Bugün neler oldu?

Sümer Tilmaç

Güncelleme Tarihi:

Sümer Tilmaç haberleri sayfasında Sümer Tilmaç hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 317 Sümer Tilmaç haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

SÜMER TİLMAÇ

Tilmaç, Giritli bir memur baba ile Türkmenistan göçmeni memur bir annenin çocuğu olarak Malatya' da doğdu. 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 1968'de İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır.

"Polis Akademisi: Alaturka" filminde Yolanthe Cabau, Mehmet Ali Erbil, Peker Açıkalın ile birlikte rol almıştır.
Oyuncunun oynadığı son film ise "Zilin Sesi(2015)"dir.  

2005 yapımı Ispanaktan Nağmeler filminin hem oynamış, senaryasunu yazmış ve yönetmenliğini yapmıştır. Şevket Altuğ, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar ile "Süper Baba" dizisinde rol almıştır.

Sümer Tilmaç 12 Haziran 2015 tarihinde katıldığı Sedat Peker'in düğününde kalp krizi geçirmiş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. 

 

Sümer Tilmaç haberleri

DAHA FAZLA #SÜMER TİLMAÇ HABERLERİ

Sümer Tilmaç’a ait tüm site haberleri