GeriSağlık Facebook kullanmayanlar daha mutlu!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook kullanmayanlar daha mutlu!

Facebook kullanmayanlar daha mutlu!

Facebook kullanmayanların %55’i kendilerini daha az stresli hissettiklerini söyledi.

Danimarka Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün (Danish Happiness Reseach Institute) yaptığı araştırma sonuçlarında bir hafta boyunca Facebook kullanmayan denekler, kendilerini hayattan daha memnun, konsantrasyonu daha yüksek, daha az yalnız ve daha az stresli ve daha sosyal bulduklarını ifade etti. İngiliz Guardian Gazetesi’nin yer verdiği araştırma sonuçlarında bir hafta süreyle bile Facebook kullanmayanlar aile ve arkadaşları ile daha çok konuştuklarını ve onlarla daha çok vakit geçirdiklerini dile getirdi.

KENDİLERİNİ DAHA AZ STRESLİ HİSSETTİLER

Araştırma için yaşları 16 ve 76 arasında değişen 1095 gönüllünün yan ısına her zaman olduğu gibi Facebook’u kullanmaları istenirken diğer yarısından Facebook hesaplarına bir süreliğine girmemeleri istendi. Bir haftanın sonunda Facebook kullanmayanların yüzde 55’i kendilerini daha az stresli hissettiklerini söyledi.

Facebook kullanmayanlar daha mutlu

Araştırma sonuçları ile ilgili açıklama yapan Enstitü’nün Başkanı Meik Wiking, mutluluk ile ilgili verilere baktıklarında kendisini başkaları ile karşılaştırmanın insanlarda memnuniyetsizliğe yol açtığını gördüklerini belirterek ”Facebook, insanlar hakkında sürekli güzel ve iyi haberler veriyor. Bu da Facebook’u herkesin en iyi tarafını gösteren bir dünya haline getiriyor diye konuştu.”

Habere göre, araştırmacılar için bir sonraki adım sosyal medya bağımlılığının olumlu etkilerinin ne kadar sürdüğü ve deneklerin ne kadar süreyle daha Facebook kullanmadan yaşayabilecekleri olacak. Enstitü’nün başkanı Wiking, bununla ilgili olarak bu deneyi bir yıl boyunca denemek istediğini ve kaç gönüllünün bunu kabul edeceğini merak ettiğini söyledi.

DHA

False