EKSTRA
MENÜ

Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Pazartesi Sendromu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 280 Pazartesi Sendromu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Pazartesi Sendromu Haberleri

Pazartesi sendromu diye bir şey yok

Pazartesi sendromu diye bir şey yok!

Daha önce yapılan araştırmalar pazar gününden itibaren insanların pazartesi stresine girdikleri ortaya çıkarmıştı. Ancak Leipzig Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından yapılan bir araştırma bilinenin aksine insanların pazartesi günüyle salı veya çarşamba arasında bir fark göremediğini ortaya koydu.

30.08.2021Avrupa
Sendrom nedir ve çeşitleri nelerdir Sendrom hastalığı belirtileri ve hakkında bilgi

Sendrom nedir ve çeşitleri nelerdir? Sendrom hastalığı belirtileri ve hakkında bilgi

Sendrom kelimesi Fransızca kelime olan syndrome sözcüğünden alıntıdır. Fransızca olan bu kelime Yunanca syndromē συνδρομη kelimesinden alınarak gelmiştir. Yunanca olan bu kelime birlikte koşma anlamına gelmektedir. Fransızca olan sözcüğün Türkçe karşılığı ise bir dizi semptomun bir arada bulunmasıyla oluşan tıbbi görünüm şeklindedir. Tüm bu anlamlar eski Yunancada koşmak yükleminin ek almasıyla türetilmiştir. Sendrom nedir, çeşitleri nelerdir, sendrom hastalığı belirtileri ve hakkındaki bilgileri detayları ile derledik.

19.08.2021Araştırma
İngilizce günler - İngilizce haftanın günleri, isimleri, yazılışı, okunuşu ve telaffuzu konu anlatımı

İngilizce günler - İngilizce haftanın günleri, isimleri, yazılışı, okunuşu ve telaffuzu konu anlatımı

Bir yılda 365 gün ve 52 hafta vardır. Bir hafta ise 7 günden oluşur. İngilizce Year Yıl, Week ise hafta demektir. Week ve End kelimeleri birleştirilerek oluşturulan Weekend kelimesi ise hafta sonu anlamına gelir. İngilizcede haftanın günleri nasıl yazılır ve telaffuz edilir? Sizin için örnek cümleler ile birlikte derledik.

4.05.2021Sözlük
Pazartesi sendromunun bireyler üzerindeki etkisi

Pazartesi sendromunun bireyler üzerindeki etkisi

Hafta sonu tatilinden sonra haftanın ilk günü işe gidildiğinde yaşanan huzursuzluğu, motivasyonsuzluğu ve bazen sinirliliği nitelemek için kullanılan pazartesi sendromu gerçekten psikolojik bir rahatsızlık mıdır? Her insanı farklı etkileyen pazartesi sendromunun, bir tanı kriteri var mı? Bu durum aile bireylerini nasıl etkiler? Uzman Klinik Psikolog M.Berk Karaoğlu anlatıyor.

22.12.2020Sağlık
Söyleşideki sürpriz: Bebek geliyor

Söyleşideki sürpriz: Bebek geliyor

Aile Meclisi’nin bu haftaki konukları CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ile akademisyen eşi Perrin Emre. Emre çiftinin 9 yaşında Ali Miran ve 2 yaşında Can Arhan isimlerinde iki evlatları var. Dört kişilik çekirdek bir aile... Söyleşimize bir sürprizle başlıyoruz. Aileye bir bebek daha geliyor ve Emre çifti bu haberi ilk bizimle paylaşıyor. Yakınları da müjdeli haberi bu röportajla öğrenecek.

9.03.2020Gündem
TED’li öğrencilerden iklim grevine destek

TED’li öğrencilerden iklim grevine destek

TED Ankara Koleji öğrencileri, İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in (16), iklim değişikliğine karşı başlattığı ve 20-27 Eylül tarihleri arasında dünyanın dört bir yanında 'Sıfır Gelecek' adı altında gerçekleşen iklim grevlerine yeniden destek verdi.

20.09.2019Eğitim
15 tatil ne zaman hangi gün başlayacak İşte 2018-2019 sömestr tatili tarihi

15 tatil ne zaman hangi gün başlayacak? İşte 2018-2019 sömestr tatili tarihi

Milyonlarca öğrenci karnelerini alarak tatile başlayacakları tarihi sabırsızlıkla bekliyor. Eylül ayında yeni eğitim sezonuna başlayan öğrenciler, karne tatili ya da şubat tatili olarak da bilinen 15 tatilin ne zaman başlayacağını öğrenmek istiyor. Peki, Karne tatili ne zaman? 15 tatil ne zaman başlayacak?

6.12.2018Gündem
Pazartesi Sendromundan Kurtaracak Öneriler

Pazartesi Sendromundan Kurtaracak Öneriler

Güzel bir hafta sonu sonrası Pazartesi iş hayatına dönmek çoğu kişi için zor. Pazartesi sendromu olarak adlandırılan bu durumun önüne geçmek ise mümkün. Pazartesi günleri yaşanan bu stresi bazı basit ama etkili yöntemlerle önleyebilirsiniz. İşte Pazartesi sendromundan kurtulmanızı sağlayacak öneriler;

31.10.2018İyi Yaşam
‘İnce, Erdoğan’la mı yarıştı partiyle mi

‘İnce, Erdoğan’la mı yarıştı partiyle mi?'

CHP; seçim sonrası tartışmalarda kritik güne geldi. Bugün muhalifler saat 17.30’a kadar yeterli imzayı toplarsa parti kurultay kararı alacak. Peki bu noktaya nasıl gelindi? Yönetim seçim sonuçlarıyla ilgili nasıl bir muhasebe yaptı? CHP neden iktidar olamıyor ve hep aynı tartışmada kitleniyor? Partinin seçim gecesinden bu yana en tartışılan isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’la konuştuk. Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘üstünü çizdiği’ iddialarına da yanıt verdi…

29.07.2018Gündem
Pazartesi Sendromu Rehberi

Pazartesi Sendromu Rehberi

21. yüzyılın hayatımıza getirdiği psikolojik sorunlardan biri de pazartesi sendromu. Kendini özellikle iş hayatında gösteren bu sorun, sadece o günle kalmıyor. Bazen pazar gününden itibaren de ortaya çıkabiliyor. Özellikle pazartesi günü çok daha önemli işleriniz varsa. Ancak pazartesi sendromu aslında bir kader değil.Küçük değişikliklerle bu günde yaşanılan psikolojik baskıyı en aza indirebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. İşte pazartesi sendromuna karşı yapabilecekleriniz.

11.07.2018İyi Yaşam
Barış Pirhasan için 7 olağan hal

Barış Pirhasan için 7 olağan hal

“Şiirinin sızdığı yerinden” tanıdığımız Barış Pirhasan’ın şiiri güneşli, iyimser, yumuşak görünümlü... Ama saklayarak açık etmek istediği şeyleri fark edince, okuruna merhamet ediyor. Okurlarını tanıyormuş gibi yazan, şiirinde de sinemasında da gökkuşağı olan Pirhasan’dan iki yeni kitap: ‘Bütün Şiirleri’ ve ‘Ölümden Sonra Aşk’.

28.06.2018Kitap Sanat
Takım elbiseyi çıkarıp fenomen oldu: Berat Toksöz

Takım elbiseyi çıkarıp fenomen oldu: Berat Toksöz

Sosyal medyanın yeni bir mecra olarak yükselişiyle birlikte, yeni imkanlar da kullanıcıların ayaklarının altına serildi. Bu fırsatları iyi değerlendirip kendi kitlesini yaratanlar da öne çıkmayı başardı. Bu hafta Kariyer sayfamızda sosyal medyada son dönemde en çok öne çıkan fenomenlerden birisine, Berat Toksöz’e yer verdik.

21.05.2018Kampüs
Pazartesi yanında sendromunuda getirebilir

Pazartesi yanında 'sendromu'nuda getirebilir

Pazartesi Sendromu, her yaş grubundan insanın yakındığı şikâyetlerden biri. Haliyle öğrencilerin de. Oysa uzmanlara göre sorun günde değil, sizde. Çünkü bu sendrom vaktinde bitirilmeyen işler, zamanında teslim edilmeyen ödevlerden kaynaklanıyor.

26.03.2017Eğitim
Bugün işe gitmek istemiyorum

Bugün işe gitmek istemiyorum

Bir an evvel hafta sonu gelsin diye günleri saymaya başlamanız, resmi tatilleri takvime işaretlemeniz, sürekli yıllık izinlerinizi hesaplamanız, pazartesi sendromu yaşamanız, sabahları yataktan çıkmak istememeniz aslında size hiç uymayan bir işiniz olduğunun göstergesi.

17.02.2017Magazin
Sömestr tatili (15 tatil) ne zaman bitecek Yarı yıl tatili uzatıldı mı

Sömestr tatili (15 tatil) ne zaman bitecek? Yarı yıl tatili uzatıldı mı?

Sömestr tatilinin (15 tatil) ne zaman sona ereceği binlerce öğrenci arasında araştırılmaya devam ediyor. Okulların kapanması ve karnelerin teslim alınmasının ardından birçok öğrenci, ikinci dönemin ne zaman başlayacağını sorgulamaya başladı. Öğrenciler bir yandan da 15 tatilin uzayıp uzamayacağı sorularını öğrenmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan iş takviminde okulların ne zaman kapanacağı bilgisine yer verdi. Peki, Sömestr tatili (15 tatil) ne zaman bitecek? Yarı yıl tatili uzatıldı mı? İşte detaylar.

5.02.2017Eğitim
Okullar ne zaman açılacak 15 tatil ne zaman biter

Okullar ne zaman açılacak? 15 tatil ne zaman biter?

15 tatil ne zaman bitecek sorusuna yanıt arayan yüz binerce öğrenci, yapacakları planlar nedeniyle okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Karnelerini alan milyonlarca aday, dönem arasında yapacakları tatilin ne kadar süreceğini 15 tatil ne zaman bitecek sorusuyla öğrenmeyi amaçlıyor. Sömestr tatiliyle birlikte şehir dışına çıkan öğrenci ve veliler, geri dönüş tarihini bu sorunun cevabıyla planlarken, bazı öğrenciler de okullar ne zaman açılacak sorusunu tatil süresinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını öğrenmek için araştırıyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte, MEB'in yayımladığı resmi takvim

30.01.2017 Eğitim
15 tatil ne zaman bitecek Okullar ne zaman açılacak

15 tatil ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

15 tatil ne zaman bitecek sorusu için yanıt aranıyor. Sömestr tatili ile rahat bir nefes alan öğrenciler, Okullar ne zaman açılacak sorularıyla yapacakları tatilin kaç gün olacağını araştırdı. Tatilin başlangıcı itibariyle merak edilen 15 tatil ne zaman bitecek sorusu, öğrenciler kadar velileri de yakından ilgilendiriyor. Tatile giren okullar nedeniyle şehir dışına çıkan öğrenci ve öğretmenler, 15 tatil ne zaman bitecek sorusuna yanıt arıyor. İşte, MEB'in takvimine göre okulların ne zaman açılacağına dair bazı bilgiler

26.01.2017Eğitim
15 tatil ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılacak

15 tatil ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak sorusu merak edilmeye devam ediyor. 15 tatil ne zaman bitecek soruları ile tatilin ne zaman sonlanacağını araştıran öğrenci ve veliler, hazırlıklarını buna göre yapmaya devam edecek. Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren 15 tatil ne zaman bitecek sorusu, okullar ne zaman açılacak konusuna açıklık kazandıracak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene dönem başında belirlenen takvim, bu konuda en güvenilir detayları veriyor. İşte, o takvim

24.01.2017Eğitim
15 tatil ne zaman bitecek Okullar ne zaman açılacak

15 tatil ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

15 tatil artık resmen başladı. Birçok öğrencinin merakla beklediği sömestr tatilinin ardından, 15 tatil ne zaman bitecek konusu gündeme gelmeye başladı. Okullar ne zaman açılacak sorusunu gündeme taşıyan milyonlarca öğrenci, yapacağı tatilin ne kadar süreceğini bu şekilde araştırmaya başladı. Dönemin yorgunluğunu yapacakları tatil ile atmaya çalışan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi tarihleri merakla araştırıyor. İşte, 15 tatil ne zaman bitecek, okullar ne zaman açılacak sorularının cevabı

20.01.2017Eğitim
Sömestr sendromuna dikkat

Sömestr sendromuna dikkat

2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk döneminin bitmesine sayılı günler kaldı. Öğrenciler yoğun bir dönemi geride bırakmak için sabırsızlanıyor. Ancak uzmanlar, öğrencilerin tatil bitiminde sömestr sonrası sendromu yaşamaması için ailelere büyük görev düştüğünü belirtiyor.

18.01.2017Eğitim
Kadın fotoğrafçının gözünden  10 fotoğrafta Tahran

Kadın fotoğrafçının gözünden 10 fotoğrafta Tahran

İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran, 17 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti. Dünyanın en büyük altıncı kulesinin bulunduğu Tahran’a okurumuz fotoğrafçı Filiz Leloğlu Oskay gitti, çekti ve izlenimlerini yazdı.

12.01.2017Seyahat
Pazartesi sendromu olmasın diye  - Kombinle

Pazartesi sendromu olmasın diye - Kombinle

Bu hafta doğru #Kombinle ortamlardaki en şık sen ol.

26.12.2016Life Style
Sonbahar yorgunluğunu yenmenin 10 şifresi

Sonbahar yorgunluğunu yenmenin 10 şifresi

Yaz aylarının güneşli ve vücuda enerji veren havasının ardından gelen kışa geçiş mevsimi sonbahar vücudumuzda kırgınlık, uykuya doyamamak ve kronik bir yorgunluk yaratır.

17.10.2016Gündem
Gündeme bomba gibi düşen iki boşanma

Gündeme bomba gibi düşen iki boşanma

Bu boşanma haberi de magazin gündeminde bomba etkisi yarattı...

25.09.2016Magazin
Pazartesileri çalışmıyor Nedeni çok ilginç

Pazartesileri çalışmıyor! Nedeni çok ilginç

Eskişehir'de, "Keçi" adlı kafesinde sadece kahve ve kek satan, her cumartesi müşterilerine gözleri kapalı çamurdan obje ve patates baskısı ile resim yapma imkanı sunan Rizeli genç işletmeci, "pazartesi sendromu" yaşayanlar nedeniyle de haftanın ilk günü çalışmıyor.

19.09.2016Ekonomi
Pazartesi sendromu internet alışverişini artırıyor

"Pazartesi sendromu" internet alışverişini artırıyor

Hepsiburada.com Pazaryeri Yöneticisi Mehmet Ekerbiçer, ofis çalışanlarının, "pazartesi sendromu" nedeniyle kendini internete attığını belirterek, "O saatlerde işten uzaklaşıp, belki hafta sonu yapamadığı alışverişini yapıyor. Dolayısıyla 'pazartesi sendromu' internet alışverişini tetikliyor." dedi.

6.09.2016Ekonomi
Genco Erkal: Tiyatrocular yazın durmasın Oynasın

Genco Erkal: 'Tiyatrocular yazın durmasın! Oynasın!'

Usta oyuncu Genco Erkal, 20’nci yüzyıl edebiyatının iki önemli ismini, Bertolt Brecht’le Nazım Hikmet’i müzikli bir gösteride bir araya getiriyor. Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunu ‘Güneşin Sofrasında-Nazım ile Brecht’, İstanbul Kadıköy Lisesi’nin içindeki tarihi Mahmut Muhtar Paşa Konağı’nın bahçesinde perdelerini açıyor. Erkal: “Toplumda görüş ayrılıkları olabilir. Ama niye birbirimizle kanlı bıçaklı olalım?”

1.07.2016Hayat
Pazartesi sendromunu unutun

Pazartesi sendromunu unutun!

Bacaklarınızı uzatıp keyif yaptığınız veya sevdiklerinizle buluştuğunuz bir hafta sonundan sonra Pazartesi günü çalışmak çoğu insana zor gelir.

28.04.2016Ebeveyn
Pazartesi Sendromu nasıl geçer

Pazartesi Sendromu nasıl geçer?

Beyaz yakalıların ve öğrencilerin en büyük ortak nefreti: Pazartesi. İki günlük hafta sonu dinlenme ve eğlencesinden sonra yeniden hayatın hızlı aktığı günlere geçmek pek çoğumuz için bir işkence. Hele de şehir hayatında... Stockholm Üniversitesi’nde beslenme uzmanlığı ve spor antrenörlüğü üzerine eğitim alan Jacob Linden, “Haftanın ilk gününü sıkıntısız geçirmek istiyorsanız pazardan itibaren kendinize dikkat edin” diyor.

26.03.2016Hayat
Siz bebeğinizi beklerken yakınlarınızı ne bekliyor

Siz bebeğinizi beklerken yakınlarınızı ne bekliyor?

Hamilelik sürecindeki değişimler onları çıkmaza sürüklüyor olabilir mi?

Burcunuzun uğurlu günü hangisi

Burcunuzun uğurlu günü hangisi?

