EKSTRA
MENÜ

Zschaepe

Zschaepe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zschaepe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 469 Zschaepe haberi bulunmuştur.

Zschaepe Haberleri

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık, ölümünün 15’inci yılında anıldı

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık, ölümünün 15’inci yılında anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 Türk’ten biri olan Mehmet Kubaşık, vefatının 15’inci yılında anıldı.

5.04.2021Avrupa
Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde aşırı sağcı bir ırkçının 19 Şubat 2020’de 4’ü Türkiye kökenli göçmen 9 kişiyi öldürmesinin birinci yıl dönümünde ülkenin çeşitli kesimlerinde 80’in üzerinde duygu ve acı dolu anma törenleri düzenlendi. Hanau’da ‘Congress Park’ salonunda düzenlenen anma törenine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de katılarak, kurban yakınlarına ‘yanınızdayız’ mesajı verdi. Anma töreni saat 18.00’de başladı.

22.02.2021Avrupa
NSU davası, radyo tiyatrosu oldu

NSU davası, radyo tiyatrosu oldu

Almanya’da 8’i Türkiye kökenli 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan NSU terör örgütü üyelerinin Münih kentinde 2013’ün mayıs ayında başlayıp 2018’in temmuz ayında sona eren davası, radyo tiyatrosu olarak yayınlanacak.

17.02.2021Avrupa
Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Enver Şimşek 9 Eylül 2000’de Nürnberg’de öldürüldü. Abdurrahim Özüdoğru da 13 Haziran 2001’de Nürnberg’de. Süleyman Taşköprü 27 Haziran 2001’de Hamburg’da. Habil Kılıç 29 Ağustos 2001’de Münih’te. Mehmet Turgut 25 Şubat 2004’de Rostock’da. İsmail Yaşar 9 Haziran 2005’te Nürnberg’de. Theodor Boulgarides (Yunan kökenli) 15 Haziran 2005’te Münih’te. Mehmet Kubaşık 4 Nisan 2006’da Dortmund’da. Halit Yozgat 6 Nisan 2006’da Kassel’de. Michele Kiesewetter (Alman polis memuru) 25 Nisan 2007’de Heilbronn’da.

5.12.2020Avrupa
Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşatılacak

Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşatılacak

Almanya’da NSU terör çetesinin ilk kurbanı Enver Şimşek’in ismi Jena’da bir meydana verildi. Dün gerçekleştirilen törene Şimşek’in eşi Adile Şimşek ile çocukları Semiya ile Abdülkerim Şimşek, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Thüringen Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow, Belediye Başkanı Thomas Nitzsche ile çok sayıda Alman ve Türk katıldı.

20.09.2020Avrupa
Unutmadık da unutturmayacağız da

Unutmadık da unutturmayacağız da

Enver Şimşek. 1961 yılında Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Salur köyünde doğdu. Çocukluğu ve gençliğinin bir bölümü orada geçti. Dağlarda koyun, keçi otlattı. O zamanlar Almanya’da olan çocukluk aşkı Adile ile 1979’da evlendi.

9.09.2020Avrupa
Enver Şimşek anıldı: ‘Bu devlete güvenimiz kalmadı’

Enver Şimşek anıldı: ‘Bu devlete güvenimiz kalmadı’

NSU terör çetesinin ilk kurbanı Enver Şimşek, 5 Eylül 2000’de çiçek satarken vurulduğu yerde anıldı. Anmaya Enver Şimşek’in oğlu ile birlikte yaklaşık 300 ırkçı karşıtı katıldı. Babası öldüğünde 13 yaşında olan Abdulkerim Şimşek anmada yaptığı konuşmada “11 yıl boyuncu biz şüpheli olarak görüldük, takip edildik, dinlendik ve sorgulandık. Hani tamamen olay aydınlatılacaktı. Bu devlete güvenimiz kalmadı” dedi.

6.09.2020Avrupa
‘Burası nazilerin eğitim kampı mı’

‘Burası nazilerin eğitim kampı mı?’

Almanya Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve istihbarat birimleri, aşırı sağı ülkenin güvenliği için en büyük tehlike olarak nitelendirdi. Sadece aşırı sağ suç olayları korkutucu boyutlarda artmakla kalmıyor, aynı zamanda nazilerin yuvalandığı polis teşkilatı ve ordu gibi kurumlarda bu tehlikenin ne kadar somut olduğunu gösteriyor.

