GeriSağlık Bitki çayını porselen demlikte hazırlayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bitki çayını porselen demlikte hazırlayın

Bitki çayını porselen demlikte hazırlayın

Porselen demlikte hazırlanan bitki çaylarının daha sağlıklı olduğu bildirildi.

Vücuda birçok fayda sağladığı tartışılmaz olan bitki çaylarının daha sağlıklı olması için porselen demlikte hazırlanması, günde 3 fincandan fazla içilmemesi gerektiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münevver Sökmen, bitkilerin direkt çay olarak tüketilmesi sırasında yan etkiler görülebileceğini söyledi.

Kaliteli porselen demlik ya da kapaklı fincanda demleyin

Bitkilerin birçok maddeyi bünyesinde barındırdığı için gerekli tesiri içeren madde yanında diğer maddelerin de vücuda alındığını belirten Sökmen, “Bu durum yan etkilere neden olabilir. İlaç sanayisindeki maksat gerekli maddelerin ayrıştırılarak etken maddenin ortaya çıkarılıp kullanılmasıdır. Tedavi amacı ile kullanılan maddelerin doz ayarı ve bitki seçimi de çok önemlidir” dedi. Sökmen, bitki çaylarının hazırlanacağı demlik ya da fincan seçiminin de önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bitki çaylarını hazırlarken kaliteli porselen demlik ya da fincan tercih edilmelidir. Özellikle uçucu bileşenlere sahip bitki çaylarının hazırlanmasında kapaklı fincan kullanılması önerilir. Porselen demliğe önce çayını yapacağınız bitkiyi koyun ve üzerine gerekli miktarda su ekleyin. Genellikle bir tatlı kaşağı kuru veya bir avuç taze bitki için dörtte bir litre su kullanmak gerekir. Keyfi içilecek çay, kaynatılmış suya batırmak suretiyle bekletilip içilebilir. Şifa amacıyla kullanılacak çayın ise bitkilerin şifalı kimyasallarını ayırıp suya karışması için daha uzun süre yani yaklaşık 15 dakika bekletilmesi gerekir.”

Günde 3 fincandan fazla içmeyin

Prof. Dr. Sökmen, kök ve dallar için kaynatarak demlemenin daha uygun olduğunu, suyun birkaç kez kaynatılmasının ise içindeki mineralleri değiştirdiği için çayın kalitesini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Bitki ve parçalarının kullanıma uygun hale getirilmesinin uzmanlık konusu olduğuna da dikkati çeken Sökmen, “Bitkiler insan bünyesine göre farklı etkiler gösterir, bu yüzden bazı kullanıcılara faydalı olabileceği gibi bir başkasına ters etki yapabilir. Bitki çayları bir hastalığın tedavisine yönelik olarak ya da hastalıktan korunmak amacıyla kullanılabilir ancak herhangi bir rahatsızlığın uzman kişilerce tedavi şekli belirlenmelidir” diye konuştu.

Sökmen, bitki çaylarının fazla içilmesinin zararlı olduğuna da işaret ederek, “Bitki çaylarının tıbbı ilaç gibi düşünülmemesi, günde 3 fincandan fazla içilmemesi gerekir. Bitki çayları iki saat içinde tüketilmelidir, yoksa bakteri üretebilir” dedi.

AA

False