Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Güncelleme Tarihi:

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda
Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2015 01:39

Cuma günü katıldığı bir düğünde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşama veda eden Sümer Tilmaç, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Tilmaç, Şakirin Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Haberin Devamı

Cenazeye Tilmaç'ın eşi, kızı ve yakınlarının yanı sıra bir çok sanatçı katıldı. Kızı Hande Tilmaç , caneze boyunca gözyaşlarına hakim olamadı.
Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Haberin Devamı

Torunu Keremcem ise cenazeye üzerinde Sümer Tilmaç'ın bir fotoğrafının bulunduğu bir tişört ile katıldı.

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Tilmaç'ın cenaze törenine, CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi ve Sanatçı Orhan Gencebay'ın yanı sıra oyuncular Sinan Bengier, Volkan Severcan, Sadi Kalyoncu ile Sedat Peker ve bir çok ünlü isim katıldı. Usta oyuncu Tilmaç'ın eşi Nazan Tilmaç ve kızı Hande Tilmaç taziyeleri kabul etti.

Haberin Devamı

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

ZAMANSIZ ÖLÜM

Sümer Tilmaç, zamansız ölümüyle sevenlerini yasa boğdu. Katıldığı düğünde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden usta oyuncu, başarılarla dolu bir ömürden geriye unutulmaz karakterler bıraktı.

“SÜPER Baba”nın Nihat’ı, “Mahallenin Muhtarları”nın Ahmet’i, “Kahpe Bizans”ın Süper Gazi’si. Başarılarla dolu kariyerinde unutulmaz karakterlere hayat veren usta oyuncu Sümer Tilmaç, önceki akşam aramızdan ayrıldı. Sedat Peker’in Esma Sultan Yalısı’ndaki düğün törenine katılan Tilmaç, merasim sırasında kalp krizi geçirdi. 67 yaşındaki usta oyuncu, kaldırıldığı hastanede yaşama gözlerini yumdu.

GELDİĞİNDE NEFES ALMIYORDU

Sümer Tilmaç’a Liv Hospital’da müdahale eden doktoru, sanatçının vefatının ardından şu açıklamayı yaptı: “Saat 19.57 itibarıyla acil servisimize getirildiğinde şuuru kapalıydı, nefes almıyordu ve kalp atımları vücuda yeterli kan pompalayacak düzeyde değildi. Ciddi kalp yetmezliğiyle geldi ve maalesef fonksiyonları geri dönmedi. Sanatçının kalp yetmezliği vardı ve tedavi altındaydı. Bu hastalarda ani kalp durması olabiliyor.”

Haberin Devamı

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda
Sohbet ederken gitti bir andaOYUNCULUK YAPMAYA 16 YAŞINDA BAŞLADI


Sümer Tilmaç’ın hikâyesi, Malatya’da başladı. 15 Temmuz 1948’de Malatya’da doğan Tilmaç, henüz küçük bir çocukken oyunculuğa gönül verdi. 1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. Münir Özkul, Gazanfer Özcan, Adile Naşit gibi dev sanatçıların yanında yetişti. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun olan Tilmaç, 60’tan fazla tiyatro oyununda, 200’den fazla sinema filminde, onlarca dizide rol aldı. “Meraklı Köfteci”, “Vatandaş Rıza”, “Ah Güzel İstanbul”, “Gırgıriye”, “Kılıbık”, “Kahpe Bizans” ve “Hemşo” filmleriyle “Süper Baba” ve “Karaoğlan” dizilerindeki rolleri hafızalara kazındı. İki çocuğu bulunan Tilmaç, 18 yıllık eşi Hatice Melek Tilmaç’tan 2007 yılında boşandı.

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda
Ünlülerden başsağlığı mesajları


Haberin Devamı


TÖRENLERİ SEVMEZDİ
Kızı Hande Tilmaç, Sümer Tilmaç için cenaze töreni dışında bir merasim yapılmayacağını söyledi: “Tören yapmayacağız, çünkü babam öyle şeyleri sevmezdi. İstanbul’da benimle yaşıyordu, öyle bir vasiyeti hiç olmadı.” Hande Tilmaç, babasının son dönemdeki sağlık durumu hakkında da şöyle konuştu: “Babam kendine çok özen göstermezdi. İhmal ederdi. Kontrollere giderdi ama çok bakmazdı kendine. Bir lafı vardı, ‘Nerede trak, orada bırak’ derdi. Vefasızlıktan yakınırdı ama küs olduğu biri yoktu. Herkesi barıştırdı, öyle gitti.”

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Ambulans gecikti iddiası
Esma Sultan Yalısı’ndaki düğünde, Mesut Yar’la sohbet ettiği sırada aniden fenalaşıp yere düşen Sümer Tilmaç’a ilk müdahaleyi orada bulunan doktorlar yaptı. İddiaya göre çağrılan ambulans, 40 dakika sonra geldi. Usta oyuncunun ailesi ve yakınları, ambulansın geç gelmesine tepki gösterdi.

Haberin Devamı


Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Çok şey öğretti
Burak Özçivit, ilk başrolünü oynadığı ve Özlem Yılmaz’la kamera karşısına geçtiği ilk dizisi “Zoraki Koca”da Sümer Tilmaç’ın oğlunu canlandırmıştı. Genç oyuncu, Tilmaç’ın vefat ettiğini öğrenince çok üzüldüğünü söyledi: “Esprileri, hayat enerjisi, duruşu, oyunculuğu ile çok şey öğrendik ondan.”


- Galatasaraylı taraftarlar, yayınladıkları taziye mesajında Sümer Tilmaç’ın Wesley Sneijder ile verdiği bu pozu paylaştı.

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Son gala
Sümer Tilmaç, son olarak Tolga Baş’ın “Olur İnşallah” adlı filminde rol almıştı. Usta oyuncunun katıldığı son gala da bu filmin geçtiğimiz hafta Antalya’da düzenlenen galası oldu.

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda


Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

Sümer Tilmaç’a hüzünlü veda

SÜMER TİLMAÇ KİMDİR?

1948 yılında Malatya'da doğan Sümer Tilmaç, 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 1968'de İstanbul Belediye Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynadı. Türk seyircisi, Sümer Tilmaç'ı "Süper Baba" dizisindeki "Nihat" rolüyle tanıdı. 2002 yılında "Son" filmindeki rolüyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalında Sadri Alışık ödülü kazanan Sümer Tilmaç, son olarak "Çakallarla Dans" filminde oynadı.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!