitap Sanat
Dünden bugüne çeviriyi hatırlamak

Dünden bugüne çeviriyi hatırlamak

İyi çevirmenler ülkemize birçok değerli kitap kazandırmıştır. Şiir çevirisi üzerine Jean Cocteau’nun bir sözü tekrarlanır durur: “Şiir bir başka dile çevrilemez, yazıldığı dile bile.” Oysa dünyanın iyi şairlerinden birçoğunu bizim şairlerimiz dilimize çevirmişlerdir...

19.12.2019Kitap Sanat
Kafkasya’dan  bir aşk hikâyesi...

Kafkasya’dan bir aşk hikâyesi...

Sevim Reşat’ın kaleme aldığı ‘Karlı Dağın Âşıkları’ okuru 1850’lerin Kafkasyası’na, yaşanmış bir olaydan yola çıkarak yazılmış imkânsız bir aşk hikâyesine götürüyor...

26.11.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Nerede buluşacaksınız?

Bu başlığı görenlerin şaşırdığını biliyorum, evden dışarı çıkılmayan bir dönemde ne kadar abes bir soru diyenler de çıkacaktır.

13.05.2021

Zamanın eskitemediği bir film

Yıllar önce Mahmut Cevher’le Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nde tanışmış ve röportaj yapmıştım.

12.05.2021

Ev işi yaparak hem eğlensin hem öğrensin

Çocuklarına ev işi yaptırmaktan çekinen anne-babalar aslında pek de doğru bir şey yapmıyor. Çünkü uzmanlar çocukların ev işi yapmasının onların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağladığını söylüyor.

8.05.2021

Kendini duyabilmesi için ‘sıkılmaya’ ihtiyacı var

Çocuklar sıkılmasın diye internetteki tüm etkinlikleri tüketen ebeveynler aslında pek de doğru bir şey yapmıyor. Sıkılmanın eğitimin bir parçası olduğunu belirten uzmanlar “Önemli olan tüm gün etkinlik yapmak değil, nitelikli zaman geçirmektir” diyor.

6.02.2021

Pandemi günlerinin başucu kitabı

Yazar İlhan Başgöz’ün ‘Yunus Emre’sini okurken, onun yüzyıllar ötesinden çağdaş dünyayı nasıl yorumladığını algılıyoruz.

16.01.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Yeni çıkanlarda bu hafta; çevreci ve belgesel yapımcısı Sir David Attenborough’un 50 yıllık efsanevi kariyerini anlatan “David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam”, James McBride’ın ödüllü kitabından ekrana uyarlanan Ethan Hawke’lu mini dizi “The Good Lord Bird”, Haydar Ergülen’in A’dan Z’ye kelimeleri yeniden tanımladığı kitabı “Nişanlılar İçin Şarkılı Alfabe” ve Oceanvs Orientalis’in yeni EP’si “Gran Tribulación” var.

9.10.2020

Her ev bir okul, her oda bir sınıf

Uzaktan eğitim süreci başlıyor. Anne-babalar çocuklarından disiplin ve başarı bekliyor; çocuklar da ekranı yeniden eğitim için kullanmaya hazırlanıyor. Uzaktan eğitim sürecini daha verimli hale getirmek için neler yapmak gerektiğini uzmanlara sorduk.

29.08.2020

Cahit Tanyol’un ardından

Cahit Tanyol’la iki kez karşılaştım. Biri Altın Kitaplar Yayınevi’nde, ikincisi de rahmetli dostumuz Melisa Gürpınar’ın davetinde.

14.08.2020

Tasavvuf müziği

ATEŞ-İ AŞK, Ahmet Özhan’ın yönettiği ‘Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun CD’sindeki 15 beste, şehnaz, muhayyer, muhayyer kürdi ilahilerden oluşuyor.

26.07.2020

James Baldwin anısına

Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’de James Baldwin  (1924-1987) anısına bir söyleşi düzenliyor. Söyleşinin adı “Nefes Alamıyorum”.

14.07.2020

İstanbul’u bu kitaplarla gezin

İstanbul’un her bir köşesinde saklanan hikâyeleri, yüzlerce yıllık tarihiyle eski İstanbul’u ve şehrin kültür hayatında iz bırakan özel tatları, İnkılâp Kitabevi’nin gezi kitaplarıyla tekrar keşfetmeye başladım.

8.07.2020

Frank Sinatra’yı anarak

Filmleri ve müziğiyle unutulmazlar arasında yer alan Frank Sinatra 22 yıl önce aramızdan ayrılmış. Dünyada filmleri gösteriliyor, şarkıları dinleniyor.

17.05.2020

Külliyat gerekliliği

Bir kitap tavsiye ettiğim kişinin okuduktan sonra bana yönelttiği ilk soru şu oluyor:

14.05.2020

Ramazanda Sultanahmet

Sultanahmet’e ramazan aylarında çok giderdim.

10.05.2020

Bâki Hoca’yı rahmetle anarak

Ramazanın birinci gününde Bâki Hoca’yı (Abdülbâki Gölpınarlı) bir hadisle anıyorum.

24.04.2020

Güle güle Afitap

HOCALARIMDAN biri bir gün bana ne demişti biliyor musunuz?

17.03.2020

Güzel bir karşılaşma

Gülten Dayıoğlu ilk gençlik ve çocuk romanlarıyla kim bilir kaç nesil yetiştirmiş, çok kıymetli bir yazar.

4.03.2020

Nitelikli edebiyat kültürleri birbirine bağlar

Yazdığı kitaplarla çocuk ve gençlerin çok sevdiği Almıla Aydın bu kez bir distopya ile okurlarının karşısına çıkıyor. “Yeryüzünde hiç kitap kalmazsa ne olur?” sorusundan yola çıkılarak yazılmış olan ‘Son Koleksiyoncu’ kitabı vesilesiyle bir araya geldiğimiz yazarla hem kitabını hem de edebiyatı konuştuk…

22.01.2020

Şiir okuyucusu olup da yolunu ona düşürmeyen yoktur

Benim başucu kitabımdır Yunus Emre; derdimin dermanıdır, mutluluğumun da şenliğimin de kaynağıdır, her zaman okumak gerekir. Haliyle Prof. Dr. Turan Karataş’ın hazırladığı ‘Yûnus Divanı’nın bendeki yeri bir başka. Sizin de edinmenizi yürekten dilerim.

4.01.2020

‘Kara Hafta’da Hitchcock konuşulacak

POLİSİYE roman tutkunları “5. Kara Hafta Festivali”nde buluşacaklar.

22.11.2019