EKSTRA
MENÜ

Okul Gıdası

Okul Gıdası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okul Gıdası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 68 Okul Gıdası haberi bulunmuştur.

Okul Gıdası Haberleri

Son dakika... Bakanlıktan onay alınacak... 6 Eylül 2021den itibaren yürürlüğe girecek

Son dakika... Bakanlık'tan onay alınacak... 6 Eylül 2021'den itibaren yürürlüğe girecek!

Eğitim kurumlarında öğrenciye sunulacak hazır ambalajlı okul gıdası için 6 Eylül 2021'den itibaren Tarım ve Orman Bakanlığından onay alma şartı getirildi. Oyuncak olarak kullanılması muhtemel madde ve malzemeler okul gıdası ambalajı olarak kullanılamayacak. Okul Gıdası logosu bulunan ürünler, bakkal, market ve benzeri perakende işletmelerde de satışa sunulabilecek, perakende işletmelerde bu ürünlerin satılmasıyla tüketicilerin erişimi sağlanacak; uygulama, obezitenin önlenmesine katkı sağlayacak.

22.10.2020Ekonomi
Okul gıdası düzenlemelerine erteleme

Okul gıdası düzenlemelerine erteleme

Okullarda öğrencilere satışa/tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdalar için okul gıdası onayı alma zorunluluğu 6 Eylül 2021'den itibaren uygulanacak.

22.10.2020Eğitim
Yeni yıl eğitimde hareketli geçecek

Yeni yıl eğitimde hareketli geçecek

Eğitim dünyası için 2019 hareketli bir yıl oldu. Yeni uygulamalar ve kanunlarla birlikte 2020 de dolu dolu geçecek. Okula başlama yaşının 69 aya çıkarılması, ara tatiller, teneffüs sürelerinin uzatılması 2019 yılına damga vuran yenilikler olurken Öğretmenlik Meslek Kanunu, kalabalık Liselere Giriş Sınavı (LGS), sınıf geçme düzenlemesi, özel öğretim kurslarının durumu da yeni yılda gündem olacak.

31.12.2019Eğitim
‘Okul gıdası’ logosuna erteleme

‘Okul gıdası’ logosuna erteleme

Okul kantinlerinde satılacak gıdalarda bulunacak ‘Okul Gıdası’ logosu uygulaması için kantin işletmecilerine bir yıl süre tanındı.

16.09.2019Eğitim
Okul gıdası logosunun yürürlüğe girmesi ertelendi

Okul gıdası logosunun yürürlüğe girmesi ertelendi

TARIM ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ‘Okul Gıdası Logosu’ uygulaması 1 yıl ertelendi.

15.09.2019Eğitim
Okul Gıdası logosuna erteleme

"Okul Gıdası" logosuna erteleme

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumların bünyesindeki gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda "Okul Gıdası" logosunun kullanımına ilişkin süre bir yıl ertelendi.

15.09.2019Ekonomi
‘Okul gıdası’na erteleme iddiası

‘Okul gıdası’na erteleme iddiası

Kantinlerde sadece ‘okul gıdası’ logolu ürünlerin satışına izin veren ve daha önce 16 Eylül’de başlayacağı açıklanan uygulamanın erteleneceği iddia edildi. Bu kapsamda yasaklanan ürünlerin ise halen birçok okulun kantininde satışının devam ettiği görüldü.

14.09.2019Eğitim
‘Okul gıdası’na erteleme iddiası

‘Okul gıdası’na erteleme iddiası

Kantinlerde sadece ‘okul gıdası’ logolu ürünlerin satışına izin veren ve daha önce 16 Eylül’de başlayacağı açıklanan uygulamanın erteleneceği iddia edildi.

14.09.2019Gündem
2019-2020 eğitim dönemi yeniliklerle başladı

2019-2020 eğitim dönemi yeniliklerle başladı

Öğrenci ve öğretmenler, bugün başlayan 2019-2020 eğitim döneminde pek çok yenilikle karşılaşacak. Öğrencilerin merakla bekledikleri ara tatiller bu yıl uygulanmaya başlanacak. Teneffüs süreleri 5 dakika uzatılacak. 12’nci sınıfta olan ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için o senenin rahatlatılması, öğrencilerin şikâyet ettiği birçok unsurun ortadan kaldırılmasıyla ilgili bir hazırlık olacak. İşte yeni dönemdeki düzenlemeler:

8.09.2019Eğitim
Sağlık Bakanı Koca’dan okul döneminde beslenme uyarıları

Sağlık Bakanı Koca’dan okul döneminde beslenme uyarıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlıklı beslenme alışkanlığı, çocuklarımızın yalnızca büyüme ve gelişiminde değil okul başarısı üzerinde de etkili. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat süreleri kısalıyor, algılamaları azalıyor, zaman zaman öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları gelişebiliyor, daha kolay hastalanıyorlar ve okul başarıları düşebiliyor" dedi.

4.09.2019Eğitim
Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılıyor

Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılıyor?

Haziran ayında başlayan yaz tatili döneminin bitmesine günler kala, okula uyum haftası veliler tarafından merak konusu oldu. MEB'in açıkladığı 2019-2020 eğitim dönemi takvimini öğrenmek adına araştırmalarına hız veren vatandaşlar, 'Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak?' sorusunun yanıtını arıyor. İşte, okulların açılacağı tarihle ilgili bilgiler.

4.09.2019Gündem
Okul Gıdası için düzenleme talebi

"Okul Gıdası" için düzenleme talebi

Okul kantinlerinde satılacak gıdaların üzerinde "Okul Gıdası" logosunun yer almasına 16 Eylül itibarıyla başlanması öngörülürken, kantin işletmecileri uygulamanın yeniden düzenlenmesini talep etti.

28.08.2019Ekonomi
Bakan Selçuk: Kantindeki hiçbir ürün ailece yapılan kahvaltının yerini tutamaz

Bakan Selçuk: Kantindeki hiçbir ürün ailece yapılan kahvaltının yerini tutamaz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul kantinlerinden sağlıksız gıdaları çıkarttık. Fakat çocuğun kahvaltısı ebeveynin sorumluluğunda. Kantinde satılan hiçbir etiketli ürün, ailece yapılmış bir kahvaltının yerini tutamaz" dedi.

28.08.2019Eğitim
‘Okul Gıdası’ için düzenleme talebi

‘Okul Gıdası’ için düzenleme talebi

Okul kantinlerinde satılacak gıdaların üzerinde ‘Okul Gıdası’ logosunun yer almasına 16 Eylül itibarıyla başlanması öngörülürken, kantin işletmecileri uygulamanın yeniden düzenlenmesini talep etti.

28.08.2019Eğitim
Okul kantinlerinde yeni dönem

Okul kantinlerinde yeni dönem

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, "16 Eylül'den itibaren okul kantinlerinde 'Okul Gıdası' logosu olmayan hiçbir ürün satılamayacak. Buna rağmen kaçak olabilir yani logosu olmayan ürünün de kantinde satışı arz edilebilir. Orada da bizim çocuklarımız, gönüllü elçilerimiz olacak. Logo var mı yok mu ona bakacaklar. Yoksa kesinlikle almayacaklar ama sırf denetimi sürdürebilmek ve belirli bir merciye şikayet edebilmek için logosu olmayan ürünü anne, babaya götürecek" dedi.

17.07.2019Eğitim
‘Okul Gıdası’ logosunun kullanım detayları belli oldu

‘Okul Gıdası’ logosunun kullanım detayları belli oldu

MEB’e bağlı kurumların bünyesindeki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda ‘Okul Gıdası’ logosunun kullanımıyla ilgili detaylar belirlendi. Eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içeceklerde ‘Okul Gıdası’ logosu bulunamayacak.

20.06.2019Eğitim
Bakan Koca: Türkiyenin beslenme haritasını çıkarıyoruz

Bakan Koca: Türkiye'nin beslenme haritasını çıkarıyoruz

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye'nin beslenme haritasını çıkarmaya başladık. Araştırma aşaması bitti, raporlama aşamasının da sonuna geldik. Önümüze çıkacak tablo, bize hem beslenme yetersizliklerini hem de fazla kilonun sebeplerini gösterecek" dedi.

30.04.2019Gündem
Kantinlerde logosuz ürün satılmayacak

Kantinlerde logosuz ürün satılmayacak

OKUL kantinlerindeki gıdalara bundan sonra ‘Okul Gıdası’ logosu konulacak. Gelecek öğretim yılından itibaren ise kantinlerde logosuz ürün satılmasına izin verilmeyecek.

3.01.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Okul gıdası logosu denetimleri kolaylaştıracak

Bakan Selçuk: Okul gıdası logosu denetimleri kolaylaştıracak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul kantinlerindeki gıdalar için logo uygulaması, resmi-özel okul ve kurumlarında faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışı yapılacak bütün ürünlerin takibini, denetlenmesini ve izlenmesini kolaylaştıracak. Bakanlığımızın okul kantinlerinde satılacak gıda ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinin hijyen yönünden desteklenmesi konulu genelgenin uygulanması da böylece daha etkin hale getirilecek. Özellikle müfredatın hazırlanması ve ders paketleri içerisine yerleştirilmesiyle gıda okur yazarlığı, tüm Türkiye'de gerek hayat boyu öğrenme gerekse de diğer öğretim kademeleri açısından kritik bir tedbir olacak" dedi.

2.01.2019Eğitim
Kantinlerde ‘okul gıdası logosu’ dönemi

Kantinlerde ‘okul gıdası logosu’ dönemi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. İyi beslenme alışkanlığına uygun gıdaları diğer ürünlerden ayırmayı hedefliyoruz. Uygulamaya bugünden itibaren geçiyoruz. 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek. Farkındalığı artırmak anlamında trafik ışıkları uygulamasına geçiyoruz. Üzerinde sarı, kırmızı, yeşil renkleri olan gıda uygulamasına yakın bir zamanda yönetmelik değişikliğiyle geçiyor olacağız. Enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin daha az tüketilmesi için kırmızıyı gören vatandaşlarımız, daha sağlıklı ürünlere doğru yönlendirilecek" dedi.

2.01.2019Eğitim
Logosuz ürünler okul kantinlerinde satılamayacak

Logosuz ürünler okul kantinlerinde satılamayacak

Okul kantinlerinde logo uygulaması iş birliği protokolünde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2019-2020 yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek.

Son dakika... Okul kantinlerinde yeni dönem

Son dakika... Okul kantinlerinde yeni dönem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, okul kantinlerinde satılacak gıdaların üzerine konacak logolar için imzayı attı. Sağlık Bakanı Koca, “Enerji yoğunluğu fazla olan yiyecekler kantinlerde asla satılmayacak. Ticari kaygılar bir kenara bırakılacak.Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli" açıklamalarında bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. İyi beslenme alışkanlığına uygun gıdaları diğer ürünlerden ayırmayı hedefliyoruz. Uygulamaya bugünden itibaren geçiyoruz. 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek" dedi.

2.01.2019Ekonomi
4 çocuktan 1i obez

4 çocuktan 1'i obez

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde özetle şu bilgileri aktardı:

18.12.2018Gündem
Bakan Koca açıkladı: 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Bakan Koca açıkladı: 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "2019 yılında pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere 25 bin toplam sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz." dedi.

16.12.2018Gündem
Brokolili hamburger ıspanaklı pizza

Brokolili hamburger ıspanaklı pizza

Okullarda tuzu ve yağı azaltılmış yemekleri ön plana çıkaran Sağlık Bakanlığı, bir adım daha atarak brokolili hamburger ve ıspanaklı pizza gibi çocuklara sebzeyi sevdirecek öğünlere yer verme kararı aldı.

6.11.2018Gündem
Tatil bitiyor, okul fobisine dikkat

Tatil bitiyor, okul fobisine dikkat!

İkinci dönem için ders zili 5 Şubat’ta çalıyor. Öğrenciler ve öğretmenler iki haftalık tatilin ardından yeniden ders başı yapacak. Ancak okula dönüş bazıları için zor olabiliyor ve okul fobisi yaşayabiliyorlar. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Esra Aslan’a göre; çocuğun okula gitmek istememesinde okul kavramının yanlış anlatılması, ebeveyne bağlanma, öğrenme güçlüğü gibi birçok neden olabilir.

1.02.2018Eğitim
Yeni Türkiye silinmiş bir ülkedir

'Yeni Türkiye silinmiş bir ülkedir'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Bahçeli, "Başbakan Davutoğlu, yeni Türkiye'ye öyle anlamlar yüklemiş, öyle değerler atfetmiştir ki, bu konuda sahibini bile solda sıfır bırakmıştır. Davutoğlu diyor ki; yeni Türkiye, büyümüş, kalkınmış ve güçlü bir Türkiye'dir. Biz diyoruz ki; yeni Türkiye küçülmüş, sinmiş, silinmiş, sömürülmüş, zayıf bir ülkedir" diye konuştu.

6.09.2014Gündem
Karne sadece ders başarısını göstermez

Karne sadece ders başarısını göstermez

Yarıyıl tatili başladı. Tatilin başlangıcının simgesi karneler. Karne notlarının, sadece çocuğun ders başarısının değerlendirilmesi olarak algılanmaması gerekiyor. Karne notları aynı zamanda anne babanın, çocuğun akademik başarısına ilişkin tutumları hakkında da bilgi verir. Bu nedenle çocuğunuzun karnesini gözden geçirirken kendi tutumunuzun bir iç değerlendirmesini de yapmanızı öneriyorum.

27.01.2014Eğitim
Vücuda kalkan oluyor

Vücuda kalkan oluyor

Balık yemek hem beden hem ruh sağlığımız için kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden. Zira mükemmel bir protein kaynağı, omega 3 ve selenyum içeriğiyle iyi bir antioksidan, kansere karşı koruyucu, kalp-damar sağlığı için vazgeçilmez, hatta depresyona karşı bile etkili.

20.09.2013Kelebek
‘Abur cubur’ yerine meyve ve kuruyemiş

‘Abur cubur’ yerine meyve ve kuruyemiş

Okullar açılırken uzmanlar aileleri uyarıyor: Çocuklara abur cubur yerine kuruyemiş ve meyve yedirin. Diş sağlığı çok önemli. Dersler yoğunlaşmadan kontrollerini yaptırın. Çocuklarda dil ve konuşma bozuklukları öğrenmeyi olumsuz etkilediğinden, öğretmenlerle işbirliği içinde olarak sorunu çözmeye çalışın.

16.09.2013Eğitim
Abur cubur yerine meyve

Abur cubur yerine meyve!

Uzmanından öğrencilere okul döneminde sağlıklı beslenme önerileri…

Kantinlere kuruyemiş önerisi

Kantinlere kuruyemiş önerisi

Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı İncigül Sağdıç, öğrencilere, ders arasında cips, bisküvi, çikolata, gofret gibi ’abur cubur’ diye tabir edilen besin maddelerinin yerine meyve ve kuruyemiş önerdi.

12.09.2013Sağlık
Öğrencilere abur cubur yerine meyve ve kuruyemiş önerisi

Öğrencilere 'abur cubur' yerine meyve ve kuruyemiş önerisi

Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı İncigül Sağdıç, öğrencilere, ders arasında cips, bisküvi, çikolata, gofret gibi 'abur cubur' diye tabir edilen besin maddelerinin yerine meyve ve kuruyemiş önerdi.

12.09.2013Eğitim
Çocuk faydalı kız çocuk harika kız torun mucize

'Çocuk faydalı kız çocuk harika kız torun mucize'

‘Hayatı Uzatmanın Sırları’ Osman Mütfüoğlu’nun 11. kitabı.
Ustalık dönemi kitabı olarak adlandırıyor.
Artık hekimden çok, filozof gibi konuşuyor.
Bu kitabında, sadece bedeni değil, insan ruhunu da iyileştirmenin öneminden söz ediyor: İntegratif-bütüncül sağlık yaklaşımı...

28.04.2013Sağlık
Bahçeliden açıklamalar

Bahçeli'den açıklamalar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında, Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliğine tepki gösteren ve itiraz eden tiyatro sanatçılarının Başbakan’ın hışmına uğradığını hatırlatarak, "Başbakan Erdoğan açmış ağzını, yummuş gözünü ve salvolarıyla tiyatrocuları sanki milletimizin kamburu ve karşıtı gibi gösterme bedbahtlığına soyunmuştur. 2010 yılının Mart ayında, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde ’Yıkım Projesi’ anlatılırken tiyatrocular el üstünde tutulmuş, iltifata layık görülmüş ve kendilerine takdir hisleri bizatihi Başbakan tarafından iletilmiştir" dedi.

