MENÜ

Prof. Dr. Ömer Demir

Prof. Dr. Ömer Demir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Ömer Demir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 514 Prof. Dr. Ömer Demir haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Ömer Demir Haberleri

Değişiklikler sürecek

Değişiklikler sürecek

2017’ye “eğitim” damga vurdu diyebiliriz.

2.01.2018Eğitim
Eğitimde 2017 böyle geçti

Eğitimde 2017 böyle geçti

Eğitim alanında 2017'de, üniversiteye ve liseye girişte uygulanacak yeni sistemler, kamuoyu tarafından en çok konuşulan konular oldu.

25.12.2017Eğitim
ÖSYMde Mahmut Özer dönemi başladı

ÖSYM'de Mahmut Özer dönemi başladı

ÖSYM Başkanlığına atanan Prof. Dr. Mahmut Özer, görevi Prof. Dr. Ömer Demir'den devraldı.

6.10.2017Eğitim
‘15 dakika’ kuralı için umut doğdu

‘15 dakika’ kuralı için umut doğdu

ÖSYM’nin yeni patronu Prof. Dr. Mahmut Özer, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz Hürriyet aracılığıyla gençlere, “Adaylar üzerinde gereksiz stres oluşturan şeyleri ortadan kaldıracağız,tüm süreçler tekrar gözden geçirilecek, sorun oluşturan alanlarla ilgili iyileştirme yapılacak”diye müjde verdi.

6.10.2017Eğitim
Öğretmenlerin sınav vizitesi

Öğretmenlerin sınav vizitesi

Gelecek hafta tüm okullarda ders zili çalacak. Aileler heyecanlı, koşuşturma içinde. Ama bu yıl çocukları Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ya da Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek olanlar kaygılı, şaşkın. Çünkü, dershanelerin kapanmasıyla sınava hazırlık konusunda deneyimsizler. Bazı dershane ve etüt merkezleri el altından velilere hizmet veriyor vermesine de, yasal olmadıkları için her an kapılarına mühür vurulabilir.

12.09.2017Eğitim
ÖSYMde önceki başkanlar da olaylı gitti

ÖSYM'de önceki başkanlar da olaylı gitti

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, art arda gelen skandalların ardından önceki gün istifasını açıklarken, kurum aslında hemen her dönem tartışmaların odağında yer aldı.

22.08.2017Gündem
İstifaya götüren hatalar

İstifaya götüren hatalar

ÖSYM Başkanlığı’ndan istifa eden Prof. Dr. Ömer Demir, 2.5 yıldır merkezin dümenindeydi. Geçen yıl bir söyleşide, ÖSYM’nin personelden teknik altyapıya kadar yüzde 95 yenilendiğini söylemişti. Ancak Prof. Dr. Demir döneminde yedi hata ve tartışmalı değişiklikler çok konuşuldu...

22.08.2017Eğitim
ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM'nin puan hesaplamasına ilişkin yaptığı hata sonrası ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir bugün görevinden istifa ettiğini açıkladı. Demir, "İlgili personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan yerleştirme hatası nedeniyle ÖSYM'nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama bugün itibarıyla sunmuş bulunmaktayım" diye konuştu.

21.08.2017Haber
ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM'nin puan hesaplamasına ilişkin yaptığı hata sonrası ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir dün görevinden istifa ettiğini açıkladı. Demir, "İlgili personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan yerleştirme hatası nedeniyle ÖSYM'nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama bugün itibarıyla sunmuş bulunmaktayım" diye konuştu. ÖSYM Başkanı Demir'in istifası sosyal medyada sadece Türkiye'de değil dünyada gündem oldu. Twitter'da adeta mesaj yağdı, Ömer Demir dünya çapında TT (Trending Topic) oldu.

21.08.2017Gündem
LYS-3 sona erdi... LYSye girmek için alçısını söktü ama...

LYS-3 sona erdi... LYS'ye girmek için alçısını söktü ama...

Beş oturumda yapılan LYS maratonu tamamlandı. 832 bin 994 adayın başvurduğu, en geniş katılımlı ikinci sınav olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sona erdi. Sınav sonuçları, 11 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar sınavın kolay olduğunu belirtirken, soruların güncel konulardan çıktığını söylediler. Açık uçlu soruları da rahatlıkla çözdüklerini anlatılar. Bursa'da dün akşam kırılan sağ ayağı alçılı olarak Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) gelen 26 yaşındaki Cihat Özkan, aldığı raporu ÖSYMye bildirmediği için salona alınmadı. Ayağındaki alçıyı sökerek salona girmek isteyen Özkan, bu kez kimlik yerine ehliyetle geldiği için sınava giremeyince gözyaşlarına boğuldu.

18.06.2017Eğitim
ÖSYS kılavuzunun 20 Haziranda yayınlanması planlanıyor

ÖSYS kılavuzunun 20 Haziran'da yayınlanması planlanıyor

Bir milyon adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları’nın ikisi tamamlandı, üçü 17-18 Haziran’da yapılacak.

14.06.2017Eğitim
ÖSYS üniversite tercih kılavuzu için tarih bilgisi

ÖSYS üniversite tercih kılavuzu için tarih bilgisi!

1 milyon adayın başvurduğu LYS’nin iki oturumu tamamlandı, geri kalan üç sınav 17-18 Haziran’da yapılacak. Sınavlardan sonra adaylar, tercih telaşına girecek. 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun, 20 Haziran’da ÖSYM internet adresinden paylaşılması planlanıyor.

14.06.2017Eğitim
LYS ne zaman başlayacak LYS öncesi cevap kitapçığı uyarısı

LYS ne zaman başlayacak? LYS öncesi cevap kitapçığı uyarısı

LYS ne zaman yapılacak sorusu sınava girecek öğrenciler ve aileleri tarafından araştırılmaya başlandı. Milyonlarca kişinin iyi bir puan elde ederek hayallerindeki üniversiteyi okumasına vesile olacak olan LYS, 10-11 ve 17-18 Haziran tarihlerinde beş oturum halinde gerçekleşecek. LYS sınavı öncesinde ÖSYM Başkanı tarafından yapılan açıklamada, açık uçlu sorular hakkında bazı önemli bilgiler verildi. İşte, LYS hakkında detaylı bilgiler

9.06.2017Eğitim
LYSde çift taraflı cevap kâğıdı

LYS'de çift taraflı cevap kâğıdı

LYS’de bu yıl ilk kez çıkacak açık uçlu sorular için ayrı cevap kâğıdı verilmeyecek. ÖSYM Başkanı Ömer Demir, “Kısa cevaplı sorular için LYS’de kullanılacak cevap kâğıtlarında bu amaçla tasarım değişikliğine gidildi. Matematik dışındaki oturumların cevap kâğıtları arkalı önlü olacak, iki yüzüne de kodlama yapılacak” dedi.

8.06.2017Eğitim
LYS başvurusu için son şans 28 Nisan

LYS başvurusu için son şans 28 Nisan

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, geçtiğimiz günlerde LYS, KPSS, ALES ve Adalet Bakanlığı sınavlarına başvuramayan adaylara müjdeli bir haber verdi. Buna göre LYS’ye başvuramayan adaylar, 28 Nisan 23.59’a kadar başvuru yapabilecek.

27.04.2017Eğitim
Yapacak bir şey yok üzgünüm

Yapacak bir şey yok üzgünüm

Üniversiteye giriş için 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl ilk kez uygulanan ‘15 dakika kuralı’ tartışmaları sürüyor.

13.03.2017Eğitim
YGSye gireceklere tavsiyeler Bunları yapmayın

YGS'ye gireceklere tavsiyeler! Bunları yapmayın!

YGS'ye gireceklere tavsiyelerde bulunan uzmanlar, adayların özellikle sınava aç girmemelerini dile getirdi. Sınav esnasında anlık stres ve sınav günü beslenme konusuna da değinen uzmanlar, YGS'ye gireceklere önemli tavsiyelerde bulundu. İşte, sınava saatler kala ders çalışmanın yarar ve zarar değerlendirmesinin de yer aldığı YGS'ye gireceklere tavsiyeler ve bilinmesi gerekenler

10.03.2017Eğitim
2017’ye özel 15 dakika kuralı

2017’ye özel 15 dakika kuralı

Bu hafta sonu üniversiteye giriş için ilk adımı atacak, YGS’ye gireceksiniz. Ancak sınav öncesinde ve esnasında dikkat edilmesi gerekenleri unutmayın. Çok küçük görünen olaylar bile sınavınızın iptal edilmesine neden olabilir. Örneğin, 2016 YGS’de gözetmenlerin uyarısından önce kitapçıkları açan yani ‘sınav öncesi okuma’ ihlali yapan 4 kişinin sınavı geçersiz sayıldı. 2016’da ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlarda ise 5 bin 566 adayın sınavı çeşitli nedenlerle iptal edildi.

5.03.2017Eğitim
“Sınav adaletli bir durum”

“Sınav adaletli bir durum”

Öğrencilerle deneyimlerini paylaşan ÖSYM Başkanı Ömer Demir, başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğini söyledi. Sınavın adaletli bir durum olduğunu vurgulayan Demir, bu sene yapılan değişiklikleri hatırlatarak, “Öğrenciler sınav başlamadan en son 15 dakika önce sınav salonunda hazır bulunmalı. Yoksa sınava giremeyecek. İlk kez yine bu sene muhakeme yeteneklerini ölçen açık uçlu sorular sorulacak. Öğretmenlik bölümlerinin tamamı LYS ile öğrenci alacak. Yetenek seçmiyoruz ama bu kadar katılımın olduğu bir sınavda subjektif olmadan yetenekleri ortaya çıkarmayı, sorularla gerçekleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

11.02.2017Eğitim
ÖSYM Başkanı’ndan YGS ücret uyarısı

ÖSYM Başkanı’ndan YGS ücret uyarısı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, üniversite adaylarını sosyal medyadan uyararak başvuruda bulunan YGS adaylarından ücretini ödemeyenlerin başvurularının geçerli olmayacağını hatırlattı.

19.01.2017Eğitim
Guinnese adayız

Guinnes'e adayız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yeni açtıkları 5 bin kişilik e-Sınav Merkezi’ni tanıttı, merkezle Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olacaklarını söyledi. 2016’da 1955 adayın sınavının saat yüzünden iptal edildiğini de açıklayan Demir, şu bilgileri verdi:

12.01.2017Eğitim
ÖSYM sınav kitapçıklarını elektronik ortamda arşivleyecek

ÖSYM sınav kitapçıklarını elektronik ortamda arşivleyecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yasal bir düzenlemeyle sınavın evrağının aslı niteliğindeki belgeyi, elektronik ortamda saklayacak sisteme geçileceğini belirtti. Demir, "Dolayısıyla adayların soru kitapçıkları fiziksel olarak imha edilse de kitapçık üzerinde yaptıkları bütün işlemler, elektronik ortamda taranmış ve saklanmış olacak" dedi.

12.01.2017Eğitim
E-ALES deneme sınavı başvuru işlemleri ÖSYM üzerinden duyuruldu

E-ALES deneme sınavı başvuru işlemleri ÖSYM üzerinden duyuruldu

E-ALES deneme sınavı başvuru işlemleri ÖSYM İnternet sitesi üzerinden yayımlandı. İlk kez bu yıl yapılacak E-ALES sınavının Esenboğa sınav merkezinde yapılacağı duyuruldu. Peki E-ALES başvurusu nasıl yapılacak ? İşte ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir'in elektronik ortamda yapılacak sınav hakkındaki ilk açıklamaları ve başvuru hakkında detaylı bilgiler

6.01.2017Eğitim
ÖSYM, LYSde açık uçlu soru ve diğer yenilikleri kılavuzda yayımladı İşte 2017 ÖSYSde yapılan değişiklikler

ÖSYM, LYS'de açık uçlu soru ve diğer yenilikleri kılavuzda yayımladı! İşte 2017 ÖSYS'de yapılan değişiklikler

ÖSYM, LYS'de açık uçlu soru dönemini yayımladığı 2017 ÖSYM kılavuzu ile duyurdu. Sınav sisteminde yapılan bazı değişiklikler sonrası ortaya çıkan yeni LYS sistemi, öğrenci ve velilere açık uçlu soruların nasıl yöneltilebileceğini sorgulattı. Açık uçlu soru sistemi ile birlikte öğrenciler, bazı sorularda optik okuyuculara kodlama yapmak yazılı kısa cevaplar yazacak. LYS'de yöneltilecek kısa cevaplı açık uçlu sorular, Matematik başta olmak üzere tüm alanlarda bulunacak. İşte açık uçlu soru örnekleri ve gerçekleşmesi planlanan bazı yenilikler

4.01.2017Eğitim
KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı ÖSYMden KPSS sonuçları için heyecanlandıran açıklama

KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı? ÖSYM'den KPSS sonuçları için heyecanlandıran açıklama!

