EKSTRA
MENÜ

Okul Fobisi

Okul Fobisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okul Fobisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 208 Okul Fobisi haberi bulunmuştur.

Okul Fobisi Haberleri

Pandemi döneminde çocuklardaki kaygıyı azaltmak için bunlara dikkat edin

Pandemi döneminde çocuklardaki kaygıyı azaltmak için bunlara dikkat edin

Çocuklardaki kaygı ve olumsuz düşüncelerin gelişmesini azaltmak adına pandemi ile ilgili konuşurken ebeveynlerin dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat, “Çocuklar pandemiyle ilgili olarak kaygı ve olumsuz düşünce geliştirmeye aday kişilerdir. Kaygı düzeyinin artmasıyla birlikte çocukluk döneminde en sık ortaya çıkabilecek ruhsal hastalıklar; yaygın kaygı bozukluğu, ayrılma kaygısı bozukluğu ve okul fobisi olarak sınıflandırılabilir” dedi.

Aileler pandemi süreciyle ilgili düzenlemelere öncelikle kendileri adapte olmalı

Aileler pandemi süreciyle ilgili düzenlemelere öncelikle kendileri adapte olmalı

Koronavirüs sürecinin çocuklara etkisine vurgu yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Konuk, başlaması planlanan yüz yüze eğitim dönemi öncesi ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

3.09.2020Eğitim
Yeşilay’dan pandemi sonrası okul fobisi ve bağımlılık eğitimi

Yeşilay’dan pandemi sonrası okul fobisi ve bağımlılık eğitimi

Yeşilay’ın  5 bin psikoloji ve PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) uzmanına pandemi sürecinde okul fobisini anlattığı eğitim programında Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Okula uzun süre ara verildiğinde zorlukları olan çocuklarda riskler artar” diye konuştu.

28.08.2020Eğitim
Pandemi sürecinde okul fobisinde artış yaşanabilir

Pandemi sürecinde okul fobisinde artış yaşanabilir

Okulların açılacağının duyurulmasıyla birlikte Mart 2020’den bu yana yüz yüze eğitim ortamından uzak kalan öğrencilerin okul fobisi yaşayabileceğine dikkat çeken Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Duygu Dinçer, genellikle karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, titreme, sık tuvalet ihtiyacı, baygınlık gibi psikosomatik belirtilerle karşılaşıldığını söyledi.

Çocuklar için bir de bu dönemin sonrası var

Çocuklar için bir de bu dönemin sonrası var

Yeşilay Başkanı, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay’ın online düzenlediği 'Pandemi Süreci ve Sonrasında Okul Fobisi' başlıklı buluşmada, ailelere, eğitimcilere düşen sorumluluklara değinerek, okul fobisi ve okul reddi konularına açıklık getirdi. Öztürk pandemi süreci sonrasında özellikle rehber öğretmenlere önemli görevler düşeceğini söyledi.

6.06.2020Eğitim
Japon çocuklar okulu bırakıyor

Japon çocuklar okulu bırakıyor

JAPONYA’da birçok ilkokul öğrencisinin artan şekilde okulu bırakması, ülkede tartışma konusu oldu.

24.12.2019Dünya
Disleksi nedir, disleksi nasıl anlaşılır

Disleksi nedir, disleksi nasıl anlaşılır?

Çocuğunuz sağ-sol kavramını öğrenemiyor, ayakkabılarını ters giyiyor, önce-sonra, dün-bugün kavramlarını karıştırıyor ve günler, aylar gibi sıralı kavramları öğrenemiyorsa dikkat! Çocuklarda en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri olan dislekside ailelere önemli görevler düşüyor.

Üniversiteli olmak zor ama zevkli

Üniversiteli olmak zor ama zevkli

Üniversitelerimizde her güz başında olduğu gibi bu sene de bir heyecan var. Öyle ya da böyle yeni bir eğitim-öğretim yılı başlıyor. Yüksekokul eğitiminin bu düzeye gelinceye kadar alınan tüm eğitimlere göre farklı bir yanı var. Eğitimin bu farklı yanıyla öğrencilerimiz karşılaşacak. Lise eğitimindeki öğretmenin ve ebeveynlerin zorlayıcı yanı geride kalıyor. Artık öğrenciler kendileriyle. Hele hele yaşadığı şehirlerden ayrılanlar için bu eğitim tam bir duygusal karmaşa özlem ve özgürlük ikilemi...

30.09.2019Eğitim
Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Yeni eğitim yılı ile birlikte 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. Eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte ebeveynlerin şu anki en önemli gündemi, çocuklarının okula başlaması. Okula başlama, her çocuk için farklı bir deneyimdir ve çocuğun hayatının dönüm noktalarından biridir. Okul dönemiyle birlikte “okul korkusu” ve “okulu reddetme” gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

11.09.2019Eğitim
Çocuklar öğretmenlerini anne-baba yerine koymaya hazır

Çocuklar öğretmenlerini anne-baba yerine koymaya hazır  

Okulların açılmasına az bir süre kala, okul deneyimini yeni yaşayacak ebeveynler de çocukları kadar heyecanlı. Unutulmamalı okul, çocuklar için mekânsal, duygusal, sosyal ve zihinsel açıdan zengin ve yepyeni deneyim. Çocukların, anne-babalarının yerine koymaya hazır oldukları öğretmenlerin güler yüzü ise büyük önem taşıyor.

6.09.2019Eğitim
Boşanma süreci çocuklar için doğru yönetilmeli

Boşanma süreci çocuklar için doğru yönetilmeli

Uzman Psikolog Nilay Gürtaş, boşanma sürecinin çocuklara daha az zarar vermesi adına iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Anne ve baba aldıkları boşanma kararını çocuğa birlikte açıklamalıdır" dedi.

PANDAS hastalığı nedir PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

PANDAS hastalığı nedir? PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

PANDAS açılımı ile Streptokok enfeksiyonu ile ilişkili pediatrik otoimmün nöropsikiyatrik hastalıklar, genellikle ergenlik dönemi öncesinde görülen obsesif kompulsif bozukluk belirtileri veya tiklerle kendini gösteren bir sağlık problemidir. PANDAS, daha çok ilkokul çağındaki çocuklarda görülüyor. İşte, PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

12.12.2018Sağlık
Her 20 çocuktan birinde disleksi görülüyor

Her 20 çocuktan birinde disleksi görülüyor

Bir tür öğrenme bozukluğu olarak da bilinen disleksinin (okuma bozukluğu) yaklaşık 20 çocuktan 1’inde görüldüğünü söyleyen çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Canan Tanıdır, “Disleksi beraberinde depresyon, öfke nöbetleri, okul fobisi gibi hastalıkları beraberinde getirebilir” dedi.

Çocuğunuz hala okula uyum sağlayamadıysa dikkat

Çocuğunuz hala okula uyum sağlayamadıysa dikkat

Çocuğunuz hala okula giderken bahaneler buluyor, diretiyor mu? Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Engin Deniz, hala okula alışamamış çocukların uyum sorunu yaşadığını belirtiyor. Güven ortamının olmadığı yerde öğrenme sürecinin gerçekleşemeyeceğini söyleyen Deniz, bu noktada ailelere ve öğretmenlere sorumluluk düştüğünü hatırlatıyor.

30.10.2018Eğitim
Okulun ilk günü mutlu başlangıç olsun

Okulun ilk günü mutlu başlangıç olsun

Yeni eğitim yılı başladı ve yaklaşık 18 milyon öğrenciyle 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. Öğrenciler arasında okula ilk defa başlayacak çocuklar da olacak. Okulun ilk gününün kabus değil, mutlu başlangıç olarak anılması için ailelere ve öğretmenlere büyük görev düşüyor. Okullar açılmadan önce aile-öğretmen işbirliği başlamalı. Çünkü, bu işbirliği sadece ilk gün ya da ilk yılı değil, çocuğun eğitim hayatını etkileyecek.

17.09.2018Eğitim
Okul fobisi varsa yargılamayın, uzman desteği alın

Okul fobisi varsa yargılamayın, uzman desteği alın

Çocuğun okula gitmeye karşı korku duyması, okul zamanına doğru yoğun kaygı ve panik belirtileri göstermesi şeklinde görülüyor. Okul saati yaklaştıkça çocukta, karın - baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetlerle birlikte öfke nöbetlerinin de görülebildiğini belirten uzmanlar, ‘Bir süre bekleyelim, belki geçer’ yaklaşımının sorunu daha da büyütebileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, böyle durumda profesyonel desteğin önemini vurguluyor.

11.09.2018Eğitim
Okulu reddetmenin 5 nedeni

Okulu reddetmenin 5 nedeni

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken anne babaları da, “ya çocuğum okula gitmeyi reddederse” korkusu sardı. Ancak unutulmaması gerekiyor anne babanın bu konudaki stresi artıkça, çocuğunki de artıyor. Bunun nedenini iyi araştırıp, ona göre çözüm üretmek ve ne yapmak veya ne yapmamak gerektiğini çok iyi bilerek öğrencilerin okulu reddetmesinin önüne geçmek gerekiyor.

10.09.2018Eğitim
Yeni başlayanların zaman ve ilgiye ihtiyacı var

Yeni başlayanların zaman ve ilgiye ihtiyacı var

17 Eylül’de okullar açılıyor. Özellikle okula yeni başlayacak çocukların bu dönemde desteğe ihtiyacı olacak. Uzmanlar uyum sürecine dikkat çekiyor, çocuğun okulda kendini güvende ve rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olacağını hatırlatıyorlar.

9.09.2018Eğitim
Okullar ne zaman açılacak İşte yaz tatilinin biteceği tarih

Okullar ne zaman açılacak? İşte yaz tatilinin biteceği tarih!

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yaz tatilinin bitmesine çok az bir zaman kala yeni eğitim yılı için hazırlıklarını tamamlamaya başlayan öğrenciler, MEB tarafından belirlenen net tarihi merak ediyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte yaz tatilinin biteceği tarih.

21.08.2018Gündem
Okullar ne zaman açılacak Yaz tatili ne zaman bitecek

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatiline çıkan öğrencileri, yeni eğitim yılı için hazırlıklarına başladı. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

28.07.2018Gündem
Okullar ne zaman açılacak Yaz tatili ne zaman bitecek İşte 2018-2019 eğitim yılının başlangıcı

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek? İşte 2018-2019 eğitim yılının başlangıcı

Yorucu geçen eğitim ve öğretim döneminin ardından 8 Haziran'da tatile başlayan öğrenciler yaklaşık bir buçuk aydır tatilin keyfini çıkarıyor. Temmuz ayının son günlerine gelinmesi ve Eylül ayına yaklaşılmasıyla birlikte, okulların ne zaman açılacağını ve yaz tatilinin ne zaman biteceğini merak eden öğrenciler, konu hakkında bilgi almak ve MEB'in okulları tekrar eğitim faaliyetine açacağı tarihi öğrenmek adına internette araştırma yapıyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitiyor?

27.07.2018Gündem
Okula uyum bir haftadan fazla sürüyorsa dikkat

Okula uyum bir haftadan fazla sürüyorsa dikkat!

Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım, iki haftalık tatilin ardından başlayan okulla beraber yeni uyum sürecinin başladığına dikkat çekti.

Tatil bitiyor, okul fobisine dikkat

Tatil bitiyor, okul fobisine dikkat!

İkinci dönem için ders zili 5 Şubat’ta çalıyor. Öğrenciler ve öğretmenler iki haftalık tatilin ardından yeniden ders başı yapacak. Ancak okula dönüş bazıları için zor olabiliyor ve okul fobisi yaşayabiliyorlar. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Esra Aslan’a göre; çocuğun okula gitmek istememesinde okul kavramının yanlış anlatılması, ebeveyne bağlanma, öğrenme güçlüğü gibi birçok neden olabilir.

1.02.2018Eğitim
Sömestr dönüşü okul fobisine dikkat

Sömestr dönüşü okul fobisine dikkat

Yarıyıl tatilinin sona ermesine sayılı günler kala çocukların özellikle uyuma-uyanma saatlerinde önemli sıkıntılar yaşanabileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Berna Güloğlu, "15 günlük bir rutinin ardından çocukta ‘okul fobisi’ yaşanabilir. Aileler bunu engellemek için çocukları birkaç gün öncesinden okul hazırlığına başlatmalı" dedi.

31.01.2018Eğitim
Okul korkusunu yenmenin yolları

Okul korkusunu yenmenin yolları

Pskiyatri Uzmanı Uz. Dr. Ufuk Çalışkan, okul korkusunun asıl temelinin anne-çocuk arasındaki bağlanma ve ayrılma ile alakalı olduğunu anlatıyor ve ailelere bu konuda tavsiyelerde bulunuyor. İşte çocuğunuzun okul fobisini yenmesi için yapılması gerekenler.

Yeni eğitim öğretim yılı başlıyor... Minikler okul kaygısını nasıl yenebilir

Yeni eğitim öğretim yılı başlıyor... Minikler okul kaygısını nasıl yenebilir?

Yaz tatili bitiyor. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri 11-15 Eylül’de uyum eğitimine başlayacak. Çocukların bu uyum sürecinde en büyük destekçilerinin anne ve babalar olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu süreçte aşırı ilginin de ilgisizliğin de çocuğu duygusal açıdan etkilediğini belirtiyor. Onlara destek olmak için anne babaların eğitim olanağı sağlamanın yanı sıra, beslenme ve güvenli bir ortam sunmaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Ayrıca, çocukların özelliklerinin de öğretmenlere anlatılarak, eğitim sürecine ailelerin katılmasını istiyorlar.

8.09.2017Eğitim
Okul fobisini yenmenin 8 yolu

Okul fobisini yenmenin 8 yolu

Öğrenciler, uzun bir yaz tatilinden sonra 18 Eylül’de eğitim-öğretime başlayacak. Tüm öğrenciler için okulun ilk günleri biraz zor geçiyor ama ilkokullar açısından durum biraz daha farklı. Uzmanlar, okula yeni başlayacak çocukların kaygılarını nasıl atlatacağını ve ailelerin neler yapması gerektiğini anlattı. İşte okul fobisini yenmenin yolları:

6.09.2017Eğitim
Okula başlama sendromunu 12 adımda aşın

Okula başlama sendromunu 12 adımda aşın!

Yeni eğitim yılının başlamasına çok az bir zaman kala bu yıl ilk defa okulla tanışacak minikler büyük bir heyecan yaşıyor. En az çocuklar kadar anne ve babaları da karmaşık duygular içinde. Uzmanlar, okul sendromunun çocuktan değil ailelerden kaynaklandığını, 12 adımda ise bu sendromun atlatılabileceğinin altını çiziyor.

Okullar o öğrenciler için 1 hafta erken açılıyor

Okullar o öğrenciler için 1 hafta erken açılıyor!

Okullar ne zaman açılacak konusu sorgulanmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı takvime göre netlik kazanan okullar ne zaman açılacak konusu, öğrenciler tarafından inceleniyor. Bazı öğrencilerin 1 hafta erken başlayacağı 2017-2018 eğitim öğretim dönemi öncesi uzmanlar uyarıda bulundu. Peki, merakla sorgulanan okullar ne zaman açılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

5.09.2017Eğitim
Okul fobisi için Rahat olun uyarısı

Okul fobisi için 'Rahat olun' uyarısı

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Gülşen Ünlü, eğitim ve öğretim yılının başlamasına kısa süre kala çocuklarda görülebilecek okul fobisi hakkında anne ve babalara tavsiyelerde bulundu. Okula başlarken çocuklarda kaygı oluşmasının normal bir süreç olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Ünlü, anne babanın rahat olması halinde çocuğun da süreci rahat atlatacağını söyledi.

4.09.2017Eğitim
Çocuğunuz okula başlamaya hazır mı, test edelim

Çocuğunuz okula başlamaya hazır mı, test edelim!

Çocuk Gelişimi Uzmanı Deniz Temur, çocuğunun okula başlaması konusunda kafası karışık olan aileler için basit bir test hazırladı.

26.07.2017Eğitim
Öğretmeni görünce hastalanıyor

Öğretmeni görünce hastalanıyor

Sivas'ta yaşayan ve kaygı bozukluğu nedeniyle okula gidemediği için evde eğitim verilmeye çalışılan 5’inci sınıf öğrencisi Burcu Pehlivan, öğretmeni gördüğünde tepkisizleşiyor, iletişime kapanıyor, terliyor, titriyor, zaman zaman da ağlıyor ve burnu kanıyor.