24.07.2020Avrupa
3 bin 205 sayfalık saygısızlık

3 bin 205 sayfalık saygısızlık

Almanya’da sekizi Türk 10 kişiyi öldüren ve bombalı terör saldırılarıyla onlarca kişiyi yaralayan neonazi terör örgütü NSU davası müdahil avukatları, mahkemenin 3 bin 205 sayfalık gerekçeli kararına ateş püskürdü. Müdahil avukatlar, mahkemenin gerekçeli kararını kurbanlara ve ailelerine karşı ‘saygısızlık’ ve ‘hukuk devletinin iflası’ olarak niteledi.

1.05.2020Avrupa
NSU’da yazılı gerekçe 93 hafta sonra çıktı

NSU’da yazılı gerekçe 93 hafta sonra çıktı

Almanya’da 8’i Türk, biri Yunan biri de polis memuru olmak üzere 2000-2007 yılları arasında 10 kişiyi öldüren, 2000-2011 yılları arasında 14 banka soyan ve dört kez de bombalı saldırı gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün bir üyesi ile çeteye yardım eden dört sanığa yönelik verilen kararın yazılı gerekçesi 93 hafta sonra açıklanabildi. Gerekçe 3 bin 25 sayfayı buldu.

21.04.2020Avrupa
NSU kurbanı Mehmet Kubaşık koronaya rağmen anıldı

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık koronaya rağmen anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 Türk’ten biri olan Mehmet Kubaşık, vefatının 14’üncü yılında anıldı.

5.04.2020Avrupa
Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler: NSU

Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler: NSU

Hem devlet hem de istihbarat birimleri tarafından görmezden gelinen, failleri aramak yerine ‘döner cinayetleri’, ‘mafya hesaplası’ olarak nitelendirilip ‘Almanya’nın sağ gözü kör’ dedirten, davası bile yıllarca süren Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü.

8.03.2020Avrupa
‘Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var’

‘Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hanau’da yaşanan ırkçı terör saldırısı üzerine, “Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. Nazilerin 1930’lu yıllarda üstün Alman ırkının dünyaya hâkim olması gerektiği ideolojisiyle ektiği bu zehir, sadece Almanya’yı değil, tüm dünyayı felakete götürdü.

8.03.2020Avrupa
Gün dayanışma günüdür

Gün dayanışma günüdür

Almanya’da Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Mehmet Kubaşık, Halil Yozgat isimli Türk vatandaşları ile Yunan kökenli Theodoros Boulgarides ve Alman kadın polis Michele Kiesewetter 2000-2007 yılları arasında öldürüldüler.

22.02.2020Avrupa
Son dakika haberi: Almanyadaki ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor 4 Türk öldürüldü... Es Reicht Yeter artık

Son dakika haberi: Almanya'daki ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor! 4 Türk öldürüldü... Es Reicht! Yeter artık!

Bugüne kadar onlarca kurban verdiğimiz Almanya’daki ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor. Bu kez neo-Nazi terörist Tobias Rathjen, Hanau’da 4’ü Türk 9 kişiyi katletti. Almanya'daki Türk toplumu endişeli. “Artık yeter” (Es reicht!) diyor. Çünkü Hanau katliamı Almanya’da Türklere yönelik ilk saldırı değil....

21.02.2020Dünya
Merkel’den NSU kurbanları için yapılan anıta ziyaret

Merkel’den NSU kurbanları için yapılan anıta ziyaret

Almanya Başbakanı Angela Merkel, neo-Nazi terör örgütü tarafından öldürülen 8’i Türk 10 kurban için Zwickau kentindeki Schwanenteichpark adlı parkta açılan yeni anıtı ziyaret etti.

5.11.2019 Dünya
Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Almanya’da aşırı sağ tehlike büyüyor. Ülkenin doğusundaki Dresden kenti belediyesi, radikal sağa karşı olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

4.11.2019Dünya
NSU kurbanları için yeni anıt yeri açıldı

NSU kurbanları için yeni anıt yeri açıldı

NSU terör örgütü kurbanları için Zwickau’daki ‘Schwanenteichpark’ta yeni anıt yapıldı. Anıtı yarın Başbakan Angela Merkel de ziyaret edecek. Ancak ne açılışa ne de Merkel ziyaretine hiçbir kurban yakınının çağrılmaması eleştirilere neden oldu.

3.11.2019Avrupa
NSUnun ilk kurbanı Enver Şimşek’in anıtına 2 günde ikinci saldırı

NSU'nun ilk kurbanı Enver Şimşek’in anıtına 2 günde ikinci saldırı

Almanya’da ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek adına Zwickau kentinde dikilen meşe ağacının 2 gün önce kimliği bilinmeyen kişilerce kesilmesinin ardından aynı yere konulan tahtadan bankın da tahrip edildiği bildirildi. Ağacı kesen ve bankı tahrip edenlerin aşırı sağcılar olduğu tahmin ediliyor.

