GeriSağlık Göğsü yumuşatıyor, iştah kontrolü sağlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göğsü yumuşatıyor, iştah kontrolü sağlıyor

Göğsü yumuşatıyor, iştah kontrolü sağlıyor

Salebin vücuda önemli faydalarını Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu anlattı.

Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, “İthal salepte katkı maddeleri daha çok, nişastası daha fazla ekleniyor” dedi. Yüzbaşıoğlu, salebin faylarını anlattı ve sıcak bir içecek olduğundan dolayı göğsü yumuşatıcı etkisinin bulunduğuna dikkat çekti.

Emine Yüzbaşıoğlu, “İthal salepte katkı maddeleri daha çok, nişastası daha fazla ekleniyor. Buna bağlı olarak eklenmiş bir kimyasal var ve biz bunu önermiyoruz. Nişasta eklendiği için kalori miktarı da artıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal salep içmekte fayda vardır” dedi.

“Doğal salep içmekte fayda var”

Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, salebin sıcak bir içecek olmasından dolayı göğsü yumuşatıcı bir etkisinin olduğunu belirterek, “Probiyotik etkisi olduğu söyleniyor ve yazılıyor ama bunların kanıtlanmış bilimsel bir verisi olmadığı bilinerek tüketilmesinde fayda var” diye konuştu.

İthal salepte katkı maddelerinin doğal salebe göre daha çok olduğuna dikkat çeken Yüzbaşıoğlu şöyle devam etti:

“Nişastası daha fazla ekleniyor. Buna bağlı olarak eklenmiş bir kimyasal var ve biz bunu önermiyoruz. Nişasta eklendiği için kalori miktarı da artıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal salep içmekte fayda vardır.”

Tarçınla içilen salep iştah kontrolü sağlıyor

Kilo ve sağlık açısından da bir değerlendirme yapan Yüzbaşıoğlu, hakiki salebin bulunmasının zorluğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“İthal saleplerde de nişasta içeriği yüksek olduğundan kalori miktarı daha da artıyor. Şeker içeriği çok fazla oluyor. Kış günlerinde ben rahat rahat salep içeyim, istediğim kadar içeyim düşüncesi yanlıştır. Özellikle tarçın da eklendiğinde bir miktar iştah kontrolü sağladığı için 2-3 günde bir porsiyon salep önerilebilir.”

Salebin bitki çayı gibi ya da diğer ara öğün gibi tüketilmemesi gerekliliğini kaydeden Yüzbaşıoğlu, “Saat 10.30 da bir salep içmiştim, akşam ara öğünde de bir salep içeyim sağlıklı besleneyim. Böyle bir şey yok. İçindeki şeker ve nişasta miktarı kalorisini artırıyor” ifadelerini kullandı.

İshale ve göğüs hastalıklarına iyi geliyor

Yüzbaşıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Basura iyi geliyor, bağırsak hareketlerini dengeliyor, yani kabızlığı giderip ishale iyi geliyor. Göğüs hastalıklarına da iyi geliyor. Kış aylarında tüketilebilir ama ‘Benim basurum var kesinlikle günde 2-3 fincan salep içeyim, ilaçlarımı ve tedavimi bırakayım’ böyle bir şey sağlıklı olmaz. Salep sütle hazırlanan bir şey. Süt de zaten insanı rahatlatıcı bir etkisi olduğundan uyku düzeni üzerinde olumlu etkileri olabilir.”

İHA

False