EKSTRA
MENÜ

Torba Yasa

Torba Yasa haberleri sayfasında güncel ve son dakika Torba Yasa hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.306 Torba Yasa haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Torba Yasa Haberleri

Esnafa 235 milyon TLlik vergi desteği Yıllık beyanname kalktı, konaklama vergisi 2023’e ertelendi

Esnafa 235 milyon TL'lik vergi desteği! Yıllık beyanname kalktı, konaklama vergisi 2023’e ertelendi

Pandemi sürecinde çiftçi, esnaf gibi üretim ve ticaret sektöründeki kesimlere vergi indirimleriyle dolaylı destek içeren torba yasa Meclis’ten geçti. Yeni düzenlemeyle, ‘küçük esnaf’ olarak tanımlanan 850 bin civarındaki ticaret erbabının kazancı gelir vergisinden istisna tutuldu.

16.10.2021Ekonomi
Mahkeme, 5 aylık evlilik için 2 yıl süreli nafaka ödenmesine karar verdi

Mahkeme, 5 aylık evlilik için 2 yıl süreli nafaka ödenmesine karar verdi

İstanbul'da S.U. (31) 5 aylık kocası C.U.'ya (35) boşanma davası açtı. Dava devam ederken taraflar uzlaşınca mahkeme, koca C.U.'nun 2 yıl süreyle S.U.'ya ayda bin lira yoksulluk nafaka ödemesine ve 2 yıl geçmesinin ardından süreli nafakanın sona ermesine karar verdi. Kararı değerlendiren Avukat Candan Aydın 'Bu karar emsal bir karar. Bundan sonraki süreçlerde eğer bu kararın diğer davalara uygulanması konusunda hukuk anlamında çok güzel sonuçlar elde edeceğiz.' dedi.

9.09.2021Haber
Nafaka davasında emsal niteliğinde karar

Nafaka davasında 'emsal' niteliğinde karar

İstanbul'da S.U. (31) 5 aylık kocası C.U.'ya (35) boşanma davası açtı. Dava devam ederken taraflar uzlaşınca mahkeme, koca C.U.'nun 2 yıl süreyle S.U.'ya ayda bin lira yoksulluk nafaka ödemesine ve 2 yıl geçmesinin ardından süreli nafakanın sona ermesine karar verdi. Kararı değerlendiren Avukat Candan Aydın 'Bu karar emsal bir karar. Bundan sonraki süreçlerde eğer bu kararın diğer davalara uygulanması konusunda hukuk anlamında çok güzel sonuçlar elde edeceğiz.' dedi.

9.09.2021Gündem
AK Partili Turandan eleştirilere tepki: Bunun adı FETÖye hizmet

AK Partili Turan'dan eleştirilere tepki: Bunun adı FETÖ'ye hizmet

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ekonomi ve terörle mücadeleye ilişkin düzenlemeler içeren torba kanuna ilişkin muhalefetin eleştirilerine tepki gösterdi. Turan, "Gözaltı süresinin uzatılmasından niye rahatsızsın, FETÖ'cü memurların atılmasından sen niye rahatsızsın Allah aşkına? Bunun adı muhalefet değil, bunun adı FETÖ'ye hizmet diye düşünüyorum" dedi.

19.07.2021Gündem
Meclis’te torba yasa mesaisi

Meclis’te torba yasa mesaisi

Bazı OHAL yetkilerinin süresinin uzatılmasının yanı sıra, karşılıksız çekten mahkum olanların cezalarının infazının durdurulması ve asgari ücret desteği gibi ekonomiye ilişkin önemli düzenlemeler içeren torba yasa teklifi dün sabaha kadar mesai yapan Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

19.07.2021Ekonomi
Torba yasa meclisten geçti mi İşte torba yasa maddeleri

Torba yasa meclisten geçti mi? İşte torba yasa maddeleri

Ekonomi ve terörle mücadele alanında düzenlemeler içeren torba yasa, meclisten geçerek yasalaştı. Torba yasayla, terör örgütleriyle irtibatı bulunan kamu görevlilerinin ihracına yetki veren düzenlemenin süresi 31 Temmuz 2021 itibariyle 1 yıl uzatılacak. Peki, torba yasada neler var? İşte torba yasa maddeleri…

18.07.2021Gündem
Ek gözaltı süreleri 1 yıl uzatılıyor

Ek gözaltı süreleri 1 yıl uzatılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren, torba teklifin 11’inci Maddesinde değişikliğe gidildi. Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı süreleri, 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 1 yıl uzatılıyor.

17.07.2021Gündem
Son dakika... AK Partiden OHAL yetkisi açıklaması Teklif 3 yıldan 1 yıla indirildi

Son dakika... AK Parti'den OHAL yetkisi açıklaması! Teklif 3 yıldan 1 yıla indirildi

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, terörle mücadele kapsamındaki gözaltı sürelerinin uzatılması ve kamudaki ihraçlara ilişkin OHAL yetkisinin uzatılması süresini 3 yıldan 1 yıla indirdiklerini açıkladı.

16.07.2021Gündem
Ekonomi torba teklifi komisyondan geçti: 75 TL’lik asgari ücret desteği geliyor

Ekonomi torba teklifi komisyondan geçti: 75 TL’lik asgari ücret desteği geliyor

Torba yasa teklifi komisyonda yapılan eklemelerle kabul edildi. Buna göre 2021 yılının tamamı için 75 TL’lik asgari ücret desteği verilecek. Asgari ücret desteği toplu sözleşmeli yerlerde brüt 7 bin 920 TL’ye kadar uygulanacak. Faizsiz finansman şirketlerinin tasfiyesinde de TMSF yetkili olacak.

15.07.2021Ekonomi
Son dakika... İşçi ve işverenler dikkat Asgari ücret desteği geliyor

Son dakika... İşçi ve işverenler dikkat! Asgari ücret desteği geliyor

Ekonomik düzenlemeler içeren torba yasa teklifi Komisyon’da kabul edildi. Bu kapsamda asgari ücretli işçi çalıştıran işverenlere, devlet 75 lira destek verme kararı aldı.

14.07.2021Ekonomi
13 milyar TL’lik düzenleme

13 milyar TL’lik düzenleme

25 maddeden oluşan ve 18 farklı kanun, 2 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapan torba yasa görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapıldı. Teklif, karşılıksız çekten mahkum olanların cezalarının infazını durduran maddeyi de içeriyor. Planlanan düzenleme 180 bin çeki kapsıyor, ekonomik büyüklüğünün ise 13 milyar TL olduğu tahmin ediliyor.

13.07.2021Ekonomi
Torba yasada neler var İşte torba yasa maddeleri

Torba yasada neler var? İşte torba yasa maddeleri

Meclis bu hafta, turizm teşvik yasası ile ekonomiye ilişkin düzenlemeleri de içeren “torba” yasa tekliflerini görüşüp yasalaştırmayı planlıyor. Müsilajla mücadeleden çek ödemelerinin ertelemesine kadar birçok madde için torba yasa teklifi hazırlanıyor. Peki, torba yasada neler var? İşte torba yasa maddeleri

12.07.2021Ekonomi
Meclisten ekonomi torbalı final

Meclis'ten ekonomi torbalı final

Meclis bu hafta, turizm teşvik yasası ile ekonomiye ilişkin düzenlemeleri de içeren “torba” yasa tekliflerini görüşüp yasalaştırarak 1 Ekim’e kadar tatile girmeye hazırlanıyor.

12.07.2021Gündem
Karşılıksız çekte infaza durdurma

Karşılıksız çekte infaza durdurma

İçinde çek kanununda değişiklik öngören torba teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Sunulan teklifle karşılıksız çekte infaz durdurma hükümlerinin süresi uzatılırken, kapsam da genişletiliyor. Teklifle gümrük muhafaza personeline de para ödülü verilebilmesi mümkün hale getiriliyor.

10.07.2021Ekonomi
Yeni torba yasa meclis yolunda: Müsilajla mücadeleden çek ödemelerinin ertelemesine kadar birçok madde için torba yasa teklifi hazırlanıyor

Yeni torba yasa meclis yolunda: Müsilajla mücadeleden çek ödemelerinin ertelemesine kadar birçok madde için torba yasa teklifi hazırlanıyor

Meclis tatile girmeden önce acil çıkarılması gereken konularla ilgili hükümet yasa teklifi hazırlıyor. Torba yasada vadesi gelmemiş çeke ödeme ertelemesinden kentsel dönüşümdeki zorunluluk oranlarına, altyapı yatırımlarında vatandaştan alınacak paydan müsilajla mücadeleye kadar birçok madde yer alıyor.

1.07.2021Ekonomi
Vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır

Vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır?

Vergi ve sigorta borcu yapılandırma detayları ile gündeme gelen vergi sicil affı için detaylar olgunlaşmaya başladı. Cuma günü meclise gelen vergi sicil affı, torba yasa ile birlikte görüşülecek konular arasında yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik borçları vergi sicil affı başvuru kapsamında yer alacak. Peki, vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

23.05.2021Ekonomi
Son dakika... Borçlara yapılandırma geliyor AK Parti yeni torba yasa teklifini TBMMye sundu

Son dakika... Borçlara yapılandırma geliyor! AK Parti yeni torba yasa teklifini TBMM'ye sundu

Yeni borç yapılandırmasıyla ilgili teklif Meclis'e sunuldu. 15 maddelik yeni ekonomi paketi kapsamında teklife göre istihdam ve üretimin de korunması amaçlanıyor. Aynı zamanda teklife göre esnafa sicil affı geldi. Bu teklifle aynı zamanda meslek odalarına olan borçlar da yapılanacak. Önümüzdeki hafta da teklif görüşmeleri için önce Komisyon aşaması var. Sonrasında gündeme gelmesi bekleniyor.

21.05.2021Ekonomi
Borçlara yapılandırma geliyor

Borçlara yapılandırma geliyor

AK Parti yeni torba yasa teklifini TBMM'ye sundu

21.05.2021Haber
Çeke yasal düzenleme 18 yaş altına BES

Çeke yasal düzenleme 18 yaş altına BES

AK Partili milletvekilleri TBMM’ye yeni bir torba yasa teklifi sundu. Buna göre 18 yaş altında yer alan vatandaşlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olabilecek. İbraz süresinin son günü 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasına isabet eden veya ibraz süresi bu tarihler arasında başlayan çeklerin ibraz süresi, 31 Mayıs 2021’e kadar duracak.

11.05.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret) verilen sektörler güncellendi

Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? Ücretsiz izin desteği (nakdi ücret) verilen sektörler güncellendi

Nakdi ücret desteği alacak olan işletmeler yeniden güncellendi. Pandemi döneminde çalışanlara sağlanan, ücretsiz izin desteği olarak da bilinen nakdi ücret desteğinde sektörler arttırıldı.Torba yasa görüşmeleri ile halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor. Kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından yararlanamayanlara ücretsiz izinde oldukları ve işsiz kaldıkları sürede verilen nakdi ücret desteği ile böylece ücretsiz izinde olanlara aylık 1.500 lira ödenecek. Milyonların gözü şimdi, nakdi ücret desteğinden kimler yararlanacak? sorusunun yanıtında. İşte, ücretsiz izin desteği verilecek sektörler ve konu ile ilgili ayrıntılar.

15.04.2021Ekonomi
Son dakika... Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı arttırıldı İşte listeye yeni giren alanlar

Son dakika... Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı arttırıldı! İşte listeye yeni giren alanlar

Torba yasada önerge verildi. Ücretsiz izin desteği verilen sektörler arttırıldı. Aynı zamanda halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor.

15.04.2021Ekonomi
282 bin çalışana 1.500 TL destek

282 bin çalışana 1.500 TL destek

Yiyecek-içecek alanında faaliyet gösteren çalışanlar için nisan- mayıs aylarında geçerli olacak 1.500 TL’lik destek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Yeme-içme sektöründe çalışan 537 bin kişi olduğunu belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, 282 bin çalışanın 1.500 TL’lik destekten yararlanmasını beklediklerini söyledi.

9.04.2021Ekonomi
‘Müslümanlar, iktidarın hedefinde’

‘Müslümanlar, iktidarın hedefinde’

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen gösteride, Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin hayata geçirmeye hazırlandığı ‘terörle mücadele yasa tasarısının’ ülkedeki Müslümanlara yönelik keyfi uygulamalar ve baskıları artıracağı vurgulandı.

20.01.2021Avrupa
Avusturya’da terörle mücadele torba yasa tasarısından ‘siyasal İslam’ ifadesi çıkarıldı

Avusturya’da terörle mücadele torba yasa tasarısından ‘siyasal İslam’ ifadesi çıkarıldı

Avusturya’da merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi’nin oluşturduğu koalisyon hükümeti, terörle mücadele kapsamında hazırladığı yeni torba yasa tasarısında ‘siyasal İslam’ın’ suç unsuru olarak kabul edilmesini öngören maddede değişikliğe gitti.

16.12.2020Avrupa
Vergi yapılandırması başladı mı, ne zaman başlıyor İşte SGK, KYK borcu vergi yapılandırma başvuru detayları

Vergi yapılandırması başladı mı, ne zaman başlıyor? İşte SGK, KYK borcu vergi yapılandırma başvuru detayları

KYK borçları ve vergi yapılandırması ne zaman başlayacak? SGK, KYK öğrenim kredisi borcu vergi yapılandırma gibi pek çok vergi yapılandırma sürecini içerisinde barındıran torba yasa, TBMM'de kabul edildi. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi yapılandırması ile trafik cezaları, MTV, ÖTV ve diğer vadesi geçmiş cezaları yapılandırma şansı mümkün olacak. Üniversiteden mezun olan pek çok vatandaşın karşısına çıkan ve ödeyememesi dolayısıyla gecikme zammı yansıtılan KYK borcu da yapılandırma sürecinin kapsamında olacak. Yapılandırma yapmak isteyen vatandaşlar, 18 ay taksit ve iki ayda bir ödeme şansına sahip olacak. Böylece 36 ayda tüm borç kapatılmış olacak. İşte, KYK borçları ve vergi yapılandırma başvurusu hakkında ayrıntılı bilgiler.

13.11.2020Ekonomi
‘Esnek çalışma tekliften çıkarıldı’

‘Esnek çalışma tekliften çıkarıldı’

AK Parti ve MHP, vergi ve prim borçlarında 500 milyar liralık yeniden yapılandırmanın yolunu açan torba teklifte yer alan esneklik uygulamalarından vazgeçti.

11.11.2020Ekonomi
Dev yapılandırmada karar günü

Dev yapılandırmada karar günü

500 milyar liralık borcu yeniden yapılandıran torba yasa teklifi Meclis’te son aşamaya geldi.

9.11.2020Ekonomi
‘Esnek çalışma’da pazartesi sürprizi

‘Esnek çalışma’da pazartesi sürprizi

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan torba teklifte yer alan ve tepki çeken esnek çalışma maddelerinin yeniden değerlendirilmesine karar verildi. Sendikaların, çalışanların ciddi hak kaybına neden olacağı gerekçesiyle itiraz ettiği bu maddeler iktidar partisi içinde de eleştirildi. Bu maddelerin pazartesi günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak MYK’da ele alınmasına karar verildi.

7.11.2020Ekonomi
İşçilerin tazminatına dokunmasınlar

'İşçilerin tazminatına dokunmasınlar'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu’ndaki torba yasa teklifindeki esneklik düzenlemelerini eleştirerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a veto çağrısı yaptı.

5.11.2020Gündem
Mini torba yasa teklifi Meclis’te: Cumhurbaşkanlığı raportörlüğü dönemi başlıyor

Mini torba yasa teklifi Meclis’te: Cumhurbaşkanlığı raportörlüğü dönemi başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk yasama gündeminde mini bir torba yasa teklifi de olacak.

1.10.2020Gündem
DEGÜDER: İstanbuldaki 1 milyon riskli bina güçlendirilebilir

DEGÜDER: İstanbul'daki 1 milyon riskli bina güçlendirilebilir

İSTANBUL’da bulunan yaklaşık 2,5 milyon binanın yarıya yakının depreme karşı riskli olduğunu söyleyen Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, 1 milyona yakın riskli binanın çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm veya güçlendirme yaparak depremde hasar görmeyecek hale getirmemiz gerekiyor dedi.

18.08.2020Ekonomi
Sarma sigaraya abluka Meclis’te

Sarma sigaraya abluka Meclis’te

AK Parti, tütün ürünleri, alkol, gıda, tarım ve orman alanlarında önemli değişiklikler içeren kapsamlı bir torba yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

25.06.2020Ekonomi
Bakan Varank’tan İzmir’e yatırım müjdesi

Bakan Varank’tan İzmir’e yatırım müjdesi

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) meclis toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs sürecinde ekonomik yatırımlarla ilgili bilgi verdi. İzmir’in sadece yatırımla değil, inovasyonla da gelişmesi için İzmir Teknoloji Üssü projesine önem verdiklerini anlatan Bakan Varank, Kocaeli’nden İzmir’e teknoloji koridoru kurduklarını belirterek, "Bu koridorda oluşacak bilgi birikimiyle, küresel arenada rekabetçi bir teknoloji üssü oluşturmanın peşindeyiz. Ülkemizin üretken gençleri, tüm enerjilerini burada somut projelere dökecek ve kritik teknolojilerin geliştirilmesinde öncü rol oynayacak" dedi. Bakan Varank, TEKNOTEST İzmir’in yapım çalışmalarının sürdüğünü söyleyerek 11 milyon liralık bu yatırımın, 2021’in ilk çeyreğinde hizmete alınacağını açıkladı.

30.05.2020Ekonomi
Koronavirüsün iş hayatına getirdiği değişiklikler neler

Koronavirüsün iş hayatına getirdiği değişiklikler neler?

Salgın sürecinin iş hayatında meydana getirdiği etkilere bağlı olarak işverenler ve çalışanlar için önemli değişiklikler yapıldığını belirten Avukat Emre Kuşkapan, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Torba yasa maddeleri nelerdir Yeni torba yasada neler var

Torba yasa maddeleri nelerdir? Yeni torba yasada neler var?

Torba yasa ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Koronavirüs nedeniyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların telafi edilmesi için hazırlanan, 62 madde iken 15 maddelik teklife dönüştürülen ekonomi torba yasa teklifinde hangi maddelerin olduğu araştırılıyor. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen kanuna göre ücretsiz izne çıkarılanlara aylık nakit desteği gelirken, işten işçi çıkarmalar 3 aylığına yasaklanıyor. İşte maddeler ile ilgili detaylar…

16.04.2020Ekonomi
Torba yasa Meclisten geçti İşte ekonomi tedbirleri

Torba yasa Meclis'ten geçti! İşte ekonomi tedbirleri

Koronavirüs salgınına yönelik olarak Meclis Genel Kurulu'nda bazı tedbiler yasalaştı. Yeni alınan önlemlerle işten çıkarmalar yasaklandı ve nakit desteklere ilişkin kararlar alındı.