18.01.2017Eğitim
Gülben Ergen yazdı:  Çocuklar Gülsün Diye 5 yılda 35 anaokulu

Gülben Ergen yazdı: Çocuklar Gülsün Diye 5 yılda 35 anaokulu

35. anaokulunu Ordu’da açan Gülben Ergen, Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin 5 yıllık hikayesini yazdı.

18.10.2016Magazin
Okula gitmek istemeyen çocuğu cezalandırmayın

Okula gitmek istemeyen çocuğu cezalandırmayın

Yeni eğitim-öğretim yılının açılmasıyla milyonlarca öğrenci yeniden ders başı yaparken, aralarında okula yeni başlayan minikler de bulunuyor. Okulun ilk günleri de çocuklar için oldukça önemli bir dönem.

18.09.2016Eğitim
Aileden ayrılma kaygısı ‘okul reddine’ yol açabiliyor

Aileden ayrılma kaygısı ‘okul reddine’ yol açabiliyor

İlk kez okula başlayan çocuklarda görülebilen "okul reddi"nin şımarıklık değil, bakım veren kişiden ayrılma kaygısından kaynaklandığı; suçlama, korkutma, şiddet ve ceza uygulamasından, zorla okulda tutma ya da tehdit etme gibi davranışlardan kaçınılması gerektiği belirtildi.

17.09.2016Eğitim
Çocuklarda okul fobisi uyarısı

Çocuklarda okul fobisi uyarısı

Öğrenciler için okula dönüş zamanı, Türkiye’de 17.5 milyon, İzmir’de ise 678 bin öğrenci için ders başı, ülke genelinde ilkokul çağına gelen binlerce çocuk için ise yeni bir yaşamın başlangıcı.

16.09.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Çocuklarda okul fobisi ve çözüm yolları

Çocukların okuldan korkusu aslında bir tür ayrılma kaygısıdır. Çocuk okula gitmeyi reddedebilir ya da anne babadan ayrılınca ortaya çıkan yoğun kaygı-korku nedeniyle büyük güçlükler çekerek okula gider.

23.10.2020

Çocuklarda kaygı bozuklukları

Çocukların içinde bulundukları yaş dönemlerine göre farklı korku ve kaygıları olabilir. Örneğin bebeklik döneminde, yüksek ve ani seslerden, hiç tanımadığı bir yerde annesinden ayrılmaktan korkmak ve buna ağlayarak tepki vermek gelişim sürecinin bir parçasıdır. Ancak 8 yaşındaki bir çocuğun annesinden ayrı kalmaktan korkması ve bu yüzden okula gitmek istememesi ise daha farklı bir durumdur.

19.06.2020

Çocukların ayrı yatağa ve odaya alışma süreci nasıl olmalı?

Bebekler ilk dünyaya geldikleri andan itibaren annelerinin bakımına ihtiyaç duyarlar. Özellikle ilk aylarda bu ihtiyaç gece gündüz devam etmektedir. Böyle bir durumda, ebeveynler çocukları ile aynı odayı paylaşırlar, bazen de aynı yatağı paylaşmak isterler.

27.01.2020

Çocuğum okula gideceği zaman benden ayrılamıyor!

‘Çocuğum okula gideceği, benden ayrılacağı durumlarda ağlama krizleri geçiriyor, ayrılmamak için ortalığı birbirine katıyor.’ diyorsanız çocuğunuzda ayrılma anksiyetesi(kaygısı) bozukluğu ve/veya okul fobisi olabilir!

17.09.2019
Çocuğumu kreşe ne zaman başlatmalıyım

Çocuğumu kreşe ne zaman başlatmalıyım?

Anne babalar için şüphesiz en zor dönemlerden biri de çocuklarını bir kreş ya da anaokuluna başlatma sürecidir. Çocuğun belki de ilk kez anne babadan ayrıldığı bu süreçte; çocuğun emanet edileceği kurumdan tutun da, kurumda çalışan öğretmenlerin kişilik özellikleri, kurumun fiziksel yapı ve koşulları, yöneticilerinin kültürel yapısı ve anne baba ile iş birliği halinde olması oldukça önem taşımaktadır.

1.09.2019

Çocuklar Gülsün Diye 5 yılda 35 anaokulu

35. anaokulunu Ordu’da açan Gülben Ergen, Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin 5 yıllık hikayesini yazdı.

18.10.2016