7.10.2019Avrupa
Enver Şimşek anısına dikilen ağacı kestiler

Enver Şimşek anısına dikilen ağacı kestiler

Almanya’da neonazi terör örgütü NSU’nun ilk kurbanı Enver Şimşek anısına 8 Eylül'de dikilen meşe ağacı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildi. Berlin’de düzenlenen basın toplantısında bu konuya da değinen Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, olayı sert bir dille kınadı:

4.10.2019Avrupa
5 yıl sürdü, 1 yıl önce bitti: Bir arpa boyu yol alınamadı

5 yıl sürdü, 1 yıl önce bitti: Bir arpa boyu yol alınamadı

Almanya gibi bir ülkede 15 banka soygunu, iki bombalı saldırı, 8’i Türk, 1’i polis 10 kişiyi öldüren ve 14 yıl boyunca arandığı halde elebaşıları elini kolunu sallayarak gezebilen neonazi terör örgütü NSU davası, 5 yıl sürdükten sonra geçen yıl bitti. Tanıkların şüpheli şekilde hayatını kaybettiği yargılama sonunda gerekçeli karar yazılamadığı için kesin hüküm de verilemedi. Ne karanlıklar aydınlandı, ne sorular cevaplandı, ne de bir arpa boyu yol alınabildi.

9.07.2019Avrupa
Almanya’nın yeni sınavı

Almanya’nın yeni sınavı

Kassel Valisi cinayeti, NSU cinayetleri üzerindeki sır perdesini kaldıracak mı? Güvenlik birimleri üzerindeki şüpheleri aydınlığa kavuşturacak mı? Kassel Valisi cinayetinde gelişmeler, NSU’ya işaret ediyor. Valinin katil zanlısı Stefan Ernst’in NSU çevresiyle bağlantıları var. Ona silahı bulan Markus H., Kassel’de NSU kurbanı Halit Yozgat cinayetiyle sorgulanıyor.

29.06.2019Avrupa
Demokratlar neredesiniz

Demokratlar neredesiniz?

Almanya’da ‘NSU’ kısa adıyla tanınan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri, 2000-2007 yılları arasında ülkenin çeşitli kesimlerinde 8’i Türk, biri Yunan ve biri Alman kadın polis olmak üzere suçsuz günahsız 10 kişiyi katletti. Bu cinayetler Alman medyasında genelde hep ‘döner cinayetleri’ olarak yer aldı.

22.06.2019Avrupa
Bu ikisiyle arasında ne bağ var

Bu ikisiyle arasında ne bağ var?

Kassel Valisi Walter Lübcke cinayeti üzerine devam eden soruşturmalar, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör örgütü hakkında pandoranın kutusunu açacak mı? Lübcke’nin katil zanlısı olarak tutuklanan azılı neonazi Stephan E’nin NSU çevreleriyle bağları aralanmaya başladı. 20 yılı aşkın süredir Kassel’de neonazi elebaşlarıyla sıkı bağları olan Stephan Ernst’in, NSU’nun elebaşlarıyla ilişkisi de araştırılıyor.

21.06.2019Avrupa
‘Özgürlük düşmanları, özgürlüğü hak etmiyor’

‘Özgürlük düşmanları, özgürlüğü hak etmiyor’

Alman Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Robert Habeck, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin ırkçı bir neonazi tarafından öldürülmesinin ardından bu cinayetle NSU terör örgütü arasında bağ olup olmadığının araştırılmasını istedi.

20.06.2019Avrupa
Beate Zschaepe Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi

Beate Zschaepe Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi

Almanya’da 2000-2007’de 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunları gerçekleştiren NSU terör örgütünün ömür boyu hapis cezasına mahkûm üyesi Beate Zschaepe, Saksonya Eyaletindeki Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi.

4.02.2019Avrupa
NSU davası hükümlüsü Zschaepe, Chemnitz Cezaevine nakledildi

NSU davası hükümlüsü Zschaepe, Chemnitz Cezaevi'ne nakledildi

Almanya'da 2000 - 2007'de 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ömür boyu hapis cezasına mahkum üyesi Beate Zschaepe, Saksonya eyaletindeki Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi.

4.02.2019Dünya
Beate Zschaepe, Chemnitz’teki cezaevine mi gidiyor

Beate Zschaepe, Chemnitz’teki cezaevine mi gidiyor?

