GeriÇocuk Sağlığı Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri

Çocuğunuzu okulun ilk gününe hazırlarken bu önerilere kulak verin...

Minicik çocuğunuz büyüdü ve artık okula başlıyor. Artık yeni bir dünyası, yeni arkadaşları ve başlangıçları olacak. Her yeni başlangıç öncesinde olduğu gibi tatlı bir telaş sizi bekliyor. Bazen ise telaşın biraz daha tadı kaçıyor ve yoğun bir endişe ile karşılaşabiliyorsunuz. Endişelerin üstesinden gelmek için ise en büyük görev siz anne babalara düşüyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Meral Akbıyık, okulun ilk günlerini rahat geçirebilmeniz için özel önerilerde bulundu.

İŞTE ÇOCUĞU OKULA HAZIRLAMAK İÇİN 10 ÖNERİ

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri

1- OKUL BAŞLAMADAN AYRI GEÇİRDİĞİNİZ SAATLERİ ARTIRIN

Çocuğun yaşayacağı ilk yenilik sizden uzak kalması. Çocuğunuzdan ayrı kalmak sizin için de önemli bir yenilik ve karşılıklı bir endişeye sebep olabiliyor. Şayet çocuğunuzla daha önce hiç ayrılmadıysanız okul öncesinde ayrı geçirdiğiniz süreleri giderek arttırarak bir alıştırma yapabilirsiniz. Örneğin arkadaşının evine oyun oynamaya gitmek, günün bir kısmını sevilen akrabalarda geçirmek gibi. Bu tür bir alıştırma hem sizi hem de çocuğunuzu ayrılığa hazırlıyor.

2- SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞIRKEN ENDİŞELENDİRMEYİN

Okulun ilk günü ile ilgili endişelerini azaltmak için çocuğunuzla konuşurken kelimelerinizi dikkatli seçin. Çocuğunuz okulla ilgili kaygı duymazken “İlk gün endişelenmen normal, sonra giderek okula alışacaksın.” gibi bir cümle kurmak, onu endişelendirmekten başka bir işe yaramıyor. Çocuğunuzun bu tür endişelerini öğrenmek için onunla sohbet etmek ve en basit haliyle, eğlenceli tonlamalar ile açıklamalar yapmak faydalı olabiliyor.

 

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri
 

3- OKULU OYUNLA ANLATIN

Oyun oynamak bazen sohbetten daha da yol gösterici olabiliyor. Okul gününe yaklaşırken ebeveyn ve çocuk rollerini değiştirerek bir oyun kurun. Oyunun içinde ona sizi sabah kaldırması, kahvaltı ettirmesi, okula uğurlaması gibi roller verin. Bu sayede okulda yaşayacaklarını öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Oyun oynarken sorduğu sorular, endişe ifadeleri sizin de oyunla cevap vermenize imkan verebiliyor.

4- MÜMKÜNSE ARKADAŞLARIYLA ÖNCEDEN TANIŞTIRIN

Ayrılık veya yenilikle ilgili kaygılarını azaltmak için mümkünse okul öncesinde bazı arkadaşlarıyla tanışmasını sağlayabilirsiniz. Okul günü daha önceden tanıdığı arkadaşlarla karşılaşmak kendisini güvende hissettiriyor. Bunun yanında okulu ve sınıfı okul öncesinde ziyaret etmek de çocuğun yabancı olduğu konuları azaltıyor. Okulla ilgili güzel anılar hazırlık döneminde başlayabiliyor.

 

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri
 

5- OKUL ALIŞVERİŞİNDE ONUN TERCİHLERİNE ÖNEM VERİN

Okul için bir geri sayım başlatın. Bu geri sayım içinde okul alışverişi de yer alsın. Alışverişe birlikte çıkın, güzel zaman geçirerek onun seçtiği şeyleri alın. Okulla ilgili olumlu hayaller kurmak okulu giderek tanıdık hale getiriyor.

 

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri
 

6- OKUL ÖNCESİ SON GECEYİ ONUNLA GEÇİRİN

Okula hazırlık uyandığı saati değiştirebilmeyi gerektirebiliyor. Bunun için de önceden düzenleme yapmak çocuğunuzun okula gitmeye daha istekli olmasını sağlayabiliyor.

Son gece giyecekleri, okul çantasını çocuğunuzla birlikte hazırlayıp ertesi güne hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Yatmadan önce biraz vakit geçirebilirsiniz ve uykuya dalması için yardımcı olabilirsiniz. Okul sabahı telaş yaşamamak için biraz daha erken kalkabilirsiniz. Bu şekilde daha neşeli bir sabah geçirerek hem kendi hem de onun stresini azaltabilirsiniz.

 

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri
 

7- AYRILIK ANINI KISA TUTUN

Ve ayrılık anı… Hazırlıklarınızı yaptınız, biraz endişeli biraz mutlu bir okul ilk günü yaşıyorsunuz. Çocuğunuzu okula bırakırken vedalaşmanın sıcak ve kısa olmasına çok dikkat edin. Bu ayrılık anının uzaması ve dramatikleşmesi çocuğunuzun huzursuzluğunu artırıyor. Bu sebeple öğretmenine güvenin ve çocuğunuzun bu duyguyla baş edebileceğine inanın.

8- GÖZYAŞLARINIZI ÇOCUĞUNUZDAN SAKLAYIN

Çocuğunuzun okula başlaması sizin için oldukça duygusal bir an. Okulun ilk günü sizin de gözlerinizin yaşarmasına neden olabiliyor. Ancak bu anı özel bir alanda yaşamalı, çocuğunuzun göremeyeceğinden emin olmalısınız.

 

Çocukları okula hazırlamak için 10 öneri
 

9- OKUL ÇIKIŞI SAKIN GEÇ KALMAYIN

Çocukların en büyük kaygılarından biri anne veya babasının okul çıkışı onu almayı unutması. O nedenle çocuğunuzu almak için kesinlikle gecikmemelisiniz. Ve bu büyük günün sonunda çocuğunuzu tebrik etmeli onun ne kadar da büyüdüğünü onunla gurur duyduğunuzu söyleyerek, onu desteklemelisiniz. “Peki yarın neler yapacaksınız?” gibi bir soru ile ertesi gün için de coşku duymasını sağlayabilirsiniz.

10- GEREKİRSE PROFESYONEL DESTEK ALIN

Çocuğun hayatındaki önemli aşamalardan biri olan okula başlamak kimi durumlarda hafif bir endişeden fazlasına sebep olabiliyor. Yeterli zaman ayırmak, onun yanında olduğunuzu göstermek ve öğretmenle işbirliği yapmak birçok durumda sorunu çözmek için yeterli. Ancak bazen okul kaygısının dindirilememesi söz konusu olabiliyor. Anne ve babadan ayrılmakla ilgili ciddi kaygılar ve okuldan kaçınmanın uzun sürmesi halinde gecikilmeden uzman desteği alınması gerekiyor.

ÇOCUĞUMUN OKULA HAZIR OLDUĞUNU NASIL ANLARIM (TIKLAYIN)

False