GeriEğitim TED’li öğrencilerden iklim grevine destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TED’li öğrencilerden iklim grevine destek

TED’li öğrencilerden iklim grevine destek
Abone Olgoogle-news

TED Ankara Koleji öğrencileri, İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in (16), iklim değişikliğine karşı başlattığı ve 20-27 Eylül tarihleri arasında dünyanın dört bir yanında 'Sıfır Gelecek' adı altında gerçekleşen iklim grevlerine yeniden destek verdi. 

Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji’nin 6 bin öğrencisi, okulun stadyumunda toplanıp, hazırladıkları döviz ve pankartlarla iklim değişikliğinin geldiği noktaya dikkati çekti. Öğrencilerin etkinliğine; öğretmenler, velililer, çalışanlar ve mezunlar da destek verdi. 'Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek' diyerek iklim acil durumu ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan öğrenciler, herkesi yaşanılır bir dünya için sıfır karbonlu geleceğe yönelik sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti.

'BU SORUMLULUKTAN KAÇMAK MÜMKÜN DEĞİL'
12’nci sınıf öğrencisi Mert Ata Uzbilek, TED Ankara Koleji tarafından hazırlanan basın bültenini okudu. Uzbilek, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları'nda öğrenim gören öğrenciler olarak, Greta Thunberg'in öncülük ettiği milyonlara örnek olan akımı devam ettirmek için bir araya geldiklerini belirterek, şöyle dedi:
"'Fridays For Future' hareketini yaşatmak için burada toplandık. Ülkemiz her geçen gün daha çok zarar görse de bu zararları durdurmak ve tersine çevirmek için hâlâ umudumuz var. Yapmamız gereken, her şeyin farkına varmak ve harekete geçmek. Bizler, okulumuzun güneş alan bir bölgede bulunmasını fırsata çevirip güneş panelleri yardımıyla güneş enerjisi elde ederek, yemekhanelerimizde tüketeceğimiz kadar yemek alarak, su israfını önlemek adına sensörlü musluklar kullanarak ve işlevini yitiren pet şişeleri koridorlarımızdaki pet şişe kutularına atarak geri dönüşüme katkıda bulunabiliriz. Bunlar sadece bizim aklımıza gelenler, sizin de bu konuya en az bizim kadar önem vereceğinize ve benzer çözüm yolları üretmek için çabalayacağınıza inanıyoruz. Felaketler başımıza gelmeden, önceden tedbir almak ve çözümler üretmek yediden yetmişe hepimizin sorumluluğu. Bu sorumluluktan kaçmak ise mümkün değil."

İSTANBUL'DA STK'LAR BİR ARAYA GELDİ
Dünya genelinde gerçekleşen küresel iklim grevine destek veren sivil toplum kuruluşları (STK), İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bir araya geldi. İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle 'Sıfır Gelecek' kampanyası adı altında Kadıköy İskelesi önünde toplanan grup, 'Bilimin arkasında birleş', 'İklim için birleş' yazılı pankart ile 'İklim adaleti', 'Güneşe merhaba', 'İklim için okul grevi', 'Evimiz yanıyor' yazılı dövizler taşıdı, 'İklimi değil sistemi değiştir' sloganı attı.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Atlas Tarafoğlu, "Türkiye'deki ilk iklim grevinde yetişkinler de vardı ama izleyiciydiler. Şimdi artık bu grevin bir parçası oldular. Kavga etmeden artık biz çocuklara kulak vererek bizleri dinlemelisiniz. Kurtaracak bir gezegenimiz var. Bunun için çalışın. Keyif aldığımız için okulu kırmıyoruz. Bunu okula gitmemek için yapsaydık pazartesi sendromu yaşamamak için pazartesi günü yapardık. Dünyanın iklim düzeni giderek bozuldu. Gezegenimiz yanıyor. Birçok şehir sular altında kalıyor. Buzullar yok oluyor. Ormanlar alev alev yanıyor. İnsanlar evlerini terk ediyor. Türlerin nesli tükeniyor. Yakında bizim de neslimiz tükenecek. Artık bunu anlayın. Ben de herkes gibi zehirli yağmurlardan korkuyorum. Ama yağmurların neden zehirli olduğunu bilmek istiyorum. Yağmurların zehirli olmaması için ne yapmam gerektiğini bilmek istiyorum. İklim krizini durdurmak için yardım etmelisiniz. Bilimin arkasında birleşelim" dedi.

Basın açıklamasının ardından grup, Yoğurtçu Parkı'na kadar yürüdü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle