GeriSağlık “Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi?”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi?”

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi?”

Merak ettiğiniz soruların cevaplarını uzmanından öğrenin!

Diyet yaparken işin uzmanı olmayan kimselerden edinilen kulaktan dolma bilgiler sizleri yanlış yönlendirebilir. Oysa başarının sırrı basit sorular ve bunların cevaplarında gizli. Spor Eğitmeni Oktay Sağnak, spor ile birlikte kilo vermede en çok merak edilen soruların yanıtlarını kaynaklarıyla birlikte bizlerle paylaştı.


Orta yaşlıyım, nasıl ve ne kadar spor yapmalıyım?

Kuvvetli egzersizleri haftada 200 dakikadan daha fazla gerçekleştirmek özellikle orta yaşlılarda, arter korunmasına yardımcı olacaktır. Arteriyel sertleşme, yaşlanmada ortak bir ızdırap. Hindistan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, aktif olmayan insanlarda daha sık görülür ve bu bilhassa kadınlar için kötüdür. Spor salonunda bir çentik yukarı tekme atabilirseniz bile kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilirsiniz.

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi”


Salatanın sosu neden önemlidir?

Yeşillik tüketmek önemlidir, salata sosu ise daha zevkle ve daha iyi çiğneyerek salatayı yemenize olanak tanır. Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, yağ içeriği lutein, likopen, beta-karoten ve zeaksantin gibi yağda çözünen karotenoid emilimi için gereklidir. Eğer meyve ve sebzelerden daha fazla yararlanmak istiyorsanız, yağ bazlı soslar ile salatayı düzgün eşleştirmek zorundasınız.

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, tokluk için en önemlisi beyin fonksiyonlarını sağlayan maddelerin, besin emilimi için gereklidir.

   

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi”
   


Bel ölçüsü neden önemlidir?

Eğer kadınsanız belinizin çevresi vücudunuzun özellikle diyabet geliştirme riskini ölçmek için önem arz eder. Vücut kitle indeksi (VKİ) ya da vücut ağırlığı bu riski belirlemek için koz olabilir. PLoS Medicine tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, geniş bel yüksek risk altındadır. Normal fizikteki erkekler için 100 cm, kadınlar için 90 cm üzerindeki bel çevresine dikkat edilmesi gerekir. Bel çevrenizi mezura ile ölçün sonra kendinizi spor salonuna götürün.

     

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi”
     


Egzersiz yoğunluğu neden önemlidir?

Egzersizin başarısı yakılan kalori olabilir, ama şiddeti ve süresi başarısız sayılmasına yol açabilir. Epidemiyoloji Uluslararası Dergisi'nin bir çalışmasında haftalık 75 dakika kuvvetli egzersiz yapanlara göre haftalık 150 dakika ılımlı egzersiz yapanların metabolik sendrom riskini % 66 daha fazla azalttığı ortaya çıktı (Baz alınan yakılan kalori miktarı idi).

Egzersizin yoğunluk düzeyi; kalp hızı, yaş vb. faktörler göz önüne alınarak bireysel olarak hazırlanmalıdır.

       

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi”
       


Diyet yapıyorum, egzersiz gerekli mi?

Kalori kısıtlama diyeti yapanlar fiziksel aktivite olmadan sıkı beslenme programından yararlanamazlar. Cell Dergisi’nde metabolizma araştırmacıları şunu söylüyorlar: “Bazı çalışmalar fiziksel aktivite olmadan kalori kısıtlama diyeti yapanların çok daha uzun sürede sağlıklı vücuda kavuşabileceğini göstermiştir.” Araştırmacılar, fiziksel aktivite eksikliğinin yağ metabolizmasını inhibe ettiğini, egzersiz yapmayanların sağlıklı olamayacağını çünkü vücudun süreçlerinin birlikte çalıştığını belirtiyorlar. Eğer sadece birini yapmak istiyorsanız uygulayacağınız kalori diyeti, hareket olsun diyorlar. 

        

“Diyet yapıyorum, egzersiz de gerekli mi”
        

False