Güle Güle Bahar Öztan

Yıllar önce, Bahar Öztan’ı Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda tanımıştım.

Haberin Devamı

Daha sonra da bir sinema etkinliği için, Kos Adası’na gitmiştik.
“Doktor Civanım” ve “Orta Direk Şaban” filmlerini konuşmuştuk. Kemal Sunal’la aynı filmlerde buluşmasının, kendisine iyi geldiğini söylemişti. Sakindi ve hiç hastalık konuşmamıştı o gün.
İyi kalpli bir insan olduğunu hissettirmişti. Geçen hafta hayatını kaybetti.
Bahar Öztan’ın şefkatini, derin hassasiyetini asla unutamam.
Güzel insanlar bir anda güzel olmaz. Güle Güle Bahar...

Güle Güle Bahar Öztan

Bugünlerde ne yapıyor?

Editör ve yazar Filiz Çiçek, bugünlerde ne yaptığını anlattı:

Dördüncü kitabımı yazıyorum. Uzun zamandır yazmak istediğim, toplumumuzun kanayan yarası olan, kayıp çocukları ve bu konudaki duyarsızlığımızı ele alan bir roman bu. Her fırsatta okuyorum çünkü okunacak kitap çok, zaman az. Okuyamadıklarımı biriktiriyorum. Bir gün senin bavulunu ödünç alıp, içine biriktirdiğim kitapları doldurup bir yıllığına ortadan kaybolacağım ve sadece okuyup yazacağım.

Haberin Devamı

Güle Güle Bahar Öztan

Son günlerde Norveçli yazar Jon Fosse’nin kitaplarını okuyorum, başucumda “Melankoli” var.

Sosyal medyamda bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya, editörlük yapmaya, BAUSEM ve İstanbul Institute’ün organize ettiği eğitim programlarında editörlük ve yazma dersleri vermeye devam ediyorum.

Bu kitapta su altı zenginliklerimiz var

Su bilimleri mühendisi Ecem Kodak’ın kaleme aldığı “Deniz Dinozorunun Sırrı” Altın Kitaplar etiketiyle çıktı. 

“Deniz Dinozorunun Sırrı”, Türkiye’nin deniz biyoçeşitliliğini ve iklim krizinin su yaşamına etkisini anlatıyor. Kitabın gerçeğe uygun çizilmiş, dikkat çekici resimleri sanatçı Serhat Gürpınar imzası taşıyor.

Güle Güle Bahar Öztan

Haberin Devamı

Ecem Kodak “Bu kitap aracılığıyla çocuklarımıza Türkiye’nin su altı zenginliklerini tanıtmak istedim. Böylece su yaşamını benimseyip korumalarına katkı sağlamayı amaçlıyorum” diyor.  Biyoçeşitlilik, yeryüzünde bulunabilen tüm bitki, mantar ve hayvan türleri ile mikroorganizmaları kapsayan bir terimdir. Ecem aynı zamanda Altın Kitaplar’ın halkla ilişkilerini başarıyla yürüten, emekçi bir arkadaşımız.

Kitabın satışı bol olsun...

Keşke yeniden yazılsa Bursa!

İyi yazılmış romanların geçtiği mekânlar aklımızda kalır. Türk edebiyatının çok satan romanlarında, popüler semtler ve şehirler kullanılıyor. Geçen hafta sonu Bursa’daydım, kendi kendime sordum. Yeni yazılmış bir romanın içinden neden Koza Han, Kervansaray Termal Hotel, Orhangazi ve Osmangazi Türbeleri geçmesin?

Haberin Devamı

Yıllar önce Ahmet Ümit’in yazdığı “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” adlı kitabında, İstanbul’un Fındıkzade semti de vardı. Çok sevinmiştim. Çünkü orada oturuyordum. Şimdi de içinden Bursa geçen yeni bir roman okumak istiyorum. Çünkü burayı da çok seviyorum.

Güle Güle Bahar Öztan

Nietzsche’den aforizmalar

Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin, Voltaire’in 100. ölüm yıldönümünde yayımlayıp büyük yazara ithaf ettiği “İnsanca, Pek İnsanca” isimli eserinden derlenen “Sevgi ve Nefret Üzerine Aforizmalar”, filozofun sevgi, nefret, dostluk, evlilik, intikam, hırs, ahlak, adalet, kibir, minnet ve iyi niyet gibi, insanlığın üstüne kafa yormaktan asla kaçınamayacağı temel meseleler hakkındaki düşüncelerinden oluşuyor. “İnsan eylemleri için söz verebilir ama duyguları için veremez; çünkü bunlar istem dışıdır. Kim ki birini sonsuza dek seveceğine ya da ondan nefret edeceğine ya da ona sadık kalacağına söz verir, gücünün ötesindeki bir şey için söz vermiş olur.”

Haberin Devamı

Güle Güle Bahar Öztan

Özdemir Asaf 100 yaşında

Yarın saat 20.00’de Özdemir Asaf’ın 100. Yaşı dolayısıyla Maçka Sanat Galerisi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle gerçekleşecek “Yalnızlık Paylaşılmaz” adlı performans sergileniyor. Şairler yalnızlık üzerine yazdıkları şiirlerini okuyacak.
Maçka Sanat Galerisi’nde yer alan “Yalnızlık Paylaşılmaz” sergisi kapsamında düzenlenen performansta Lale Müldür, Pelin Batu, Gül Abus Semerci, Can Bonomo, Dündar Hızal şiirlerini okuyacak. Baba Zula ve ZeN gruplarının üyesi Murat Ertel doğaçlama müzik yaparak şairlere eşlik edecek. Etkinliğin sahne yönetmenliğini de Volkan Sarıöz yapıyor.

Güle Güle Bahar Öztan

Kim Ne Okuyor?

∆ Halil Ergün, Adalet Ağaoğlu’nun “Ölmeye Yatmak” adlı eserini okuyor.
∆ Mine Söğüt, Murathan Mungan’ın “995 km” adlı eserini okuyor.
∆ Selcen Gür, Chuck Palahniuk’un “Gösteri Peygamberi” adlı eserini okuyor.
∆ Esra Karagülle, Matt Haig’in “Gece Yarısı Kütüphanesi” adlı eserini okuyor.

 

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları