EKSTRA
MENÜ

Okul Korkusu

Okul Korkusu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okul Korkusu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 932 Okul Korkusu haberi bulunmuştur.

Okul Korkusu Haberleri

Üniversiteli olmak zor ama zevkli

Üniversiteli olmak zor ama zevkli

Üniversitelerimizde her güz başında olduğu gibi bu sene de bir heyecan var. Öyle ya da böyle yeni bir eğitim-öğretim yılı başlıyor. Yüksekokul eğitiminin bu düzeye gelinceye kadar alınan tüm eğitimlere göre farklı bir yanı var. Eğitimin bu farklı yanıyla öğrencilerimiz karşılaşacak. Lise eğitimindeki öğretmenin ve ebeveynlerin zorlayıcı yanı geride kalıyor. Artık öğrenciler kendileriyle. Hele hele yaşadığı şehirlerden ayrılanlar için bu eğitim tam bir duygusal karmaşa özlem ve özgürlük ikilemi...

30.09.2019Eğitim
Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Yeni eğitim yılı ile birlikte 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. Eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte ebeveynlerin şu anki en önemli gündemi, çocuklarının okula başlaması. Okula başlama, her çocuk için farklı bir deneyimdir ve çocuğun hayatının dönüm noktalarından biridir. Okul dönemiyle birlikte “okul korkusu” ve “okulu reddetme” gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

11.09.2019Eğitim
Uzmanlardan okulun ilk günü uyarısı: ‘Okul korkusunu ciddiye alın’

Uzmanlardan okulun ilk günü uyarısı: ‘Okul korkusunu ciddiye alın’

Yeni eğitim-öğretim yılıyla beraber milyonlarca öğrenci ders başı yaparken, okula yeni başlayan miniklerin ailelerinde de 'Çocuğum okul korkusu yaşar mı?' endişesi hakim oluyor. Uzmanlar çocuklar için büyük önem taşıyan okulun ilk günleri konusunda velileri uyarıyor: Okul korkusunu ciddiye alın ve çocuğunuzu iyi izleyin.

9.09.2019Eğitim
Çocuğunuzun okuldan kaçmasını nasıl önleyebilirsiniz

Çocuğunuzun okuldan kaçmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Okuldan kaçma; çocuğun ailesinin haberi olmadan, sık sık uzun süreli, geçerli bahanesi olmaksızın okula gitmemesi ya da ders saatleri dahilinde okulu terk etmesi olarak tanımlanıyor. Eğitimin herhangi bir döneminde okuldan kaçma vakalarının görülebildiğini belirten Çocuk Psikiyatrisi Uzman Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, okuldan kaçmanın nedenleri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Çocuğunuz hala okula uyum sağlayamadıysa dikkat

Çocuğunuz hala okula uyum sağlayamadıysa dikkat

Çocuğunuz hala okula giderken bahaneler buluyor, diretiyor mu? Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Engin Deniz, hala okula alışamamış çocukların uyum sorunu yaşadığını belirtiyor. Güven ortamının olmadığı yerde öğrenme sürecinin gerçekleşemeyeceğini söyleyen Deniz, bu noktada ailelere ve öğretmenlere sorumluluk düştüğünü hatırlatıyor.

30.10.2018Eğitim
Tatilden sonra okula uyumda veliye düşen 5 görev

Tatilden sonra okula uyumda veliye düşen 5 görev

Uzun bir yaz tatilinin ardından anaokulu, 1, 5 ve 9’uncu sınıflar okula başladı. Diğer sınıflar ise 17 Eylül’de okula başlayacak. Tatil boyunca istediği oyunu oynayıp istediği aktiviteye katılan çocuklarda; tatilin bitişi ve okulların açılma tarihinin yaklaşıyor olması strese neden olabilir. Peki bu süreçte aileler en çok nelere dikkat etmeli?

11.09.2018Eğitim
Okul korkusunu yenmenin yolları

Okul korkusunu yenmenin yolları

Pskiyatri Uzmanı Uz. Dr. Ufuk Çalışkan, okul korkusunun asıl temelinin anne-çocuk arasındaki bağlanma ve ayrılma ile alakalı olduğunu anlatıyor ve ailelere bu konuda tavsiyelerde bulunuyor. İşte çocuğunuzun okul fobisini yenmesi için yapılması gerekenler.

Çocuğu ilk kez okula başlayacak olanlara tavsiyeler

Çocuğu ilk kez okula başlayacak olanlara tavsiyeler

Bu yıl ilk kez okula adım atacak öğrencilerin ailelerini tatlı bir heyecan sardı. Ebeveynler, bu heyecanlarının yanı sıra çocukları ağlarsa ne yapmaları gerektiği, onlara okulu nasıl sevdirecekleri konusunda da çeşitli endişeler yaşıyor. Anne babaların kendi kaygılarını mümkün olduğunca en aza indirmesi ve çocuklarına “korkma, ağlama, kıyamam” gibi sözler söylememesi gerektiği vurgulanıyor.

Öğretmeni görünce hastalanıyor

Öğretmeni görünce hastalanıyor

Sivas'ta, kaygı bozukluğu nedeniyle okula gidemeyen ve evde eğitim verilmeye çalışılan 10 yaşındaki Burcu, öğretmen fobisi yaşıyor. Normal zamanlarda gülüp eğlenen, kitap okuyup derslerine çalışan Burcu, okulda veya evde eğitim esnasında öğretmeni gördüğünde tepkisizleşiyor, iletişime kapanıyor, terliyor, titriyor, zaman zaman da ağlıyor ve burnu kanıyor.

18.01.2017Gündem
Öğretmeni görünce hastalanıyor

Öğretmeni görünce hastalanıyor

Sivas'ta yaşayan ve kaygı bozukluğu nedeniyle okula gidemediği için evde eğitim verilmeye çalışılan 5’inci sınıf öğrencisi Burcu Pehlivan, öğretmeni gördüğünde tepkisizleşiyor, iletişime kapanıyor, terliyor, titriyor, zaman zaman da ağlıyor ve burnu kanıyor.

18.01.2017Eğitim
Çocuğum okula gitmek istemiyor, ne yapmalıyım

Çocuğum okula gitmek istemiyor, ne yapmalıyım?

Bu durumun altında yatan nedenler ve ailelere öneriler...

27.09.2016Eğitim
10 maddede okula dönüş

10 maddede okula dönüş

Bugün, 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ders başı yapıyor. Yeni eğitim yılıyla okula ilk kez başlayanların kaygısı, TEOG ve üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin ise stresi artacak. Psikolog Doktor Nevin Dölek, bu dönemin kolay atlatılması için ailelerin ve öğretmenlerin yapması gerekenleri anlattı.

18.09.2016Eğitim
Okula gitmek istemeyen çocuğu cezalandırmayın

Okula gitmek istemeyen çocuğu cezalandırmayın

Yeni eğitim-öğretim yılının açılmasıyla milyonlarca öğrenci yeniden ders başı yaparken, aralarında okula yeni başlayan minikler de bulunuyor. Okulun ilk günleri de çocuklar için oldukça önemli bir dönem.

18.09.2016Eğitim
Aileden ayrılma kaygısı ‘okul reddine’ yol açabiliyor

Aileden ayrılma kaygısı ‘okul reddine’ yol açabiliyor

İlk kez okula başlayan çocuklarda görülebilen "okul reddi"nin şımarıklık değil, bakım veren kişiden ayrılma kaygısından kaynaklandığı; suçlama, korkutma, şiddet ve ceza uygulamasından, zorla okulda tutma ya da tehdit etme gibi davranışlardan kaçınılması gerektiği belirtildi.

17.09.2016Eğitim
Okul korkusu kapıda

Okul korkusu kapıda!

Adaptasyon sorunu yaşayan çocukların bazılarında görülüyor.

2.09.2016Eğitim
Çocukların okul fobisini anneler tetikliyor

Çocukların okul fobisini anneler tetikliyor!

Yeni okula başlayan çocuklardaki okul korkusu ebeveynleri zor durumda bırakıyor...

Okul fobisinin yaşanmaması için ebeveynlere 9 öneri

Okul fobisinin yaşanmaması için ebeveynlere 9 öneri

Çocuğunuzun korkularıyla alay etmemeli, onu suçlamamalısınız.

Çocuğumun okula hazır olduğunu nasıl anlarım

Çocuğumun okula hazır olduğunu nasıl anlarım?

Okula başlarken kaygı yaşayan çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

14.09.2015Eğitim
Okul fobisi olan çocuğa nasıl yaklaşmalıyız

Okul fobisi olan çocuğa nasıl yaklaşmalıyız?

Okulu reddeden çocuklara yaklaşım konusunda ebeveynlere düşen görevler...

Çocuğa sen bebek misin demeyin

Çocuğa "sen bebek misin" demeyin

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sabri Hergüner, "sen bebek misin?, şımarıklığı bırak" gibi cümlelerle okula yeni başlayan çocuğun korkularını hafife almanın, sıkıntıları daha da artıracağını söyledi.

