"Sayım Çınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sayım Çınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sayım Çınar

Sayım Çınar

Pera Palas’ta Geceyarısı

26 Şubat 2020

Şehrin lezzet duraklarını keşif yolculuğumda dostların bana eşlik etmesini seviyorum.
Ömer Özgüner ve Kamil Çevikalp ile uyumlu bir takım olmuşuzdur hep.
Ömer Özgüner ile neredeyse 25 yıldır dostuz. Gerek edebiyat gerekse de televizyon dünyasında çok iyi bilinen bir isimdir. Karga Seven’da müthiş işler çıkarıyor.
Ertem Eğilmez’in damadı Kamil Çevikalp ise, Arzu Film’in arkasındaki en önemli isimlerden, gerçek bir sinema aşığı.
Şehrin özel restoranlarını birlikte keşfederiz, kitapçılarına uğrarız, edebiyatın nabzını yoklarız, sinema dünyasını konuşuruz.
Ömer enteresan bir kitap okuyor bu aralar: Pera Palas’ta Geceyarısı.
Modern İstanbul’un doğuşunu konu alan Charles King imzalı bir çalışma bu.

Yazının devamı...

Nişantaşı’nda Almanya esintisi

19 Şubat 2020

Bunu yazarken bile günün çok erken saatlerinde çalışmaya başlayan fırınlarından, kafelerinden Almanya’nın sokaklarına yayılan o lezzetli kokuları alır gibi oluyorum.
Bu lezzetler anlatılmaz, mutlaka tatmak gerekir.
Şu sıralar böylesi bir ziyaret için imkânı ve vakti olmayanlar varsa onlara da Nişantaşı’na Alman esintisi getiren Alman Cafe’yi tavsiye ederim.
Beethoven, Bach, arada blues nağmeleri eksik olmaz bu mekânda.
Bölge insanlarının, Alman ekolünün temsilcilerinin ve Almanya’dan Türkiye’ye gelenlerin uğrak noktasıdır Alman Cafe.
Alman pastalarından dana schnitzel’e Alman usulü ne ararsanız bulmanız mümkün burada. Tabii olmazsa olmaz Frankfurter sosisleriyle de göz dolduran mekâna sadece bu zevkli yemekler için bile gelenler var.
Ama tabii bu lezzetlerin yanı sıra Almancaya çevrilen Türkçe edebiyatı da burada bulabilirsiniz...

Yazının devamı...

Şehri keşfetmenin en güzel yolu

12 Şubat 2020

The American Book Shop ve Boekhandel en önemli duraklarım oldu her zamanki gibi.
Klasikler bölümü arasında kayboldum. Shakespeare baskıları göz alıcı.
Dahası bağımsız kitapçılar modern klasiklere raflarında geniş yer veriyor.
Malcolm X’in biyografisi özellikle dikkat çekiciydi.
Bağımsız kitapçılar kitap kültürünü yaymada büyük öneme sahip.
Avrupa kentlerindeki tematik kitapçıların Türkiye versiyonlarının çoğalmasını ve daha çok Türk yazarın dünya kitapçılarında yerini bulmasını diliyorum.

Yayıncılık dünyası bu transferi konuşuyor

Tarık Tufan edebi kültürel temalı dergilerin vazgeçilmez yazarıdır.

Yazının devamı...

Edebiyatımızın hanımefendisinin dönüşü

5 Şubat 2020

İlk öyküsü 1935’te henüz 20 yaşındayken yayınlanan Peride Celal 2012’de aramızdan ayrıldığında geriye, uzun yazarlık dönemini oldukça üretken geçirmesi sonucunda çok şey kalmış:
Çoğu gazete sayfalarında sayısını kendisinin de tam olarak bilmediği yüzlerce öykü, onlarca tefrika roman ve çoğu roman 20’nin üzerinde kitap...
“Dar Yol”, Aralık 2019’da Peride Celal’in tüm eserlerinin yeniden yayımı sürecinde okurla buluştu.
Peride Celal’in “Bir Hanımefendinin Ölümü” ile “Mektup” adlı öykü kitaplarını da basan h2o Kitap, yayın programlarında “Üç Yirmidört Saat” romanı ile “Melahat Hanım’ın Düzenli Yaşamı” kitaplarının da olduğunu belirtiyor, ilk dönem kitaplarının ve tefrika romanlarının da yayına hazırlandığı müjdesini veriyor.


Yeni bir yaklaşım: Think House

Yazının devamı...

Atilla Dorsay’la geleneğimiz

30 Ocak 2020

Birlikte gazetecilik yaptığımız 2000’li yılların başından bugüne sinema, edebiyat, gastronomi hep hayatımızda.

Dorsay sinema öncesi yemek yazıları yazan biriydi, bunu az kişi bilir.

Geçen hafta Beyoğlu Sineması’nda “Elveda” (The Farewell) isimli filmi birlikte seyrettik.