ÖSYM'nin KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacağı merakla beklenirken resmi siteden yapılan duyuru, memurluk hayalleri kuran adaylar arasında heyecan yarattı. Aralık ayında girdikleri KPSS ortaöğretim sonuçlarının açıklanacağı tarihe dair bir ipucu bekleyen memur adayları, resmi sitede tercih tarihiyle karşılaştı. Tercihler için net bir tarih verilmesi, sonuçlarında yakın olduğunu düşündürdü. İşte, KPSS tercihlerinin yapılacağı tarih!

9.12.2016Gündem
ÖSYMden e- sınavlarda ‘yüz tanıma’ dönemi

ÖSYM'den e- sınavlarda ‘yüz tanıma’ dönemi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesinin kurulduğunu belirtti. Demir, "Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor" dedi.

30.11.2016Eğitim
ÖSYMnin % 95 yenilendi

ÖSYM'nin % 95 yenilendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğine ilişkin soruları yanıtlarken “Şu anda personelden kullanılan teknik altyapıya kadar yüzde 95 oranında ÖSYM yenilenmiştir. Herhangi bir kişiye değil sisteme güven üzerine strateji oluşturuldu” dedi.

27.11.2016Gündem
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir: ÖSYM yüzde 95 yenilendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir: ÖSYM yüzde 95 yenilendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, “Şu anda ÖSYM’de çalışan personelden, kullanılan teknik altyapıya kadar ÖSYM yüzde 95 yenilendi. Yasal düzenlemelerle yenilendi ve yenilenmeye devam ediyor” dedi.

27.11.2016Eğitim
Dev KPSS yapıldı

Dev KPSS yapıldı

ÖSYM’nin ortaöğretim (lise) mezunlarına yönelik düzenlediği, tam 3 milyon 498 bin 335 adayın başvurduğu Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim oturumu, 20 Kasım Pazar günü yapıldı.

21.11.2016Eğitim
KPSS Ortaöğretim oturumu sona erdi

KPSS Ortaöğretim oturumu sona erdi

Yaklaşık 3.5 milyon adayın başvurduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim oturumu sona erdi. Adaylar saat 10.00'da başlayan sınavda, 120 soruyu yanıtladı.

20.11.2016Eğitim
KPSSde Ömer Halisdemir sorusu

KPSS'de Ömer Halisdemir sorusu

Ortaöğretim mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bugün yapıldı. Saat 10.00'da başlayan KPSS'ye yaklaşık 3.5 milyon aday başvurmuştu. Bu rakam bir rekor. KPSS'de adaylara 15 Temmuz'da darbeci general Semih Terzi'yi öldüren ve ardından şehit edilen kahraman astsubay Ömer Halisdemir'le ilgili bir soru da yöneltildi.

20.11.2016Gündem
KPSS ortaöğretim sınav saati değişti mi İşte, KPSSde son dakika sürprizi

KPSS ortaöğretim sınav saati değişti mi? İşte, KPSS'de son dakika sürprizi

KPSS ortaöğretim sınavı için heyecanlı bekleyiş sürerken gelen haber, kafalarda soru işaretine neden oldu. Yarın gerçekleşecek olan sınav ilgili bir değişiklik duyuruldu. Peki, söylenildiği gibi KPSS ortaöğretim sınav saati değişti mi? Bu yılki KPSS ortaöğretim sınavı için yapılan değişiklik ve sınava girecek memur adaylarının bilmesi gerekenler!

19.11.2016Gündem
ÖSYM tarihinin en büyük sınavı olacak

ÖSYM tarihinin en büyük sınavı olacak!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, 3 milyon 498 bin 335 aday başvurusunun alındığı KPSS Ortaöğretim Düzeyi sınavı için "ÖSYM tarihinin en büyük sınavı olacak" dedi ve trafik yoğunluğunu göz önüne alarak adayları uyardı!

18.11.2016Kampüs
Sınava girecekler dikkat KPSS sınavının saati değişti

Sınava girecekler dikkat! KPSS sınavının saati değişti

20 Kasım pazar günü yapılacak KPSS ortaöğretim sınavının saatinde değişiklik yapıldı.

18.11.2016Gündem
Rekor KPSSye 3.5 milyon aday katılacak

Rekor KPSS'ye 3.5 milyon aday katılacak

ÖSYM tarafından 20 Kasım'da yapılacak olan KPSS Ortaöğretim sınavına 3 milyon 500 bin aday katılacak. Bu sayı, ÖSYM'nin şimdiye kadar aynı günde ve tek oturumda yapacağı en büyük sınav niteliğinde olacak. KPSS'ye 2 milyon başvuru bekleniyordu. Adaylara trafik yoğunluğu uyarısı da yapıldı.

17.11.2016Eğitim
Rekor talebin geldiği KPSS için büyük hazırlık

Rekor talebin geldiği KPSS için büyük hazırlık

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 20 Kasım’da Türkiye tarihinin de en büyük sınavı olan KPSS Ortaöğretim oturumunun yapılacağını belirtti. Demir, "2 yıl önceki aynı sınava başvuran aday sayısı 1 milyon 828 bin dolayındaydı. Bu yıl da 2 milyon bandında bekliyorduk. Ancak 3 milyon 498 bin 335 aday başvurusu aldık. 542 bin 122 sınav görevlisi hazır bulunacak" dedi.

17.11.2016Eğitim
LYS soruları müfredata uygun hazırlandı

"LYS soruları müfredata uygun hazırlandı"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 18 Haziran'da başlayacak LYS sorularının önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle MEB müfredatına uygun olarak hazırlandığını belirtti. Demir, "Bu yüzden, 2016 LYS'de, adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun" dedi.

14.06.2016Eğitim
ÖSYMde ‘sınav gözlemcisi’ dönemi

ÖSYM'de ‘sınav gözlemcisi’ dönemi

ÖSYM Başkanlığı, sınav binalarında organizasyon ve uygulamaların standartlara uygunluğunu incelemek amacıyla aday gibi sınava girecek ‘sınav gözlemcisi’ görevlendirecek.

12.05.2016Eğitim
LYS’nin ilçelerde de yapılması için çalışma başlatıldı

LYS’nin ilçelerde de yapılması için çalışma başlatıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ömer Demir, sadece il merkezlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) 2017’den itibaren ilçelerde de yapılması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

9.05.2016Eğitim
Açık uçlu sorulara hazırlık: Cevap kağıdına son

Açık uçlu sorulara hazırlık: Cevap kağıdına son

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınavlarda sorularla cevap kâğıdını aynı kitapçıkta birleştireceklerini, böylece yanlış işaretleme riski olmayacağını ve zamandan kazanılacağını açıkladı. İlk kez 30 Nisan’da İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Sınavı’nda başlayacak uygulama zamanla yaygınlaştırılacak.

28.03.2016Eğitim
Sınavlarda ‘ayrı cevap kağıdı’ uygulaması sona eriyor

Sınavlarda ‘ayrı cevap kağıdı’ uygulaması sona eriyor

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, kurumun uyguladığı sınavlarda sorularla cevap kağıdını aynı kitapçıkta birleştirecek yeni bir uygulama geçeceklerini, böylece adayların hem cevapları kaydırma riskinin ortadan kalkacağını hem de zaman kaybetmeyeceklerini bildirdi.

28.03.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Değişiklikler sürecek

2017’ye “eğitim” damga vurdu diyebiliriz.

1.01.2018

‘15 dakika’ kuralı için umut doğdu

ÖSYM’nin yeni patronu Prof. Dr. Mahmut Özer, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz Hürriyet aracılığıyla gençlere, “Adaylar üzerinde gereksiz stres oluşturan şeyleri ortadan kaldıracağız, tüm süreçler tekrar gözden geçirilecek, sorun oluşturan alanlarla ilgili iyileştirme yapılacak” diye müjde verdi.

5.10.2017

Öğretmenlerin sınav vizitesi

Gelecek hafta tüm okullarda ders zili çalacak. Aileler heyecanlı, koşuşturma içinde. Ama bu yıl çocukları Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ya da Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek olanlar kaygılı, şaşkın. Çünkü, dershanelerin kapanmasıyla sınava hazırlık konusunda deneyimsizler. Bazı dershane ve etüt merkezleri el altından velilere hizmet veriyor vermesine de, yasal olmadıkları için her an kapılarına mühür vurulabilir.

11.09.2017