Bild, NSU davasında ömür boyu hapis cezası alan Beate Zschaepe’nin, Münih’te kaldığı cezaevinden kendi memleketi Chemnitz’deki cezaevine nakledilmesi için görüşmelerin sürdüğünü yazdı.

4.12.2018Avrupa
Alman hükümeti, seri cinayetleri siyasi saymıyor

Alman hükümeti, seri cinayetleri siyasi saymıyor

Alman hükümeti, 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU cinayetleriyle işlediği diğer suçları, aşırı sağ motifli saymadı. Hükümetin ‘siyasi motifli suçlar’ listesinde NSU’nun ne seri cinayetleri, ne 15 banka soygunu ne de çok sayıda insanın yaralandığı iki bombalı saldırısı var.

10.09.2018Avrupa
Japonlara, NSU cinayetlerini anlattı

Japonlara, NSU cinayetlerini anlattı

Almanya’nın başkenti Berlin’de doğup büyüyen Türk kökenli genç avukatlardan Onur Özata, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü teröristleri tarafından katledilen 8 Türk, bir Yunan ve bir Alman kadın polis cinayetlerinin perde arkasını, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşmaları, sanıklara verilen cezaları ve kurban yakınlarının yanı sıra başta Almanya’daki Türkler ve Türk kökenliler olmak üzere, sağduyulu herkesin yaşadığı hayal kırıklıklarını Japonya’ya taşıdı.

11.08.2018Avrupa
Merkel: NSU benim için kapanmadı

Merkel: NSU benim için kapanmadı

Almanya Başbakanı Merkel, geçen hafta sona eren NSU davasıyla ilgili ilk kez konuştu: “Benim için NSU dosyası kapanmadı. Çünkü benim görevim davaları yürütmek değil, olayları bütünüyle aydınlatmak, güvenlik birimlerinin daha iyi bir işbirliği içinde çalışmasını sağlamak.”

20.07.2018Avrupa
MÜSİAD Avrupa’dan Wohlleben açıklaması

MÜSİAD Avrupa’dan Wohlleben açıklaması

MÜSİAD Avrupa Direktörü Burhan Sağlam, terör örgütü NSU davası sanığı Ralf Wohlleben’in serbest bırakılmasının, Alman hukukuna şüphe düşürdüğünü söyledi.

19.07.2018Avrupa
Almanyadaki NSU davası sanığı serbest

Almanya'daki NSU davası sanığı serbest

Almanya'da sona eren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının ardından Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinin, sanıklardan Ralf Wohlleben'in tahliyesine karar verdiği bildirildi.

18.07.2018Dünya
NSU davasında ikinci ‘mahkum’ da serbest kalıyor

NSU davasında ikinci ‘mahkum’ da serbest kalıyor

NSU kararı skandalının ikinci halkası geliyor. İçeride bir kişi hariç kimse kalmıyor.

17.07.2018Avrupa
‘Size söz veriyorum’

‘Size söz veriyorum’

Almanya’da NSU kısa adıyla tanınan aşırı sağcı, ırkçı, yabancı düşmanı Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri tarafından 2000-2007 yılları arasında katledilen 8 Türk, bir Yunan ve bir Alman polis için 23 Şubat 2011’de bir anma töreni düzenlendi.

16.07.2018Avrupa
Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı: NSU cinayetleriyle ilgili birçok şey hala karanlıkta

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı: NSU cinayetleriyle ilgili birçok şey hala karanlıkta

Almanya’da iç istihbarat servisi Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, ırkçı saldırılarda bulunan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün işlediği cinayetlerle ilgili birçok noktanın hala aydınlatılamadığını söyledi.

14.07.2018Avrupa
Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var

Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var?

“Belgelere ‘120 yıl gizlilik’ kararı konulması, ister istemez insanın aklına “Acaba devletin saklamak, gizlemek istediği; bilinmesini, duyulmasını istemediği birileri mi var?” sorusunu getiriyor.”

14.07.2018Avrupa
‘Mahkeme kararına göre nazilere yardım edebilirsin’

‘Mahkeme kararına göre nazilere yardım edebilirsin’

Almanya’da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın sürenin sonunda karar verilen NSU terör örgütü davasıyla ilgili hayatını kaybedenlerin yakınları hayal kırıklığı yaşıyor. Terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek’in oğlu Abdülkerim Şimşek, kendilerinin mahkemeden üzülerek, nazilerin ise sevinerek çıktığını söyledi.