Filmin odağı, kanser teşhisi ve devamında gelişen olaylar, değişen hayatlar... Yönetmen Lulu Wang’in kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı film, pek çok adaylığın yanında başrol oyuncusu Awkwafina’ya “en iyi kadın oyuncu” dalında Altın Küre kazandırdı.

Türkiye vizyonuna bu hafta giren “Elveda”, iyi bir film.

Yoldaşlık ve hayatı sorgulama öykülerini seviyorum.

Filmden sonra günün devamında da Dorsay’la bir geleneğimizi tekrarladık; film üzerine konuşarak yaptığımız yürüyüşten yemeğimizi yiyerek uzun uzun sohbet ettik.

Abdi İpekçi’nin dramatik 

Yazının devamı...

Cem Yılmaz ve kahkahanın boyutu

23 Ocak 2020

Her şeyden önce Cem Yılmaz’ın kalıplarının dışına çıkarak bizi şaşırtması, böyle yeni şeyler denemesi ilgimi çekiyor. Üstelik onun bu deneysel girişimi sayesinde gerçekten güzel de iki film izledim.
Özellikle televizyondaki yetenek yarışmaları ve çöpçatan programlarını eleştiren “Emanet” isimli bölümü daha çok aklımda kaldı. Bir tür deliliğin tarihi diyebileceğim “Deli” isimli birinci bölüm de en az ikincisi kadar heyecanlı ve sürükleyiciydi.
Cem Yılmaz’ın birlikte çalıştığı ekip de çok kuvvetli. Ayrıca komedinin her zaman kahkaha boyutunda güldürmesi de gerekmiyor.
“Karakomik Filmler 2”de yayın dünyasından
bir isim!Cem Yılmaz’ın bu son filminde bir yayınevinde çalışan arkadaşımı görmek beni ayrıca çok şaşırttı ve sevindirdi. Haçik İngilizoğlu, İnkılap Yayınları’nda çalışan, kitap dünyasının önemli isimlerinden biri. Cem Yılmaz’ın filminde akıl hastanesinde hasta bakıcı rolünde karşımıza çıkıyor. Yayıncılık dünyasından bir ismi böyle bir projede görmek büyük mutluluk. Yıllar boyu yaptığı tiyatro oyunculuğunun ardından onu “Karakomik Filmler” serisinin “Deli” isimli bölümünde görmek ne güzel. Tebrikler Haçik İngilizoğlu.

Gerilim ustasına saygı duruşu

Yazının devamı...

İkonik kahramanın şarkıları

15 Ocak 2020

Onu iyi tanıyoruz, hayatını adalet peşinde koşmaya adamış bir kanun adamı ve yedi tepeli şehrin her köşesinde yıllardır süren, bitmeyen bir mücadele...
İntikam, hırs, öfke, cinayet, patlayan silahlar ve cansız bedenler...
Ve tabii bu zorlu hayatı katlanır kılan güzel Evgenia’nın Tatavla’sında dinlediği şarkılar...
Ahmet Ümit’in gözü pek karakteri Başkomser Nevzat’ın sevdiği şarkılar, 18 Ocak Cumartesi günü saat 17:00’de YKY Loca’da yapılacak etkinlikte paylaşılacak.

Cem Erciyes ne okuyor?

Doğan Kitap Yayın Yönetmeni Cem Erciyes sıkı bir okurdur, bilenler bilir. Kendisine bu aralar ne okuduğunu sordum, 2020’nin ilk kitap önerisini ondan aldım.
Daron Acemoğlu, James A. Robinson imzalı “Dar Koridor” kitabını okuyormuş bugünlerde. Yazarları “Ulusların Düşüşü” adlı çok ses getiren kitaplarından tanıyoruz.

Sezona sıkı başlangıç

Yazının devamı...

Sayım’ın Bavulu

9 Ocak 2020

Bilenler bilir; bir şehir romantiği olarak yaptığım gezilerde bana en çok edebiyatın ve müziğin eşlik etmesini severim. Bu anlamda gezilerimdeki serüvenlerime eşlik eden pek çok dahi oldu, olmaya da devam ediyor.

SERÜVENLERE EŞLİK EDEN DÂHİLER

Mesela, yılbaşı öncesinde Bonn’daydım. Salzburg’da Mozart, Leipzeig’de Bach gibi dâhiler nasıl gezilerime rehber olduysa Beethoven da hayatı ve besteleriyle Bonn’daki bu yolculuğumda bana rehber oldu.
Beethoven ile bu şehirde yollarımızın kesişmesi elbette tesadüf değildi. Onun bir zamanlar yaşam sürdüğü bu şehri ve evini kulağımda 9’uncu senfonisiyle bir kez daha keşfettim.
Klasik müziğin dâhilerinden birinin evinde olmak sahici duygulara yol açıyor. Beethoven’ın eserlerini dinlemek gerçekten benim gibi bünyelere iyi geliyor.

Yazının devamı...
Sayım Çınar Kimdir?

Sayım Çınar