8.05.2012Gündem
Katsayıda asıl mağdur kim

Katsayıda asıl mağdur kim

10 yıldır tartışılan katsayı konusu, YÖK kararıyla bir yıl daha değişmeyecek.

19.02.2008Eğitim
Ülker, 10 milyon YTL yatırdı, çocukların ’zihni’ne göz koydu

Ülker, 10 milyon YTL yatırdı, çocukların ’zihni’ne göz koydu

Ülker, 10 milyon YTL yatırımla piyasaya sürdüğü İçim Smartt ile çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini desteklemeyi hedefliyor. Çocuklara peyniri sevdirmek için çilekli labne peyniri ürettiklerini söyleyen Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, pazarda lider olmak istediklerini açıkladı.

23.08.2007Kelebek
Seçim yüzünden yatırımda duraksama olmaz

"Seçim yüzünden yatırımda duraksama olmaz"

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, 22 Temmuz seçimleri nedeniyle Türkiye'de gerçekleştirecekleri yatırımlarda bir duraksama yaşanmasının söz konusu olmadığını söyledi. Karaca, "Türkiye'de şu anda farklı kategorilerde 100 milyon YTL yatırımımız var. Unilever Türkiye olarak 2010 yılına kadar yılda ortalama yüzde 15 ila 20 oranında büyüme hedefliyoruz" dedi.

13.06.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Ekran kullanımı uykusuzluk ve depresyon

Yaz aylarında çoğumuzun uyku düzeni bir miktar değişiyor. Geç yatıyor, geç kalkıyoruz. Biz yetişkinlerle beraber çocuklarımızın, gençlerimizin de uyku düzeninde değişiklikler oluyor. Maalesef bu değişimin olumsuz etkileri en çok çocuklar ve gençler üzerinde görülüyor.

10.08.2018

‘Su misali boşa akan ömrün faturası kabarık olur’

“Hayır, hayır! Siz hemen geleni seversiniz. Ve sonradan geleceği terk edersiniz.” (Kıyamet suresi 20-21)

15.06.2016

“Şarkı Söylemek lazım ”

Müzik insanlara altın tabakta sunulmuş büyük bir şanstır

9.08.2015

Bazı ergenler neden daha agresif

Amerika’da 11-17 yaşları arasında 3 bin gençle yapılan araştırmada, yeteri kadar uyumayan gençlerin depresyona girme riskinin daha yüksek olduğu saptandı.

4.03.2014

Bazı ergenler neden daha depresif? Çok az uyudukları için olabilir mi?

Amerika’da 11-17 yaşları arasında 3 bin gençle yapılan araştırmada, yeteri kadar uyumayan gençlerin depresyona girme riskinin daha yüksek olduğu saptandı.

28.02.2014

Doğal antidepresan: Balık

Balık yemek hem beden hem ruh sağlığımız için kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden.

20.09.2013

Gençler, erken yatmanız şart!

Son beş yıl içinde çocukların uyku problemlerinde yüzde 26 artış görüldü.

20.09.2013

Osman Mütfüoğlu yeni kitabıyla karşımızda

Çocuk sahibi olmak ömrü uzatıyor
Kız çocuk sahibi olmak daha da uzatıyor
Kız torun mucize yaratıyor!

27.04.2013

Cırcırböceklerini susturabilir misiniz!

Sessizliği severim. Hani kendinle kalırsın, yazarsın, çizersin, içini dökersin, haftalardır eline yapışan kitabı bir çırpıda bitirirsin, kararlar alırsın, düşünür taşınırsın, kendine hak verir ya da çok kızarsın ama bir şekilde hesabı kapatırsın... Sessizlik iyidir yani...

2.12.2011

TED'in ilk yurtdışı okulu KKTC'ye

Türk Eğitim Derneği (TED) 23'üncü okulunu büyük bir törenle KKTC'ye açtı. Açılış öncesi TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ile bir süre sohbet ettim. Pehlivanoğlu TED okullarının sayısını arttırmaya niyetli. Sadece İstanbul'da 4 okul daha açmayı planlıyor. Bahçeşehir'deki okul çalışmaları tamamlanmak üzere imiş. Şimdi, diğer ilçelerde yer arayışında.

9.10.2010