13.07.2018Avrupa
İlk duruşmadaki sahne, son duruşmada da tekrarlandı

İlk duruşmadaki sahne, son duruşmada da tekrarlandı

Almanya’da Türkleri öldürüp, sahipsiz ve korumasız olduklarını göstererek, ülkeden gitmelerini hedefleyen neonazi terör örgütü NSU kararının arkasında neler yaşandı? Örgütün başı Beate Zschaepe duruşma salonuna gülerek girdi ama bitik çıktı.

13.07.2018Avrupa
Alman basını da kararı beğenmedi

Alman basını da kararı beğenmedi

Almanya’da asrın davası olarak adlandırılan neonazi terör örgütü davasında verilen kararı Alman basını manşetten, televizyonlar da ana haber bültenlerinde birinci haber olarak verdi. Alman medyası mahkeme sonunda adil bir karar çıktığı yorumunda birleşti.

12.07.2018Avrupa
Neonaziler, duruşma salonunda bana laf attı

Neonaziler, duruşma salonunda bana laf attı

Tüm gözler bu karara çevrilmişti. Federal Savcılık baş sanık Beate Zschaepe ve diğer 4 sanık hakkında yüksek cezalar istemişti. Ama mahkemenin kararı vicdanlara cevap vermedi.

12.07.2018Avrupa
Neo-Nazi kararı tatmin etmedi

Neo-Nazi kararı tatmin etmedi

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschaepe, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Diğer örgüt üyelerine beklenenden daha az ceza verilmesi kurban yakınlarında tepki ve düş kırıklığına neden oldu.

11.07.2018Dünya
‘Mahkemenin kararı bizim için yok hükmündedir’

‘Mahkemenin kararı bizim için yok hükmündedir’

Duruşmayı izleyen NSU kurbanlarının yakınları, karardan memnun kalmadı. NSU’nun son kurbanı Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat, “Bu kararın bizim için bir hükmü yok, tanımıyoruz” dedi.

11.07.2018Avrupa
Seehofer: Karar, güvenlik makamları için son nokta değil

Seehofer: Karar, güvenlik makamları için son nokta değil

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, NSU terör örgütü davasında Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinin verdiği kararın, kurban yakınlarının acısını dindiremeyeceğini söyledi.

11.07.2018Avrupa
Cinayetin ayrıntıları babayı isyan ettirdi

Cinayetin ayrıntıları babayı isyan ettirdi

Mahkeme heyeti Başkanı Manfred Götzl kararın gerekçesini okuduğu sırada, NSU teröristlerinin son kurban Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat daha fazla dayanamadı.

11.07.2018Avrupa
Beş yıl önceki gibi yine çok rahatsız ediciydi

Beş yıl önceki gibi yine çok rahatsız ediciydi!

NSU davasını baş sanığı Beate Zschaepe, duruşma salonuna saat 09.42’de girdi.

11.07.2018Avrupa
Son dakika... NSU davasında karar açıklandı

Son dakika... NSU davasında karar açıklandı

Dünyanın gündemindeki NSU davasında karar açıklandı. Almanya'daki Türklere yönelik cinayetleri nedeniyle yargılanan NSU örgütünün lideri Beate Zschäpe 10 farklı cinayetten suçlu bulundu. Beate Zschäpe ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kararla ilgili olarak, "bu sanıkların ceza alması yetmez bu cinayetlerin arkasında kimler var ortaya çıkarılamsı ve onların da cezalandırılması gerekiyor" dedi. Dışişleri Bakanlığı ise kararın 'tatmin edici' olmadığını söyledi.

11.07.2018Dünya
Yüzyılın davasında karar açıklandı

Yüzyılın davasında karar açıklandı

8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunuyla suçlanan ırkçı terör örgütü NSU’nun elebaşı Beate Zschaepe, Almanya’da en ağır ceza olan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

11.07.2018Avrupa
NSU mağdurları için dernek kurulmalı

NSU mağdurları için dernek kurulmalı

Terör örgütü NSU’nun mağdurlarıyla ilgilenmek için Alman hükümeti tarafından ombudsman olarak görevlendirilen Barbara John, örgütün mağdur ettiklerinin, baş sanık Beate Zschaepe’ye en yüksek ceza olan ömür boyu hapis cezası verilmesini isteklerini söyledi.

11.07.2018Avrupa
Dünyanın gözü yüzyılın davasında

Dünyanın gözü yüzyılın davasında

Bugün dünyanın gözü Münih’teki NSU davasına çevrildi. Dünya kamuoyu, 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldürmekle, iki bombalı saldırıda 25 kişiyi yaralamakla ve 15 banka soygunuyla suçlanan ırkçı terör örgütünü elebaşılarından Beate Zschaepe’nin alacağı cezayı merak ediyor. Karara dakikalar kaldı.

11.07.2018Avrupa