13.09.2014Sağlık
Uzmanlardan “okul korkusu” uyarısı

Uzmanlardan “okul korkusu” uyarısı

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, okula yeni başlayan çocukların farklı tepkiler verebileceklerini belirterek, "Çocuk, okula başlama sürecinde 'okul korkusu' denilen sorunlar veya kaygılar yaşayabilir. Aileler, bu tür belirtileri 'okula uyum güçlüğü nedeniyle ortaya çıkan sorunlar' olarak dikkate almalı ve değerlendirmeli" dedi.

9.09.2014Eğitim
Çocuğa güven verin, aşırı koruyucu olmayın

Çocuğa güven verin, aşırı koruyucu olmayın

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokullardaki 5’inci sınıf öğrencileri için okullar bugün açıldı. Öğrenciler bir hafta boyunca okula uyum eğitimi programına alınacak. Ara sınıflar ve liseliler ise 15 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak.

8.09.2014Eğitim
Hiperaktifse ne yapmalısınız

Hiperaktifse ne yapmalısınız?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bir kişinin dikkatini görev ve sorumluluklara vermede güçlük yaşaması veya çok hareketli, konuşkan, aceleci olması durumudur. Çocuk ve Genç Psikiyatrisi başkanı Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan, DEHB hakkında bilgi verdi:

3.09.2014Sağlık
Okul korkusu en fazla 1-2 hafta sürer

Okul korkusu en fazla 1-2 hafta sürer

Okullar 16 Eylül Pazartesi günü açılacak. Bu yıl anaokulu ya da ilkokul birinci sınıfa başlayacak minikler ise bugün ders başı yapıyor. Çocuklarla birlikte aileler de heyecanlı. Anne-babalar “Çocuğum okuldan kaçar mı, ona nasıl destek olabilirim, okula başlayınca ona eşlik etmeli miyim, okulda ne kadar kalmalıyım?” gibi sorulara yanıt ararken, Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Doktor Nevin Dölek, ailelerin aklına takılan sorulara yanıt verdi. Dölek, okul korkusunu, ne kadar sürebileceğini, ailelerin yapması gerekenleri anlattı.

9.09.2013Eğitim
25 soruda okul korkusu

25 soruda okul korkusu

Başlıca belirtileri sabah saatlerinde görülen mide bulantıları, baş ağrıları, yorgunluk, uyku düzeninde bozukluk... Her 20 çocuktan birinde yani çocukların yüzde 5’inde görülebilen okul korkusu, çocuğun okula ilk başladığı zaman da ortaya çıkabilir, ilerleyen zamanlarda da. Psikoloji İstanbul’dan Çocuk ve Ergen Psikoloğu Tolga Erdoğan’la okul fobisini konuştuk .

21.09.2012Gündem
Sorumlusu anne babalar

Sorumlusu anne babalar

Yoğun kaygı ve huzursuzluk, yalnızlık kaygısı ve okuldan uzaklaşma isteği olarak tanımlanan “okul korkusunun” anne ve babaların aşırı koruyucu tutumundan kaynaklandığı belirtildi.

15.09.2012Gündem
Okul korkusunun sebebi anne babalar

Okul korkusunun sebebi anne babalar

Yoğun kaygı ve huzursuzluk, yalnızlık kaygısı ve okuldan uzaklaşma isteği olarak tanımlanan “okul korkusunun” anne ve babaların aşırı koruyucu tutumundan kaynaklandığı belirtildi.

14.09.2012Sağlık
Okul korkusu sizi de korkutmasın

Okul korkusu sizi de korkutmasın!

Anne-babalara düşen görevler...

1.02.2012Eğitim
Çocuklarda okul korkusunun nedenleri nelerdir

Çocuklarda okul korkusunun nedenleri nelerdir?

Çocuktaki öz güven eksikliği bu durumu tetikleyebilir.

Yazar Sonuçları

Çocuklarda okul fobisi ve çözüm yolları

Çocukların okuldan korkusu aslında bir tür ayrılma kaygısıdır. Çocuk okula gitmeyi reddedebilir ya da anne babadan ayrılınca ortaya çıkan yoğun kaygı-korku nedeniyle büyük güçlükler çekerek okula gider.

23.10.2020

Okul korkusu mu ayrılık kaygısı mı?

Bebekler dünyaya geldiklerinde hem fiziksel bakımlarını üstlenecek hem de kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak bir yetişkin ile bağlanma ihtiyacı duyarlar. Genelde anne olan bu yetişkin ve bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşur. Kurulan bu bağ sayesinde bebekler yaşamın ilk yıllarında huzursuz ve kaygılı oldukları anlarda, annenin varlığı ve teması ile kendilerini sakinleştirebilirler.

15.10.2020

Okula alışması için oyuna ihtiyacı var

Çocukların büyük kısmı bu hafta okula başlıyor. Bu süreçte anne-babalar, onlardan daha endişeli. Peki ama çocukların okul kaygısı nasıl aşılır? Psikiyatr Dr. Sabri Yurdakul, ebeveyn ve öğretmenlere sağduyu öneriyor.

7.09.2019

Çocuklarınızı yarış atına çevirmeyin!

Günümüz şartlarında çocuklar ilgi ve yetenekleri, gelişim ve öğrenme süreçleri göz ardı edilerek bir yarışın içinde oradan oraya koşuşturuyor. Bu nedenle kişisel sosyal becerileri, bireysel farklılıkları, ilgi ve yetenekleri, farklı zeka türleri ve öğrenme modellerini göz ardı etmek zorunda kalan bir eğitim sistemine göre yetiştirilip değerlendiriliyorlar. Pedagog- Aile Terapisti Serap Melek Çavuş çocuklarımızı yarış atına çevirmeden eğitim hayatı ile ilgili neler yapmamız gerektiğini anlatıyor.

4.07.2019

Çocuk tepki vermiyorsa düşünün

Anaokul, 1, 5 ve 9’uncu sınıflar dün okula başladı.

10.09.2018

Bırakın çocuğunuz okula alışsın

Okula ilk kez başlayacak olan çocuklar okul korkusu yaşıyor olabilir. Ancak bu durum aşılmayacak bir şey değil. Peki, ne yapılmalı, çocukla nasıl konuşulmalı, nasıl davranılmalı? Psikiyatrist Sabri Yurdakul’a sorduk.

7.09.2018
Çocuğum ilkokula başlasın mı

Çocuğum ilkokula başlasın mı?

Öz güveni yeterli olmayan çocuklar, arkadaş ilişkilerinde, eğitim- öğretime merak ve istek duymada sorun yaşayabilirler.

11.09.2017

Çocukları nasıl yetiştirmek lazım?

Her anne-baba çocuğunun sağlıklı olmasını, iyi eğitim almasını, başarılı olmasını, iyi arkadaşlar edinmesini, özgüvenli olmasını ister. Peki bu nasıl mümkün olabilir. İşte o noktada anne-babalara önemli görevler düşüyor.

28.07.2017

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?

Genellikle 5-12 yaş aralığında tanısı konulan bir problemdir.

16.06.2017

Çocuklar neden okul korkusu yaşar?

Okul korkusu yaşayan çocukların asıl sorunu anneden, babadan ya da evden ayrılmakta zorluk yaşamaktır.

17.09.2016
Okul fobisinin nedeni çocuk değil

Okul fobisinin nedeni çocuk değil!

Aşırı koruyucu ailelerin çocuklarında daha çok görülüyor.

10.05.2016

Boşanmadan çocuğunuz etkilenmesin

Boşanma sürecinde ve sonrasında çocuğun psikolojisi için nelere dikkat edilmeli?

11.03.2016

Çocuğum okula gitmek istemiyor

Okula gitmeme konusunda ısrar süresinin uzaması durumu daha da zorlaştırır.

30.09.2015

Anaokulu ve ilkokula başlama süreci

Çocuklarınızı kreşe veya oyun atölyesine başlatmayı olumsuz duygularla bağdaştırmayın

10.01.2015

Çocuğum okula gitmiyor

Çocuklar okula gitmek istemediğinde, her gün bunu dillendirmeye başladığında bunun psikiyatrik bir sorun olduğunun farkına varın.

4.12.2013
Okuldan korkuyorum

Okuldan korkuyorum!

Okul korkusu yaşayan çocuğunuzla eğlenceli bir oyun oynayarak bu korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

10.09.2013

Bırakın çocuklarınız hata yapsın

Dünyanın en önemli kognitif terapistlerinden Dr. Christine A. Padesky, geçen hafta bir seminer için İstanbul’daydı. “Mind Over Mood” (Evinizdeki Terapist) adlı kitabı 23 dile çevrilen Padesky, sizin için sorduğum soruları yanıtladı.

10.05.2013

Çocuklarda kaygı bozuklukları

Çocuklarda kaygı bozuklukları, büyüklerde gözlenen kaygı bozukluğu belirtilerinden farklı olabilmektedir. Çocuklarda en fazla gözlenen kaygı bozukluğu korkular olup bu korkular 3-4 yaşından itibaren kendisini göstermeye başlamaktadır.

14.12.2011