Pazartesi sendromu, salı işkencesi, çarşamba bilmecesi derken hafta geçmek bilmez. Peki siz, burcunuza göre kendinizi en rahat ortaya koyabileceğiniz günleri biliyor musunuz?

3.11.2015Kelebek
Pazartesi sendromunu atlatmanın 5 yolu

Pazartesi sendromunu atlatmanın 5 yolu

‘Pazartesi Sendromu’ sadece bize ait bir sorun değil, çalışan her faninin başı onunla dertte. Hafta sonu tatilinin ardından yoğun bir çalışma temposuna girdiğimizin habercisi olan "Pazartesi"yle baş etmenin 5 yolu...

2.11.2015Keyif
Pazartesi Sendromunu Yenmek İçin 5 Öneri

Pazartesi Sendromunu Yenmek İçin 5 Öneri

Uzmanlar tarafından 'pazartesi Sendromu' olarak tarif edilen işgünü stresini atmak çok kolay.

14.10.2015İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Pazartesi sendromu aile bireylerini nasıl etkiliyor?

Herkesin dilinde olan, hafta sonu tatilinden sonra haftanın ilk günü işe gidildiğinde yaşanan huzursuzluğu, motivasyonsuzluğu ve bazen sinirliliği nitelemek için kullandığı pazartesi sendromu gerçekten psikolojik bir rahatsızlık mıdır? Pazar gününün güzelliğini bile yaşamamıza engel olan bu olgu nedir? Peki, pazartesi sendromunun tek suçu haftanın ilk günü olması mıdır?

18.12.2020

Bu Virüs Bize Çok Şey Öğretti

Hayatlarımız korona öncesi ve korona sonrası şeklinde oldu.

21.04.2020

Siyaset gerginse toplum da gergin

İSTANBUL ve Ankara’da seçim yarışını izliyor musunuz?

6.02.2019

Pazartesi sendromuna birebir pazar testi

Dile kolay, koca dokuz gün tatili yedik bitirdik.

25.08.2018

Bundesliga'da pazartesi sendromu

Son yıllarda passolig başta olmak üzere, taraftarı olmayan proje takımların giderek ligleri istila etmesi, tribün gruplarının birbirleriyle olan tartışmaları ya da mevcut yönetime, başkana olan tavırları, artan tribün terörü, televizyonda onlarca maç seyredebilme şansı gibi sebeplerle, büyük yatırımlar yapılan, paralar harcanan stadyumlarımız bir türlü istenilen doluluk oranına ulaşamıyor.

28.02.2018

Sarı, sıcak bir hafta sonu: Adana

Uzun bir aradan sonra tekrar yollara düşme vakti geldi deyip; keskin Şubat soğundan sıcak iklimlere inme çabası ve tabiki ülkenin en değerli lezzetlerini yerinde tatma hayali, arzusu içinde hızlı bir karar ile aldık. Adana uçak biletlerini. Adana’ya gitmişken de yörük çadırlarında kahvaltı etmemek olmaz diyip, bir de yanına Mersin ekledik…

26.02.2018

Bu yazıyı okumadan tatile çıkmayın!

26 Ağustos’ta başlıyor tatil, 5 Eylül’de bitiyor. Tam on gün! Tatil sonrası, sadece dört iş günü izin almayı başaran çakalozlar ise, on altı günlük bir ara veriyorlar hayata. Peki bu büyük tatilde neler olacak? Sizler için olasılıkları derledim.

22.08.2017

Spor için bitmeyen bahaneler

Spor yapmamak için herkesin mutlaka bir bahanesi var.

14.04.2017

Yolculuk nereye hemşerim?

İstimini almış şimendifer gibi bir hayat yaşadığın.

11.04.2017

Gökyüzü burçlarınıza 6 Mart 2017 için ne diyor?

Sık sık Tekrar edin. Hayat Acil bir durum değildir.

6.03.2017

Okul öncesi eğitim

Tüm öğrencilere zihin açılığı dilerim. Benim oğlum 5 yaşını doldurmak üzere olduğundan okul öncesi eğitim denilen anaokulu dönemindeyiz. Bu sebeple bizim gibi bu yaşların velilerine rehber olabilmek amacıyla bir anaokulu müdürünün kapısını çaldım ve kendi

6.02.2017

Ya beyniniz için ne yaptınız

BANA göre uuuzun bir tatilin son günü.

9.07.2016