16.04.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanlığında ‘sosyal medya’ zirvesi

Cumhurbaşkanlığı'nda ‘sosyal medya’ zirvesi

TBMM’ye sunulması planlanan torba yasa taslağında yer alan sosyal medyaya ilişkin düzenlemelerle ilgili Cumhurbaşkanlığı’nda geniş kapsamlı toplantı yapıldı. Metinde yer alan ‘özel hayatın gizliliğini ihlal başvurularına 72 saat içinde cevap vermek zorunluluğunun’ 48 saate indirilmesi yönünde tavsiye kararı alındı.

12.04.2020Gündem
Koronavirüs sonrası tatilciler yakın destinasyonlara yönelecek

Koronavirüs sonrası tatilciler yakın destinasyonlara yönelecek

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, koronavirüsün kontrol altına alınmasının ardından ilk etapta iç pazar ve yakın destinasyonlara yönelik tatil amaçlı seyahatlerde hareketlenme olacağını söyledi.

10.04.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Arayışlar

Biz sistem diyoruz...

2.10.2021

İlker Başbuğ davaları tartışma yaratmaya aday

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un önümüzdeki dönemde İstanbul ve Ankara adliyelerinde sanık olarak önemli bir mesai sergilemek durumunda kalacağı anlaşılıyor.

21.09.2021

Ev sahibi ‘Ya istediğim kirayı öde ya da çık’ diyebilir mi?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde son aylarda kiralar fırladı. Ev sahipleri eski kiracılarını çıkarıp, 2-3 katı fiyata dairelerini kiraya vermeyi istiyorlar. Peki kontrat süresi dolmadan kiracı çıkarılabilir mi? İstanbul Barosu avukatlarından Mahir Orak, 2021 yılı için uygulanacak kira artış oranının yüzde 14,55 olduğunu vurgulayarak, “Sözleşme bitmeden kiracının çıkarılması söz konusu olamaz. Ev sahibinin bunu yapabilmesi için haklı nedenleri olmalı” dedi.

2.08.2021

Dizilerdeki kadın şifreleri

Daha önce yapılan araştırmalar, TV dizilerindeki kadın profilleri konusunda pek de iç açıcı sonuçlar vermedi.

25.07.2021

Ücretsiz izin desteği artıyor, çalışana yeni destek geliyor

Meclis'e sunulan Torba Yasa Tasarısı, hem salgın nedeniyle verilen desteklerde hem de çalışma hayatında önemli düzenlemeler içeriyor. Ayrıca yasanın kabulü halinde çalışanlara yeni bir destek daha geliyor. Hepsine tek tek değineyim.

8.04.2021

Trakya’yı yağmalatmayın

Bakan Bekir Pakdemirli demiş ki:

18.11.2020

Maske takmayanlara kesilen cezalara af yok

Hali hazırda 10 bin liralık vergi borcu için aylık 160 lira (%1.6) faiz işliyor... Geçmiş yıllara ait borçlarda; daha yüksek gecikme zammı oranları da uygulandı. 05 Eylül 2018’den, 30 Aralık 2019’a kadar aylık yüzde 2 ve yüzde 2.5’luk oranlar geçerliydi.

27.10.2020

Varlık barışında vergi avantajı

Meclis’e sunulan torba yasada yer alan ‘varlık barışı’ düzenlemesiyle yurtdışındaki ve yurtiçindeki kayıt dışı varlıkların kayıtlı hale getirilerek ekonomiye katılması sağlanacak. Daha önceki iki varlık barışının koşulları arasında vergi ödenmesi koşulu yer alıyordu. Yeni yasa teklifinde ise varlık barışından yararlanacakların herhangi bir vergi ödemesi gerekmiyor.

20.10.2020

Turizm’de buruk bayram

Geçmiş yıllarda bayram tatili dönemlerini iple çeken, rekorları beğenmeyen turizm sektörü bu yıl ilk önemli bayram tatili dönemini sessiz sedasız geride bırakarak umutlarını bayram sonrasına taşıdı.

1.06.2020